آموزش ماساژسلامتماساژ درمانی

آموزش ویدئویی ماساژ شکم برای رفع یبوست

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که برای جلوگیری از یبوست باید هر روز اجابت مزاج داشته باشند. اما حقیقت این است که دفعات طبیعی دفع، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و از چندین بار در روز تا سه بار در هفته متغیر است. یبوست مزمن نگرانی‌های شدیدی را برای افراد به وجود می‌آورد. برای رفع نگرانی شما عزیزان و کمک به رفع یبوست، این مقاله را برای شما آماده کرده‌ایم تا با روش‌های درمان یبوست مانند ماساژ شکم برای رفع یبوست بیشتر آشنا شوید.

یبوست چیست؟

یبوست به صورت دفع مدفوع دردناک و طولانی یا کمتر از سه بار دفع مدفوع در هفته تعریف می‌شود. یکی از شایع‌ترین شکایات گوارشی در میان بیماران، یبوست است که اکثر افراد را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

برخی از افراد یبوست کوتاه مدت را تجربه می‌کنند که ناشی از تغییرات موقت در رژیم غذایی، مسافرت، استرس یا جراحی است، در حالی که برخی دیگر یبوست مزمن دارند (تداوم برای چندین هفته یا بیشتر).

یبوست چیست؟

اگرچه یبوست می‌تواند هر فردی را درگیر کند. اما در زنان و در افراد بالای 65 سال شایع‌تر است. همچنین در دوران بارداری یا بعد از زایمان بیشتر رخ می‌دهد و می‌تواند نتیجه یک بیماری زمینه‌ای یا عوارض جانبی داروها باشد.

برای رفع مشکلات گوارشی می‌توانید از مقاله «ماساژ درمانی برای معده» استفاده کنید.

ماساژ برای درمان یبوست

اگر یبوست مزمن دارید، احتمالاً می‌دانید که چگونه می‌تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. به همین دلیل ما در این بخش برای شما چند نوع آموزش ماساژ برای درمان یبوست مانند ماساژ شکم برای رفع یبوست و ماساژ کف پا برای درمان یبوست قرار دادیم.

پیش از شروع آموزش ماساژ ابتدا بهتر است بدانید که ماساژ شکم برای رفع یبوست به چه افرادی توصیه می‌شود و برای چه افرادی مناسب نیست.

ماساژ شکم برای چه کسی مفید است؟

ماساژ شکم برای چه کسی مفید است؟

ماساژ شکم برای رفع یبوست افرادی که از مشکلات زیر رنج می‌برند بسیار توصیه می‌شود:

 • افرادی در هضم غذا دچار مشکل هستند
 • افرادی که کم اشتها هستند
 • افرادی که پس از خوردن غذا نفخ می‌کنند
 • افرادی که پس از خوردن غذا دچار درد شکم می‌شوند
 • افرادی که در زمان قاعدگی درد شدید شکم دارند
 • افرادی که یبوست مزمن دارند

نکته: توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به ماساژ شکم برای رفع یبوست و یا هر مشکل دیگر شکم، ابتدا به پزشک مراجعه کرده و از تأثیرات و خطرات ماساژ برای درمان یبوست مطلع گردید.

اگر تمایل به یادگیری ماساژ پا دارید به مقاله «آموزش ماساژ کف پا» مراجعه کنید. 

ماساژ شکم برای چه کسی مضر است؟

به طور معمول و در شرایط عادی ماساژ شکم برای یبوست و یا هر مشکل دیگر شکمی که افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند ضرری ندارد. با این حال پیشنهاد می‌کنیم افراد با شرایط خاص زیر از انجام ماساژ شکم برای رفع یبوست بپرهیزند:

 • زنان بارداری که ماه‌های اول و یا ماه‌های آخر بارداری را سپری می‌کنند.
 • افرادی که به تازگی عمل جراحی مربوط به شکم، معده یا روده انجام داده‌اند.
 • افرادی که از علت درد شکم خود مطمئن نیستند بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنند.

اگر تا به اینجا تمامی موارد و نکات ذکر شده را به طور کامل مطالعه کردید، آماده هستید تا ماساژ شکم برای رفع یبوست را یادگرفته و آن را در خانه امتحان کنید.

آموزش ماساژ شکم برای رفع یبوست

این چهار گوشه روده است که در آن مدفوع تمایل به جمع شدن دارد. ماساژ شکم برای رفع یبوست فقط در قسمت پایین سمت چپ شکم در نزدیکی خروجی مدفوع چندان مؤثر نیست و به نظر می‌رسد بهتر است قسمت پایین شکم چپ، پایین شکم راست، پهلو راست و پهلوی چپ ماساژ داده شود.

انجام ماساژ شکم برای رفع یبوست قبل از بیدار شدن، قبل از خواب و هنگام استحمام توصیه می‌شود. به خصوص هنگام استحمام، قدرت عضلات شکم اعمال نمی‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد که روده‌ها به راحتی تکان می‌خورد. همچنین گفته می‌شود اگر قبل از انجام ماساژ شکم برای رفع یبوست بدن خود را گرم کنید مؤثرتر است. از این نظر، انجام ماساژ شکم برای رفع یبوست در حین یا بعد از استحمام توصیه می‌شود.

– ماساژ سمت چپ شکم

آموزش ماساژ شکم برای رفع یبوست
 1. روی زمین دراز کشیده، یک کوسن زیر کمر خود قرار دهید.
 2. ریلکس کنید. تمام بدنتان را شل کنید تا شکمتان سفت نشود.
 3. انگشتان هر دو دست را روی شکم چپ قرار دهید. از بالا به پایین و از پایین به بالا از ناف به سمت لگن ماساژ دهید.
 4. با گام‌های کوچک فشار دهید تا انگشتانتان کمی فرو بروند و به آرامی در حالی که روده‌ها را تکان می‌دهید حدود 1 دقیقه ماساژ دهید.

– ماساژ قسمت مرکزی شکم

 1. روی زمین دراز کشیده، یک کوسن زیر کمر خود قرار دهید.
 2. ریلکس کنید. تمام بدنتان را شل کنید تا شکمتان سفت نشود.
 3. انگشتان هر دو دست را در سمت چپ و راست ناف قرار داده و با فشار از بالا به پایین و از پایین به بالا از پایین ناف به سمت لگن ماساژ دهید.
 4. در حالی که احساس می‌کنید روده‌ها می‌لرزند، به آرامی حدود 1 دقیقه ماساژ دهید.ماساژ قسمت مرکزی شکم

اضافه کردن ورزش و تمریناتی که بعد از انجام مرحله 1 و مرحله 2 بالاتنه را می‌لرزاند، مؤثرتر است. سعی کنید مناطقی را که روده‌ها پیچ خورده و مدفوع به راحتی مسدود می‌شود را شل کنید.

– ماساژ اصلاحی “پتوز یا انسداد روده”

ماساژ اصلاحی "پتوز یا انسداد روده"

این نوع ماساژ شکم برای رفع یبوست برای کسانی است که به دلیل زایمان، ضعف عضلانی یا یبوست مداوم، روده‌هایشان پایین آمده است. هر چند بار که احساس راحتی می کنید روش را تکرار کنید.

 1. به پشت بخوابید. زانوهایتان را در حالی که بدنتان آرام است بالا بیاورید.
 2. باسن خود را با زانوهای بسته به آرامی بالا بیاورید. وضعیت خود را طوری نگه دارید که زانوها و قفسه سینه شما در یک خط مستقیم قرار گیرند و فقط با شانه‌های خود از بدن خود حمایت کنید.
 3. از قسمت پایین شکم تا سینه را با دستان خود، به صورت دورانی، ماساژ دهید.
 4. بعد از چند بار تکرار، بنشینید.
تیروئید باعث ایجاد مشکل در دفع و یبوست می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله «تیروئید چیست» مراجعه کنید.

فیلم ماساژ شکم برای رفع یبوست

در ادامه فیلم ماساژ شکم برای رفع یبوست را برایتان قرار داده‌ایم که می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم این ویدئو را حتما مشاهده کنید و ماساژ شکم برای یبوست را در خانه را به راحتی انجام دهید و از شر یبوست خلاص شوید.

آموزش ماساژ کف پا برای درمان یبوست

در این نوع ماساژ شکم برای رفع یبوست، با فشار دادن نواحی نقاط فشار رفلکس روده کوچک و بزرگ که روی کف پا جمع شده‌اند، می‌توانید وضعیت روده‌ها را به نسبت درد و سختی نقاط بررسی کنید. علاوه بر این، عملکرد متابولیک تقویت شده و یبوست از بین می‌رود.

آموزش ماساژ کف پا برای درمان یبوست
 • قبل از انجام ماساژ کف پا برای درمان یبوست :

شست‌های هر دو دست را روی هم قرار دهید و نقطه را فشار دهید. اگر ناخن‌های کشیده‌ای دارید، از مفصل دوم در حالی که انگشت اشاره خود را خم کرده‌اید یا یک میله فشار نقطه فشار، برای فشار دادن نقاط مشخص شده استفاده کنید. روی یک صندلی بلند بنشینید. مچ پای چپ خود را روی ران راست خود قرار دهید. این حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید. (تمامی نقاط فشار در تصاویر مشخص شده‌اند)

 1. کلیه‌ها را تحریک کنیدآموزش ماساژ کف پا برای درمان یبوست

از بالای قوس به صورت مورب فشار دهید. نقطه کلیه را در وسط کف پا، درست بالای قوس پا فشار دهید. نقطه لوله حالب و نقطه مثانه را تا پایین مچ پای داخلی بکشید.

 1. روده کوچک را تحریک کنیدآموزش ماساژ کف پا برای درمان یبوست

در این مرحله از ماساژ برای رفع یبوست، لازم است که 9 نقطه فشار را با دقت شل کنید. نقاط روده کوچک روی قوس، 3 نقطه در بالا، 3 نقطه در وسط و 3 نقطه در پایین، در مجموع 9 نقطه را شل کنید. در حین استحمام قابل انجام است و اگر روغن بزنید نرم‌تر می‌شود.

 1. روده بزرگ را تحریک کنیدآموزش ماساژ کف پا برای درمان یبوست

نقطه فشار سیگموئید را با دقت فشار دهید. ناحیه رفلکس روده بزرگ را که قوس پا را احاطه کرده است فشار دهید. برای رفع یبوست، ناحیه رفلکس روده بزرگ سیگموئید در سمت انگشت کوچک پاشنه پا را به دقت بررسی کنید.

 مقاله پیشنهادی: ماساژ برای پریود شدن

انواع دیگر ماساژ شکم برای رفع یبوست

یکی از قدیمی ترین تکنیک های سنتی ماساژ شکم برای یبوست ، تحریک و فشار نقاط فشار (طب سوزنی) بدن می‌باشد. برای ماساژ شکم برای رفع یبوست به این روش، مراحل زیر را طی کنید:


 1. چگونه نقاط طب سوزنی را پیدا کنیم


بیشتر نقاط طب سوزنی در امتداد رگ‌های خونی و اعصاب قرار دارند که ممکن است با فشار دادن آن دچار فرورفتگی شوند.


 1. روش اصلی برای فشار نقاط طب سوزنی


هنگام فشار دادن نقاط طب سوزنی در ماساژ برای رفع یبوست، به آرامی بازدم کنید. عدد 4 را به صورت “1، 2، 3، 4” بشمارید. در حین دم، “5، 6، 7، 8” را بشمارید تا آرام شوید. این عمل را حدود 5 تا 10 بار تکرار کنید.


 1. نقاط شینمون طب سوزنی که برای استرس مفید هستند


نقاط شینمون طب سوزنی که برای استرس مفید هستند

استرس باعث یبوست می‌شود. این یک نکته کلیدی است که باید به خاطر بسپارید.

محل نقاط طب سوزنی: در اطراف محل تقاطع چین‌های افقی در پایه مچ و خط از انگشت کوچک تا مچ دست. (به تصویر توجه کنید)

نحوه فشار دادن: شکم شست خود را بر روی نقطه طب سوزنی قرار دهید و به سمت داخل استخوان فشار دهید.


 1. نقاط فشار روده بزرگ جین یو (داچویو) برای کمک به کار معده


نقاط فشار روده بزرگ جین یو (داچویو) برای کمک به کار معده

گفته می‌شود که فشار این نقطه در ماساژ برای رفع یبوست، مکمل عملکرد روده بزرگ است و برای یبوست، اسهال و کمردرد مفید است.

محل نقاط طب سوزنی: بالای لگن، خارج از ستون فقرات با فاصله دو انگشت به چپ و راست.

نحوه فشار دادن: دستان خود را روی باسن چپ و راست قرار دهید. هم‌زمان با انگشت شست به سمت مرکز بدن فشار دهید ( زنان باردار در صورت عدم داشتن تخصص و مهارت از انجام این روش پرهیز کنند).


 • نقاط فشار یوسن برای آماده سازی اعصاب خودمختار


این مرحله‌ای مهم در درمان یبوست با ماساژ کف پا می‌باشد که اعصاب خودمختار را آماده می کند و ارتباط نزدیکی با ناراحتی معده دارد. همچنین به عنوان یک نقطه فشار اصلی برای بهبودی از خستگی شناخته می‌شود.

نقاط فشار یوسن برای آماده سازی اعصاب خودمختار

محل نقاط طب سوزنی: کمی بالاتر از مرکز کف پا. جایی که با خم شدن محکم انگشتان پا دچار فرورفتگی می‌شود.

نحوه فشار دادن: شست‌های هر دو دست را روی هم قرار دهید، آنها را محکم فشار دهید و سپس به سمت انگشتان پا به سمت بالا فشار دهید. پس از فشار دادن، از شکم شست خود برای شل کردن کف پای خود برای بهبود گردش خون استفاده کنید.

نکته: در ماساژ شکم برای رفع یبوست، فشار دادن نقاط طب سوزنی بعد از حمام زمانی که بدن شما گرم است مؤثرتر است. اساساً، می‌توانید هر زمانی که دوست دارید ماساژ برای رفع یبوست را انجام دهید. اما تا 2 ساعت پس از صرف غذا از آن اجتناب کنید. اگر احساس بیماری کردید یا احساس ناخوشایندی به شما دست داد، فوراً ماساژ را متوقف کنید.

عناب برای رفع یبوست فواید زیادی دارد که در مقاله خواص عناب به توضیح آن می‌پردازیم.

سخن پایانی

بیشتر افرادی که به دلیل درد شکم به پزشک مراجعه می‌کنند دچار یبوست مزمن هستند. رعایت رژیم غذایی مناسب، داشتن روش زندگی سالم در کنار ورزش و انجام ماساژ برای رفع یبوست بسیار ثاتیرگذار هستند. در این مقاله آموزش ماساژ برای رفع یبوست به صورت ماساژ شکم برای رفع یبوست و ماساژ پا برای شما عزیزان قرار دادیم. همان‌طور که اشاره کردیم، توجه داشته باشید که قبل از انجام هرگونه ماساژ برای رفع یبوست ابتدا با پزشکی متخصص مشورت کنید تا از پیش آمدن هرگونه مشکل جلوگیری شود.

3.8/5 - (15 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا