تاریخ امروز :تیر 7, 1401
آموزش ماساژ کف پا (رفلکسولوژی)

آموزش ماساژ کف پا (رفلکسولوژی)

آموزش ماساژ کف پا (رفلکسولوژی)

آموزش ماساژ کف پا  نقاط مخصوص اندام های بدن در کف، رو و اطراف پاشنه پراکنده هستند.ماساژ این نقاط بایستی با دقت انجام شود تا نقطه مورد نظر کاملا پوشش داده شود.در مرحله اول تماس با کف پا ممکن است احساس قلقلک ایجاد شود،اما درمانگر بایستی به آرامی از نقاط غیر حساس شروع نماید و سپس به نقطه مورد نظر برسد.ماساژ آرام و نرم شروع شده و کم کم فشار بیشتری وارد میشود تا نقاط مهم کف پا تحریک شده و اهداف مورد نظر اتفاق بیفتد.

ماساژ با کل دست، انگشتان و حتی پشت بندهای انگشتان دست انجام میشود تا تحریک به طور کامل رخ دهد.

 لوازم مورد نیاز

1-تخت مناسب

2-حوله کوچک

3-ظرف مخصوص شستن پاها

4-آب، محلول شستشو و ضدعفونی کننده

5-روغن ماساژ

6-صندلی مناسب برای نشستن ماساژ درمانگر

 

 محیط ماساژ

محیطی که قرار است مشتری در آن ماساژ شود، بایستی آرام و امن بوده و از نظر نور، دما و تهویه مطلوب باشد. ایمنی محل ماساژ خیلی مهم است. زیرا بایستی احساس امنیت داشته باشد تا بتواند با خیالی راحت و آرام حرف های ماساژ درمانگر تمرکز نماید. هیچ منبع صوتی که حواس مشتری و درمانگر را پرت کند، نباید در آنجا وجود داشته باشد.  در طول ماساژ باید درمانگر در مورد فواید رفلکسولوژی و سوابق درمانی خود برای او صحبت کند. در این مکالمات روابط مشتری و درمانگر نزدیک تر شده و اعتماد او کاملا  جلب شده و این موضوع به درمان کمک زیادی می نماید.

نصب تصاویر مناسب با ماساژ هم در این اتاق ضروری نیست، اما در اتاق مشاوره و انتظار مفید است.

 مشاوره

در جلسه ابتدایی که مراجعه کننده برای معالجه مراجعه می نماید، در مورد فواید و مزایای رفلکسولوژی توضیح داده شود. پس از اینکه اطلاعات کافی در مورد این نوع درمان مکمل به دست آورد، یک پرسشنامه در اختیار او قرار می گیرد تا مطالعه، تکمیل و امضاء شود.

پرسشنامه شامل اطلاعات شخصی، سوابق بیماری و درمانی مشتری، شماره تماس پزشکان متخصص که مشتری به آنها مراجعه داشته و رضایت نامه و تعهد به مراجعه، رعایت موارد پیشنهادی توسط درمانگر می باشد. پرونده مشتری بایستی توسط درمانگر تکمیل شودو شامل برگه پرسشنامه، عکس، کپی کارت ملی، نشانی منزل و محل کار و شماره تماس ثابت و همراه مشتری و دو نفر از نزدیکان می باشد.

چند برگ هم برای ثبت موارد مشاهده  شده و ماساژ های انجام شده در این پرونده قرار داده می شود. هر بار پس از اتمام ماساژ بایستی مشتری، نظرش را در برگه جلسه مربوط به همان روز نوشته و امضا کند.

 آماده کردن مشتری برای ماساژ

پس از مشاوره با مشتری و اعلام آمادگی برای ماساژ، در ابتدای جلسه، درمانگر بایستی ابتدا پاهای مشتری را با محلول مناسب که دارای محلول شوینده، کمی نرم کننده و اسانس می باشد ،شستشو دهد .شتسشوی پاها را میتوان به کسی غیر از ماساژور سپرد، ولی در صورت انجام آن توسط درمانگر تاثیر بیشتری خواهد داشت. در حال شستشو هم میتوان در مورد رفلکسولوژی توضیحات بیشتری ارائه داد. دمای محلول شستشو بایستی در حدود 3درجه باشد تا احساس مطلوبی به بیمار یا مشتری ببخشد. شستشوی پاها بایستی در اتاق ماساژ باشد و بلافاصله ماساژ پاها شروع میشود.بایستی ابتدا روی هردو پارابا حوله های کوچک تمیزی که بهتر است شخصی باشد بپوشانید.هر پایی که.ماساژ میشود، حوله را برداشته و پس از ماساژ رویش پوشانده میشود تا سرد نشود.

جلسه درمانی

پس از اینکه پاهای مشتری برای ماساژ آماده شدند، زمان ماساژ هر پا را 15 دقیقه تعیین میشود.هر جلسه درمان نهایتا 30 دقیقه میباشد.

روش کار به این ترتیب است که ابتدا یک پا را بمدت 2 دقیقه ماساژ داده و سپس با حوله ای کوچک می پوشانند تا دمایش کاهش نیابد. پای بعدی را هم 2 دقیقه ماساژ میدهند و مجددا میپوشانند و به سراغ پای اول می روند.ممکن است مشتری پس از ماساژ و یا در حین ماساژ احساس سرما،  گرما و حتی خواب آلودگی پیدا کند، این حالات کاملا طبیعی است و نبایستی تعجب نمود.

در حین ماساژ مشاوره و توضیحات ادامه می یابد و از خاطرات و سوابق درمانی نباید غافل شد.

 

آیا این ماساژ میتواند کمکی به تشخیص بیماریها نماید؟

هنگام ماساژ پای مشتریها در برخی نقاط، ممکن است احساسی شبیه فرورفتن تیغ گزارش شود که بایستی با دقت مد نظر قرار گرفته و یادداشت شود تا در جلسات بعدی در نظر گرفته شوند.این نکته ها در تشخیص سایر بیماریهایی که مشتری اطلاعی از آنها ندارد، بسیار اهمیت دارد.به این ترتیب میتوان با بررسی دقیق نقاط حساس پا  و دست مشتری و مطالعه آنها بدون ناراحت کردن ایشان اطلاعات تکمیلی را ارائه نمود.  ممکن است  حتی مشتری به پزشک متخصص هم ارجاع شوند. گاهی هم که امکان درمان ایشان به روش رفلکسولوژی وجود داشت، جلسات بیشتری برایشان در نظر گرفت.

شمای نقاط رفلکسولوژی پا

 آموزش ماساژ کف پا توسط خود شخص

برای انجام ماساژ پاها، روی یک صندلی کوتاه بنشینید و تمام قسمت های کف پا، رویه پا، پاشنه پا و انگشتان پا را به آرامی ماساژ دهید. برای ماساژ پا یک دست خود را روی پا و دیگری را زیر کف پا قرار دهید و به آرامی از انگشتان پا به سمت قوزک ماساژ دهید و این حرکت را به سمت انگشتان ادامه داده و تکرار کنید.

پا را با یک دست نگه داشته و با دست دیگر انگشتان هر پا را محکم فشار داده و به آرامی بکشید.

با انگشت شست از قسمت بالایی کف پا، صورت خطی فشار محکم به مرکز کف پا وارد کنید و در قوس و برآمدگی پا، فشار چرخشی اعمال کنید. این حرکت را در دو کف پا انجام دهید.

یک پا را نگه داشته و به پای دیگر آرام مشت بزنید و با حرکات انگشتان دست در سراسر کف‌ پا حرکات چرخشی انجام دهید.

از قوزک پا تا ناحیه ران را با دستان خود ماساژ داده و آن را ۵ بار تکرار کنید.

زانو را با فشار چرخشی انگشتان در ناحیه کاسه زانو ماساژ دهید. ماساژ پا پس از یک ایستادن طولانی می‌تواند عضلات پا را آرام کرده و به حالت اول بازگرداند. ماساژ منظم ران، سیستم لنفاوی را تحریک کرده و ظاهر ران ها را بهبود می بخشد.

علاوه بر ایجاد آرامش و رفع تنش، متخصصین رفلکش زون تراپی می توانند با استفاده از تحریک نقاط خاصی در کف پا به درمان برخی از بیماری‌ها بپردازند.

نکات

 • در طول ماساژ، اگر شما احساس بی حالی و ضعف کردید ادامه ندهید.
 • ماساژ را با سرعت کم انجام دهید.
 • به دو پا از نظر زمان و تکنیک به یک اندازه توجه کنید.
 • پوشاندن پا با حوله گرم بعد از ماساژ می‌تواند مفید باشد.

 هشدار

در صورت داشتن زخم و تورم روی پا، دیابت، فشار خون از انجام ماساژ بپرهیزید.

 

 

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

یک نظر

 1. آریا پاسخ

  با درود و آرزوی تندرستی و بهروزی برای شما.
  زندگی ماشینی و خستگی روحی—روانی مردم(ناشی از فشارهای کاری و اقتصادی) ایجاب میکنه ک برای کاهش اون فشارها چاره ای اندیشیده بشه و چه چیزی بهتر از ماساژ.
  هر چند این کار باید توسط متخصص انجام بشه ولی هم ماساژور حرفه ای کم داریم و هم خیلی از مردم نسبت ب تأثیر شگفت انگیز ماساژ اطلاع کافی ندارن.
  ب هر حال شما بزرگوارانه استارت اینکارو زدید و مسلما آموزش علمی و حرفه ای شما برای هموطنامون مفید خواهد بود مضافا اینکه مردم با لمس فواید ماساژ، باعث گسترش و اپیدمی شدنش خواهند شد.
  ب عنوان کسی ک از شما آموخته و ب کار بسته بسیار بسیار سپاسگزارم. شکی نیست ک اینکار نیک و ارزنده و بی مزد و منت شما بی جواب نخواهد بود و لطف و مهربانی حضرت دوست شامل حال شما خواهد شد.

  1. میلاد اعتمادی فر نویسنده پاسخ

   درود بر شما .واقعا صحبت های شما انرژی مارو چند برابر کرد و من خوشحالم از داشتن همراهی مثل شما.امیدوارم بتونم با مطالب مفید و علمی کمکی برای رشد و بهتر شدنش بکنم.ممنون از نظر زیبا و پر انرژیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.