درمان خانگیطب سنتی

روش های درمان نازایی با طب سنتی چیست؟

درمان نازایی با طب سنتی چگونه انجام می‌شود؟ نازایی کا‌بوسی ترسناک برای زوجین است. به طور کلی 25درصد از کل زنان با نازایی روبرو هستند. همچنین، 10 تا 12 درصد زوجین، عقیم و در تلاش برای بچه‌دار شدن هستند. نازایی وضعیتی است که در آن افراد قادر به بچه‌دار شدن به روش طبیعی نیستند. برای افراد زیر 35 سال، یکسال رابطه جنسی و بدون پیشگیری موجب بارداری می‌شود. اگر زوجین بعد از 12ماه رابطه جنسی بدون پیشگیری، باردار نشوند، نازایی به حساب می‌آید.

به طورکلی، نازایی یعنی اینکه فرد با داشتن رابطه جنسی منظم و بدون پیشگیری، بعد از یکسال قادر به باردار شدن نیست. مساله ناباروری ممکن است مربوط به زن، مرد یا هردوی آن‌ها باشد. خبر خوب این است که امروزه درمان‌های بسیاری برای این موضوع وجود دارند که موضوع بحث ما، صحبت در زمینه درمان نازایی با طب سنتی است. در ادامه با ما همراه باشید.

درمان نازایی

علل نازایی در زنان چیست؟

تخمک‌ها وظیفه باروری در زنان را برعهده دارند. حال فرض کنید که آزاد شدن تخمک با اختلالاتی مواجه شود. این اختلالات شامل موارد زیر می‌شود:

 • سندروم تخمدان پلی‌کیستیک.
 • هایپرپرولاکتینمی.
 • ترشح بیش از حد پرولاکتین.
 • پرکاری تیروئید
 • کم‌کاری تیروئید

غیر از موارد ذکر شده بالا، بعضی از علل زمینه‌ای مانند صدمه یا تومور نیز می‌توانند باعث نازایی شوند. همچنین بعضی از ناهنجاری‌ها مانند باز شدن دهانه رحم، تومور‌های غیررحمی در دیواره رحم، پولیپ در رحم و ناهنجاری‌های دهانه رحم با مسدود کردن لوله‌های فالوپ باعث ناباروری می‌شود.

علل نازایی در زنان چیست

عفونت‌های مقاربتی و آندومتریوز از دیگر عوامل تاثیرگذار در نازایی هستند. عفونت‌های مقاربتی با ایجاد التهاب در لگن موجب آسیب با انسداد لوله فالوپ می‌شود. در حالتی که آندومتر در خارج از رحم زنان رشد کند، با تاثیرگذاری بر عملکرد تخمدان‌ها موجب ناباروری می‌شود.

در حالتی که تخمدان‌ها دچار نارسایی شوند یا به عبارتی فرد دچار یائسگی زودرس شود، تخمدان‌ها فعالیت خود را متوقف می‌کنند و موجب نازایی در سنین قبل از 40 سالگی می‌شود. بیماری‌های ژنتیکی، پرتودرمانی، سیگارکشیدن، شیمی‌درمانی و… از عوامل یائسگی زودرس هستند. برای کسب اطلاعات درباره یائسگی به مقاله «یائسگی چیست» مراجعه کنید.

علائم و نشانه نازایی در خانم‌ها چیست؟

نازایی در بعضی از خانم‌ها فاقد علامت و در برخی دیگر از خانم‌ها، نشانه‌های بسیاری دارد. ساده‌ترین و رایج‌ترین علامت نازایی، قاعدگی نامنظم و دردناک است؛ برای مثال: اگر فاصله دو قاعدگی بیشتر از 35روز یا کمتر از 21 روز باشد، نشانه‌ای از بی‌نظمی در تخمک‌گذاری و نازایی تلقی می‌شود.

علائم و نشانه نازایی در خانم‌ها چیست؟

خونریزی‌های شدید و طولانی‌مدت یا خونریزی قطره‌ای و کمتر از 2 روز، نشان می‌دهد که تخمک‌گذاری با مشکل مواجه است. از نشانه‌های دیگر برای تشخیص نازایی، فواصل نامنظم قاعدگی است؛ برای مثال: فرد گاهی اوقات 28 روز یکبار و بعضی اوقات 45 روز یکبار قاعدگی را تجربه می‌کند.

یکی دیگر از نشانه‌های ناباروری، تغییرات ظاهری است. بعضی از نشانه‌های ظاهری و فیزیکی که هشداری برای ناباروری به حساب می‌آید در زیر آورده شده است:

 1. آکنه بیش از حد
 2. ریزش مو
 3. موهای زائد زیاد
 4. افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
 5. درد در حین رابطه جنسی
 6. کمردرد
 7. ترشح شیر سفید از سینه ( اگر فرد در دوره شیردهی نباشد)

قبل از اینکه با روش‌های درمان نازایی با طب سنتی آشنا شوید بهتر است نشانه‌های نازایی را بدانید. آشنایی با دلایل و علائم نازایی در زنان به تنهایی کافی نیست. در زیر علل و دلایل ناباروری مردان نیز معرفی شده است.

دلایل ناباروری در مردان چیست؟

مکان تولید اسپرم‌ها، بیضه مردان است. اگر به هر دلیل تولید و عملکرد اسپرم‌ها با مشکل مواجه شود، فرد عقیم می‌شود. عواملی مانند اختلالات ژنتیکی، دیابت، کلامدیا، سوزاک و اوریون از عوامل تاثیرگذار در تولید و عملکرد اسپرم‌ها است. اگر عروق بیضه‌ها بیش از حد بزرگ‌ شود به اصطلاح فرد دچار واریکوسل شود، کیفیت اسپرم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

دلایل ناباروری در مردان چیست

برای انجام لقاح لازم است که اسپرم‌ها به تخمک برسد، اگر در مسیر رسیدن اسپرم‌ها به تخمک‌ اختلالی ایجاد شود، ناباروری به وجود می‌آید. از دلایل ایجاد مشکل در انتقال اسپرم‌ها می‌توان به انسداد بیضه‌ها، فیبروزکیستیک و انزال زودرس اشاره کرد.

عوامل بیرونی نیز تاثیر زیادی در ناباروری می‌تواند داشته باشد؛ مثلا عوامل محیطی مانند پرتودرمانی یا سموم دفع آفات و همچنین مصرف زیاد الکل، سیگار و بعضی از داروها نقش پررنگی در نازایی دارد.

دمای بیضه‌ها برای تولید اسپر‌م‌ها، پایین‌تر از دمای کل بدن است. گرما و دمای بالا موجب از بین رفتن اسپرم‌ها می‌شود. به همین دلیل، قرارگرفتن در معرض گرما موجب از بین رفتن اسپرم‌ها می‌شود.

روش های درمان نازایی با طب سنتی چیست؟

با پیشرفت علم، آرزوی داشتن فرزند سالم مانند گذشته یک رویای دست نیافتنی نیست. برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها راه درمان باروری، جراحی است. این یک باور اشتباه است. در بسیاری از موارد نازایی با اصلاح برنامه‌غذایی و طب سنتی قابل درمان است. در یک گزارش منتشر شده در وزارت بهداشت استرالیا، طب سنتی قادر به درمان نازایی است.

در طب سنتی اعتقاد بر این است که مسدود شدن گذرگاه‌های انرژی منجر به انواع بیماری‌ها در فرد می‌شود. در چین قدیم، برای درمان نازایی با طب سنتی، از سوزن‌درمانی، بادکش‌درمانی و اصلاح مزاج و… استفاده می‌کردند. امروزه استفاده از طب سنتی در تمام دنیا رواج پیدا کرده است و طرفداران بسیاری را جذب کرده است.

1) درمان نازایی از طریق درمان مزاج‌

متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که مزاج فرد تاثیر زیادی در نازایی دارد. هر عضو از بدن دارای یک مزاج خاص است و برای حفظ سلامتی لازم است که مزاج در حال تعادل باشد.

مزاج بدن و اندام جنسی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اگر مزاج سرد شود، رحم نیز سرد می‌شود و باعث تنگ شدن رگ‌هایی می‌شود که وظیفه خونرسانی به رحم را برعهده دارند. مصرف غذاهایی با طبع سرد موجب سردی و خشکی رحم می‌شود.

از طرف دیگر گرمی مزاج و گرم شدن رحم، باعث سوختن نطفه و نازایی می‌شود. مصرف زیاد از غذاهایی با طبع تر، باعث با مشکل مواجه شدن جذب و نگهداری نطفه می‌شود. از سوی دیگر، افراد با طبع خشک موجب فساد نطفه می‌شود.

2)درمان نازایی با طب سنتی از روش سوزن درمانی

طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی برای اختلالات جنسی است. سوزن درمانی که یکی از طب‌های سنتی به حساب می‌آید با تحریک هورمون‌ها و بهبود جریان‌خون در بیضه‌ها، تخمدان‌ها و رحم موجب بهبود نازایی می‌شود.

درمان نازایی با طب سنتی است.

طب سوزنی در روش IVF شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

سوزن‌درمانی که یک شاخه از طب سنتی است، با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک در نقاط حساس و خاص بدن باعث بهبود انواع بیماری‌ها می‌شود که نازایی از این قاعده مستثنی نیست.

سوزن‌درمانی با هدف درمان نازایی با طب سنتی، بهتر است 2 تا 3 بار در هفته انجام شود. خانم‌ها در دوران قاعدگی نباید سوزن‌درمانی را انجام دهند.

برای جلو انداختن پریود می‌توانید از ماساژ استفاده کنید که در مقاله «ماساژ برای پریود شدن» به آموزش آن پرداخته‌ایم.

تاثیر طب سوزنی در مردان چیست؟

 • افزایش تعداد اسپرم‌ها و تقویت کیفیت اسپرم‌ها.
 • اصلاح سیستم هورمونی و درمان نقص در ساختار اسپرم‌ها.

تاثیر طب سوزنی در زنان چیست؟

 • تقویت سیستم ایمنی.
 • تحریک تخمدان‌ها و تنظیم سطح هورمون‌ها در بدن.
 • برطرف کردن نقص تخمک‌ها در هنگام تولید.
 • برطرف کردن گرفتگی لوله‌های فالوپ.
 • کاهش عفونت‌های ناشی از کلامدیا و مایکوپلاسما.
 • از بین رفتن کیست تخمدان‌ها.
 • تنظیم دوره قاعدگی.
 • ضخیم شدن لایه داخلی رحم.
 • کاهش درد در ناحیه شکم.
 • کاهش درد در هنگام تماس جنسی.

3) بادکش برای درمان نازایی

بادکش‌درمانی با بهبود جریان خون و دفع سموم بدن باعث درمان بیشتر بیماری‌ها می‌شود. این روش محبوب در طب سنتی، به دو نوع بادکش گرم و بادکش سرد تقسیم می‌شود. برای درمان نازایی با طب سنتی بهتر است از بادکش گرم استفاده شود. در این درمان کمکی، خانم‌ها باید در نواحی شکم، کمر، تخمدان‌ها و دو طرف ستون مهره از بادکش‌گرم استفاده‌ کنند.

بادکش‌ درمانی به منظم شدن قاعدگی و گرم شدن تخمدان‌ها کمک می‌کند. همچنین، باعث رفع انسداد لو‌له‌های رحمی می‌شود. برای درمان ناباروری در مردان لازم است از بادکش‌گرم در نواحی کمر و ران‌ها استفاده شود. بادکش‌درمانی باعث افزایش جریان خون در نواحی تناسلی مردان می‌شود و به تحریک غدد جنسی‌ کمک می‌کند. در نتیجه، بیضه‌ها قادر به تولید اسپرم‌های باکیفیت‌تر خواهند بود.

مقاله پیشنهادی: بادکش درمانی

 

4) درمان نازایی در طب سنتی با حجامت

فرد درمانگر از جلسه ششم، انجام حجامت در نواحی بین دو کتف و گودی کمر در مردان و همچنین نواحی تخمدان در بانوان را شروع می‌کند. با این‌کار، مواد زائد و سموم از بدن فرد خارج می‌شود و عملکرد اندام تناسلی بهبود می‌یابد.

درمان نازایی در طب سنتی با حجامت

5) درمان نازایی با طب سنتی از روش زالو‌ درمانی

برای درمان تنبلی تخمدان‌ها، واریکوسل می‌توان از زالو درمانی استفاده کرد. این روش از طب سنتی با افزایش خونرسانی به اندام‌های تناسلی موجب افزایش تولید اسپرم می‌شود. زالو درمانی برای بچه دار شدن در 3 مرحله انجام می‌شود. بین هر جلسه 20 روز فاصله است. اندام‌های هدف در این درمان تخمدان‌ها، کمر، بیضه‌ها و نواحی اطراف اندام تناسلی است.

مقاله پیشنهادی: زالو درمانی برای اعصاب

نکات مربوط به درمان نازایی با طب سنتی

 • روش‌های درمانی طب سنتی در مقایسه با طب نوین، هزینه کمتری دارد. اغلب بیمه‌های تکمیلی روش‌های طب سنتی را پوشش می‌دهند.
 • یکی دیگر از مزیت‌های طب سنتی این است که موجب اثربخشی روش‌های IVF ، IUI ، ICSI می‌شود. حتی روش‌های درمانی طب سنتی قادر هستند به تنهایی نازایی را درمان کنند.
 • تاکنون عوارض جانبی در درمان نازایی با طب سنتی مشاهده یا گزارش نشده است.
 • برای استفاده از درمان مکمل برای درمان نازایی، بهتر است به متخصص این رشته مراجعه شود. همچنین برای اثربخشی بیشتر، می‌توان از داروهای گیاهی استفاده کرد.
 • برای پیشگیری از نازایی ناشی از عفونت‌های مقاربتی، بهتر است در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود. تمیزی واژن قبل از نزدیکی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا آلودگی واژن مانع از بارداری می‌شود.
 • فراموش نکنید که داشتن رژیم غذایی سالم، تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای داشتن یک بارداری موفق و حتی برای درمان نازایی، بهتر است اول رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. امیدواریم که در این مقاله با درمان نازایی با طب سنتی به خوبی آشنا شده باشید و برایتان کاربرد داشته باشد.
مقاله پیشنهادی: بیماری های مقاربتی

گیاهان دارویی در درمان ناباروری زنان

در طب سنتی استفاده از برخی گیاهان برای تقویت تخمدان خانم‌ها توصیه می‌شود. این گیاهان باعث افزایش تخمک گذاری شده و در ادامه می‌توانند راهی برای درمان نازایی با طب سنتی باشند. در ادامه همراه ما باشید تا با برخی از این گیاهان آشنا شوید.

گیاهان دارویی در درمان ناباروری زنان

 • گزنه : این گیاه یکی از موثرترین راه‌ها جهت افزایش تخمک‌گذاری است.
 • پای شیر : این گیاه هورمون‌های زنانه و همچنین عادت ماهانه را تنظیم می‌کند.
 • تمشک قرمز : این گیاه در تقویت عملکرد تخمدان نقش دارد.
 • چای سبز : این گیاه نقش مفیدی در افزایش تخمک گذاری دارد.

گیاهان دیگری همچون مارچوبه، مریم گلی، روغن کتان و گیاه پنج انگشت، سبب تقویت تخمدان و افزایش تخمک‌گذاری می‌شود. این گیاهان همچنین در منظم شدن دوران قاعدگی نقش مفیدی دارند و در کل جزو گیاهان موثر در درمان نازایی با طب سنتی به حساب می‌آیند.

برای یادگیری روش‌های کم کردن درد پریود مقاله «کاهش درد پریود» را مطالعه کنید.

گیاهان دارویی در درمان ناباروری مردان

برخی مشکلات که باعث آسیب دیدن و مریض شدن اسپرم می‌شود، باعث نابارور شدن مرد می‌شود. برخی از این ایرادات را می‌توان در طب سنتی و با استفاده برخی گیاهان رفع کرد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. مصرف این گیاهان برای آقایان در درمان نازایی با طب سنتی کاربرد دارد.

گیاهان دارویی در درمان ناباروری مردان

 • جعفری : یکی از گیاهان تاثیرگذار در باروری مردان جعفری است. این گیاه، با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد، باعث از بین رفتن رادیکال‌های آزاد در بدن شده و به تبع آن، از آسیب رسیدن به سلول‌ها اسپرم جلوگیری می‌کند.
 • سیر : یکی از گیاهان موثر در تقویت و افزایش اسپرم، سیر می‌باشد. وجود موادی مثل آلیسین، سلنیوم و … همگی در افزایش میزان اسپرم و تقویت قوای جنسی مرد، موثر می‌باشد.
 • خاک شیر : این گیاه نیز باعث تقویت قوای جنسی و افزایش میزان ترشح اسپرم می‌شود.
 • بابونه آلمانی : این گیاه، یکی از موثرترین گیاهان در زمینه طب سنتی برای افزایش قدرت باروری مردان است. در صورتی که به شکل منظر این گیاه را مصرف کنید، شاهد افزایش چشم‌گیر میزان اسپرم در مردان خواهید بود.
ماساژ تخمدان برای درمان نازایی استفاده می‌شود که در مقاله «آموزش ماساژ تخمدان» به شرح آن می‌پردازیم.

سخن پایانی

نازایی ممکن است مادرزادی باشد یا در طول زمان ایجاد شده باشد. به طور کلی، حدود 1/3 نازایی‌ها از مردان است و 1/3 نازایی مربوط به زنان است و در 1/3 باقی مانده، مساله نازایی مربوط به هردو طرف می‌شود. در این مقاله روش‌های درمان نازایی با طب سنتی را برایتان بازگو کردیم که امیدواریم مفید باشد. اگر تجربه ای در این زمینه دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

3.9/5 - (17 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون.من ی سالی هست که دست راستم سنگین شده بهم گفتن باد کش انجام بدم ،آیا تاثیر داره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا