درمان خانگیسلامت

13 روش کاربردی جلوگیری از پریود شدن در سفر

یکی از مشکلات بانوان، پریود شدن در سفر است. چراکه علاوه بر تغییر احوالات، مشکلات PMS و دردهای آزاردهنده، نگرانی از نشت خون و کثیف شدن لباس نیز اجازه نمی‌دهد که از ایام سفر خود لذت ببرند. همچنین برخی از بانوان در هنگام سفرهای زیارتی برای بازدید و حضور در حرم و مکان‌های مقدس، به دنبال راهی هستند تا پریود خود را به تعویق بیندازند. جلوگیری از پریود شدن در سفر با روش‌های پزشکی و حتی خانگی امکان‌پذیر است. در این مقاله تمامی این روش‌ها را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

پریود چیست

پریود، عادت ماهانه و قاعدگی به دوره‌های 3 تا 10 روزه از هر ماه برای بانوان تلقی می‌شود. در این دوره در اثر ریزش دیواره داخلی رحم یا آنومتر، رحم خونریزی کرده و این خونریزی از طریق دهانه رحم و واژن خارج می‌شود. در مقاله پریود چیست به‌طور کامل در رابطه با پریود و دوران قاعدگی توضیح داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه نمایید.

پریود چیست

روش‌های خانگی جلوگیری از پریود شدن در سفر

بسیاری از بانوان ترجیح می‌دهند که برای جلوگیری از پریود شدن در سفر به‌جای مصرف قرص‌های هورمونی و انجام سایر روش‌های پزشکی، درمان‌های خانگی را امتحان کنند. در این بخش به چند درمان مؤثر خانگی برای تأخیر در پریود اشاره کرده‌ایم:

1. استفاده از دم نوش دانه گشنیز برای پریود نشدن

تهیه دانه گشنیز بسیار آسان است. دانه گشنیز می‌تواند پریود را به تأخیر بیندازد. این دانه هورمونی با کنترل هورمون‌هایی که منجر به ریزش دیواره رحم و پریود می‌شود از آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از دم نوش دانه گشنیز برای پریود نشدن
 • مقدار 20 گرم دانه گشنیز را در 2 فنجان و نصفی آب در حال جوش بریزید
 • بگذارید دانه‌ها به مدت 10 دقیقه بجوشند
 • دوهفته قبل از تاریخ پریود خود، هر روز آب گشنیز را بنوشید

2. خوردن سرکه سیب برای جلوگیری از پریود شدن

سرکه سیب ماده‌ای محبوب برای تسکین علائم PMS است. بااین‌حال، فواید معجزه‌آسای سرکه سیب فقط به همین‌جا ختم نمی‌شود. سرکه سیب همچنین یک درمان خانگی مؤثر برای جلوگیری از پریود شدن است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره PMS مقاله پی ام اس چیست را مطالعه نمایید.

خوردن سرکه سیب برای جلوگیری از پریود شدن

فقط کافی است سه قاشق غذاخوری سرکه سیب را به آب اضافه کنید و این درمان طبیعی را حداقل یک هفته قبل از سررسید عادت ماهانه خود امتحان کنید تا به جلوگیری از پریود شدن در سفر کمک کند. ازآنجایی‌که سرکه سیب فواید بسیاری برای سلامتی دارد، مصرف چند قاشق چای‌خوری با مقداری آب برای جلوگیری از پریود شما ضرری ندارد.

اگر دچار دردهای پریودی هستید حتما مقاله کاهش درد پریود را مطالعه کنید.

3. نوشیدن آب‌لیمو برای پریود نشدن

ازآنجایی‌که آب‌لیمو سرشار از ویتامین C بوده و خاصیت اسیدی دارد، می‌تواند به تأخیر انداختن تاریخ پریود شما کمک کند و همچنین ممکن است منجر به جریان خون سبک شود. بسیاری از زنان بر این باورند که اضافه‌کردن چند قطره آب‌لیمو در آب داغ و نوشیدن روزانه آن به مدت حداقل یک هفته قبل از قاعدگی می‌تواند چرخه قاعدگی شما را به تعویق بیندازد.

نوشیدن آب‌لیمو برای پریود نشدن

4. ورزش‌های سنگین و طولانی

تنظیم چرخه قاعدگی به سبک زندگی و رژیم غذایی افراد بستگی دارد. بااین‌حال، برخی معتقد هستند که انجام تمرینات می‌تواند سیگنال استرس را به مغز شما ارسال کند که ممکن است به تأخیر قاعدگی کمک کند. یک مطالعه نشان می‌دهد که ورزشکاران زن در معرض خطر ابتلا به آمنوره یا از دست‌دادن چرخه منظم هستند؛ زیرا ورزش شدید می‌تواند بر هورمون‌ها تأثیر گذاشته و موجب جلوگیری از پریود شدن شود.

ورزش‌های سنگین و طولانی برای پریود نشدن

5. ماساژ رحم برای جلوگیری از پریود

برخی از زنان بر این باورند که ماساژ روغن روی شکم به کاهش دردهای قاعدگی کمک می‌کند. برخی دیگر نیز معتقدند که ماساژ رحم می‌تواند موجب جلوگیری از پریود شدن در سفر شود. بااین‌حال، درست مانند سایر درمان‌های طبیعی، تضمینی برای به تأخیر انداختن پریود شما نیست. اما هنوز هم می‌توانید آن را امتحان کنید.

ماساژ رحم برای جلوگیری از پریود

یکی دیگر از روش های پریود شدن ماساژ است که در مقاله ماساژ برای پریود شدن به شرح آن پرداخته‌ایم.

6. جلوگیری از پریود شدن با عدسی

باوجوداینکه هنوز تحقیقات علمی تأثیرگذاری عدسی در جلوگیری از پریود شدن صورت نگرفته است، برخی زنان معتقد هستند که خوردن یک کاسه عدسی روزانه به مدت 7 روز قبل از زمان پریود موجب تأخیر آن می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که مصرف بیش‌ازاندازه حبوبات موجب نفخ شکم و مشکلات گوارشی نیز خواهد شد.

جلوگیری از پریود شدن با عدسی

برای داشتن پریود راحت دانستن سیکل قاعدگی مهم است. اطلاعات بیشتر در مقاله سیکل قاعدگی چیست مطالعه کنید.

7. خوردن یک فنجان ژلاتین برای جلوگیری از پریود شدن در سفر

یکی از روش‌های خانگی و سریع برای جلوگیری از پریود شدن در سفر مصرف پودر ژلاتین است. به این روش که یک بسته ژلاتین را در یک فنجان و نصفی آب داغ حل می‌کنید و آن را می‌نوشید. این روش می‌تواند فوراً پریود شما را تا چند ساعت به تعویق بیندازد. با نوشیدن ژلاتین در سفر می‌توانید به‌طور مؤثر از پریود شدن جلوگیری کنید.

خوردن یک فنجان ژلاتین برای جلوگیری از پریود شدن در سفر

8. تأخیر پریود با دمنوش ریشه شیرین بیان

با توجه به تجربه برخی از بانوان، ریشه شیرین بیان می‌تواند پریود شما را به تأخیر بیندازد. در گذشته از ریشه شیرین بیان برای جلوگیری از خونریزی زخم استفاده می‌شده است. مطالعات نشان می‌دهد که این ماده گیاهی، خواصی دارد که کمک می‌کند از انقباض رحم و پریود شدن جلوگیری شود.

تأخیر پریود با دمنوش ریشه شیرین بیان

برای جلوگیری از پریود شدن در سفر با ریشه شیرین بیان به روش زیر عمل کنید:

 • شما می‌توانید هم از پودر و هم از ریشه شیرین بیان استفاده کنید.
 • اگر از پودر آن استفاده می‌کنید، کافی است یک قاشق غذاخوری از پودر شیرین بیان را داخل لیوان بزرگی حاوی آب جوش بریزید، آن را هم بزنید و سپس بنوشید.
 • برای استفاده از ریشه این گیاه، در میزان دو فنجان آب، ریشه را به مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس آن را بنوشید.
 • بهتر است 6 روز پیش از زمان عادت ماهانه خود، هر روز این دمنوش را بنوشید.

اگر زمانی به دنبال راه حلی برای پریود شدن بودید مقاله بهترین دمنوش برای پریود شدن را مطالعه کنید.

9. جوشاندن پوست انبه برای پریود نشدن

گفته می‌شود در دوران باستان و در گذشته‌های دور از پوست انبه برای توقف یا کنترل خونریزی استفاده می‌شده است. پوست انبه خواصی درمانی برای کنترل هورمون‌های عادت ماهانه دارد. برای استفاده از پوست انبه جهت جلوگیری از پریود شدن در سفر می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

جوشاندن پوست انبه برای پریود نشدن
 • حدود 10 تا 15 میلی‌لیتر عصاره پوست انبه را با یک فنجان آب ترکیب کنید
 • بگذارید ترکیب حدود 5 تا 8 دقیقه بجوشد
 • یک هفته قبل از زمان پریود خود، هر روز این معجون را بنوشید.

10. پرهیز از خوردن غذاهای تند و پر ادویه

خوردن غذاهای تند و گرم بیش‌ازحد ممکن است با افزایش سطح استروژن در بدن باعث شروع چرخه قاعدگی شما شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید قاعدگی خود را به تعویق بیندازید، از خوردن غذاهای تند چند روز قبل از تاریخ مورد انتظار خودداری کنید.

روش‌های پزشکی جلوگیری از پریود شدن در سفر

برای جلوگیری از پریود شدن در سفر روش‌های پزشکی متعددی وجود دارد که می‌توانید با انجام این روش‌ها به‌طور قطعی پریود خود را عقب بیندازید. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از اقدام ابتدا با پزشک متخصص زنان مشورت کنید. همچنین تکرار متعدد برخی از این روش‌ها ممکن است به رحم شما آسیب برساند یا چرخه قاعدگی شما را نامنظم کند.

برای آشنایی با فنجان قاعدگی به مقاله کاپ قاعدگی چیست مراجعه کنید.

1. داروهای گیاهی برای جلوگیری از پریود شدن در سفر

مصرف برخی از داروهای گیاهی، مانند ریشه برخی گیاهان و یا تخم آن‌ها، به‌صورت دم‌نوش یا خام، به شما کمک می‌کند که بدون استفاده از قرص و داروهای شیمیایی پریود خود را به تأخیر بیندازید. باوجوداینکه داروهای گیاهی عوارض کمتری نسبت به انواع شیمیایی آن‌ها دارند، بهتر است قبل از مصرف خودسرانه چنین داروهایی نیز با پزشک مشورت کنید.

داروهای گیاهی برای جلوگیری از پریود شدن در سفر

2. قرص برای جلوگیری از پریود شدن در سفر

یکی از روش‌های اورژانسی تأخیر پریود، مصرف قرص‌های هورمونی است. برخی از قرص‌ها حاوی هورمون پروژسترون هستند که از فروریختن دیواره رحم و آغاز پریود جلوگیری می‌کنند. بهتر است برای بهتر جواب گرفتن از مصرف این قرص‌ها، 3 یا 4 روز قبل از زمان پریود آن‌ها را مصرف کنید و تا زمانی که در سفر هستید به خوردن این قرص‌ها ادامه دهید چرا که در صورت قطع مصرف، پریود می‌شوید.

قرص‌های ال دی و قرص نورتیسترون از جمله قرص‌های هورمونی برای عقب انداختن پریود هستند. قرص ال دی شامل 21 قرص فعال و 7 قرص غیرفعال یا دارونما هستند. در طول مصرف قرص‌های فعال شما پریود نخواهید شد؛ اما به‌محض رسیدن به دوره مصرف 7 قرص غیرفعال باید انتظار پریود را داشته باشید.

قرص برای جلوگیری از پریود شدن در سفر

اگر به دنبال متخصص خوب زنان هستید مقاله بهترین دکتر زنان در تهران را مطالعه کنید.

در مورد قرص‌های نورتیسترون باید بگوییم که این نوع قرص می‌تواند تا 17 روز پریود شما را به تأخیر بیندازد. شما باید 3 یا 4 روز قبل از دوره پریود این قرص را مصرف کنید و تا حداکثر 20 روز با مصرف این قرص می‌توانید از پریود جلوگیری کنید. پس از قطع مصرف قرص نورتیسترون، یک یا دو روز بعد پریود خواهید شد.

بهتر است طریقه صحیح مصرف این قرص‌ها را از پزشک یا داروخانه جویا شوید.

3. استفاده از دستگاه آی یو دی

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های IUD روشی برای جلوگیری از بارداری هستند. برخی از انواع این دستگاه‌ها با آزادکردن هورمون پروژسترون می‌توانند در جلوگیری از پریود شدن در سفر کمک کنند.

موارد منع روش‌های پزشکی جلوگیری از پریود شدن در سفر

تمامی بانوان نمی‌توانند در صورت مشورت با پزشک و اجرای روش صحیح از موارد ذکر شده برای تأخیر پریود استفاده کنند. چرا که این روش‌ها برای برخی از آن‌ها ممکن است عوارضی در پی داشته باشد. جلوگیری از پریود شدن با استفاده از روش‌هایی که ذکر کردیم برای افراد زیر ممنوع است:

 • بانوانی که دچار چربی خون و فشارخون بالا هستند
 • افرادی که سابقه سکته مغزی یا قلبی دارند
 • بانوانی که به بیماری‌های مربوط به کبد و یا بیماری دیابت دچار هستند
 • بانوانی که سرطان پستان یا رحم دارند. برای اطمینان از اینکه سرطان پستان دارید یا خیر تست آن را در خانه انجام دهید. آموزش این تست را در مقاله تست سرطان سينه در منزل برایتان قرار داده‌ایم.
 • بانوانی که سابقه خانوادگی بیماری لخته شدن خون دارند

اگر میخواهید بدانید که مصرف کدام مواد غذایی باعث جلو افتادن پریود میشود، مقاله برای پریود شدن چی بخوریم را حتما مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات وبلاگ لند اسپا، روش‌های خانگی و پزشکی برای جلوگیری از پریود شدن در سفر را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که این روش‌ها به شما کمک کند چه در سفر زیارتی و چه در سفر سیاحتی از اوقات خود لذت ببرید و با خیالی راحت دفتر سفر خود را ورق بزنید. توجه داشته باشید که اجرای روش‌هایی که معرفی کردیم نیاز به مشورت با متخصص زنان دارد، بنابراین توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان خودسرانه هیچ‌یک از آنها را امتحان نکنید چرا که ممکن است عوارض جانبی شدیدی به دنبال داشته باشند. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

3.8/5 - (120 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫2 دیدگاه ها

 1. اب لیمو توی اب گرم فوری ویتامین سی رو از دست میده. این روشهایی که گفتین بیشتر خرافاتن. مخصوصا ژلاتین. تصور این بوده که خون توی رحم مثل ژله میشه و دیگه بیرون نمیاد. من فقط سوالم اینه که چرا وقتی پریودم و چیزای ترش (ابلیمو، ترشی، قره قروت و… یا ماست و دوغ میخورم خونریزی پریودم قطع میشه یا خیلی کم میشه؟ و وقتی آبغوره میخورم پریودم جلو میوفته؟

 2. من یه جا خوندم جوشنده نسترن برای دیر پریود شدن خوبه.موقعی کسی پریود میشه رحم انبساط پیدا میکنه پس باید یه کارکنیم انقباض پیدا کنه .ولی مطمئن ترین راه مصرف قرص ضد بارداری یک هفته قبل پریود کسی که میخواد بره زیارت یا مسافرت هر موقع قطع کرد میشه بقیه روشا خطرش بالاست یعنی ممکنه کسی پریود بشه یانشه ۵۰ ۵۰ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا