تناسب اندامسلامت

تاثیر شنا در لاغری شکم و بهترین حرکات کالری سوز شنا

شنا یکی از پرطرفدارترین ورزش هایی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی برای لاغری داشته باشد. اگرچه خیلی از افراد این ورزش را برای حس حال خوبش انتخاب می کنند، اما باید بدانید که تاثیر شنا در لاغری می تواند فوق العاده عالی باشد. در این مقاله از لنداسپا، به صورت مفصل درباره تأثیر شنا در لاغری شکم و پهلو صحبت خواهیم کرد. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که آیا شنا برای لاغری موثر است یا خیر، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آیا شنا ما را لاغر می کند؟

یکی از مهم ترین دلایل طرفداران بسیار زیاد این ورزش، تاثیر آن برای لاغری است. خیلی از مربیان اعتقاد دارند که شنا را می توان یکی از بهترین ورزش ها در سراسر جهان به شمار آورد. دلیل این موضوع هم چربی سوز و کالری سوز بودن ورزش شنا است. این ورزش موجب می شود که عضلات بدن شما تا حد بسیار زیادی بهبود پیدا کنند و در نتیجه، به سلامت کلی بدنی خواهید رسید. 

به طور کلی، شنا برای هه اعضای بدن مفید است. البته این موضوع فقط زمانی صدق می کند که شما در ورزش شنا از یک برنامه اصولی پیروی کنید. در صورت انجام این کار، می توانید در بازه زمانی خیلی کوتاه تری به هدف مورد نظر خود برسید. پس اگر اضافه وزن دارید، بهتر است هرچه سریع تر برای ورزش شنا آماده شوید.

خواص قرص آناهیل برای لاغری و کاربردهای آن را بشناسید!

شنا چطور موجب لاغری می شود؟

زمانی که درباره تاثیر شنا در لاغری صحبت می کنیم، ممکن است خیلی از افراد فکر کنند که فقط با انجام این ورزش می توانند به تناسب اندام برسند. این در حالی است که باید بدانند تنها راه لاغری، شنا کردن نیست و اگر می خواهید به کاهش وزن دست پیدا کنید، باید یک برنامه رژیمی سالم داشته باشید و در کنار آن، شنا را هم ادامه دهید.

شنا چطور موجب لاغری می شود؟

برای لاغر شدن به کمک ورزش شنا، شما باید از یک برنامه کاملا اصولی پیروی کنید. ممکن است خیلی از افراد فکر کنند که می توانند بعد از شنا کردن، غذای زیادی بخورند تا انرژی از دست رفته برای باد بدن آنها بازگردد. اما همان طور که گفتیم، شنا یکی از ورزش های کالری سوز شناخته می شود و شاید فرد بعد از شنا کردن، احساس خستگی خیلی زیادی داشته باشد. با این حال، اصلا نباید بعد از شنا پرخوری کنید.

طریقه مصرف قرص لیورگل برای لاغری و عوارض احتمالی آن

لاغر شدن با شنا به این صورت است که این ورزش تمام قسمت های بدن مانند قلب، ماهیچه ها و ریه ها را درگیر می کند. به همین دلیل شما می توانید علاوه بر کاهش وزن، به سلامت عمومی بدن نیز دست پیدا کنید. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که بهتر است برای کاهش وزن با این ورزش، در آب سرد شنا کنید. زیرا سرد شدن بدن در آب سرد موجب می شود که بدن برای گرم کردن آن، کالری بسیار زیادی مصرف شود. در نتیجه، احتمال این که کاهش وزن داشته باشید، افزایش پیدا می کند.

یک ساعت شنا باعث سوزاندن چند کالری می شود؟

 به نظر شما برای لاغر شدن به اندازه مشخصی، باید تقریبا چقدر شنا کنید؟ فکر می کنید که با یک ساعت شنا کردن، چند کالری از بدن شما سوزانده می شود؟ در ادامه، این سوالات پاسخ می دهیم. به طور کلی، میزان کالری سوزی هر فرد در ورزش شنا با فرد دیگر متفاوت است. این موضوع تا حد خیلی زیادی به ویژگی های بدنی افراد بستگی دارد.

 با این حال، یک تحقیق گسترده در دانشکده پزشکی و ورزشی آمریکا انجام شد که میزان کالری سوز بودن ورزش شنا را نشان داد. در این تحقیق، دکتر تام هالند که یکی از بهترین فیزیولوژیست های ورزشی آمریکا شناخته می شود، می گوید که اگر یک فرد ۶۸ کیلویی به مدت یک ساعت شنا کند، می تواند تقریبا ۴۰۰ کالری بسوزاند. این در حالی است که با افزایش وزن فرد، سرعت کالری سوزی در بدن او تا ۷۰۰ کالری در هر ساعت هم بیشتر می شود.

یک ساعت شنا باعث سوزاندن چند کالری می شود؟

 در نتیجه این امر، هرچه وزن بیشتری داشته باشید و با سرعت بالاتری شنا کنید، میزان چربی سوزی و کالری سوزی در بدن شما نیز افزایش پیدا می کند. شاید برای شما جالب باشد که علاوه بر تاثیر شنا در لاغری که پیش از این گفتیم، شما می توانید برای کاهش وزن و لاغری، فقط در آب راه بروید. همه چیز به نحوه شنا کردن شما بستگی دارد.

 کالری سوزی شنا به چه چیزی بستگی دارد؟

همان طور که گفتیم، تاثیر شنا برای لاغری به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. به همین دلیل نمی توان گفت که یک ساعت شنا برای همه افراد، باعث کاهش وزن مشابهی می شود. مهمترین فاکتورهای مؤثر در میزان کالری سوزی شنا به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که در این قسمت، برخی از مهمترین آنها را نام می بریم:

 • مدت زمان شنا کردن: طبیعتا هرچه زمان بیشتری برای شنا کردن بگذارید، کالری سوزی بدن بیشتر خواهد شد.
 • وزن: افرادی که وزن بیشتری دارند، باید به مدت طولانی تری شنا کنند تا کالری سوزی بیشتر برایشان اتفاق بیفتد. این در حالی است که افراد لاغرتر نیازی به شنا کردن طولانی مدت ندارند.
 • میزان بازدهی شنا: نحوه شنا کردن هم می تواند تاثیر بسیار زیادی در لاغری و کاهش وزن داشته باشد. به همان صورت که در ابتدای این مقاله نیز گفتیم که برای کالری سوزی، باید به صورت اصولی شنا کنید.
 • میزان شدت شنا: افرادی که شنا را به صورت حرفه ای و شدید انجام می دهند، می توانند انتظار کالری سوزی خیلی بیشتری داشته باشند. زیرا بدن آنها بیشتر درگیر می شود و علاوه بر کالری سوزی، قدرت عضلانی آنها نیز افزایش پیدا می کند.
 کالری سوزی شنا به چه چیزی بستگی دارد؟
 • فرم بدن: از دیگر فاکتورهای موثر در تاثیر شنا برای لاغری و کالری سوزی، می توان به فرم بدن اشاره کرد. ممکن است برخی از افراد به خاطر داشتن فرم بدنی خاص خود، به زمان طولانی تری برای لاغر شدن از طریق شنا نیاز داشته باشند.
 • نوع شنا: همان طور که می دانید، شنا انواع متنوعی دارد که برخی از مشهورترین آنها، مواردی مانند شنای کرال، شنای قورباغه، شنای پروانه و یا دوچرخه هستند. شما می توانید با مشورت با مربی متخصص، مطمئن شوید که کدام یک از نمونه های شنا برای کالری سوزی فرم بدن شما مناسب تر است.

برنامه تمرینی

برای این که بتوانید از طریق ورزش شنا کمی لاغر شوید و کالری سوزی داشته باشید، بهتر است از یک برنامه تمرینی برای شروع پیروی کنید. در این نمونه برنامه، شما می توانید شنای آزاد سرعتی در طول ۵۰ متری را آغاز می کنید که بعد از رسیدن به خط پایان، فقط می توانید ۱۰ ثانیه استراحت کنید.

به محض به اتمام رسیدن این ۱۰ ثانیه، مجددا باید این ۵۰ متر را با همان سرعت بازگردید. در این برنامه تمرینی، پیشنهاد می شود که ۵ بار این چرخه رفت و برگشت را تکرار کنید. به این نوع برنامه تمرینی، سبک هیت یا HIIT گفته می شود. 

این برنامه های تمرینی پرفشار و سرعتی با استراحت کوتاه مدت، تا حد بسیار زیادی موجب می شوند که توان قلبی و عروقی بدن شما افزایش پیدا کند. همچنین این نوع شنای سرعتی می تواند به افزایش ۳۰ درصدی کالری سوزی منجر شود.

اگر شما هم به دنبال یک برنامه تمرینی کالری سوز هستید تا بتوانید به وزن دلخواه خود برسید، حتما تحت نظر مربی، این برنامه را امتحان کنید. این برنامه موجب می شود که متابولیسم بدن شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند و حتی بعد از اتمام تمرین هم همچنان بدن حالت چربی سوزی داشته باشد.

 اگرچه برنامه تمرینی هیت مزایای زیادی دارد، اما بهتر است تمرینات خود را با توجه به آمادگی جسمانی و بدنی خود آغاز کنید. زیرا اگر بدون آمادگی جسمانی، تمرینات سنگینی داشته باشید، بدنتان آسیب می بیند. در این شرایط نه تنها به کاهش وزن نمی رسید، بلکه ممکن است دچار ضعف عضلانی و یا آسیب های جدی تر در بدن خود شوید.

کالری سوزی انواع شنا

کالری سوزی انواع شنا

مطالعات انجام شده در نشریه نیوتر استراتژی نشان می دهند که هر یک از انواع شنا می توانند تاثیر بسیار زیادی برای لاغری شکم و پهلو داشته باشند. زیرا هر شنایی که شما انجام دهید، به هر حال بدنتان در حال مصرف انرژی است و با افزایش سرعت و مسافت شنا، می توانید کالری سوزی بیشتری داشته باشید و احتمال لاغری افزایش پیدا می کند.

در میان نمونه های مختلف شنا، شنای پروانه چربی سوزی فوق العاده بیشتری دارد. به همین دلیل مربی ها و افراد متخصص در شنا اعتقاد دارند که شنای پروانه یکی از بهترین گزینه ها برای لاغری در بخش های مختلف بدن به خصوص برای شکم و پهلو در نظر گرفته می شود.

 البته همان طور که گفتیم، میزان چربی سوزی در شنا می تواند به وزن فرد نیز بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک فرد ۶۵ کیلویی مسافت مشخصی را شنای پروانه انجام دهد، 649 کالری از دست می دهد. این در حالی است که کالری سوزانده شده در بدن یک فرد ۱۰۰ کیلویی، به ۱۰۲۴ کالری می رسد. در این قسمت، فهرستی از انواع شنا و میزان چربی سوزی هر یک از آنها در اختیار شما قرار می دهیم. این جدول برای یک فرد ۶۳ کیلوگرمی در نظر گرفته شده است.

 • شنای پروانه: ۸۷۸ کالری
 • شنای فری استایل متوسط: ۵۲۸ کالری
 • شنای کرال سینه: ۳۳۷ کالری
 • شنای کرال پشت: ۳۰۵ کالری
 • شنای دوچرخه: ۲۲۳ کالری

فواید شنا برای لاغری

 تاثیر شنا برای لاغری فوق العاده زیاد است و شما می توانید مطمئن باشید که با استفاده از این ورزش، می توانید کالری سوزی بسیار خوبی داشته باشید. مهمترین دلایلی که موجب شده اند خیلی از مربی ها، شنا را برای لاغری پیشنهاد بدهند، به شرح زیر هستند:

فواید شنا برای لاغری

فشار پایین و امنیت بالا

ورزش شنا در عین مفید بودن برای لاغری، اصلا فشار شدیدی به بدن وارد نمی کند و حتی اگر بدن شما آسیب دیده باشد، می توانید تحت نظارت مربی آن را انجام دهید. ممکن است برخی از افراد به خاطر اضافه وزن خیلی زیاد، نتوانند از بعضی ورزش ها برای کاهش وزن استفاده کنند. این در حالی است که شما می توانید به کمک یک مربی به صورت کم فشار و منظم، به آهستگی عضلات بدن خود را تقویت کنید؛ به طوری که هیچ یک از عضلات بدن شما  آسیب نبینند.

مناسب برای همه افراد

همه افرادی که اضافه وزن داشته باشند، می توانند با شنا و رژیم غذایی مداوم، به کاهش وزن برسند. ورزشکاران می توانند خیلی راحت بر اساس شرایط بدنی خود، شدت و مدت زمان شنا را تعیین نمایند. شنا هیچ گونه محدودیتی ندارد و همه افراد، از سالمندان گرفته تا کودکان، می توانند از آن برای کاهش وزن و سلامت عضلانی بدن استفاده کنند.

افزایش سرعت بدن

شنا به صورت حرفه ای باعث می شود که سرعت بدن شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند و خیلی چالاک تر باشید. در نتیجه، برای انجام سایر ورزش ها برای لاغری، آمادگی جسمانی خیلی بیشتری خواهید داشت و استقامت بدنتان افزایش پیدا می کند. کسی که به صورت مداوم شنا می کند، می تواند چندین کیلومتر بدون خستگی، بدود و به تناسب اندام برسد.

بعد از شنا چه بخوریم؟

خیلی از افرادی که از شنا برای لاغری استفاده می کنند، برایشان سوال پیش می آید که باید بعد از این ورزش چه چیزی بخورند تا کالری سوزی ادامه داشته باشد؟ باید به این افراد بگوییم که اگر می خواهید با ورزش شنا لاغر شوید، باید رژیم غذایی شما به صورت کالری منفی باشد. البته این رژیم غذایی باید حتما تحت نظارت یک پزشک متخصص تغذیه تنظیم شود. به این صورت که شما برای شنا کردن، باید سوخت کافی را به بدن خود برسانید تا در تمرینات شنا خسته نشوید.

بعد از شنا چه بخوریم؟

بر اساس توصیه کارشناسان فیزیولوژی ورزشی، بهتر است دست کم نیم ساعت قبل از شروع شنا، خوردن هر غذایی را متوقف کنید. این امر موجب می شود که بهتر بتوانید انواع شنا را اجرا کنید. در طول روز بسته به نوع تمرینی که قصد انجام آن را دارید، باید مواد غذایی سرشار از پروتئین و کربوهیدرات مصرف کنید. این موضوع برای همه شناگران، حتی آن دسته از افرادی که می خواهند از شنا برای لاغری استفاده کنند هم صدق می کند.

علاوه بر وعده های طول روز، مواد غذایی بعد از شنا هم اهمیت زیادی دارد. بهتر است بعد از ورزش، یک میان وعده پروتئینی بخورید که زود هضم باشد و در آن کربوهیدرات پیچیده وجود داشته باشد. به عنوان مثال، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی آب پز می تواند ترکیب مناسبی برای میان وعده بعد از شنا باشد.

 حرف آخر

در این مقاله از لنداسپا از اهمیت و تاثیر شنا در لاغری آگاه شدید. همان طور که گفتیم، شنا در صورتی می تواند به لاغری منجر شود که در کنار آن، یک رژیم غذایی منظم داشته باشید. برای دریافت نتیجه بهتر، پیشنهاد می کنیم که به مرور، مسافت و شدت شنا را افزایش دهید. کمک گرفتن از یک مربی متخصص می تواند احتمال بروز آسیب را تا حد امکان پایین بیاورد. اگر هر سوال دیگری درباره تأثیر شنا در کاهش وزن دارید، می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا