آموزش ماساژدرمان خانگیماساژ درمانی

آموزش ماساژ تخمدان برای درمان ناباروری

آیا ماساژ درمانی تخمدان باعث رفع کیست و افزایش قدرت باروری می‌شود؟ آیا با عوارض کیست تخمدان آشنا هستید؟ با لنداسپا همراه باشید تا در ادامه مطالب، با آموزش ماساژ تخمدان و افزایش باروری آشنا شوید.

یکی از مشکلاتی که می‌تواند باعث ناباروری در زنان شود، تنبلی تخمدان و مشکلات مربوط به آن است. اگر یک زوج بعد از 12 ماه رابطه جنسی منظم و بدون محافظت موفق به بارداردای نشوند، می‌گویند فرد مبتلا به ناباروری و یا عقیم است. از این جهت، سلامت تخمدان‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد. اما نگران نباشید، خبر خوب این است که با پیشرفت علم و تکنولوژی، راه‌های بسیاری برای رفع ناباروری ارائه شده که یکی از این‌ راه‌ها، ماساژ درمانی تخمدان است. ماساژدرمانی یک راه طبیعی برای درمان بیماری‌های مرتبط به تخمدان می‌باشد.

فواید آموزش ماساژ تخمدان برای سلامت جسم

ماساژ درمانی قبل از بارداری، باعث تقویت روحیه زن، کاهش اضطراب و ترس می‌شود و از این طریق تاثیرات مثبتی بر سلامتی فرد می‌گذارد. این تاثیرات، شامل موارد زیر می‌شود. هم چنین اگر می خواهید با فواید کلی ماساژ درمانی آشنا شوید مطالعه مقاله «ماساژ» را به شما پیشنهاد می ‌کنیم.

 • تقویت اندام‌های تولیدمثل خانم‌ها.
 • از بین رفتن چسبندگی لگن و تحریک گردش خون برای بهبود سریع زخم‌ها.
 • آمادگی عضلات جهت زایمان.
 • تمیز کردن لوله‌های فالوپ به گونه‌ای که حرکت اسپرم و تخمک آسان شود.
 • کاهش لخته خون در طول قاعدگی.
 • بهبود سم‌زدایی بدن و تمیز شدن کبد و حذف هورمون‌های اضافی از بدن.
 • بهبود گوارش و مبارزه با بیماری‌های شکمی.
 • پیشگیری از استرس و افسردگی و ترویج آرامش.
 • بهبود بیماری رحم کج.
 • از بین رفتن کیست‌های ناشی از سندرم تخمدان پلی‌کیستیک.
 • کاهش گرفتگی‌های ناشی از قاعدگی.
 •  تنظیم چرخه قاعدگی و درمان بیماری‌های مرتبط به آن از قبیل چرخه کوتاه مدت یا بلند مدت قاعدگی.

تاثیر ماساژ درمانی تخمدان در باروری

ماساژ درمانی تخمدان‌ موجب بهبود باروری می‌شود. آموزش ماساژ تخمدان شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌های ساده مثل طب فشاری، ماساژ ارگان آسیایی، ماساژ رفلکسولوژی و ماساژ بافت‌های عمیق می‌شود که می‌تواند موجب بهبود چرخه قاعدگی و سلامت اندام‌های تولیدمثل شود.

هنگامی که طرز ماساژ رحم و تخمدان را یاد می‌گیرید، می‌توانید به افزایش قدرت باروری خود کمک زیادی کنید؛ برای مثال، با ماساژ درمانی تخمدان قبل از بارداری، با بدن و ذهن خود ارتباط برقرار می‌کنید و سطح انرژی مثبت، سلامت روانی و جسمی افزایش می‌یابد.

در حقیقت ماساژ تخمدان راهی ارزان و موثر برای افزایش قدرت باروری می‌باشد و خطرات نازایی را کاهش می‌دهد و شما می توانید با آموزش ماساژ تخمدان در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

یکی از روغن های مناسب ماساژ تخمدان سیاه دانه است که در مقاله «خواص سیاه دانه» توضیح داده ایم. 

آموزش ماساژ تخمدان جهت تقویت آن ها

قبل از آشنایی با آموزش ماساژ تخمدان لازم است با محل قرار گرفتن اندام‌های داخلی آشنا شوید. برای مثال، جهت پیدا کردن محل رحم، انگشت شست خود را در ناحیه ناف قرار دهید و مابقی انگشت‌ها را به سمت استخوان شکم بکشید. انگشتان دست باید یک مثلث تشکیل دهند. رحم‌تان در محل تقاطع انگشت‌ها قرار دارد.

آموزش ماساژ تخمدان جهت تقویت آن ها

برای پیدا کردن تخمدان، 10 سانتی‌متر پایین‌تر از ناف و 7 سانتی‌متر به سمت چپ و راست را اندازه‌گیری کنید. این مکان‌ها، محل قرارگیری تخمدان‌ها می‌باشد. بعد از پیدا کردن محل قرارگیری تخمدان و رحم، وقت آشنایی با ماساژ‌ رسیده است.

آموزش ماساژ تخمدان و طرز ماساژ درمانی تخمدان

این ماساژ باعث بهبود خونرسانی به تخمدان‌ ها می‌شود. با بهبود جریان خون، بیماری‌های مرتبط به سیستم تولید مثل درمان خواهد شد. طرز ماساژ درمانی تخمدان به روش زیر است:

 1. ابتدا، دست‌ها را گرم کنید. برای اینکار می‌توانید چند دقیقه دست‌ها را به یکدیگر بمالید.
 2. بر روی یک سطح صاف دراز بکشید. محیطی را برای ماساژدرمانی تخمدان‌ها انتخاب کنید که احساس آرامش می‌کنید.
 3. یک بالش کوچک و یا متوسط بر زیر زانوها قرار دهید و لگن خود را شل و ریلکس کنید.
 4. چشم‌ها را ببندید؛ سعی کنید ذهن خود را آرام نگه دارید.
 5. محل تخمدان‎‌ها را پیدا کنید. سپس، با حرکات ملایم و دایره‌ای موضع مورد نظر را به آرامی مالش دهید. اگر در موضع احساس تنش کردید، کمی فشار را افزایش دهید تا تنش به طور کامل رفع شود.
 6. با یک نفس عمیق، موضع را به راحتی رها کنید.
 7. در ذهن‌تان، تخمدان‌ها و لوله‌ی فالوپ را سالم و بدون هیچ انسدادی تصور کنید.

نکته‌ای که لازم است در رابطه با آموزش ماساژ تخمدان بدانید این است که بهترین بازه برای انجام این ماساژ، محدوده زمانی بین قاعدگی و تخمک‌گذاری است.

به هیچ عنوان این ماساژ را در دوره قاعدگی، در طول دوره لوتئال بعد از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام ندهید.

آیا ماساژ رحم برای شما مناسب است؟

ماساژ درمانی تخمدان برای اغلب خانم کارآمد و مفید است؛ زیرا، علاوه بر فوایدی که دارد، هیچ عارضه جانبی به دنبال نخواهد داشت. بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که باید از درمان دارویی، جراحی، تزریق هورمون و لقاح آزمایشگاهی برای درمان ناباروری استفاده کنند.

ماساژ درمانی تخمدان

 

تمامی این روش‌ها، علاوه بر عوارض زیاد، وقت‌گیر و هزینه‌بر می‌باشند. بسیاری از خانم‌ها بر اثر موارد زیر مبتلا به ناباروری می‌شوند:

 • زخم بافت رحم.
 • آندومتریوز.
 • انباشت سموم.
 • رحم کج.
 • استرس و اضطراب.
 • درد هنگام تخمک‌گذاری.
 • یبوست و نفخ.
 • نامنظمی قاعدگی.
 • ضعف تخمک و اسپرم‌ها.
 • پیچ‌خوردگی تخمدان.
 • سطح بالای FSH.
 • فیبروم رحم.
 • عدم تعادل هورمونی.
 • کیست‌های تخمدان.
 • سندروم تخمدان پلی‌کیستیک(PCOS)
 • انسداد لوله‌های فالوپ.

با ماساژدرمانی و یادگیری طرز ماساژ رحم و تخمدان می‌توان تا حدودی بیماری‌های بالا را درمان کرد و از آن طریق موجب بهبود باروری شد.

در مقاله «درمان نازایی با طب سنتی»  به بررسی علل نازایی و روش درمان آن پرداخته ایم که می توانید مطالعه کنید. 

تاثیرات ماساژ رحم بر مشکلات بارداری

بسیاری از مشکلات بارداری به کمک ماساژدرمانی رفع خواهد شد. در زیر چند بیماری زنانه که با ماساژ درمانی تخمدان‌ها برطرف می‌شود را معرفی کرده‌ایم:

1) انسداد لوله‌های فالوپ

یکی از رایج‌ترین مزایای ماساژ رحم رفع چسبندگی لوله‌های فالوپ می‌باشد. با ماساژ قادر خواهید بود که بافت‌های باقی‌مانده را دفع و چسبندگی را برطرف کنید.

 

2) درمان آندرومتریوز

با بهره بردن از ماساژدرمانی می‌توانید مشکلات تراکمی و احتقانی مانند آندومتریوز را رفع کنید. رشد بافت‌های آندومتریوز در رحم و دیگر نقاط بدن، باعث التهاب و ایجاد بافت‌های زخمی می‌شود. این عارضه به تنهایی می‌تواند منجر به چسبندگی و پیچ‌خوردگی لوله‌های فالوپ شود.

با آموزش ماساژ تخمدان راهی برای رفع چسبندگی، کاهش التهاب و دفع خون باقی‌مانده از آندومتر رحم پیدا خواهید کرد. همچنین، دردهای آندومتر رحم بعد از ماساژدرمانی کاهش پیدا می‌کند.

3) درمان تخمدان پلی کیستیک با ماساژ

در صورتی که تخمک‌گذاری به طور صحیح انجام نشود، کیست در تخمدان‌ها شروع به رشد خواهد کرد و منجر به عدم تعادل هورمون‌ها می‌شود. با انجام تکنیک‌های ماساژدرمانی، چرخه تخمک‌گذاری و هورمونی بهبود می‌یابد. در نتیجه، مشکل تخمک‌گذاری، نامنظمی قاعدگی و عدم تعادل هورمونی بدن درمان خواهد شد. بهبود جریان خون به تخمدان‌ها و رسیدن خون پراکسیژن و مواد مغذی به این اندام‌ها و تخمک‌ها، موجب بهبود سندروم تخمدان پلی‌کیستیک خواهد شد.

درمان تخمدان پلی کیستیک با ماساژ

 

نکته: اگر بیمار مبتلا به بیماری پلی‌کیستیک است، لازم است که از ماساژ مستقیم تخمدان‌ها اجتناب کند. به خصوص اگر دارای کیست‌‌های تخمدانی بزرگی می‌باشد.

4) کاهش دردهای شدید قاعدگی

بسیاری از خانم‌ها از دردهای شدید قاعدگی رنج می‌برند. این درد می‌تواند براثر عوامل متعددی ایجاد شده و منجر به آزار فرد شود. شاید جالب باشد که بدانید با انجام منظم ماساژ رحم اغلب این درد برطرف می‌شود.

برخی از عوامل موثر در دردهای شدید قاعدگی شامل موارد زیر می‌شود:

 • رحم برای دفع خون‌های کهنه، منقبض می‌شود.
 • رحم دچار انحراف می‌باشد.
 • فرد مبتلا به سردی رحم شود.
 • مشکلات تغذیه‌ای بر دردهای قاعدگی و دردهای پیش از آن موثر است.
ماساژ تخمدان با رفع انحراف رحم و افزایش خونرسانی به رحم باعث گرم شدن و رفع چسبندگی آن می‌شود.
 
ماساژ درمانی تخمدان
 
 

5) عدم تعادلات هورمونی

با ماساژدرمانی، بین هیپوتالاموس و تخمدان یک ارتباط موثر برقرار می‌شود که به آن، چرخه بازخورد می‌گویند و باعث تنظیم و کنترل هورمون‌های تولیدی بدن می‌شود.

با ماساژدرمانی، درد تخمدان‌ها تسکین می‌یابد و تعادل هورمونی به بدن بازخواهد گشت.

آیا از تاثیر شگفت انگیز رازیانه بر درمان تنبلی تخمدان اطلاع داشتید؟ توصیه میکنیم حتما بلاگ خواص رازیانه برای رحم و تخمدان را مطالعه کنید.

6) بهبود سلامت تخمک

برای یک بارداری موفق، نیاز به یک تخمک سالم دارید تا از طریق آن مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها تامین شود تا تخمک در مقابل رادیکال‌های آزاد سالم بماند.

یکی از عوامل تاثیرگذار بر سلامت تخمک‌ها، اکسیژن کافی می‌باشد که با بهبود گردش خون، اکسیژن مورد نیاز تامین خواهد شد.

7) رفع استرس

تمام پزشکان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری و قبل از آن، مادر باید از استرس و اضطراب دور باشد. از این جهت، ماساژدرمانی با افزایش آرامش مادر، به عنوان یک تسکین‌دهنده، موجب افزایش جریان خون و ترشح هورمون خوشحالی در بدن می‌شود.

8) بهبود گردش خون ضعیف

بسیاری از بیماری‌ها به گردش خون مرتبط می‌شود؛ زیرا، جریان خون باعث تامین خون پاک و اکسیژن‌دار توسط سلول‌ها می‌شود. از سوی دیگر، مواد زائد سلول‌ها توسط گلبول‌های خونی دفع خواهد شد. در نتیجه، گردش خون ضعیف باعث آسیب دیدن بسیاری از بافت‌های بدن می‌شود و تخمدان و رحم از این قاعده مستثنی نیستند. عوامل زیادی موجب تضعیف فشار خون می‌شود. عواملی مانند:

 • بالا بودن کلسترول
 • بی‌تحرکی و ورزش نکردن در طول روز
 • نشستن برای طولانی مدت

سخن آخر

در طول هزاران سال، از روغن‌های گیاهی مانند روغن کرچک برای ماساژ درمانی تخمدان‌ استفاده می‌شود. برای آشنایی با انواع روغن می توانید به مقاله «بهترین روغن برای ماساژ» مراجعه کنید. با ماساژ درمانی به راحتی می‌توان تا حدی بیماری‌های زنانه و ناباروری را درمان کرد. امیدواریم که این مقاله و آموزش ماساژ تخمدان برایتان مفید واقع شود.

4.6/5 - (16 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫8 دیدگاه ها

 1. زشت نیست حتی در فیلمی که فرد لباس پوشیده و سرو شکل و مشخصات و نامش معلوم نیست از یک خانم استفاده نکردید!😑به بهانه های الکی کمکم زن را از همه جا و همه چیز حذف کنید

  1. سپاس از اظهارنظرتون.
   هدف از ویدئو آموزشه و برای رعایت شئونات اسلامی امکان بارگذاری ویدئوی دیگه ای نبود. ممنون از همراهی و درکتون

 2. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  برای تقویت رحم و تخمدان از چه روغنی استفاده بشه ؟

 3. اتفاقا من بسیار خوشحال شدم از اینکه برای ماساژ درمانی از یک مرد کمک گرفتید من که بسیار از شما ممنون هستم. مطالباتون هم بسیار عالی و اموزنده بود

 4. سلام. اینکه برای نمایش ماساژ از بدن زن استفاده نکردند ، اوج احترام به بدن زن و متانت و ارزش دهی به زن است. و کار زیبا و ارزشمند و شعور بالای دست اندرکاران قابل تقدیره. شما اگر نمایش دادن بدن زن رو ارزش می دونی باید در تفکر و شناختت تجدید نظر کنی عزیزم

 5. چرا همیشه به بعد منفی ماجرا دقت میشه اینکه مطلبو بگیری و انجام بدی مهمه البته نظر شخصیمه
  ممنون از مطالب اموزندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا