سلامت

فرق بای پس معده با اسلیو معده چیست؟ | روش انجام، مزایا و عوارض

برای کاهش وزن و لاغری، پیروی از یک برنامه غذایی و ورزشی منظم بهترین و بی‌خطرترین روش توصیه شده از سوی تمامی پزشکان و متخصصان این امر است. با این حال برای برخی افراد به ویژه کسانی که سالیان درازی است که از اضافه وزن بیش از اندازه‌ای رنج می‌برند، پیروی از این روش ممکن است به تنهایی کافی نباشد. به همین دلیل باید به سراغ روش‌های تهاجمی مانند جراحی‌های چاقی رفت. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی جراحی‌های چاقی هم در روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که بای پس معده و اسلیو معده از موثرترین شیوه‌ها هستند. هر کدام از این دو روش مزایا و معایب خودشان را دارند که باید پیش از انجام بررسی شوند. برای بررسی کامل فرق بای پس معده با اسلیو معده و یافتن پاسخ این پرسش که اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده با مقاله پیش رو همراه شوید.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده از رایج‌ترین روش‌های جراحی چاقی بوده که به روش لاپاروسکوپی انجام می‌شود. با انجام اسلیو معده در حدود ۸۰ درصد از حجم معده برداشته خواهدشد. معمولا این عمل در بخشی از معده که بیشترین ترشح هورمون گرلین (هورمون محرک گرسنگی) را به همراه دارد، انجام می‌شود. افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، معمولا پس از جراحی نمی‌توانند به شیوه‌ی پیش از عمل مواد غذایی را مصرف کنند. به دلیل کاهش حجم معده به ناچار باید حجم غذای مصرفی را کاهش داده که همین موضوع منجر به کاهش کالری دریافتی و در نهایت کاهش وزن و کنترل بهتر قند خون می‌شود.

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده (Roux-en) در سال‌های اخیر جزو بهترین روش‌های جراحی چاقی معرفی شده‌است. در این روش معده به دو بخش تقسیم می‌شود. بخش بالایی معده قسمت کوچک‌تر و اصلی معده خواهدبود که غذا بعد از مصرف وارد این بخش شده و بخش زیرین آن بسته خواهدشد. سپس قسمتی از روده کوچک به بخش بالایی معده متصل می‌شود. این بخش ایجاد شده در حقیقت مسیری است که غذا برای رسیدن به روده طی می‌کند که به دلیل فضای کوچکی که در اختیار دارد حجم محدودی از مواد غذایی را در خود جای می‌دهد. در نتیجه منجر به دریافت کالری کمتر و کاهش اشتها می‌شود.

برای درمان رفلاکس معده چی بخوریم تا کمتر اذیت شویم

شباهت اسلیو معده با بای پس معده چیست؟

شباهت اسلیو معده با بای پس معده چیست؟

اسلیو یا بای پس معده ؟ برای پاسخ به این پرسش باید به این نکته توجه کنید که علارغم تفاوت‌هایی که این دو روش در برخی موارد با یک‌دیگر دارند، شباهت‌هایی هم میان آن‌ها وجود دارد. هر دوی این روش‌ها حجم معده‌ی شما را کوچک‌تر می‌کنند و فرد نیاز به ایجاد تغییراتی در سبک غذایی خود پس از عمل دارد. معمولا فرد تا مدتی به اندازه‌ی ۸۰۰ کالری می‌تواند در طول روز مواد غذایی مصرف کند. زیرا معده گنجایش بیش از این را ندارد. از سوی دیگر به دلیل ترشح کمتر هورمون گرلین، احساس گرسنگی کمتر شده و فرد برای مدتی طولانی سیر خواهدبود.

در این مقاله درباره علائم رفلاکس معده و مشکلات گوارشی آن صحبت کرده ایم

اغلب روش‌های جراحی چاقی از جمله این دو روش، برای افرادی با BMI بیشتر از ۴۰ انجام می‌شود. میزان تغییرات کاهش وزن در اسلیو معده و بای پس معده در ۱۲-۱۸ماه ابتدایی به میزان ۶۰-۸۰ درصد خواهدبود که در میان بیماران متغیر است. برای انجام هر کدام از این دو شیوه‌ی جراحی بیمار باید برای ۲-۳ روز در بیمارستان بستری شود. احتمال ابتلای برخی از افراد هم مدتی پس از انجام اسلیو یا بای پس معده به دیابت نوع-۲ وجود دارد.

روش انجام اسلیو معده چه تفاوتی با بای پس معده دارد؟

روش انجام اسلیو معده چه تفاوتی با بای پس معده دارد؟

در این بخش برای پاسخ به پرسش پرتکرار عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس معده به بررسی تفاوت‌های کلیدی این دو روش از نظر چگونگی انجام می‌پردازیم. اولین فرق بای پس معده با اسلیو مدت زمان انجام جراحی است. اگرچه این موضوع با توجه به وضعیت بیماران می‌توانند متغیر باشد اما عموما انجام جراحی بای پس معده بیش از ۲ ساعت زمان می‌برد در حالیکه اسلیو معده در کمتر از ۲ ساعت انجام می‌شود.

جراحی اسلیو معده با برداشتن بخشی از معده بیمار همراه است. معده در این حالت به مانند یک لوله بسیار باریک شده که در نهایت فرد نمی‌تواند حجم زیادی از غذا را در یک وعده دریافت کند. جراحی اسلیو معده پیچیدگی کمتری داشته و پس از عمل، بیمار به یک تا نهایتا دو روز بستری شدن در بیمارستان نیاز خواهدداشت.

در بای پس معده با برش‌هایی بر روی معده، یک معده کوچک ایجاد می‌شود. در حقیقت جراح معده بیمار را به دو بخش فوقانی و زیرین تقسیم کرده و بخش بالایی را به بخش میانی روده کوچک متصل می‌کند. به دلیل پیچیدگی بیشتر بای پس معده، بیمار به حداقل دو روز بستری در بیمارستان پس از انجام جراحی نیاز دارد.

روش های لاغری سریع بلغمی ها چگونه است؟

مزایای اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

مزایای اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

اسلیو بهتر است یا بای پس معده ؟ هر کدام از این دو روش مزایایی دارند که فرد باید با توجه به شرایط خود گزینه‌ی بهتر را انتخاب کند. برخی از مزایای این دو روش عبارتند از:

بوتاکس معده چیست و چگونه انجام می شود

مزایای اسلیو معده

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اسلیو معده عمل ساده‌تری در مقایسه با بای پس معده است. اما برای افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای و شرایط پزشکی ویژه‌ای دارند می‌تواند پرخطر محسوب شود. این روش کاهش وزن قابل قبولی دارد. با این حال اگر بیماری پس از انجام اسلیو معده در طولانی‌مدت از نتیجه‌ی عمل رضایت نداشته‌باشد، می‌تواند عمل بای پس را انجام دهد و هیچ تداخلی ندارد.

مزایای بای پس معده

بای پس معده روش سریع‌تری برای کاهش وزن است. این روش با وجود پیچیدگی بیشتری که دارد اما از تکنیک‌های بهتر و استاندارد برای انجام جراحی استفاده می‌شود. به دلیل کاهش وزن سریع‌تر، به افرادی با چاقی مفرط و مبتلا به دیابت نوع-۲ انجام عمل بای پس توصیه می‌شود.

اسموتی نمونه ای از صبحانه مناسب برای رفلاکس معده است

عمل اسلیو معده و بای پس معده چه عوارضی دارند؟

فرق بای پس معده با اسلیو در عوارض و خطرات احتمالی این دو روش هم است. هر کدام از این دو عوارض جانبی داشته که ممکن است در بیماران دیده شود.

عوارض اسلیو معده

اسلیو معده بر سوخت‌ساز و متابولیسم تاثیر کمتری دارد. این روش به دلیل برش زدن معده، برگشت‌پذیر نیست. اسلیو معده می‌تواند منجر به بروز اختلال رفلاکس معده (بازگشت اسید معده به مری) شود. انسداد معده و باریک شدن مسیر معده هم از دیگر عوارض جانبی اسلیو معده بوده که ممکن است در برخی افراد دیده شود.

عوارض بای پس معده

بای پس معده با وجود کاهش وزن قابل توجه، عوارض جانبی بیشتری هم دارد. سندرم دامپینگ یکی از عوارض جانبی این روش است که بر اثر انتقال سریع غذا از معده به روده کوچک اتفاق می‌افتد. سندرم دامپینگ نشانه‌هایی مانند دل‌پیچه، اسهال، ضربان نامنظم قلب و کمبود ویتامین به ویژه آهن و کلسیم دارد. فرد برای در امان ماندن از خطرات مربوط به کاهش دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی، باید برای همیشه مکمل‌های تغذیه‌ای را مصرف کند. احتمال ابتلا به انسداد روده، زخم معده و التهاب وجود دارد.

برای شناخت بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران خواندن این مقاله را از دست ندهید

اسلیو بهتر است یا بای پس معده ؟

اسلیو بهتر است یا بای پس معده ؟

بهترین دکتر بوتاکس معده در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

با نگاهی به فرق بای پس معده با اسلیو معده درمی‌یابیم که هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند. به عنوان مثال برای کسانی که به دنبال کاهش وزن سریع‌تری بوده و مبتلا به دیابت نوع-۲ هستند، بای پس روش مناسب‌تری است. در مقابل اسلیو معده عوارض جانبی کمتری دارد. بنابراین برای تعیین بهترین روش جراحی چاقی باید با متخصص این امر مشورت شود. پزشک مربوطه با توجه به عواملی همچون سن، شدت چاقی، وضعیت تغذیه، بررسی بیماری‌های زمینه‌ای و سطح سلامت فردی بهترین روش را توصیه می‌کند. در نهایت به این نکته توجه کنید که انجام جراحی چاقی به معنای لاغری همیشگی نیست. داشتن تعذیه صحیح و سبک زندگی درست در ماندگاری کاهش وزن ناشی از جراحی نقشی اساسی دارد. در غیر این صورت احتمال بازگشت وزن و چاقی دوباره وجود خواهدداشت.

مقاله پیشنهادی: بهترین دکتر اسلیو معده در تهران کیست؟

سخن پایانی

اسلیو معده و بای پس معده دو روش رایج جراحی چاقی بوده که برای بیمارانی با چاقی مفرط که از درمان‌های ساده‌تری مانند برنامه‌های تغذیه و تمرین نتیجه نگرفته‌اند، انجام می‌شود. فرق بای پس معده با اسلیو در چگونگی انجام است. در اسلیو معده بخشی از معده برداشته شده و در بای پس، معده به دو بخش تقسیم شده و روده کوچک به بخش بالایی معده متصل می‌شود. هر کدام از این دو شیوه جراحی مزایا و معایبی دارند که برای تعیین بهترین روش باید با متخصصان مشورت شود.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا