آموزش ماساژماساژ درمانی

ماساژ پرفورمنس چیست؟ آموزش ماساژ پرفورمنس

آیا می‌دانید ماساژ پرفورمنس چیست و چه فوایدی برای سلامت جسمانی شما دارد؟ انواع مختلفی از ماساژ، سالیان سال است که به یکی از روش‌های مکمل درمان برخی بیماری‌ها تبدیل شده‌اند و شاهد هستیم که روزبه‌روز به طرفداران ماساژدرمانی افزوده می‌شود. ماساژدرمانی علاوه بر کمک به رفع برخی بیماری‌های جسمانی، موجب آرامش عمیق و تجربه احساسی لذت‌بخش می‌شود. ماساژ پرفورمنس یکی از انواع ماساژ امروزی است که برای افرادی توصیه می‌شود که به دلیل ساعت‌های کاری طولانی و زندگی شهری، از برخی مشکلات جسمانی رنج می‌برند. در این مقاله به طور کامل توضیح می‌دهیم که اهداف درمانی و شیوة صحیح ماساژ پرفورمنس چیست . با ما همراه باشید.

ماساژ پرفورمنس چیست

ماساژ پرفورمنس یکی از جدیدترین انواع ماساژ است که معمولاً برای رفع گرفتگی گردن و سرشانه‌ها به کار می‌رود. تقریباً می‌توان گفت که تمامی انواع ماساژ کلی بدن می‌توانند در رفع گرفتگی این نواحی مؤثر باشند؛ اما باید بدانید که سایر ماساژها به طور اختصاصی بر روی این نواحی کار نمی‌کنند. همان‌طور که ممکن است بدانید، تراکم رگ‌های سیاتیک در این نواحی بیشتر است و همچنین گرفتگی شانه و گردن ممکن است مشکلاتی از جمله سردرد، آرتروز، بی‌حالی، خستگی مفرط، دردهای عصبی شدید مانند درد ساعد و انگشتان دست، درد صورت و همچنین عصبی و خشمگین شدن بی‌دلیل و ناگهانی را به همراه داشته باشد. برای این که بدانید تأثیر ماساژ پرفورمنس چیست ، باید بگوییم که در صورت تداوم چنین مشکلاتی، فرد نمی‌تواند کارهای عادی روزانه خود را انجام دهد و این احساس خستگی، کوفتگی و درد همیشه همراه او خواهد بود. ماساژ پرفورمنس به‌صورت اختصاصی در رفع گرفتگی عضلات این نواحی حساس تأثیر می‌گذارد و تنها پس از چند جلسه پرفورمنس درمانی، می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

ماساژ پرفورمنس چیست

در صورتی که قصد دارید با آموزش ماساژ صورت همراه باشید، این بلاگ را از دست ندهید

فواید ماساژ پرفورمنس

تا به اینجا می‌دانید که کاربرد و هدف ماساژ پرفورمنس چیست . این نوع ماساژ همانند سایر انواع ماساژ، علاوه بر هدف درمانی مشخصی که دارد، فوایدی بسیاری نیز به همراه خواهد داشت. از فواید ماساژ پرفورمنس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

֎ رفع گرفتگی گردن و سرشانه

همان‌طور که ابتدای مقاله توضیح دادیم، هدف اصلی این ماساژ باز کردن گرفتگی‌های طولانی‌مدت نواحی گردن و سرشانه است؛ بنابراین طبیعی است که این مورد در دسته فواید ماساژ پرفورمنس قرار بگیرد. بسیاری از افراد به دلیل شغل خود مجبور هستند ساعت‌های طولانی در یک حالت ثابت کار کنند. ثابت نگه‌داشتن بدن و عدم فعالیت و تحرک موجب گرفتگی این نواحی می‌شود. با انجام چند جلسه ماساژ پرفورمنس می‌توانید گرفتگی‌های این نواحی را رفع کنید؛ اما برای پیشگیری از این اتفاق لازم است که در طی روز چند دقیقه را به انجام ورزش‌های مخصوص گردن و شانه اختصاص دهید. برای یادگیری ماساژ مناسب گردن مقاله ماساژ گردن را مطالعه نمایید.

رفع گرفتگی گردن و سرشانه

֎ بهبود سردردهای مزمن یا میگرنی

برخی اوقات التهابات و تنش‌های عضلانی موجب فشار به اعصاب بدن و در نتیجه بروز سردردهای مزمن و غیر قابل‌تحمل می‌شوند. برخی از این سردردها ممکن است تا چند روز ادامه یابند و هیچ‌گونه متوقف نشوند و این تنها به این دلیل است که دائماً بدن شما چنین فشارهایی را متحمل می‌شود. با انجام ماساژ پرفورمنس و رفع گرفتگی عضلات می‌توانید به طور چشمگیری سردردهای شدید را کاهش دهید.

با ماساژ یومی هو که برای رفع دردهای استخوانی به کار گرفته می‌شود آشنایی دارید؟ با این بلاگ همراه باشید

֎ بهبود گردش خون

ممکن است گاهی اوقات احساس کنید که بی‌دلیل خسته هستید و توان انجام هیچ کاری را ندارید. یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار در خستگی دائمی شما، اختلال در گردش خون است. گردش خون ناقص باعث کاهش اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها و اندام‌ها می‌شود و در نتیجه خستگی مفرط را به همراه دارد. یکی از فواید ماساژ پرفورمنس بهبود سریع گردش خون، افزایش اکسیژن رسانی و کاهش احساس ضعف و خستگی است.

֎ بهبود خلق‌وخو

شرایط جسم و فیزیک بدن شما به طور مستقیم در ذهن، روان، خلق‌وخو و رفتار شما تأثیرگذار است. هرچه جسم سالم‌تری داشته باشید، احساس بهتری دارید و این احساس به شما کمک می‌کند از لحظات زندگی خود لذت ببرید و رفتاری محبت‌آمیز و آرام داشته باشید؛ کمتر به عوامل استرس‌زا و نگران‌کننده فکر کنید و دغدغه‌های خود را کاهش دهید. جسمی که سالم نباشد و از مشکلاتی مانند تنش‌های عضلانی، فشار بر روی اعصاب، دردهای دائمی و خستگی مفرط رنج ببرد، قطعاً باعث می‌شود که فرد دائماً احساس نگرانی و ناراحتی داشته باشد، در رویارویی با کوچک‌ترین مسائل و مشکلات، رفتاری عصبی و خشمگین از خود نشان دهد و در موارد شدیدتر دچار افسردگی شود. اما در رفع تمامی این مشکلات، تأثیر ماساژ پرفورمنس چیست ؟ همان‌طور که توضیح دادیم، بهبود گردش خون و کاهش تنش عضلانی از فواید ماساژ پرفورمنس به شمار می‌رود و به شما کمک می‌کند پس از چند جلسه در نتیجه بهبود سلامت کلی بدن، احساس آرامش کنید و دیرتر عصبی و خشمگین شوید.

ماساژ پرفورمنس

برای آموزش ماساژ چینی با این بلاگ همراه باشید.

֎ تصحیح حالت ایستادن

اکثر افراد در حفظ حالت استاندارد و صحیح ایستادن، دچار مشکل هستند. ایستادن و نشستن نادرست مشکلات عمده‌ای را برای وضعیت جسمانی شما رقم می‌زند و ممکن است پس از مدتی به شکل غوز بر پشت گردن شما ظاهر شود. همچنین فرم نادرست بدن ممکن است در آینده موجب آسیب به کمر، زانوها و کف پا شود و دردهای شدیدی در این نواحی را به همراه بیاورد. یکی از دلایل فرم نادرست بدن، ضعف عضلات و شل شدن ماهیچه‌ها است. با تکرار جلسات ماساژ، می‌توانید از فواید ماساژ پرفورمنس در سفت شدن و تقویت عضلات و درنتیجه تصحیح نحوه نشستن و ایستادن بهره ببرید.

تکنیک ماساژ پرفورمنس

ممکن است برای شما این سؤال پیش آید که تکنیک‌های مخصوص ماساژ پرفورمنس چیست و چه تفاوتی با سایر انواع ماساژ دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که به طور کلی یک سری تکنیک خاص و مشخص برای ماساژدرمانی وجود دارد و هر ماساژ بسته به ناحیه‌ای که ماساژ داده می‌شود و هدفی که برای درمان در نظر گرفته می‌شود، شامل برخی و یا همه این تکنیک‌ها می‌شود. در ماساژ پرفورمنس نیز بیشتر از تکنیک‌هایی استفاده می‌شود که در رفع گرفتگی‌های شدید کاربرد دارند مانند:

 • تکنیک افلوراژ
 • تکنیک کلاپینگ
 • تکنیک تپینگ
 • تکنیک پرکاشن
 • انواع تکنیک‌های استروکینگ
 • تکنیک ورز دادن و فشردن (نیشگون گرفتن)

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش ماساژ کتف را مطالعه نمایید.

آموزش ماساژ پرفورمنس

در رابطه با اینکه نحوه صحیح ماساژ پرفورمنس چیست باید بگوییم که ماساژ درمانگر در اجرای این ماساژ بسته به مشکل افراد و میزان گرفتگی شانه و گردن، ممکن است روش مخصوصی را پیاده کند. اما، به طور کلی مراحل ماساژ پرفورمنس به روش زیر اجرا می‌گردد:

 1. فرد بر روی تخت مخصوص ماساژ قرار گرفته و دستانش را کنار بدن خود قرار می‌دهد در حالی که تمامی عضلاتش را رها کرده و شل می‌کند.
 2. ماساژ درمانگر از روغن مخصوص ماساژ برای نرم کردن و گرم کردن نواحی ماساژ استفاده می‌کند.
 3. ماساژ درمانگر از عضلات اطراف گردن شروع کرده و آن‌ها را ورز می‌دهد. از فشار کم شروع کرده و رفته رفته آن را افزایش می‌دهد.
 4. از دو سمت سرشانه‌ها به سمت پشت و بالای گردن، دستان خود را بر روی بدن فرد به‌آرامی حرکت داده و کم‌کم فشار را افزایش می‌دهد.
 5. گوشه‌های خارجی سرشانه‌ها را به‌خوبی ورز می‌دهد و سپس با استفاده از تکنیک پرکاشن و تپینگ، گرفتگی عضلات را رفع می‌کند.
 6. ماساژ درمانگر با انگشتان شست خود، نواحی بین سرشانه و ستون فقرات را به‌صورت دورانی  و با فشاری متوسط ماساژ می‌دهد.
 7. انگشتان شست را در امتداد ستون فقرات، با فاصله از مهره‌ها، به سمت گردن بالا میاورد و در ناحیه سر توقف کرده و فشاری به مدت چند ثانیه وارد می‌کند.
 8. پس از تکرار تمامی مراحل، ماساژ درمانگر با استفاده از کف دستان خود نواحی داخلی و خارجی سرشانه را ماساژ می‌دهد.
 9. در انتها از تکنیک کلاپینگ کم فشار و سریع برای پایان ماساژ استفاده می‌کند.
 10. فرد پس از پایان ماساژ حدود یک دقیقه بر روی تخت بی‌حرکت می‌ماند و سپس بلند می‌شود.

ماساژ تایلندی چگونه است؟ این بلاگ را از دست ندهید

آموزش ماساژ پرفورمنس

موارد منع ماساژ پرفورمنس

عوارض ماساژ پرفورمنس چیست و این ماساژ برای چه افرادی ممنوع است؟ ماساژ پرفورمنس نیز مانند سایر انواع ماساژ علاوه بر فواید بسیار ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد بنابراین توصیه می‌کنیم افراد با شرایط زیر برای این ماساژ بدون مشورت با پزشک اقدام نکنند:

 • افرادی که مشکلات شدید پوستی دارند
 • افرادی که از اگزما رنج می‌برند
 • افرادی بر سطح پوست نواحی موردنظر دچار کبودی، زخم و بثورات شده‌اند
 • افراد با مشکلات فشارخون
 • افراد که تجربه سکته قلبی دارند
 • افرادی که دچار آسیب‌های ستون فقرات شده‌اند
 • افرادی که در ناحیه سرشانه دچار شکستگی، تورم یا دررفتگی هستند
 • افرادی که عفونت یا سرطان پوست دارند
موارد منع ماساژ پرفورمنس

آموزش ماساژ سوئدی را در این بلاگ بررسی کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا به طور کامل توضیح دادیم که ماساژ پرفورمنس چیست و چه تأثیری در سلامت جسمانی شما دارد. همچنین آموزش ماساژ پرفورمنس را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام ماساژ، به مراکز معتبر و افراد متخصص و باتجربه مراجعه کنید. همچنین برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی، پیش از ماساژ با پزشک مشورت کنید.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫3 دیدگاه ها

 1. با سلام با کمال احترام این سبک اصلا وجود ندارد و تکنیک هایی که گفتین برای ماساژ سوئدی هست بنده مدرس ماساژ و اسکین کر هستم لطفا اطلاعات درست و مقاله های معتبر درج بفرمایید

  1. سلام و وقت بخیر
   همانطور که اطلاع دارید تمام ماساژها تکنیک های یکسانی دارند که نسبت به اون ماساژ انجام میشه
   منبع این مقاله سایت های خارجی هستند. این مقاله توسط تیم محتوای لنداسپا نوشته شده است.

   1. سلام، پس لطفا منبع معتبر مقاله رو بگذارید، این که فقط بفرمایید منبع سایت های خارجی معتبر هست درست نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا