درمان خانگیسلامتطب سنتی

بهترین دمنوش برای پریود شدن چیست؟ معرفی 12 دمنوش + طرز تهیه

دمنوش گیاهی برای پریود شدن یکی از بی‌خطرترین روش‌های بازشدن قاعدگی از نظر طب سنتی است. بسیاری از بانوان در طول عمر خود ممکن است بارها نوسانات سیکل قاعدگی را تجربه کنند. عقب افتادن پریود می‌تواند موجب اختلالات جسمی و نگرانی‌های بسیاری برای بانوان شود. در این مقاله سعی داریم گیاهانی که بهترین دمنوش برای پریود شدن را می‌توانید از آنها تهیه کنید معرفی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

بهترین دمنوش برای پریود شدن

دم‌نوش‌هایی که باعث پریود می‌شوند معمولاً انقباضات رحمی را به همراه دارند و رحم را وادار می‌کنند که پوشش داخلی خود را از بین ببرد.

قبل از امتحان کردن هر یک از این نوع دم‌نوش‌ها، انجام تست بارداری برای اطمینان از باردار نبودن بسیار مهم است، زیرا این دم‌نوش‌ها می‌توانند بارداری را مختل کنند و بر رشد جنین تأثیر بگذارند.

֎ دمنوش زنجبیل

چای زنجبیل برای مصرف در دوران بارداری بی‌خطر است، به شرطی که در دوزهای کم (1 تا 3 گرم یا 1/3 تا 1/2 قاشق چایخوری، حداکثر برای 3 تا 4 روز) مصرف شود. در دوزهای بالاتر ریشه زنجبیل توانایی ایجاد انقباضات رحمی را دارد.

زنجبیل را می‌توان نزدیک به ‌روز شروع قاعدگی برای تحریک قاعدگی استفاده کرد.

زنجبیل ورقه شده را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه خیس بخورد. دمنوش را از یک صافی پارچه‌ای رد کنید. می‌توانید این دمنوش را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

زنجبیل بریده شده را می‌توان برای 2 یا 3 چای دیگر استفاده کرد، به شرطی که قبل از خیس کردن مجدد، برش‌های کوچکی را در ورقه‌ها ایجاد کنید. این کار کمک می‌کند دمنوش زنجبیل غلظت بیشتری داشته باشد.

دمنوش زنجبیل

در مقاله «پریود چیست» به طور کامل درباره پریود و علائم آن توضیح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

֎ دمنوش زعفران برای قاعدگی

بهترین دمنوش برای پریود شدن و در واقع یکی از معروف‌ترین دمنوش‌های پریودی، دمنوش زعفران است. همان‌طور که می‌دانید زعفران غلیظ یکی از مواد ممنوعه برای زنان باردار در ماه‌های ابتدایی بارداری است چرا که طبع بسیار گرمی داشته و موجب تحریک رحم برای ریزش دیواره‌ها و خونریزی می‌شود.

اگر می‌خواهید از دمنوش زعفران برای پریود شدن استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم هرگز بیش از یک لیوان و بیش از سه روز متوالی این دمنوش را مصرف نکنید چرا که عوارض جانبی بسیاری از جمله فشارخون بالا و مسمومیت معده را به همراه دارد.

مقداری کمی از زعفران آسیاب شده (به‌اندازه نوک قاشق چای‌خوری) را در آب جوشیده به‌دور از حرارت مستقیم به مدت 8 دقیقه دم کنید. اگر غلظت دمنوش به حدی بود که رنگ آن به نارنجی می‌زد، آنقدر رقیق کنید تا مایل به زرد شود و تنها یک لیوان متوسط از دمنوش را میل کنید.

دمنوش زعفران بهترین دمنوش برای پریود شدن

برای داشتن قاعدگی راحت استفاده از کاپ قاعدگی را پیشنهاد می‌دهیم که در مقاله کاپ قاعدگی چیست بیشتر می‌توانید آشنا شوید.

֎ دمنوش برگ سنا

سنا یک گیاه طبیعی با خاصیت ملین است، اما می‌تواند باعث انقباضات رحمی نیز شود. سنا حاوی موادی است که انقباضات ماهیچه راسته را تحریک می‌کند که هم در روده و هم در رحم وجود دارد.

علاوه بر درمان خانگی یبوست می‌توان از این دمنوش گیاهی برای پریود شدن نیز استفاده کرد.

برگ‌های سنا را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه خیس بخورد. دمنوش را از یک صافی پارچه‌ای رد کنید. می‌توانید این چای را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

از آنجایی که دمنوش سنا یک ملین شناخته شده است، تجربه اسهال با چای سنا طبیعی است، به‌خصوص زمانی که در ابتدا یبوست نداشتید. در حالت ایده‌آل، این چای نباید بیش از 3 روز استفاده شود، زیرا می‌تواند باعث ناراحتی شکمی شود و منجر به کم‌آبی یا ازدست‌دادن باکتری‌های مفید روده به دلیل اسهال شود.

دمنوش برگ سنا

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای جلو انداختن پریود، ماساژ می‌باشد. ما در مقاله‌ی ” ماساژ برای پریود شدن ” به صورت کامل برای شما شرح داده‌ایم.

֎ دمنوش تربچه

مطالعات روی تربچه نشان داده است که دمنوش برگ تربچه می‌تواند رحم را تحریک کرده و بهترین دمنوش برای پریود شدن باشد. این اثر احتمالاً مربوط به ساپونین‌ها و آلکالوئیدهای موجود در این برگ‌ها است. این مواد می‌توانند انقباضات ماهیچه راسته معده، روده و رحم را تحریک کنند.

مصرف برگ تربچه بی‌خطر است و در واقع بسیار مغذی است. برگ‌های تربچه حاوی مقادیر زیادی ویتامین C و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که به حفظ سلامتی شما کمک می‌کنند.

برگ تربچه و آب را در مخلوط‌کن بریزید و با سرعت بالا هم بزنید تا مخلوطی یکدست به دست آید. مایع را از طریق یک صافی پارچه‌ای و مشبک صاف کنید. می‌توانید 2 تا 3 فنجان در روز بنوشید

دمنوش تربچه

֎ چای پونه کوهی

یکی از انواع بهترین دمنوش برای پریود شدن که از قدیم‌الایام در کشورها آسیایی شرقی برای این امر استفاده می‌شده و تا به امروز یکی از سریع‌ترین درمان‌های پریود محسوب می‌شود، دمنوش پونه کوهی است. این دمنوش با افزایش گردش خون و انقباضات ماهیچه‌های رحم، محیط داخلی رحم را تحریک کرده و منجر به سریع‌تر پریود شدن می‌شود. گاهی اوقات در پایان بارداری برای کمک به زایمان راحت‌تر استفاده می‌شود. پونه کوهی به دلیل خواصی که دارد می‌تواند برای شروع پریود نیز استفاده شود.

یک فنجان آب داغ را روی پونه کوهی بریزید و بگذارید 5 دقیقه خیس بخورد. بگذارید خنک شود، سپس دمنوش را از طریق صافی پارچه‌ای و مشبک صاف کنید. شما می‌توانید این دمنوش را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید.

چای پونه کوهی

در مقاله سیکل قاعدگی چیست شما را با این مفهوم و هرآنچه باید درباره آن بدانید آشنا می‌کنیم.

֎ دمنوش دارچین

به دلیل داشتن طبع بسیار گرم، دمنوش دارچین نیز بهترین دمنوش برای پریود شدن برای قاعدگی محسوب می‌شود.

دارچین به دلیل مقابله با فیبروم‌های رحمی یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، به کاهش وزن کمک می‌کند و حتی به تنظیم جریان قاعدگی کمک کرده و باروری را در زنان افزایش می‌دهد.

3 چوب دارچین متوسط یا دو قاشق غذاخوری پودر دارچین را در آب بجوشانید. دمنوش را صاف کرده و صبح زود با معده خالی بنوشید. این عمل را برای یک ماه امتحان کنید.

دمنوش دارچین

در مقاله پی ام اس چیست بطور کامل این منوضوع را شرح داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه نمایید.

֎ دمنوش بابونه

یکی از بی‌ضررترین و بهترین دمنوش برای پریود شدن ، دمنوش بابونه است. بابونه به خاصیت ضدالتهابی شهرت دارد؛ اما برای زودتر پریود شدن و بازشدن قاعدگی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. بهتر است برای قاعدگی سریع از یک هفته قبل روزی یک فنجان دمنوش بابونه بخورید.

برای تأثیر بیشتر دمنوش بابونه، قسمت‌های زردرنگ دمنوش را جدا کرده و داخل فنجان بریزید. آب جوشیده شده را روی آن ریخته و سر فنجان را به مدت 10 دقیقه بپوشانید تا دم بکشد. دمنوش را از صافی رد کرده و میل کنید.

دمنوش بابونه بهترین دمنوش برای پریود شدن

֎ دمنوش گل گاوزبان

بر اساس توصیه پزشکان طب سنتی، می‌توان از دمنوش گل‌گاوزبان برای استفاده کرد. ممکن است عجیب به نظر برسد که دمنوشی که برای کاهش استرس، آرامش و التهاب بدن مصرف می‌شود، در تحریک انقباضات رحم نیز مؤثر است. با این حال یکی از بهترین دمنوش برای پریود شدن دمنوش گل‌گاوزبان است.

به‌اندازه یک قاشق غذاخوری گل‌گاوزبان را به مدت 15 دقیقه بدون استفاده از حرارت مستقیم دم‌کرده و سه روز قبل روزی دو فنجان از این دمنوش را میل کنید.

دمنوش گل گاوزبان

برای کاهش درد پریود مطالعه مقاله‌ی ” کاهش درد پریود ” را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

֎ دمنوش مریم گلی

قطعاً دمنوش مریم گلی در دسته بهترین دمنوش برای پریود شدن قرار می‌گیرد چرا که این گیاه یکی از گیاهان زنانه محسوب می‌شود. مریم گلی از سریع‌ترین گیاهان قاعده‌آور است و آنقدر انقباضات رحمی را سریع افزایش می‌دهد که به زنان باردار توصیه می‌شود که به هیچ عنوان در ماه‌های ابتدای دوره بارداری آن را مصرف نکنند چرا که موجب آسیب شدید به جنین می‌شود.

مصرف این دمنوش در دوران پریودی نیز می‌تواند در پریود را کاهش دهد.

دو قاشق غذاخوری مریم گلی را با دو فنجان آب جوشیده به مدت 10 دقیقه دم‌کرده و پس از صاف کردن دمنوش آن را می‌کنید. می‌توانید روزی یک فنجان از این دمنوش را مصرف کرده و پس از 3 روز پریود شوید.

دمنوش مریم گلی بهترین دمنوش برای پریود شدن

پیشنهاد می‌کنیم برای شناخت غذاهی مفید برای پریود شدن از مقاله برای پریود شدن چی بخوریم دیدن کنید.

֎ دمنوش جعفری

حتماً شنیده‌اید که یکی از ویتامین‌های تأثیرگذار در پریود شدن سریع ویتامین سی یا C است. خبر خوب این است که برگ‌های جعفری سرشار از ویتامین سی هستند و با مصرف دمنوش جعفری تنها به ‌اندازه یک فنجان در روز و به مدت سه روز می‌توانید پریود شوید. توجه داشته باشید که مصرف بیش از این مقدار از دمنوش جعفری بسیار مضر است و ممکن است کبد شما را دچار مشکل کنید.

برای تهیه بهترین دمنوش برای پریود شدن با جعفری، ابتدا به ‌اندازه نصف یک مشت جفری را خوب بشویید. سپس با آب جوش و به‌دور از حرارت مستقیم آن را به مدت 10 دقیقه دم کنید. دمنوش را از صافی رد کرده و میل کنید. عطر دمنوش جعفری نیز برای تمدد اعصاب بسیار مفید است.

دمنوش جعفری

در مقاله جلوگیری از پریود شدن در سفر بهترین روش‌های پریود نشدن را آموزش داده‌ایم که می‌توانید مطالعه نمایید.

֎ دمنوش رازیانه

تخم‌های گرم رازیانه سرشار از هورمون زنانه به نام استروژن است و می‌تواند خونریزی رحم را تحریک کرده و پریود را جلو بیندازد. مصرف دمنوش رازیانه در زمان پریود نیز درد رحم و کمر را کاهش می‌دهد.

دو قاشق غذاخوری از دانه‌های رازیانه را به خوبی بشویید و در قوری به همراه دو لیوان آب جوش روی حرارت ملایم قرار دهید. پس از 10 دقیقه دمنوش را میل کنید.

مصرف بیش از دو فنجان دمنوش رازیانه برای بانوان توصیه نمی‌شود.

دمنوش رازیانه

֎ دمنوش آویشن

طبع گیاه آویشن بسیار گرم است. در طب سنتی از دمنوش آویشن برای تنظیم کردن پریود و قاعدگی استفاده می‌شده و امروزه نیز این دمنوش به‌عنوان دارویی بی‌ضرر برای سریع‌تر پریود شدن توصیه می‌شود. دمنوش آویشن انقباضات رحم و خونریزی و دفع لخته‌های خونی را افزایش می‌دهد در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم در طی دوران پریود یا دوره بارداری به هیچ عنوان این دمنوش را مصرف نکنید.

برگ‌های آویشن را با آب سرد بشویید. آنها را داخل یک لیوان متوسط ریخته و بر روی آن آب جوشیده شده بریزید. لیوان را بپوشانید تا دمنوش طی 10 دقیقه دم بکشد. پس از صاف کردن دمنوش آن را میل کنید.

توجه داشته باشید که تنها روزی یک لیوان از این دمنوش مصرف کنید.

دمنوش آویشن

نتیجه گیری بهترین دمنوش برای پریود شدن

در این مقاله انواع بهترین دمنوش برای پریود شدن برای به شما عزیزان معرفی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم در مصرف این دم‌نوش‌ها حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

 • اگر احتمال بارداری وجود دارد، باید از مصرف این دم‌نوش‌ها خودداری کنید، زیرا می‌توانند بر رشد جنین تأثیر جدی بگذارند.
 • از آنجایی که برخی از این دم‌نوش‌ها دارای اثر ملین نیز هستند (به دلیل توانایی آنها در تحریک عضلات صاف)، کودکان یا افراد مسن باید از مصرف این دم‌نوش‌ها نیز خودداری کنند، مگر اینکه تحت‌نظر پزشک باشند.
 • اگر قاعدگی شما بیش از یک هفته به تأخیر افتاده است، یا اگر گرفتگی یا درد شدید شکم نیز دارید، باید برای ارزیابی با متخصص زنان مشورت کنید.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

4.2/5 - (197 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫12 دیدگاه ها

 1. برای جلوگیری از یاعسگی زود رس چکار کنیم .این دم نوش ها آیا برایه کسی که داره یا عسه میشه تو سنه چهل سالگی راهکاره خوبیه یا نه 🌹🌹🌹💙🤍💙🤍

 2. همه چی رو با هم دارم‌ میخورم که پریود شم
  زنجبیل، دارچین، آویشن، زیره سبز و سیاه، زردچوبه، گل گاو زبان، سیاه دانه و عسل 🍯🥲 امیدوارم نمیرم

 3. با سلام وقت بخیر بنده رابطه ی جنسی داشتم ولی اب منی داخل واژن ریخته نشده ولی بین پاهاا و روی الت تناسلی بوده الان ۷ روزه که پریودم عقب افتاده اما علائم پریود از جمله درد سینه و کمر درد دارم میخواستم بدونم ممکنه باردار باشم ممنون میشم پاسخ بدید

 4. خودت را بااسپند عنبر النسا بخور کن بعد از سه روز پریود میشی ولی برای تنظیم پریودی قولی نمیدم دیدم که میگم

   1. سلام پری جان.عنبرنسا رو بریز داخل اسفند دود و روی شعله قرار بده تا دود کنه،دودش رو جلوی واژن بگیر.

 5. با سلام من سرم وصورتم وبدنم کهیر می زنه ده تا دکتر رفتم چندتا قرص می دهند می خورم بهتر می شم ولی تا تمام می شود دوباره کهیر میزنم می خواستم ببینم حجامت می تونه در بهبودی من اثر داشته باشه

  1. سلام حرارت بدنت بالاس حجامت عام کن و عرق کاسنی بخور آبغور بدون نمک بخور حرارت بدنت روبیاره پایین .
   و روغن لیمو بگیر و در نافت هر شب دو قطره بریز و کمی هم دورناف ماساژ بده خوب میشی ان شاالله.

 6. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر بنده دوهفته پیش رابطه داشتم ک آب منی خیلی کمی روی واژنم ریخته شد و سریع پاک کردم و ی قرص ال دی و فردا صبحشم دوباره قرص ال دی خوردم ،باید ۳ روز پیش پریود میشدم و الان دوروزه لکه بینی دارم و خیلی کم خونریزی میکنم دوباره قطع میشه ب نظرتون امکان بارداری وجود داره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا