تغذیهسلامتطب سنتی

با خواص عناب و اثرات درمانی آن بیشتر آشنا شوید

میوه عناب که آن را به اسم خرمای چینی یا خرمای سرخ هم می‌شناسند، میوه بومی جنوب آسیا است اما محبوبیت جهانی دارد. شما فقط با میوه خیلی کوچک گردی روبه رو هستید که یا روی درختچه‌ها رشد می‌کنند یا به صورت درخت دیده می‌شود. خواص عناب درواقع در همین ابعاد کوچک سرخ رنگ، پنهان شده است.
عناب تازه رسیده، قرمز تیره یا بنفش به نظر می‌رسد و ممکن است پوست چروکیده‌ای داشته باشد. خواص عناب تازه زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که به لطف شیرینی و بافتی که دارد در مصارف روزانه استفاده می‌شود. همچنین، در بخش‌هایی از آسیا که عناب بیشتر رشد می‌کند، آن را معمولاً خشک و برای تولید آبنبات و پخت دسر از آن مصرف می‌کنند.

عناب چیست؟

عناب از درختچه‌هایی با ارتفاع 10 متر، در مناطق گرمسیری کره‌ی زمین به وجود می‌آید. این میوه قبل از این که به شکل کامل برسد، سبز رنگ بوده و شبیه زیتون است و پس از رسیدن، به رنگ‌های قرمز و بنفش در میاید. خواص عناب بسیار زیاد است؛ از جمله تنظیم کنندگی قند خون، که باعث می‌شود این میوه به افرادی که در معرض دیابت هستند توصیه شود. البته فرد دیابتی، بهتر است با تجویز پزشک برای مصرف این میوه اقدام کند.

عناب چیست

عناب خشک خواص درمانی و غذایی بیشتری نسبت به عناب تازه دارد. عناب خشک، خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد. این خاصیت عناب باعث می‌شود سیستم دفاعی بدن، تقویت شود. همچنین از دیگر خواصی که به این میوه‌ی پر خاصیت نسبت داده می‌شود، آرامش در هنگام خواب است. در صورتی که با اختلال خواب مواجه باشید، می‌توانید با مصرف منظم این میوه، مشکل خود را تا حد زیادی حل کنید. در ادامه با خواص بیشتر عناب آشنا می‌شوید. هم چنین اگر قصد مشاهده قیمت و خرید عناب را دارید به سایت باریسکده و صفحه خرید عناب مراجعه کنید و عناب را با مناسب‌ترین قیمت تهیه نمایید.

مواد مغذی موجود در عناب چیست؟

از این میوه بامزه به عنوان یک درمان جایگزین برای بهبود بسیاری از مشکلات و بیماری‌های فیزیکی استفاده می‌شود. در جدول زیر می‌توانید میزان مواد مغذی موجود در صدگرم عناب را بخوانید:

خواص عناب چیست

آشنایی بیشتر با یک میوه آسیایی ریزنقش، شما را شگفت زده خواهد کرد. تصور می‌کردید روزی میوه‌ای را برای میان وعده‌تان درنظر بگیرید که منبع سرشاری از انواع ویتامین و مواد معدنی باشد؟! در ادامه برایتان به طور کامل شرح می‌دهیم که خواص عناب چیست و چه کاربردهایی دارد.

1- خواص عناب برای لاغری و کنترل وزن

جالب است بدانید که این میوه به دلیل فیبر بالا و کالری کم یکی از بهترین خوردنی‌ها و میان وعده‌های روزانه به حساب می‌آید. همین فاکتور از جمله خواص عناب برای لاغری است. چون کمک می‌کند اگر رژیم غذایی خاصی را رعایت می‌کنید، با خوردن مقدار مشخصی از این میوه، سیر باقی بمانید. دیگر ریزه خواری نکنید و از تنقلات دور بمانید.

نقش بسیار مهم پتاسیم در فعالیت ماهیچه و تعادل الکترولیتی بدن چشمگیر است. همچنین نباید از کربوهیدارت موجود در این میوه به صورت شکرهای طبیعی غافل شد. یکی از طبیعی‌ترین خاصیت‌های عناب، انرژی زا بودن آن است که حتی با خوردن مقدار کم هم می‌توانید انرژی خوبی داشته باشید. اگر به دنبال راهی برای لاغری هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله ماساژ لاغری را مطالعه کنید.

2- منبع غنی آنتی اکسیدان از خاصیت عناب

این میوه کوچک دوست داشتنی ترکیبی از چندین آنتی اکسیدان است؛ فلاوونوئیدها flavonoids، پلی ساکاریدها polysaccharides و اسیدهای تریترپنیک triterpenic. همچنین سطح بالای ویتامین C می‌تواند از دیگر منابع آنتی اکسیدانی در آن باشد.
خوب است بدانید که آنتی اکسیدان ها یک سد دفاعی قدرتمند در برابر رادیکال‌های آزاد هستند. آسیبی که این رادیکالهای آزاد به بدن انسان وارد می‌کنند می‌تواند از جمله دلایل بروز بیماری‌های مزمن مثل دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان باشد.

شاید بد نباشد به خواص عناب برای کبد هم اشاره کنیم؛ به دلیل خاصیت مبارزه طلبانه عناب تازه با رادیکال‌های آزاد، آنتی اکسیدان موجود در آن ممکن است چندین و چند مزیت داشته باشد. یکی دیگر از آنها کمک به بهبود استرس و التهابات ناشی از صدمه رادیکالهای آزاد به کبد است.
به خاطر بسپارید که مهم‌ترین و بیشترین خواص عناب تازه به دلیل وجود ترکیبات آنتی اکسیدان در این میوه است.

اگر دچار مشکلات قلبی هستید ماساژ را به شما پیشنهاد می‌کنیم که در مقاله ماساژ قلب به آموزش آن پرداخته‌ایم.

3- احتمالاً باعث بهبود خواب و عمکلرد مغز می‌شود

عناب تا میزان زیادی کیفیت خواب و عملکرد مغز را بهتر می‌کند. در پژوهش‌هایی که به تازگی انجام شد به نقش چشمگیر آنتی اکسیدان ها در فرایند خواب راحت و کارایی بهتر مغز تأکید شده است. همچنین در آزمایش‌های انجام شده روی موش‌های صحرایی این نتیجه به دست آمد که میوه و عصاره هسته عناب گزینه مطلوبی برای افزایش زمان و کیفیت خواب انسان است.

احتمالاً باعث بهبود خواب و عمکلرد مغز می‌شود

در یک بررسی گروهی هم، شرکت کنندگان نشانه‌هایی از کاهش نگرانی را پس از خوردن عناب تازه بروز دادند. از طرف دیگر در آزمایش‌های حیوانی به این نتیجه رسیدند که از دیگر خواص عناب تازه احتمال بهبود حافظه و کمک به ساخت پروتئین‌های سلول‌های آسیب دیده مغز است.
مطالعات عمیق‌تر روی موش‌های آزمایشگاهی با عصاره هسته عناب بر احتمال درمان نشانه‌های بیماری آلزایمر تأکید داشت. گفته می‌شود که هسته این میوه به تنهایی قابل خوردن نیست و از عصاره آن برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود. برای افزایش و بهبود عملکرد مغز روش‌هایی وجود دارد که در مقاله تقویت حافظه به شرح آن می‌پردازیم.

4- احتمال بهبود سیستم ایمنی و مهار سلول‌های سرطانی

بخشی از بررسی‌ها نشان دادند که پلی ساکاریدها، شکرطبیعی با اجزایی از آنتی اکسیدان، ممکن است باعث مهار رادیکال‌های آزاد شوند. سلول‌های آسیب رسان را مهار و التهاب را کم کنند. تنوع مطالعات و پژوهش‌ها به اندازه‌ای است که پس از بررسی‌های اخیر مشخص شد لیگنین lignins موجود در عناب، نوعی فیبر از اجزای آنتی اکسیدان، وظیفه تولید سلول‌های ایمنی و افزایش تعداد آنها برای مهار ترکیبات خطرناک را برعهده دارد.
با زیرنظر گرفتن موش‌های صحرایی پس از مصرف عصاره عناب، پژوهشگران متوجه افزایش سلول‌های ایمنی معروف به سلول‌های نابودگر طبیعی شدند. این سلول‌ها قدرت نابودسازی سلول‌های مهاجم را داشتند.

خواص عناب تازه فقط در وجود آنتی اکسیدان خلاصه نمی‌شود بلکه منبع سرشار از ویتامین C هم به شمار می رود؛ یک ضدسرطان بی نظیر. مطالعات نشان می‌دهند که میزان زیادی از این نوع ویتامین قدرت نابودکردن سلول‌های سرطانی تیروئید را دارد. همچنین به خاصیت مهارکنندگی عناب در بسیاری دیگر از سلول‌های سرطانی، مثل سرطان تخمدان، رحم، سینه، کبد و روده بزرگ اشاره شده است. همانطور که بالاتر هم برایتان نوشتیم، از جمله روش‌های درمانی جایگزین برای کنترل و درمان بی خوابی و نگرانی است. پس از انجام آزمایش‌های حیوانی این نتیجه به دست آمد که از جمله منابع مفید برای سیستم عصبی، سیستم ایمنی و گوارش انسان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های رفع بی خوابی مقاله درمان بی خوابی را مطالعه نمایید.

مهم: تمامی مطالعات انجام شده بر روی حیوانات و مخصوصاً موش‌های آزمایشگاهی بوده‌اند. بنابراین تا زمان انجام پژوهش‌های دقیق‌تر روی انسان نمی‌توان نتیجه گیری مشخص و منطقی را اعلام کرد.

5- خاصیت عناب برای کاهش قند خون و سوخت و ساز بدن

کاهش قند خون و سوخت و ساز بدن

عناب بهترین کنترل کننده قند خون است. نمی‌شود از آن به عنوان گزینه قدرتمند برای پیشگیری و کنترل دیابت مخصوصاً نوع 2 غافل شد. یکی از دلایل جدی گرفتن خرمای سرخ، میزان بالای ویتامین A در آن است که باعث می‌شود حساسیت به انسولین تا میزان چشمگیری کمتر شود.

هورمون آدیپونکتین هم باعث تنظیم گلوکز خون و دیگر شاخص‌های سوخت و ساز بدن می‌شود. پس اگر می‌خواهید خواص عناب برای دیابت را همیشه به خاطر بسپارید کافی است از تأثیر این میوه بر کاهش التهاب و رادیکالهای آزاد برای پیشگیری از بیماری‌های مزمنی مثل دیابت نوع 2 غافل نباشید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله علائم دیابت مراجعه کنید.

6- خواص عناب برای مو

از خواص عناب خشک با مصرف حداقل روزانه 3 عدد عناب، برای تقویت مو و زیبایی آن بهره ببرید. همان‌طور که اشاره کردیم، عناب سرشار از ویتامین‌های گروه B و مواد معدنی مانند سدیم، فسفر و زینک است که همگی برای رشد و تقویت مو بسیار مفید و ضروری هستند. با مصرف عناب علاوه بر افزایش رشد مو، می‌توانید به درمان شوره و پوسته‌پوسته شدن سر، تقویت ریشه مو، افزایش لطافت و درخشش مو و همچنین کاهش موخوره کمک کنید.

با خواص جوانه گندم و اثر آن بر تقویت رشد بیشتر آشنا شوید !

7- احتمال بهبود عملکرد سیستم گوارش از خواص عناب

میزان فیبر موجود در عناب بالاست و آن را تبدیل به بهترین گزینه برای بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌کند. لازم است بدانید که حدود 50% کربوهیدرات موجود در عناب تازه، فیبر است. این ماده مغذی کمک می‌کند دفع راحت و بیشتری داشته باشید. با بهتر شدن دفع، حرکت غذا در اندام گوارشی سریع‌تر و احتمال یبوست کم می‌شود.

احتمال بهبود عملکرد سیستم گوارش با عناب

●● آرامش بخشیدن به سیستم گوارش و بهبود فرایند دفع از مهم‌ترین خواص عناب برای یبوست است. ●●

اگر بخواهید بیشتر بدانید، خواص عصاره عناب به همان اندازه خواص عناب تازه است که باعث تقویت دیواره داخلی معده و روده می‌شود. خطر آسیب‌های ناشی از وجود زخم، جراحت و باکتری‌های خطرناک را کم می‌کند.

همچنین در برخی بررسی‌ها به تأثیر پلی ساکارید موجود در عناب بر تقویت دیواره داخلی روده موش صحرایی مبتلا به کولیت (التهاب روده مزمن) تأکید شده است. این ماده باعث بهبود علائم گوارشی در روده حیوان می‌شود. برای رفع یبوست می توانید شکم خود را ماساژ دهید که در مقاله ماساژ شکم برای رفع یبوست به شرح آن پرداخته‌ایم.

8- فواید عناب سلامت پوست

اگر می‌خواهید بدانید در رابطه با سلامت و زیبایی پوست خواص عناب چیست باید به شما بگوییم که مصرف روزانه دو عدد عناب خشک می‌تواند التهابات پوستی، قرمزی و خارش پوست ناشی از اگزما را کاهش داده و با تصفیه خون و بهبود گردش آن در بافت پوست، موجب از بین رفتن جوش و آکنه شود. همچنین شما می‌توانید برای بهبود آثار زخم و آفتاب‌سوختگی، از عصاره عناب بر روی پوست خود استفاده کنید تا ناحیه موردنظر التیام یابد.

9- خواص عناب برای سرماخوردگی

خواص عناب برای سرماخوردگی را هم نباید نادیده گرفت. خوردن میزان مشخصی از آن – چه به صورت خام چه به صورت دمنوش و جوشیده- روزهای ناخوشی شما را کوتاه‌تر می‌کند. برای نرم کردن سینه و گرفتگی صدا بهترین درمان است. می‌توانید از چای عناب یا جوشانده پوست آن برای کاهش گرفتگی صدا، کنترل التهاب و آبریزش بینی کمک بگیرید.

احتمال بهبود عملکرد سیستم گوارش


نکته: برای اینکه درمان تأثیرواقعی خودش را نشان بدهد کافی است 50 گرم عناب تازه یا خشک را در یک لیتر آب بجوشانید. جوشیدن را تاجایی ادامه بدهید که حجم آب به یک سوم برسد. برای درمان سرماخوردگی می‌توانید از ماساژ استفاده کنید که به طور کامل در مقاله ماساژ برای سرماخوردگی آموزش داده‌ایم.

خواص عناب برای مردان

به‌طورکلی می‌دانید که خواص عناب چیست و چه فوایدی برای جسم و ذهن شما دارد. در طب سنتی خواص گیاهان دررابطه‌با مشکلات و شرایط خاصی که زن و مرد به طور جداگانه دارند نیز بررسی می‌شود. از خواص عناب برای مردان می‌توان موارد زیر را تعریف کرد:

یکی از بهترین خواص عناب برای مردان تقویت قوای جنسی آنها و همچنین جلوگیری از زودانزالی است. از قدیم‌الایام تا به امروز از خواص عناب خشک و دم‌کرده برای رفع چنین مشکلاتی استفاده می‌شده است. طرز تهیه عناب برای تقویت قوای جنسی مردان به‌صورت زیر است:

  • 20 عدد عناب را به همراه 10 گرم چوب دارچین داخل یک و نیم لیتر آب (قوری بزرگ یا کتری) بریزید و بر روی شعله قرار دهید.
  • بگذارید به مدت 10 دقیقه بجوشد.
  • گاز را خاموش کنید و 10 دقیقه دیگر صبر کنید تا عناب کاملاً دم بکشد.
  • دم‌کرده را از صافی رد کرده و میل کنید.
  • شما می‌توانید روزی یک لیوان دم‌کرده عناب را برای درمان زودانزالی و تقویت قوای جنسی میل کنید.

*توجه داشته باشید که مصرف عناب برای بیماران دیابتی به دلیل تداخل با داروها عوارض جانبی دارد.

یکی دیگر از خواص عناب خشک تقویت عضلات ورزشکاران است. ازآنجایی‌که مردان ورزشکار، برای کاهش درصد چربی بدن و حفظ عضلات خود نیاز به تقویت ماهیچه دارند، عناب بهترین گزینه برای این کار است. استفاده از دم‌کرده عناب یا عناب خشک علاوه بر تقویت عضلات و ماهیچه‌ها و کاهش چربی بدن، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. همچنین ورزشکاران می‌توانند قبل از فعالیت‌های سنگین و مسابقات ورزشی، با خوردن عناب، از سردردهای ناشی از کم‌آبی ورزش جلوگیری کرده و همچنین استرس خود را کاهش دهند.

خواص عناب برای زنان

همواره طب سنتی در درمان بیماری‌ها و مشکلات زنان حرف اول را می‌زند. خواص عناب برای زنان بی‌شمار است. علاوه بر آنکه عناب می‌تواند سلامت و زیبایی پوست و مو بانوان را تضمین کنید، در درمان بیماری‌های مخصوص زنان نیز بسیار مؤثر است. از خواص عناب برای زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصرف عناب به‌صورت روزانه پیش از آغاز عادت ماهانه، به شما کمک می‌کند که قاعدگی منظمی داشته باشید.
  • یکی دیگر از خواص عناب برای پریود، کاهش درد قاعدگی و علائم PMS شدید در این دوره است. اگر شما معمولاً دوران قاعدگی پردردی دارید، می‌توانید در روزهای اول یا قبل از آغاز دوره با خوردن عناب خشک یا دم‌کرده، درد شدید کمر و سینه، خونریزی زیاد، مشکلات گوارشی مانند یبوست یا معده درد و استرس خود را کاهش دهید. برای آشنایی با روش‌های بیشتر به مقاله کاهش درد پریود مراجعه کنید.
  • خاصیت عناب به زنان باردار کمک می‌کند که دوران بارداری راحت‌تری را سپری کنند. کاهش دردهای عضلانی، گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها، کاهش دردهای استخوانی مانند درد لگن، کاهش استرس و اضطراب، تقویت سیستم ایمنی مادر و جنین، تقویت پوست مادر و جلوگیری از ریزش مو ناشی از کمبود مواد مغذی در بدن، تنظیم فشارخون و تقویت مغز جنین از فوایدی است که مصرف عناب در دوران بارداری زنان به همراه دارد.

آیا باید مقدار مشخصی برای خوردن عناب درنظر بگیرم؟

به طور کلی سن، سلامت عمومی و وزن فرد تعیین کننده میزان مصرف است. اما این میوه قرار نیست به صورت عادی مشکلی برای فرد ایجاد کند. پس می‌توانید باخیال راحت آن را در فهرست میان وعده‌های بی ضرر بگنجانید. اما اگر مایلید از مکمل‌های حاوی عناب استفاده کنید لازم است از پزشک مشورت بگیرید.

آیا باید مقدار مشخصی برای خوردن عناب درنظر بگیرم؟

◄ توصیه می‌شود برای مصرف مکمل عناب از اندازه‌های کم، شروع و در فواصل مشخص مقدار را بیشتر کنید.
همچنین خوب است بدانید که عناب خشک در مقایسه با عناب تازه، درصد شکر و کالری بالاتری دارد. پس بهتر است حدوسط در مصرف هردو نوع شکل میوه رعایت شود. اگر بخواهیم شکل خشک شده این میوه را با عناب تازه مقایسه کنیم، مردم بیشتر این نوع را مصرف و از آن برای مصارف آشپزی استفاده می‌کنند. از جمله خواص عناب خشک باید به کالری بالای آن اشاره کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتباط عناب و دیابت مقاله خواص عناب برای دیابت را مطالعه کنید.

عوارض عناب چیست؟

تااین‌جا دائما از خواص عناب تعریف کردیم. اما آیا این میوه، عوارضی هم دارد؟ در واقع، عناب به خودیه خود عوارضی ندارد. اما ممکن است برای افرادی که در حال مصرف دارو هستند عارضه ایجاد کند. همانطور که گفتیم، افرادی که دیابت دارند باید برای مصرف عناب از پزشک خود مشورت بگیرند.  برخی افراد نیز ممکن است به این میوه حساسیت داشته باشند که به توصیه‌ی پزشک نباید عناب مصرف کنند.

همچنین افرادی که دارای بیماری‌های خاص هستند، بهتر است قبل از مصرف عناب با پزشک خود مشورت داشته باشند. برای مثال بیماری‌هایی نظیر انگل روده‌ای، خلط داشتن زیاد، نفخ بالا و … بیماری‌هایی است که برای مصرف عناب نیاز به مجوز پزشک دارد.

عناب می‌تواند تاثیر برخی دارو‌ها را از بین ببرد و یا تاثیر آن‌ها را برعکس کند که این موضوع می‌تواند برای شخص بیمار خطرناک باشد. به عنوان مثال، افرادی که از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنند، باید از خوردن عناب اجتناب کنند. همچنین عناب، عملکرد برخی دارو‌ها مثل فنیتوین، فنوباربیتون و کاربامازپین که دارو‌های ضدتشنج به حساب می‌آیند را تشدید می‌کند و ممکن است برای شخص بیمار خطرناک باشد.

مقاله پیشنهادی : رشد سریع مو

سخن پایانی

عناب خوشمزه و خوش عطری که میل می‌کنید معروف است به خرمای سرخ یا خرمای چینی. خواص عناب تازه خلاصه شده است در کالری پایین و فیبر زیاد که در کنار دیگر مواد مغذی و معدنی می‌تواند یک میان وعده عالی به حساب بیاید.
خواصی که این میوه دوست داشتنی دارد به دلیل بالا بودن میزان آنتی اکسیدان آن است. البته آزمایش‌ها بیشتر روی موش‌های صحرایی انجام شده و برای نتیجه دقیق‌تر لازم است مطالعات انسانی متمرکزی هم انجام شود.
فراموش نکنید خوردن عناب برای افرادی که داروهای ضدافسردگی مثل ونلافکسین یا داروهای ضدتشنج مصرف می‌کنند مناسب نیست.

1/5 - (1 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

یک دیدگاه

  1. با تشکر از اطلاعاتی که دراختیار ما در خصوص خواص این میوه ای که سرشار از همه خواص که درمورد انها توضیحات کاملی ارائه کردید.با تقدیم احترام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا