تاریخ امروز :تیر 7, 1401
درمان نازایی با طب سنتی

درمان نازایی با طب سنتی

درمان نازایی با طب سنتی چگونه انجام می‌شود؟ نازایی کا‌بوسی ترسناک برای زوجین است. به طور کلی 25درصد از کل زنان با نازایی روبرو هستند. همچنین، 10 تا 12 درصد زوجین، عقیم و در تلاش برای بچه‌دار شدن هستند.

نازایی وضعیتی است که در آن افراد قادر به بچه‌دار شدن به روش طبیعی نیستند. برای افراد زیر 35 سال، یکسال رابطه جنسی و بدون پیشگیری موجب بارداری می‌شود. اگر زوجین بعد از 12ماه رابطه جنسی بدون پیشگیری، باردار نشوند، نازایی به حساب می‌آید.

به طورکلی، نازایی یعنی اینکه فرد با داشتن رابطه جنسی منظم و بدون پیشگیری، بعد از یکسال قادر به باردار شدن نیست. مساله ناباروری ممکن است مربوط به زن، مرد یا هردوی آن‌ها باشد.

خبر خوب این است که امروزه درمان‌های بسیاری برای درمان این موضوع وجود دارند که موضوع بحث ما، صحبت در زمینه درمان نازایی با طب سنتی است.

درمان نازایی

نازایی ممکن است مادرزادی باشد یا در طول زمان ایجاد شده باشد. به طور کلی، حدود 1/3 نازایی‌ها از مردان است و 1/3 نازایی مربوط به زنان است و در 1/3باقی مانده، مساله نازایی مربوط به هردو طرف می‌شود.

علل نازای در زنان چیست؟

تخمک‌ها وظیفه باروری در زنان را برعهده دارند. حال فرض کنید که آزاد شدن تخمک با اختلالاتی مواجه شود. این اختلالات شامل موارد زیر می‌شود:

 • سندروم تخمدان پلی‌کیستیک.
 • هایپرپرولاکتینمی.
 • ترشح بیش از حد پرولاکتین.
 • پرکاری تیروئید
 • کم‌کاری تیروئید

غیر از موارد ذکر شده بالا، بعضی از علل زمینه‌ای مانند صدمه یا تومور نیز می‌توانند باعث نازایی شوند. همچنین بعضی از ناهنجاری‌ها مانند باز شدن دهانه رحم، تومور‌های غیررحمی در دیواره رحم، پولیپ در رحم و ناهنجاری‌های دهانه رحم با مسدود کردن لوله‌های فالوپ باعث ناباروری می‌شود.

عفونت‌های مقاربتی و آندومتریوز از دیگر عوامل تاثیرگذار در نازایی هستند. عفونت‌های مقاربتی با ایجاد التهاب در لگن موجب آسیب با انسداد لوله فالوپ می‌شود.

در حالتی که آندومتر در خارج از رحم زنان رشد کند، با تاثیرگذاری بر عملکرد تخمدان‌ها موجب ناباروری می‌شود.

در حالتی که تخمدان‌ها دچار نارسایی شوند یا به عبارتی فرد دچار یائسگی زودرس شود، تخمدان‌ها فعالیت خود را متوقف می‌کنند و موجب نازایی در سنین قبل از 40 سالگی می‌شود. بیماری‌های ژنتیکی، پرتودرمانی، سیگارکشیدن، شیمی‌درمانی و… از عوامل یائسگی زودرس هستند.

علائم و نشانه نازایی در خانم‌ها چیست؟

نازایی در بعضی از خانم‌ها فاقد علامت و در برخی دیگر از خانم‌ها، نشانه‌های بسیاری دارد. ساده‌ترین و رایج‌ترین علامت نازایی، قاعدگی نامنظم و دردناک است؛ برای مثال: اگر فاصله دو قاعدگی بیشتر از 35روز یا کمتر از 21 روز باشد، نشانه‌ای از بی‌نظمی در تخمک‌گذاری و نازایی تلقی می‌شود.

خونریزی‌های شدید و طولانی‌مدت یا خونریزی قطره‌ای و کمتر از 2 روز، نشان می‌دهد که تخمک‌گذاری با مشکل مواجه است. از نشانه‌های دیگر برای تشخیص نازایی، فواصل نامنظم قاعدگی است؛ برای مثال: فرد گاهی اوقات 28 روز یکبار و بعضی اوقات 45 روز یکبار قاعدگی را تجربه می‌کند.

یکی دیگر از نشانه‌های ناباروری، تغییرات ظاهری است. بعضی از نشانه‌های ظاهری و فیزیکی که هشداری برای ناباروری به حساب می‌آید در زیر آورده شده است:

 1. آکنه بیش از حد.
 2. ریزش مو.
 3. موهای زائد زیاد.
 4. افزایش یا کاهش ناگهانی وزن.
 5. درد در حین رابطه جنسی.
 6. کمردرد.
 7. ترشح شیر سفید از سینه( اگر فرد در دوره شیردهی نباشد.)

آشنایی با دلایل و علائم نازایی در زنان به تنهایی کافی نیست. در زیر علل و دلایل ناباروری مردان نیز معرفی شده است.

 

 

دلایل ناباروری در مردان چیست؟

مکان تولید اسپرم‌ها، بیضه مردان است. اگر به هر دلیل تولید و عملکرد اسپرم‌ها با مشکل مواجه شود، فرد عقیم می‌شود. عواملی مانند اختلالات ژنتیکی، دیابت، کلامدیا، سوزاک و اوریون از عوامل تاثیرگذار در تولید و عملکرد اسپرم‌ها است.

اگر عروق بیضه‌ها بیش از حد بزرگ‌ شود به اصطلاح فرد دچار واریکوسل شود، کیفیت اسپرم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

برای انجام لقاح لازم است که اسپرم‌ها به تخمک برسد، اگر در مسیر رسیدن اسپرم‌ها به تخمک‌ اختلالی ایجاد شود، ناباروری به وجود می‌آید. از دلایل ایجاد مشکل در انتقال اسپرم‌ها می‌توان به انسداد بیضه‌ها، فیبروزکیستیک و انزال زودرس اشاره کرد.

عوامل بیرونی نیز تاثیر زیادی در ناباروری می‌تواند داشته باشد؛ مثلا عوامل محیطی مانند پرتودرمانی یا سموم دفع آفات و همچنین مصرف زیاد الکل، سیگار و بعضی از داروها نقش پررنگی در نازایی دارد.

دمای بیضه‌ها برای تولید اسپر‌م‌ها، پایین‌تر از دمای کل بدن است. گرما و دمای بالا موجب از بین رفتن اسپرم‌ها می‌شود. به همین دلیل، قرارگرفتن در معرض گرما موجب از بین رفتن اسپرم‌ها می‌شود.

درمان نازایی با طب سنتی است.

درمان نازایی با طب سنتی:

با پیشرفت علم، آرزوی داشتن فرزند سالم مانند گذشته یک رویای دست نیافتنی نیست. برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها راه درمان باروری، جراحی است. این یک باور اشتباه است. در بسیاری از موارد نازایی با اصلاح برنامه‌غذایی و طب سنتی قابل درمان است.

در یک گزارش منتشر شده در وزارت بهداشت استرالیا، طب سنتی قادر به درمان نازایی است.

در طب سنتی اعتقاد بر این است که مسدود شدن گذرگاه‌های انرژی منجر به انواع بیماری‌ها در فرد می‌شود. در چین قدیم، برای درمان نازایی با طب سنتی، از سوزن‌درمانی، بادکش‌درمانی و اصلاح مزاج و… استفاده می‌کردند.

امروزه استفاده از طب سنتی در تمام دنیا رواج پیدا کرده است و طرفداران بسیاری را جذب کرده است.

 

مقاله پیشنهادی : بادکش درمانی

 

1)درمان نازایی از طریق درمان مزاج‌:

متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که مزاج فرد تاثیر زیادی در نازایی دارد. هر عضو از بدن دارای یک مزاج خاص است و برای حفظ سلامتی لازم است که مزاج در حال تعادل باشد.

مزاج بدن و اندام جنسی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اگر مزاج سرد شود، رحم نیز سرد می‌شود و باعث تنگ شدن رگ‌هایی می‌شود که وظیفه خونرسانی به رحم را برعهده دارند. مصرف غذاهایی با طبع سرد موجب سردی و خشکی رحم می‌شود.

از طرف دیگر گرمی مزاج و گرم شدن رحم، باعث سوختن نطفه و نازایی می‌شود. مصرف زیاد از غذاهایی با طبع تر، باعث با مشکل مواجه شدن جذب و نگهداری نطفه می‌شود. از سوی دیگر، افراد با طبع خشک موجب فساد نطفه می‌شود.

2)درمان نازایی با طب سنتی از روش سوزن درمانی:

طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی برای اختلالات جنسی است. سوزن درمانی که یکی از طب‌های سنتی به حساب می‌آید با تحریک هورمون‌ها و بهبود جریان‌خون در بیضه‌ها، تخمدان‌ها و رحم موجب بهبود نازایی می‌شود.

طب سوزنی در روش IVF شانس بارداری را افزایش می‌دهد.

سوزن‌درمانی که یک شاخه از طب سنتی است، با استفاده از سوزن‌های بسیار نازک در نقاط حساس و خاص بدن باعث بهبود انواع بیماری‌ها می‌شود که نازایی از این قاعده مستثنی نیست.

سوزن‌درمانی با هدف درمان نازایی با طب سنتی، بهتر است 2 تا 3 بار در هفته انجام شود. خانم‌ها در دوران قاعدگی نباید سوزن‌درمانی را انجام دهند.

تاثیر طب سوزنی در مردان چیست؟

 • افزایش تعداد اسپرم‌ها و تقویت کیفیت اسپرم‌ها.
 • اصلاح سیستم هورمونی و درمان نقص در ساختار اسپرم‌ها.

تاثیر طب سوزنی در زنان چیست؟

 • تقویت سیستم ایمنی.
 • تحریک تخمدان‌ها و تنظیم سطح هورمون‌ها در بدن.
 • برطرف کردن نقص تخمک‌ها در هنگام تولید.
 • برطرف کردن گرفتگی لوله‌های فالوپ.
 • کاهش عفونت‌های ناشی از کلامدیا و مایکوپلاسما.
 • از بین رفتن کیست تخمدان‌ها.
 • تنظیم دوره قاعدگی.
 • ضخیم شدن لایه داخلی رحم.
 • کاهش درد در ناحیه شکم.
 • کاهش درد در هنگام تماس جنسی.

درمان نازایی با طب سنتی است.

3)درمان‌نازایی از روش بادکش‌درمانی:

بادکش‌درمانی با بهبود جریان خون و دفع سموم بدن باعث درمان بیشتر بیماری‌ها می‌شود. این روش محبوب در طب سنتی، به دو نوع بادکش گرم و بادکش سرد تقسیم می‌شود.

برای درمان نازایی با طب سنتی بهتر است از بادکش گرم استفاده شود. در این درمان کمکی، خانم‌ها باید در نواحی شکم، کمر، تخمدان‌ها و دو طرف ستون مهره از بادکش‌گرم استفاده‌ کنند.

بادکش‌درمانی به منظم شدن قاعدگی و گرم شدن تخمدان‌ها کمک می‌کند. همچنین، باعث رفع انسداد لو‌له‌های رحمی می‌شود.

برای درمان ناباروری در مردان لازم است از بادکش‌گرم در نواحی کمر و ران‌ها استفاده شود. بادکش‌درمانی باعث افزایش جریان خون در نواحی تناسلی مردان می‌شود و به تحریک غدد جنسی‌ کمک می‌کند. در نتیجه، بیضه‌ها قادر به تولید اسپرم‌های باکیفیت‌تر خواهند بود.

مقاله پیشنهادی : فواید و عوارض بادکش

 

4)درمان نازایی با حجامت:

فرد درمانگر از جلسه ششم، انجام حجامت در نواحی بین دو کتف و گودی کمر در مردان و همچنین نواحی تخمدان در بانوان را شروع می‌کند. با این‌کار، مواد زائد و سموم از بدن فرد خارج می‌شود و عملکرد اندام تناسلی بهبود می‌یابد.

5)درمان نازایی با طب سنتی از روش زالو‌درمانی:

برای درمان تنبلی تخمدان‌ها، واریکوسل می‌توان از زالو درمانی استفاده کرد. این روش از طب سنتی با افزایش خونرسانی به اندام‌های تناسلی موجب افزایش تولید اسپرم می‌شود.

زالودرمانی در 3 مرحله انجام می‌شود. بین هر جلسه 20 روز فاصله است. اندام‌های هدف در این درمان تخمدان‌ها، کمر، بیضه‌ها و نواحی اطراف اندام تناسلی است.

نکات پایانی:

روش‌های درمانی طب سنتی در مقایسه با طب نوین، هزینه کمتری دارد. اغلب بیمه‌های تکمیلی روش‌های طب سنتی را پوشش می‌دهند.

یکی دیگر از مزیت‌های طب سنتی این است که موجب اثربخشی روش‌های IVF ، IUI ، ICSI می‌شود. حتی روش‌های درمانی طب سنتی قادر هستند به تنهایی نازایی را درمان کنند.

تاکنون عوارض جانبی در درمان نازایی با طب سنتی مشاهده یا گزارش نشده است.

برای استفاده از درمان مکمل برای درمان نازایی، بهتر است به متخصص این رشته مراجعه شود. همچنین برای اثربخشی بیشتر، می‌توان از داروهای گیاهی استفاده کرد.

برای پیشگیری از نازایی ناشی از عفونت‌های مقاربتی، بهتر است در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود. تمیزی واژن قبل از نزدیکی اهمیت زیادی دارد؛ زیرا آلودگی واژن مانع از بارداری می‌شود.

فراموش نکنید که داشتن رژیم غذایی سالم، تمام ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای داشتن یک بارداری موفق و حتی برای درمان نازایی، بهتر است اول رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. امیدواریم که در این مقاله با درمان نازایی با طب سنتی به خوبی آشنا شده باشید و برایتان کاربرد داشته باشد.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.