زیباییسلامت جنسی

برای رنگی شدن چشم جنین چه بخوریم | عوامل موثر در رنگ چشم جنین

در بین ایرانی ها، معمولا درصد خیلی کمی از افراد رنگ چشمانشان با دیگران متفاوت بوده یا به اصطلاح چشم رنگی هستند. به دلیل ژنتیک مردم کشور ما، اغلب افراد چشمانی مشکی یا قهوه ای سوخته دارند. بر خلاف انسان های اروپایی که یک فرد چشم و ابرو مشکی برایشان خاص تر از بقیه است، در کشور ما افراد چشم رنگی و بور اینگونه هستند.

کاملا درست است که رنگ چشم، به ژنتیک افراد بستگی دارند؛ اما می توانید با انجام کار های ساده و راحتی، سعی کنید تا چشم فرزندتان رنگی شود. در این مقاله می فهمیم که برای رنگی شدن چشم جنین چه بخوریم و چه کاری انجام دهیم.

اغلب بچه هایی که در ژنتیکشان چشم رنگی وجود دارد، با چشمانی به رنگ آبی به دنیا می آیند؛ اما لازم است بدانید که نه تنها چشم جنین، بلکه هر کدام از سایر قسمت های صورت آنها، مدام دچار تغییر می شوند تا پس از گذشت چند ماه، قیافه کلی و ثابتشان شکل می گیرد. البته ما پیشنهاد می دهیم که زیاد روی رنگ چشم آنها حساست به خرج ندهید؛ زیرا مهم ترین چیز این است که فرزند شما با چشمانی سالم به دنیا آید تا بتواند از دیدن زیبایی های این دنیا محرو نشود.

چی بخوریم بچه چشم رنگی بشه

عوامل مؤثر بر رنگ چشم جنین

به صورت کلی رنگ چشم، رنگ همان عنبیه بوده که برای هر کسی با دیگری متفاوت است. می توان گفت که همه چیز انسان، یعنی رنگ چشم، حالت مو و رنگ پوست، توسط ژنتیک تعیین می شوند. همان طور که پیش از این گفتیم، بیشتر افراد اروپایی چشمانی روشن، مو های بور و پوستی سفید دارند؛ اما اغلب آسیایی ها، دارای مو های مشکلی، چشمان سیاه و قهوه ای و پوستی سبزه هستند. چه عواملی موجب می شود که دو انسان انقدر با هم تفاوت داشته باشند؟ در ادامه به بیان عوامل آنها می پردازیم.

اصلاح لبخند لثه ای چگونه است؟

֎ ملانین

جالب است بدانید که رنگ چشم ها، با ترشح هورمون هایی به نام ملانین تعیین می شوند. همین طور این هورمون، مسئولیت تعیین رنگ مو و پوست را نیز بر عهده دارد. با توجه به میزان ترشح ملانین، رنگ چشم نوزاد مشخص شده و بعد از آن، به آرامی شروع به تغییر می کنند. افرادی که دارای چشمان آبی هستند، هورمون های ملانین آنها تنها کمی ملانین ترشح کرده اند.

انسان هایی که از چشم های سبز و فندقی رنگ برخوردارند، مقدار بیشتری ملانین ترشح کرده اند. نوزاد هایی که چشم قهوه ای تیره یا مشکی دارند، هورمون های آنها ملانین خیلی بیشتری نسبت به دو گروه قبل ترشح کرده اند.

رنگ چشم ها، با ترشح هورمون هایی به نام ملانین تعیین می شوند

֎ ژنتیک

خوب است بدانید که رنگ چشم، با توجه به 16 ژن مختلف انجام می شود. امروزه بر خلاف گذشته رنگ چشم ها، تحت تأثیر یک یا دو ژن نیستند. رنگ دقیق چشم نوزاد، از ترکیب 16 ژن به وجود می آید که تمامی این ژن ها، از طرف والدین به آنها به ارث می رسد. به همین دلیل است که برخی اوقات والدینی با چشمانی مشکی و قهوه ای سوخته، فرزاندانی با چشم های سبز یا آبی دارند.

֎ جهش ژنتیکی

جهش ژنتیکی، یکی دیگر از عواملی است که باعث تأثیر گذاشتن بر رنگ چشم جنین می شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که حتی یک جهش کوچک در ژنتیک OCAZ که تعیین کننده رنگ چشم است، می تواند مقدار ترشح ملانین را کاهش داده و باعث رنگی شدن چشم ها شود.

مقاله پیشنهادی: بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران چه کسی است؟

برای رنگی شدن چشم جنین از چه مواد غذایی استفاده کنیم؟

بانوان معمولا می گویند که چی بخوریم چشم بچه رنگی بشه یا چه کاری برای این امر انجام دهیم؛ در این قسمت، به بیان این موضوع می پردازیم. در بعضی از کتاب های طب سنتی آمده است که خوردن گلابی توسط پدر، می تواند به رنگی شدن چشم جنین منجر شود. توجه کنید که از مصرف دارو و دمنوش های گیاهی در دوران بارداری باید به شدت خوددرای کنید؛ زیرا می تواند به مشکلات خیلی بدی برای جنین یا حتی در برخی موارد، از دست دادن کودک منجر شود.

برای رنگی شدن چشم جنین از چه مواد غذایی استفاده کنیم؟
 1. سیب: سیب به خاطر داشتن ویتامین ها و مواد مغذی متعدد، می تواند نقش بسیار مهمی در زیبایی کودک ایفا کند.
 2. رازیانه و بادیان: در صورتی که می خواهید چشم فرزند شما رنگی شود، می توانید رازیانه را با بادیان به صورت مداوم مصرف کنید. علاوه بر این که این ترکیب، منجر به زیبا شدن چشمان کودک هم می شوند.
 3. انار و رب انار: شاید برای شما جالب باشد که بدانید استفاده از انار و یا رب آن، می تواند به زیبا تر شدن چشم کودک و یا رنگی شدن آن کمک کند.
 4. آب آناناس: شما می توانید برای شاداب تر شدن پوست کودک خود، یک لیوان آب آناناس را به همراه یک قاشق عسل مصرف کنید. این موضوع تا حدودی می تواند روی رنگ چشن هم تأثیر بگذارد.
 5. آناناس: علاوه بر آبمیوه آناناس، خود این میوه هم می تواند باعث زیبا تر شدن صدای بچه شود. پس اگر خیلی برایتان مهم است که صدای فرزندتان خوب باشد، مصرف آناناس را در دوران بارداری، در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 6. انجیر و شنبلیله: خیلی از افراد اعتقاد دارند که برای رشد بهتر موی نوزاد، مادران می توانند از انجیر و شنبلیله استفاده کنند.
 7. توت فرنگی و هلو: یکی دیگر از مواد غذایی که به زیبا و خوش رنگ شدن چشم نوزاد کمک زیادی می کند، مصرف میوه های خوشمزه ای مانند توت فرنگی و هلو است.
 8. شیر: از دیگر مواد غذایی بسیار مناسب برای جذاب شدن و در عین حال، سلامت نوزاد، نوشیدن شیر است. باید بگوییم که خوردن شیر، به سفید تر شدن پوست نوزاد کمک می کند.
 9. میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C: بهتر است برای روشن تر شدن پوست نوزاد خود، میوه و سبزیجاتی بخورید که حاوی ویتامین C هستند. زیرا این ویتامین، تأثیر زیادی در شفافیت پوست دارد.
 10. شربت شلغم: اگر به دنبال روشی هستید تا کودک شما بعد از به دنیا آمدن، راحت تر دندان دربیاورد، بهتر است شربت شلغم مصرف کنید.
 11. گلابی برای پدر: علاوه بر مادر، پدر هم می تواند روی رنگ چشم جنین تأثیر بگذار. به همین دلیل هم قبل از اقدام برای بارداری، آقایان باید به طور مداوم گلابی مصرف کنند تا احتمال رنگی شدن چشم نوزاد، بیشتر شود.
 12. روغن زیتون: روغن زیتون علاوه بر این که تأثیر بی نظیری برای سلامتی در دوران بارداری دارد، باعث می شود که چشم نوزاد شما رنگی شود. به همین دلیل هم سعی کنید تا حد امکان، روزانه به سالاد خود حداقل یک قاشق غذاخوری زیتون اضافه کنید.
 13. ترکیب شیر، خرما و گردو: ترکیبی از معجوب شیر، خرما و گردو، باعث می شود که فرزند شما چهره زیبایی داشته باشد.

موارد منع برای رژیم دختر دار شدن چیست

 1. بادام: کلا بادام و بسیاری از مغزیجات دیگر، تأثیر زیادی در زیبایی و رنگی شدن چشم نوزاد دارند. پس سعی کنید در دوران بارداری، حتما مغز بادام و سایر مغزهای بوداده را مصرف کنید.
 2. مربای شقاقل: علاوه بر مواردی که گفتیم، مربای شقاقل موجب می شود که نوزاد شما، استخوان بندی محکم تری داشته باشد. پس برای سلامتی جسمانی او، حتما این مربا را مصرف کنید.
 3. روغن ماهی: هنوز خیلی از مادرها می پرسند که برای رنگی شدن چشم جنین چه بخوریم؟ برای پاسخ، باید بگوییم که شما باید علاوه بر رنگ چشم، به رنگ موهای او هم توجه کنید. مثلا استفاده از روغن ماهی، باعث ی شود که موی فرزند شما به رنگ خرمایی دربیاید.
 4. استحمام بیشتر و قرار نگرفتن زیاد در معرض نور خورشید: اگر دوست دارید که موهای نوزاد شما بود شود، پیشنهاد می کنیم که بیشتر به حمام بروید و تا حد امکان، کمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.
 5. مصرف غذاهای حاوی ویتامین B: مصرف مداوم غذاهای حاوی ویتامین B، باعث می شود که نوزاد شما در دوران کودکی و حتی بعدتر، فرد خوش اخلاقی باشد. برخی مواد غذایی مانند آلبالو، انار، سیب درختی، سبزی خوردنی و گوشت گوسفند، سرشار از ویتامین ب هستند.
 6. آب دریا: یکی دیگر از روش هایی که موجب می شود فرزند شما موهای بور و طلایی داشته باشد، مصرف آب دریاست. بدین منظور، می توانید هر روز یک قاشق از آب دریا را مصرف کنید. البته باید مطمئن شوید که این آب، کاملا تمیز است.
 7. تخم مرغ دو زرده: یکی دیگر از مواد غذایی فوق العاده برای رنگی شدن چشم جنین که می تواند باعث آبی شدن چشم کودک شما شود، مصرف مداوم تخم مرغ دو زرده است.

مقاله پیشنهادی:بهترین دکتر زنان در تهران کیست؟

رنگ چشم جنین در چند ماهگی شکل می گیرد؟

اکنون می خواهیم بدانیم که چشم نوزاد، دقیقا چه زمانی شکل می گیرد و بعد از این، به موضوع برای رنگی شدن چشم جنین چه بخوریم می پردازیم. پیش از این گفته شد که رنگ چشم اغلب نوزاد ها، تا دو ماهگی تغییر کرده و بعد از آن، رنگ چشمانشان ثابت می شوند؛

رنگ چشم جنین در چند ماهگی شکل می گیرد؟

راه های رنگی شدن چشم جنین

باید بدانید که رنگی شدن چشم جنین، فقط و فقط توسط ژن ها انجام می شوند و شما به هیچ عنوان نمی توانید ژن ها را از بین برده و یا تغییر دهید. در واقع با ترشح میزان ملانین، رنگ چشم جنین تعیین می شود. بهتر است که به جای حساسیت برای رنگی شدن چشم کودک خود، کار هایی انجام دهید تا چشمانی سالم داشته باشد و دچار مشکلاتی مانند ضعیفی چشم نشوند.

در بدن همه افراد، دو نوع ژن وجود دارد؛ ژن های غالب و ژن های مغلوب. رنگ چشم انسان، بیشتر تحت تأثیر ژن های غالب هستند. پیش از این گفتیم که هیچ روشی برای تغییر دادن این ژن ها وجود ندارد. ژن های مغلوب، به اندازه ژن های غالب نمی توانند تأثیر گذار باشند؛ اما وجود آنها تا حدودی باعث ایجاد تغییر بر ویژگی های ظاهری و فیزیکی جنین می شود.

پیشنهاد لنداسپا: رژِیم پسردار شدن فوری چیست؟

یک روش لیزر وجود دارد که نام آن استروما است. این نوع لیزر، با از بین بردن لایه رنگدانه عنبیه، توانایی روشن کردن چشم های تیره را دارد. باید توجه کنید که وقتی این کار را انجام دهید، نمی توانید چشمان خود را به شکل قبل برگردانید. همین طور نمی توانید کاملا اطمینان داشته باشید که چشمان شما پس از لیزر، چه رنگی می شود.

راه های رنگی شدن چشم جنین

آیا رعایت رژیم غذایی برای رنگی شدن چشم نوزاد مؤثر است؟

رژیم غذایی بیشتر از اینکه برای چشم رنگی شدن جنین تأثیر داشته باشد، برای سلامتی آنها مفید است. استفاده از غذا های سالم و مقوی و همین طور پرهیز از غذا های مضر و نا سالم، تا حد زیادی می تواند باعث رشد بهتر خود جنین و بهبود بینایی آن شود.

باید بگوییم که تغذیه به تنهایی نمی تواند باعث رنگی شدن چشم جنین شود؛ برای اینکه چشم کودکتان رنگی شود، باعث این ژن را از شما و یا همسرتان به ارث ببرد. البته برخی از افراد ادعا می کنند که مصرف برخی از مکمل و دارو ها، می تواند ژن های پنهان در جنین را آشکار کرده و به رنگی شدن چشم آن کمک کند.

لازم است بدانید که اگر چشم شما و همسرتان به یک رنگ باشند، دلیل نمی شود که رنگ چشم جنین هم مانند چشمان شما شود؛ زیرا این ژن ها هستند که رنگ چشم کودک را تعیین می کنند. حتی گاهی اوقات ممکن است که ژن پدر و مادر ترکیب شود و رنگ چشم جنین، هیچ شباهتی به چشمان والدین خود نداشته باشد.

یکی از مواردی که تا حد زیادی برای چشم فایده دارد، بتاکاروتن است که علاوه بر فواید آن برای چشم، به جلوگیری از عفونت بدن می پردازد. این ماده در سبزیجات زرد، قرمز و نارنجی وجود دارد. باید توجه کنید که استفاده زیاد از این ماده در دوران بارداری، می تواند مشکلات بسیاری مانند ناقص شدن را برای فرزندانتان ایجاد کند.

مقاله پیشنهادی:بهترین دکتر ماما در تهران چه کسی است؟

آیا رعایت رژیم غذایی برای رنگی شدن چشم نوزاد مؤثر است؟

چطور رنگ چشم کودک را پیش بینی کنیم؟

در حال حاضر، به هیچ عنوان نمی توان رنگ چشم جنین را پیش بینی کرد. اما برخی از عوامل، می توانند موجب تأثیراتی روی چشم کودک شوند. لازم است بدانید که چشم نوزاد، از روشن به تیره تغییر می کند؛ مثلا اگر رنگ چشم نوزادی آبی است، به مرور زمان می تواند به سبز یا فندقی تبدیل شود؛ اما کودکی که رنگ چشمانش قهوه ای است، رنگ آنها هیچوقت روشن نخواهند شد.

تحقیات انجام شده نشان می دهد که جنینی که والدین آن، هر دو دارای چشمانی به رنگ آبی هستند، حتما چشمانش آبی خواهند شد. دو نفر با چشمانی قهوه ای، به احتمال زیاد کودکی به چشمان قهوه ای خواهند داشت. اگر یکی از والدین چشم روشن و دیگری چشم تیره رنگی داشته باشد، ممکن است رنگ چشم نوزاد روشن شود. اگر هر دو والدین چشمانی سبز و فندقی داشته باشند، احتمال اینکه چشم فرزندان آنها به همان رنگ شود، زیاد است.

سخن نهایی

اکنون به صورت کامل می دانیم که برای رنگی شدن چشم جنین چه بخوریم و چه کار هایی می توانیم انجام دهیم. توجه کنید تنها چیزی که باید برای شما از همه چیز پر اهمیت تر باشد، سلامتی فرزندتان است. پس تا جایی که می توانید از غذا های مقوی استفاده کنید تا به سلامت کودک کمک کرده باشید. از مصرف دارو های گیاهی سر خود برای رنگی شدن چشمان فرزندانتان، خودداری کنید.

4.8/5 - (385 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا