سلامتطب سنتی

حجامت چیست و چه تاثیری بر بدن دارد ؟

حجامت چیست و چه فوایدی دارد ؟ حجامت چه انواعی دارد؟ روش انجام حجامت چیست ؟ طب سنتی همواره روش‌های زیادی را برای درمان و همچنین پیشگیری از برخی بیماری‌ها ارائه می‌دهد. یکی از بحث‌هایی که در طب سنتی وجود دارد، حجامت بوده که تاثیرات بسیار مفیدی برای پیشگیری و درمان برخی بیماری‌ها دارد. حجامت، راهی برای از بین بردن خون کثیف و همچنین جلوگیری از غلظت خون می‌باشد. حجامت، دارای انواع مختلفی بوده و فواید بسیار زیادی دارد به همین دلیل برای بسیاری از مشکلاتی که در برخی افراد رایج است، توصیه می‌شود.

باید توجه داشته باشید که حجامت، کار حساسی است. به همین دلیل، این کار را به فردی بسپارید که هم سواد و هم تجربه‌ی این کار را داشته باشد. البته دقت داشته باشید که حجامت، بدون عوارض هم نیست و باید با در نظر داشتن عوارض آن، از این روش درمان استفاده کنید. به همین سبب، شاید حجامت برای برخی افراد، توصیه نشود.

برخی افراد، خون دادن را با حجامت اشتباه می‌گیرند. اما باید در نظر داشته باشید که این دو مقوله، کاملا مجزا از هم هستند. در این مقاله، همراه ما باشید تا متوجه شوید حجامت چیست و چه فوایدی دارد و به چه صورتی انجام می‌شود.

حجامت چیست ؟

هدف اصلی حجامت برای چیست ؟ حجامت در اصل، خونگیری از برخی نقاط بدن که احتمالا تجمع خون آلوده در آن جا زیاد است می‌باشد. در واقع سبک زندگی بسیاری از افراد در کنار شرایط تغذیه‌ای که برایش وجود دارد، باعث می‌شود تا پس از یک مدت زمان، خون، غلیظ‌تر از حالت عادی شده و همچنین کمی آلوده‌تر از قبل بشود. سیستم دفاعی بدن، خودش در راستای تصفیه‌ی خون عمل کرده و ترشح هورمون‌ها و سازکار بدن را طوری پی ریزی می‌کند که خون آلوده، جای خودش را به خون تصفیه شده بدهد. اما شاید این سیستم دفاعی، چندان سرعت بالایی نداشته باشد. به همین دلیل، راه‌هایی مثل استفاده از مواد خوراکی و گیاهی تصفیه کننده مثل عناب، انار، زرشک و … برای تصفیه خون توصیه می‌شود. برای آشنایی با فواید عناب مقاله خواص عناب را مطالعه کنید.

یکی دیگر از پارامترهایی که می‌تواند به این تصفیه خون سرعت زیادی ببخشد، حجامت می‌باشد. حجامت در بسیاری از کشورها از جمله چین، قدمت چندین ساله دارد و در جهان اسلام و طب سنتی نیز در جایگاهی مهم در قرار دارد.

تشخیص به نیاز داشتن به عمل حجامت، باید توسط پزشک و متخصص این کار صورت بگیرد. همچنین که این کار نیز باید توسط متخصص حاذق در این زمینه صورت بگیرد. با گرفتن خون از قسمت‌هایی که پس از معاینه توسط متخصص صورت می‌گیرد، می‌توان به تنظیم ترکیبات شیمیایی خون، تنظیم هورمون، تقویت سیستم دفاعی بدن و … کمک کرد.

حجامت برای چیست

انواع حجامت چیست ؟

حال که متوجه شدید حجامت برای چیست ، قصد داریم بررسی کنیم که انواع حجامت چیست و چه فوایدی دارد. به طور کلی، حجامت به دو نوع خشک و تر انجام می‌شود. حجامت خشک، که تحت عنوان بادکش یا بادکش درمانی نیز شناخته می‌شود، شامل خونگیری از شخص بیمار نمی‌شود. به این معنی که به کمک لیوان و یا کوزه‌های حرارت دیده و قرار دادن آن بر روی پوست بدن، باعث کش آمدن پوست بدن شده و می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود گردش خون و همچنین باز شدن عضلات گرفته شده داشته باشد.

اما حجامت تر، که شامل خونگیری نیز می‌باشد، خودش به چندین دسته تقسیم می‌شود که هر کدام، فواید خاص خودش را دارد. در ادامه، به بررسی این انواع حجامت، می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

֎ حجامت عام

رایج‌ترین نوع حجامت، این حجامت است. محلی که در این حجامت خونگیری می‌شود، نواحی بین کتف می‌باشد. برای پیدا کردن محل دقیق حجامت در این مورد، باید کف دست خود را به شکل افقی، طوری قرار دهید که نوک انگشتان، مهره‌های گردن را لمس کنند. در این هنگام، محلی که انتهای کف دست شما واقع شده ، محلی است که برای حجامت عام، باید از آن خونگیری کنید. فصل مناسب برای این حجامت، در فصول گرم سال می‌باشد. شاید در اینجا سوال پیش بیاید که طبع حجامت چیست ؟ در واقع حجامت بهتر است در فصول گرم انجام شود. به خصوص برای افرادی که طبع سردی دارند. اما برای افرادی که طبع گرم دارند، فصل زمستان هم فصل خوبی برای حجامت است.

فوایدی که به همراه حجامت عام می‌باشد، عبارت است از تقویت سیستم تدافعی بدن، با بازسازی گلبول‌های سفید، رقیق سازی خون و در نتیجه، افزایش گردش خون و از بین رفتن التهابات وگرفتگی‌های موجود در خون، از بین رفتن چربی و غلظت خون، رفع جوش، اگزما و التهابات پوستی.

مقاله پیشنهادی: بهترین زمان حجامت در پاییز

֎ حجامت سر

این حجامت، بر روی ملاج شخص انجام می‌شود. برای پیدا کردن محل دقیق حجامت، لازم است شخص، یک وجب از بینی به سمت سر را اندازه گرفته و محل فرود آخرین انگشت را تحت حجامت قرار دهد. این نوع حجامت، برای افرادی که تجمع خلط سودا مبتلا هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد مبتلا به این معضل، معمولا با سیاهی دور چشم، کابوس شبانه، وسواس فکر و خیال و … همراه هستند.

فوایدی که به همراه حجامت سوده می‌باشد، عبارت است از نابودی و خروج خلط سودا از سر، که نتیجه‌ی آن، کاهش وسواس، افسردگی و … است، کاهش سردردهای سودایی و کم کردن دفعات سردردهای میگرنی. همچنین از دیگر خواص حجامت سر این است که پوست صورت را روشن می‌کند.

حجامت سر

از دیگر مزایای بادکش، برای لاغری مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌‍‌توانید در مقاله ” بادکش درمانی برای لاغری شکم ” می‌توانید بیشتر در مورد آن مطالعه نمائید.

֎ حجامت گودی کمر

این نوع حجامت، درست انتهای ستون فقرات و در گودی کمر صورت می‌گیرد. اصلی‌ترین درمانی که از این نوع حجامت انتظار می‌رود، درمان درد موجود در گودی کمر می‌باشد. همچنین به دلیل نزدیکی این نواحی به بخش‌های اعصاب پایین تنه‌ی فرد، این حجامت می‌تواند در تسکین درد‌های سیاتیکی نیز مفید باشد. البته باید دقت داشته باشید که این ناحیه، حساسیت زیادی دارد و همچنین در برخی افراد، این حرکت می‌تواند باعث کاهش جریان خون بشود. به همین دلیل، این نوع حجامت باید با تشخیص پزشک و همچنین توسط خود پزشک متخصص صورت بگیرد.

از فوایدی که می‌توان به این نوع حجامت نسبت داد، می‌توان به رفع جوش‌های زیاد در نواحی دور کمر، رفع فشار خون بالا، کاهش درد و عوارض یائسگی در بانوان و درمان دردهای سیاتیکی، اشاره داشت.

֎ حجامت ساق پا

محل دقیقی که برای حجامت ساق پا تعیین می‌شود، تا یک وجب بالای قوزک بیرونی پا می‌باشد که بر روی عضلات دوقلوی شخص قرار دارد. این ناحیه، جزو نواحی حساس حجامت می‌باشد و باید به شکل دقیق و تخصصی انجام شود. این نوع حجامت اما فواید و تاثیرات مثبتی بر روی بدن دارد و به این دلیل که خونگیری از این ناحیه، باعث می‌شود از تجمع اختلاط‌های سنگین مثل سودا، جلوگیری شود.

 از جمله فوایدی که می‌شود به این حجامت نسبت داد، می‌توان به درمان واریس پا، تصفیه خون، رفع خارش‌های غیر عادی بدن، رفع سیاهی دور چشم، از بین رفتن جوش‌های چرکی، درمان فشار خون بالا و … اشاره داشت. البته بهترین درمانی که با این حجامت می‌توان همراه بود، درمان واریس پا می‌باشد.

֎ حجامت پشت گوش

استخوان برآمدگی پشت گوش که به آن، اصطلاحا ماستوئید هم گفته می‌شود، محل انجام این حجامت است. از حساس بودن این حجامت، هر چه بگوییم کم است. به همین دلیل، هرگز برای این حجامت، زیر دست افراد نکرده‌کار نروید. از فواید این حجامت، درمان وزوز گوش، درمان سرگیجه‌هایی که مربوط به بیماری منیر، درمان فشار خون بالا، درمان التهاب موجود در گوش و … می‌باشد. همچنین یکی از خواصی که حجامت این ناحیه دارد، افزایش میزان ترشح سطح اسپرم در مردان می‌باشد. در واقع با حجامت این نواحی، یکی از رگ‌های اصلی مردان که مربوط به تولید مثل می‌باشد، تحریک شده و قوای جنسی مرد را افزایش می‌دهد.

֎ حجامت گیجگاهی

حجامت این نواحی بدن نیز حساسیت زیادی دارد. این نواحی، بسته به تشخیص متخصص، در یک طرف و یا دو طرف شقیقه صورت می‌گیرد. حجامت این نواحی، بیشتر برای درمان آسیب‌هایی که به چشم وارد می‌شود، مفید می‌باشد و می‌توان برای درمان مشکلاتی مثل تاری چشم، آب مروارید، آب سیاه چشم و … بر روی این حجامت حساب کرد.

انواع دیگری از حجامت وجود دارد که برای مشکلات دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، برای درمان برخی مشکلات کبد و یا کلیه، می‌توان نواحی نزدیک به این اندام‌ها را تحت حجامت قرار داد تا برخی از مشکلات روتین، مثل مشکلات کلیوی و کبد چرب، رفع بشود.

فواید حجامت چیست

حجامت چه فوایدی دارد ؟

اما یکی از سوالات اصلی که در این مقاله مطرح بود این است که فواید حجامت چیست. در واقع، حجامت، چند مزیت عمومی دارد که می‌توان به کاهش فشار خون، کم کردن غلظت خون، افزایش گردش خون، باز شدن گرفتگی عضلات، کم کردن عوارض و دردهای پریودی و همچنین کم کردن عوارض یائسگی، درمان آسم و آلرژی، سم زدایی بدن و … اشاره داشت. اما برخی دیگر از مزایایی که حجامت دارد، بسته به نوع حجامتی است که انجام می‌شود. برای مثال، حجامت گودی کمر، می‌تواند درد‌های این نواحی را از بین ببرد و حجامت گیجگاه، می‌تواند رفع مشکلات بینایی را به همراه داشته باشد.

طی برخی از تحقیقات، ثابت شده که حجامت، تاثیرات مثبتی بر روی دستگاه گوارش انسان و همچنین تاثیرات مثبتی بر روی رشد قد کودکان، پیش از اتمام بلوغ دارد.

اگر دچار افتادگی ناف هستید، مطالعه مقاله ” درمان افتادگی ناف با بادکش ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

روش انجام حجامت چگونه است ؟

روش انجام حجامت، با توجه به محلی که قرار است حجامت شود، ممکن است متفاوت باشد. اما به شکل کلی، روش عمومی انجام حجامت به این شکل است که در ابتدا، با یک لیوان مخصوص، مکشی را در پوست ایجاد می‌شود. با این مکش، خون آلوده، در محل برآمده‌ شده‌ی پوست تجمع می‌کند. در این زمان، لیوان را برداشته و با تیغ، چند خراش کوچک ایجاد می‌شود تا خون آلوده، از بدن خارج شود. در این مرحله باید از یک لیوان برای جمع کردن خون آلوده استفاده شود. همچنین توجه داشته باشید که این خون، حاوی انواع اخلاط مضر است که باید معدوم شود. پس از اتمام خونگیری، با استفاده از اقلامی مثل عسل، گاز استریل و … زخم را پانسمان کرد.

روش انجام حجامت

عوارض حجامت چیست ؟

به شکل کلی و عمومی، عوارضی برای حجامت وجود ندارد. به جز این که شاید برای برخی افراد، خوش‌آیند نباشد که جای زخم حجامت، برای مدتی روی پوستشان بماند. اما عوارض اصلی که می‌تواند به همراه حجامت باشد، به این دلیل است که این کار، توسط شخص نابلدی صورت بگیرد. همچنین تشخیص اشتباه برای انجام حجامت نیز می‌تواند مشکل ساز باشد. برای مثال، نوع خراش ایجاد شده، ممکن است به شکلی باشد که خون زیادی از طرف رفته و باعث شود تا فرد دچار کم خونی بشود. همچنین باید توجه داشته باشید که حجامت، معمولا برای بانوان شیرده و باردار، افراد بالای 65 سال، بانوانی که در دوران قائدگی قرار دارند و … توصیه نمی‌شود و ممکن است حجامت برای این افراد، عوارض داشته باشد.

فرق خون دادن با حجامت چیست ؟

بین این دو مورد، تفاوت‌های زیادی قائل است. به طوری که اصلا نباید این دو موضوع را از یک خانواده در نظر گرفت. در واقع، اهدای خون، با هدف ذخیره کردن خون، برای افرادی که به خون نیاز دارند می‌باشد و یک عملی است که برای جامعه مفید می‌باشد و با این کار، می‌توان افرادی را از مرگ نجات داد. اما خونی که در اثر حجامت از فرد خارج می‌شود، حاوی اخلاط بسیار آلوده می‌باشد که عملا، برای هیچ کاری مفید نیست. همچنین باید در نظر داشته باشید که میزان خونی که در حجامت از دست می‌دهید، حدود 80 سی سی می‌باشد، این در حالی است که در اهدای خون، شما حدود 500 سی سی خون اهدا می‌کنید. تفاوت دیگر این که حجامت، باعث تحریک شدن برخی غده‌ها و رگ‌ها شده که می‌تواند برای فرد مفید باشد. در حالی اهدا خون، به این شکل نیست.

چه افرادی نباید حجامت کنند ؟

در قسمت‌های قبل گفتیم که حجامت، برای همه‌ی افراد هم مفید نیست. برای مثال، برای خانم‌های باردار و شیرده، افراد بالای 65 سال، خانم‌هایی که در دوران قائدگی هستند و … انجام حجامت توصیه نمی‌شود. همچنین، در افرادی که کم خونی زیاد دارند و یا خیلی لاغر اندام هستند و یا افرادی که بلغم شدید هستند، بهتر است عمل حجامت، با مشورت پزشک صورت بگیرد. همچنین طبیعی است که افرادی که دارای بیماری خاص هستند، پیش از انجام حجامت، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

چه افرادی نباید حجامت کنند

سخن پایانی

با مطالعه‌ی این مقاله، متوجه خواهید شد که حجامت چیست و چه فوایدی دارد. حجامت در واقع، به خونگیری از برخی نواحی بدن اطلاق می‌شود. عمل حجامت به این شکل است که ابتدا توسط یک مکش، خون کثیف را به یک نقطه جمع کرده و با برش آن نقطه توسط تیغ، این خون کثیف را از بدن خارج می‌کنیم. با این عمل، افزایش گردش خون، کاهش گرفتگی عضلات، از بین رفتن جوش‌ و … را می‌توان انتظار داشت. ضمن این که انواع حجامت، برای انواع مشکلات کارساز است. به عنوان مثال، می‌توان حجامت ساق پا را برای درمان واریس انجام داد. همچنین پس از این که فهمیدیم طبع حجامت چیست ، بررسی کردیم که عمل حجامت چه معایبی دارد و چه افرادی، بهتر است برای این کار، با پزشک خود مشورت داشته باشند.

امیدواریم توانسته باشیم به خوبی توضیح داده باشیم که فواید حجامت چیست و چه اثرات مثبتی را می‌توان از آن انتظار داشت. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید

4.7/5 - (54 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫16 دیدگاه ها

 1. سلام! من حرارت کبد دارم گرما میزنه به سرم کلی از موهام ریخته میخواستم بگم ایا با حجامت خوب میشوم یا نه؟

  1. سلام.منم مشکل شماروداشتم رفتم دکتر طب سنتی،گفتن عرق کاسنی باشاهتره رو نصف،نصف بصورت ناشتا بخور،چندتا دارو گیاهی دادن خوردم.شکر بهترشدم.ولی وقتی گرمم میشه عرق کاسنی باشاهتره میخورم. اتفاقا حجامت هم کردم خیلی بهترشدم‌.شما مزاجتون صفرای،باید مواظب باشین

  2. سلام شما باید اول سنو کبد انجام بدید که انزیم وسطح چربی مشخص شه وبعد تحت نظر یه پزشک حجامت ودارو استفاده کنید

   1. سلام من مشکل گردن درد دارم فک میکنم یکی از رگهام درد داره ایا حجامت کنم بهتر میشه ؟واینکه گودی کمرم درد داره چکارکنم؟

 2. سلام بنده مدت یکسال هست که دچار اختلال خواب شدم یعنی زیاد از خواب بیدار میشم و کابوس زیاد میبینم آیا حجامت و طب سوزنی برام خوبه و مفید هست؟

 3. سلام جوشهای چرکی وحشتناکی در صورتم زده میشه… شاید بدلیل مصرف ایس.
  ایا حجامت این جوشها رو از بین میبره؟

 4. هر کس به بیماری مبتلاست،باید به مسائل دینی بیشتر توجه کند؛چرا که خواندن نماز و قران به روش صحیح و پذیرفته شدن از جانب خداوند،شما را برای ترک جهت میدهد. اول باید خود را پاک کند [غسل کند] سپس توبه کند که دیگر تکرار نکند،شروع به نماز خواندن کند و همیشه بخواند،هر وقت که به یاد انجام این عمل زشت شد،نام خدا را بر زبان اورد و شیطان را لعن کند و به کار دیگر مشغول شود. از خوردن زیاد پیاز،فلفل تند،موز،کاکائو،شیرموز،خرما،ارده و ….. خودداری کنید

 5. سلام.من دارای یه کلیه هستم در تابستان عرق خیلی زیادی میریزم.خونم هم تیره هست.
  ایا میتونم حجامت کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا