تاریخ امروز :تیر 7, 1401
با خواص عناب و اثرات درمانی آن بیشتر آشنا شوید

با خواص عناب و اثرات درمانی آن بیشتر آشنا شوید

میوه عناب که آن را به اسم خرمای چینی یا خرمای سرخ هم می‌شناسند، میوه بومی جنوب آسیا است اما محبوبیت جهانی دارد. شما فقط با میوه خیلی کوچک گردی روبه رو هستید که یا روی درختچه‌ها رشد می‌کنند یا به صورت درخت دیده می‌شود. خواص عناب درواقع در همین ابعاد کوچک سرخ رنگ، پنهان شده است.
عناب تازه رسیده، قرمز تیره یا بنفش به نظر می‌رسد و ممکن است پوست چروکیده‌ای داشته باشد. خواص عناب تازه زمانی بیشتر خودش را نشان می‌دهد که به لطف شیرینی و بافتی که دارد در مصارف روزانه استفاده می‌شود. همچنین، در بخش‌هایی از آسیا که عناب بیشتر رشد می‌کند، آن را معمولاً خشک و برای تولید آبنبات و پخت دسر از آن مصرف می‌کنند.

مواد مغذی موجود در عناب

از این میوه بامزه به عنوان یک درمان جایگزین برای بهبود بسیاری از مشکلات و بیماری‌های فیزیکی استفاده می‌شود. در جدول زیر می‌توانید میزان مواد مغذی موجود در صدگرم عناب را بخوانید:

مواد مغذی موجود در عنابمواد مغذی موجود در عناب

با خواص عناب تازه بیشتر آشنا شوید

آشنایی بیشتر با یک میوه آسیایی ریزنقش، شما را شگفت زده خواهد کرد. تصور می‌کردید روزی میوه‌ای را برای میان وعده‌تان درنظر بگیرید که منبع سرشاری از انواع ویتامین و مواد معدنی باشد؟!

1- خواص عناب برای لاغری و کنترل وزن

جالب است بدانید که این میوه به دلیل فیبر بالا و کالری کم یکی از بهترین خوردنی‌ها و میان وعده‌های روزانه به حساب می‌آید. همین فاکتور از جمله خواص عناب برای لاغری است. چون کمک می‌کند اگر رژیم غذایی خاصی را رعایت می‌کنید، با خوردن مقدار مشخصی از این میوه، سیر باقی بمانید. دیگر ریزه خواری نکنید و از تنقلات دور بمانید.

نقش بسیار مهم پتاسیم در فعالیت ماهیچه و تعادل الکترولیتی بدن چشمگیر است. همچنین نباید از کربوهیدارت موجود در این میوه به صورت شکرهای طبیعی غافل شد. یکی از طبیعی‌ترین خاصیت‌های عناب، انرژی زا بودن آن است که حتی با خوردن مقدار کم هم می‌توانید انرژی خوبی داشته باشید.

2- منبع غنی آنتی اکسیدان

این میوه کوچک دوست داشتنی ترکیبی از چندین آنتی اکسیدان است؛ فلاوونوئیدها flavonoids، پلی ساکاریدها polysaccharides و اسیدهای تریترپنیک triterpenic. همچنین سطح بالای ویتامین C می‌تواند از دیگر منابع آنتی اکسیدانی در آن باشد.
خوب است بدانید که آنتی اکسیدان ها یک سد دفاعی قدرتمند در برابر رادیکال‌های آزاد هستند. آسیبی که این رادیکالهای آزاد به بدن انسان وارد می‌کنند می‌تواند از جمله دلایل بروز بیماری‌های مزمن مثل دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان باشد.

شاید بد نباشد به خواص عناب برای کبد هم اشاره کنیم؛ به دلیل خاصیت مبارزه طلبانه عناب تازه با رادیکال‌های آزاد، آنتی اکسیدان موجود در آن ممکن است چندین و چند مزیت داشته باشد. یکی دیگر از آنها کمک به بهبود استرس و التهابات ناشی از صدمه رادیکالهای آزاد به کبد است.
به خاطر بسپارید که مهم‌ترین و بیشترین خواص عناب تازه به دلیل وجود ترکیبات آنتی اکسیدان در این میوه است.

3- احتمالاً باعث بهبود خواب و عمکلرد مغز می‌شود

احتمالاً باعث بهبود خواب و عمکلرد مغز می‌شودعناب تا میزان زیادی کیفیت خواب و عملکرد مغز را بهتر می‌کند. در پژوهش‌هایی که به تازگی انجام شد به نقش چشمگیر آنتی اکسیدان ها در فرایند خواب راحت و کارایی بهتر مغز تأکید شده است. همچنین در آزمایش‌های انجام شده روی موش‌های صحرایی این نتیجه به دست آمد که میوه و عصاره هسته عناب گزینه مطلوبی برای افزایش زمان و کیفیت خواب انسان است.

در یک بررسی گروهی هم، شرکت کنندگان نشانه‌هایی از کاهش نگرانی را پس از خوردن عناب تازه بروز دادند. از طرف دیگر در آزمایش‌های حیوانی به این نتیجه رسیدند که از دیگر خواص عناب تازه احتمال بهبود حافظه و کمک به ساخت پروتئین‌های سلول‌های آسیب دیده مغز است.
مطالعات عمیق‌تر روی موش‌های آزمایشگاهی با عصاره هسته عناب بر احتمال درمان نشانه‌های بیماری آلزایمر تأکید داشت. گفته می‌شود که هسته این میوه به تنهایی قابل خوردن نیست و از عصاره آن برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود.

4- احتمال بهبود سیستم ایمنی و مهار سلول‌های سرطانی

بخشی از بررسی‌ها نشان دادند که پلی ساکاریدها، شکرطبیعی با اجزایی از آنتی اکسیدان، ممکن است باعث مهار رادیکال‌های آزاد شوند. سلول‌های آسیب رسان را مهار و التهاب را کم کنند.
تنوع مطالعات و پژوهش‌ها به اندازه‌ای است که پس از بررسی‌های اخیر مشخص شد لیگنین lignins موجود در عناب، نوعی فیبر از اجزای آنتی اکسیدان، وظیفه تولید سلول‌های ایمنی و افزایش تعداد آنها برای مهار ترکیبات خطرناک را برعهده دارد.
با زیرنظر گرفتن موش‌های صحرایی پس از مصرف عصاره عناب، پژوهشگران متوجه افزایش سلول‌های ایمنی معروف به سلول‌های نابودگر طبیعی شدند. این سلول‌ها قدرت نابودسازی سلول‌های مهاجم را داشتند.

خواص عناب تازه فقط در وجود آنتی اکسیدان خلاصه نمی‌شود بلکه منبع سرشار از ویتامین C هم به شمار می رود؛ یک ضدسرطان بی نظیر. مطالعات نشان می‌دهند که میزان زیادی از این نوع ویتامین قدرت نابودکردن سلول‌های سرطانی تیروئید را دارد. همچنین به خاصیت مهارکنندگی عناب در بسیاری دیگر از سلول‌های سرطانی، مثل سرطان تخمدان، رحم، سینه، کبد و روده بزرگ اشاره شده است.

همانطور که بالاتر هم برایتان نوشتیم، از جمله روش‌های درمانی جایگزین برای کنترل و درمان بی خوابی و نگرانی است. پس از انجام آزمایش‌های حیوانی این نتیجه به دست آمد که از جمله منابع مفید برای سیستم عصبی، سیستم ایمنی و گوارش انسان است.

مهم: تمامی مطالعات انجام شده بر روی حیوانات و مخصوصاً موش‌های آزمایشگاهی بوده‌اند. بنابراین تا زمان انجام پژوهش‌های دقیق‌تر روی انسان نمی‌توان نتیجه گیری مشخص و منطقی را اعلام کرد.

5- کاهش قند خون و سوخت و ساز بدن

کاهش قند خون و سوخت و ساز بدنعناب بهترین کنترل کننده قند خون است. نمی‌شود از آن به عنوان گزینه قدرتمند برای پیشگیری و کنترل دیابت مخصوصاً نوع 2 غافل شد. یکی از دلایل جدی گرفتن خرمای سرخ، میزان بالای ویتامین A در آن است که باعث می‌شود حساسیت به انسولین تا میزان چشمگیری کمتر شود.
هورمون آدیپونکتین هم باعث تنظیم گلوکز خون و دیگر شاخص‌های سوخت و ساز بدن می‌شود. پس اگر می‌خواهید خواص عناب برای دیابت را همیشه به خاطر بسپارید کافی است از تأثیر این میوه بر کاهش التهاب و رادیکالهای آزاد برای پیشگیری از بیماری‌های مزمنی مثل دیابت نوع 2 غافل نباشید.

6- احتمال بهبود عملکرد سیستم گوارش

میزان فیبر موجود در عناب بالاست و آن را تبدیل به بهترین گزینه برای بهبود عملکرد سیستم گوارش می‌کند. لازم است بدانید که حدود 50% کربوهیدرات موجود در عناب تازه، فیبر است. این ماده مغذی کمک می‌کند دفع راحت و بیشتری داشته باشید. با بهتر شدن دفع، حرکت غذا در اندام گوارشی سریع‌تر و احتمال یبوست کم می‌شود.

●● آرامش بخشیدن به سیستم گوارش و بهبود فرایند دفع از مهم‌ترین خواص عناب برای یبوست است. ●●

اگر بخواهید بیشتر بدانید، خواص عصاره عناب به همان اندازه خواص عناب تازه است که باعث تقویت دیواره داخلی معده و روده می‌شود. خطر آسیب‌های ناشی از وجود زخم، جراحت و باکتری‌های خطرناک را کم می‌کند.

همچنین در برخی بررسی‌ها به تأثیر پلی ساکارید موجود در عناب بر تقویت دیواره داخلی روده موش صحرایی مبتلا به کولیت (التهاب روده مزمن) تأکید شده است. این ماده باعث بهبود علائم گوارشی در روده حیوان می‌شود.

7- خواص عناب برای سرماخوردگی

خواص عناب برای سرماخوردگی را هم نباید نادیده گرفت. خوردن میزان مشخصی از آن – چه به صورت خام چه به صورت دمنوش و جوشیده- روزهای ناخوشی شما را کوتاه‌تر می‌کند. برای نرم کردن سینه و گرفتگی صدا بهترین درمان است. می‌توانید از چای عناب یا جوشانده پوست آن برای کاهش گرفتگی صدا، کنترل التهاب و آبریزش بینی کمک بگیرید.

احتمال بهبود عملکرد سیستم گوارش
نکته: برای اینکه درمان تأثیرواقعی خودش را نشان بدهد کافی است 50 گرم عناب تازه یا خشک را در یک لیتر آب بجوشانید. جوشیدن را تاجایی ادامه بدهید که حجم آب به یک سوم برسد.

آیا باید مقدار مشخصی برای خوردن عناب درنظر بگیرم؟

به طور کلی سن، سلامت عمومی و وزن فرد تعیین کننده میزان مصرف است. اما این میوه قرار نیست به صورت عادی مشکلی برای فرد ایجاد کند. پس می‌توانید باخیال راحت آن را در فهرست میان وعده‌های بی ضرر بگنجانید. اما اگر مایلید از مکمل‌های حاوی عناب استفاده کنید لازم است از پزشک مشورت بگیرید.

آیا باید مقدار مشخصی برای خوردن عناب درنظر بگیرم؟

◄ توصیه می‌شود برای مصرف مکمل عناب از اندازه‌های کم، شروع و در فواصل مشخص مقدار را بیشتر کنید.
همچنین خوب است بدانید که عناب خشک در مقایسه با عناب تازه، درصد شکر و کالری بالاتری دارد. پس بهتر است حدوسط در مصرف هردو نوع شکل میوه رعایت شود. اگر بخواهیم شکل خشک شده این میوه را با عناب تازه مقایسه کنیم، مردم بیشتر این نوع را مصرف و از آن برای مصارف آشپزی استفاده می‌کنند. از جمله خواص عناب خشک باید به کالری بالای آن اشاره کنیم.

سخن پایانی

عناب خوشمزه و خوش عطری که میل می‌کنید معروف است به خرمای سرخ یا خرمای چینی. خواص عناب تازه خلاصه شده است در کالری پایین و فیبر زیاد که در کنار دیگر مواد مغذی و معدنی می‌تواند یک میان وعده عالی به حساب بیاید.
خواصی که این میوه دوست داشتنی دارد به دلیل بالا بودن میزان آنتی اکسیدان آن است. البته آزمایش‌ها بیشتر روی موش‌های صحرایی انجام شده و برای نتیجه دقیق‌تر لازم است مطالعات انسانی متمرکزی هم انجام شود.
فراموش نکنید خوردن عناب برای افرادی که داروهای ضدافسردگی مثل ونلافکسین یا داروهای ضدتشنج مصرف می‌کنند مناسب نیست.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.