تناسب اندام

معرفی 5 روش درمان افتادگی پوست بعد از لاغری

یکی از مشکلاتی که اغلب افرادی که قصد لاغری دارند یا در حال لاغر کردن هستند، افتادگی پوست بعد از لاغری است. این موضوع برای افراد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ زیرا هر کسی به زیبایی بدن خود اهمیت داده و تلاش می کنند که بدنی سالم و زیبا داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به راه های جلوگیری از شل شدن پوست بعد از لاغری بپردازیم؛ پس اگر شما هم قصد لاغری دارید یا به مشکل شل شدن پوست بدن دچار شده اید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

قطعا لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام در مدت زمان کم، خوب است؛ اما ممکن است بعد از کاهش وزن سریع، مشکلات بسیاری برایتان ایجاد شود. یکی از این مشکلات، شل شدن پوست پس از لاغری است که برای اغلب افراد خوشایند و پسندیده نیست. علت های مختلفی به جز لاغری می توانند باعث شل شدن یا افتادگی پوست شوند که در ادامه به بیان این علل پرداخته و با آنها آشنا خواهیم شد.

در این مقاله با فواید کنجد برای لاغری آشنا شوید

علت شل شدن و افتادگی پوست چیست؟

شل شدن پوست، یک اتفاق کاملا طبیعی و عادی است که ممکن است هر کسی دیر یا زود به آن دچار شود. معمولا به دو دلیل پوست شل شده و حالت افتادگی به خود پیدا می کند؛ این دو دلیل، افتادگی پوست بعد از لاغری و بالا رفتن سن هستند.

علت شل شدن و افتادگی پوست

پیشنهاد لنداسپا:علت استپ وزنی چیست؟

֎ بالا رفتن سن

برای اینکه پوست دارای استحکام باشد، به پروتئین و ویتامین هایی نیاز دارد؛ دو تا از مهم ترین پروتئین ها، کلاژن و الاستین هستند که نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. با بالا رفتن سن، تولید این دو پروتئین در بدن کاهش یافته و در نتیجه پوست دچار افتادگی می شود.

یکی دیگر از مواد موجود در بدن که باعث شادابی و استحکام پوست می شود، اسید هیالورونیک است که با بالا رفتن سن، تولید آن کمتر می شود. اسید هیالورونیک، باعث حفظ رطوبت پوست شده و به آن کمک می کند که شاداب و پر تر به نظر رسد.

مقاله پیشنهادی:لاغری با کش سبز چگونه انجام می‌شود؟

֎ لاغری و کاهش وزن

یکی دیگر از علل شل شدگی پوست، کاهش وزن است. با افزایش چربی و چاق شدن، پوست روز به روز کشیده تر می شود. هنگامی که پوست مدت زمان زیادی به همین شکل باقی بماند، کلاژن و الاستین های موجود در آن آسیب دیده و پوست بخشی از توانایی های خود را به خاطر این آسیب، از دست می دهد. پروتئین های کلاژن و الاستین، می توانند به جمع شدن پوست کمک کنند. وقتی که لاغر می شوید، چربی های بدن شما از بین می روند؛ اما پوست به همان اندازه قبل باقی می ماند و چروک و آویزان می شود.

یکی دیگر از علل شل شدگی پوست، کاهش وزن است

عده ای از محققان معتقدند که افرادی که عمل های لاغری و کاهش وزن را انجام می دهند، مقدار تولید کلاژن در بدنشان کاهش می یابد. افتادگی پوست بعد از لاغری هم امری طبیعی و عادی است که معمولا برای اغلب افراد اتفاق می افتد؛ زیرا کلاژن کمتری در بدنشان تولید می شود که با یک پوست سالم و جوان، تفاوت بسیار زیادی دارد.

֎ اشعه های ماوراء بنفش و نور شدید خورشید

یکی دیگر از علل افتادگی پوست، قرار گرفتن زیاد و بیش از حد در معرض نور خورشید، به ویژه اشعه های ماوراء بنفش آن است. اشعه های UV خورشید، کاملا مضر هستند و باعث کاهش خاصیت ارتجاعی پوست نیز می شوند که در نتیجه، افتادگی پوست را در پی دارند.

مزایا و معایب رژیم کالری شمار برای بدن چیست؟

֎ زایمان

قطعا پس از زایمان، همه دچار افتادگی پوست می شوند. در دوران بارداری هم، پوست کشیده می شود تا بتواند جنین را در خود جای دهد. اینکه دقیقا چه زمانی پس از زایمان، بدنتان به حالت اولیه خود برمی گردد، به خودتان بستگی دارد، زیرا عواملی مانند وزن های اضاف شده در دوران بارداری، ژنتیک، سن و ورزش کردن تأثیر گذار هستند. ژنتیک، مصرف سیگار، نداشتن رژیم غذایی، استفاده بیش از حد از غذا های نا سالم و پایین بودن سلامت عمومی بدن، از دیگر عواملی هستند که می توانند باعث افتادگی و شل شدن پوست شوند.

قطعا پس از زایمان، همه دچار افتادگی پوست می شوند

شلی و افتادگی پوست در کدام نواحی بدن رخ می دهد؟

برخی از نواحی بدن که بیشتر از سایر قسمت ها در معرض افتادگی پوست بعد از لاغری و بالا رفتن سن قرار دارند، عبارت اند از: شکم، گردن، داخل ران ها، صورت، خط فک و بازو های بالایی. همان طور که پیش از این گفتیم، با از بین رفتن چربی ها، پوست دچار شلی می شود.

پوست صورت نیز نازک و ظریف است و قابلیت به راحتی کشیده شدن و برگشتن به حالت قبلی را دارد. هنگامی که پوست توانایی انجام این کار را نداشته باشد، پوست دچار افتادگی و شلی می شود. معمولا در قسمت های پلک ها، ابرو ها، اطراف لب، غبغب و چانه افتادگی پوست بیشتر اتفاق می افتد. نکته حائز اهمیت این است که حتی افراد لاغر هم می توانند دچار افتادگی پوست صورت شوند؛ به همین دلیل باید از پوست صورت، تمام و کمال مراقبت کرد.

آیا طب سوزنی برای لاغری تاثیر دارد

افتادگی پوست از چه سنی شروع می‌شود؟

همان طور که می دانید، هر چه سن انسان بالاتر می رود، پوست سلامت و زیبایی خود را بیش از قبل از دست می دهد. پیش از این گفته شد که با بالا رفتن سن، دو پروتئین حیاتی و مهم، یعنی کلاژن و الاستین در بدن کم و کمتر می شوند. شل شدگی پوست، معمولا در سن 35 تا 40 سالگی شروع می شود. درست است که با بالا رفتن سن، پوست شادابی و طراوت سابق را ندارد، اما می توانید با انجام مراقت هایی از پوست، به آن حتی در رده سنی بالا طراوت و تازگی بخشید.

افتادگی پوست از چه سنی شروع می‌شود؟

تا کنون به خوبی می دانید که کلاژن نقش بسیار مهمی در سلامت پوست دارد. اما فقط پوست دارای کلاژن نیست؛ در سایر بخش های بدن ما مانند غضروف، استخوان، تاندون ها، رگ های خونی و بافت همبند که باعث اتصال سلول ها به یکدیگر می شود، نیز کلاژن وجود دارد. بدن انسان سرشار از این ماده است؛ به طوری که تحقیقات انجام شده نشان می دهد حدود یک سوم پروتئین بدن انسان و سه چهارم وزن پوست خشک انسان، از کلاژن ساخته شده است.

نقش کلاژن در پوست، استحکام بیشتر و ایجاد قابلیت ارتجایی در پوست است. اگر پوستتان شل و افتاده نیست، به خاطر این است که در بدنتان کلاژن وجود دارد. همین طور وجود فیبر های محکم در کلاژن، موجب ساختار و استحکام بیشتر پوست نیز می شوند. وقتی که سن انسان بالا می رود، استفاده از داروی های حاوی کلاژن، می توانند برایشان مفید و مؤثر باشند. به همین دلیل بیشتر دارو های جوان کننده پوست، دارای کلاژن هستند.

فواید و مزایای پیکرتراشی چیست؟

روش های درمان افتادگی پوست بعد از لاغری

در دنیای امروزی با پیشرفت علم، هر چیزی ممکن بوده و حتی نشدنی ترین کار ها، در حال حاضر انجام می شوند. پس نیازی نیست که نگران شل شدن و افتادگی پوست بعد از لاغری و بالا رفتن سن باشید؛ زیرا راه و روش هایی هستند که باعث از بین رفتن شل شدگی و پیری پوست می شوند. اگر افتادگی یا شلی پوستتان کم است، انجام کار هایی که در ادامه نام می بریم می تواند به شما کمک کند و باعث شادابی و زیبایی پوستتان شود.

روش های درمان افتادگی پوست بعد از لاغری

قوانین رژیم جنرال موتورز چگونه است؟

1. ورزش کردن

روش اول برای درمان افتادگی پوست بعد از لاغری یا بارداری، ورزش کردن است. انجام حرکت های مختلفی که موجب سفت شدن ماهیچه ها و ایجاد توده عضلانی شوند، می توانند باعث بهبود پوست شما شوند. انجام ورزش های زیر بغل نیز از آن دسته حرکاتی محسوب می شوند که می توانند به رفع افتادگی پوست بعد از لاغری کمک کنند. همچنین انجام حرکت هایی که به شکم فشار می آورند، می تواند باعث درمان شل شدن پوست شکم شوند. انجام ورزش های قدرتی، یوگا و پیلاتس، می تواند شما را به زیبایی پوستتان برساند.

2. مصرف مکمل ها

پیش از این گفتیم که بسیاری از دارو ها و مراقبت های پوستی، دارای کلاژن هستتند؛ همین طور برخی از خوراکی ها  کلاژن و اسید هیالورونیک دارند که به بهبود و درمان افتادگی پوست کمک می کنند. مصرف مکمل های کلاژن، جایگزین مناسبی برای کلاژن هایی است که بدن از دست می دهد. می توانید کلاژن را به صورت قرص، پودر، نوشیدنی و کپسول مصرف کرده و پوست خود را بهتر و شاداب تر کنید.

یکی دیگر از موادی که برای جوان سازی پوست باید استفاده کنید، آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک می کنند که یکی دیگر از دلایل پیری پوست، همین رادیکال های آزاد به شمار می روند. ویتامین C، یکی از آنتی اکسیدان هایی است که موجب تولید بیشتر کلاژن می شود. مصرف ویتامین C، تولید کلاژن را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد.

مصرف مکمل ها برای بهبود شل شدگی پوست

3. درمان های موضعی

می توانید کار های مختلفی به صورت درمان های موضعی انجام دهید و نتیجه قابل قبولی نیز بگیرید. مثلا استفاده از کرم و لوسیون ها، می توانند تا حدودی به پوست شما شادابی و طراوت ببخشند. محصولاتی که از موادی مانند رتینول برخوردار هستند، توانایی بهبود خاصیت ارتجاعی اطراف چشم و پوست را دارند. تحقیقات کمی نشان می دهد که کرم های سفت کننده پوست که امروزه همه جا پیدا می شوند، بتوانند به افتادگی پوست بعد از لاغری و بارداری کمک کنند؛ اما ممکن است که به صورت موقت، زیبایی و شادابی را به پوست شما ببخشند.

فرق بای پس معده با اسلیو چیست و چه عوارضی دارد؟

ماساژ هم نوعی درمان موضعی محسوب می شود که می توان از آن به عنوان درمان و جلوگیری از شل شدن پوست در لاغری استفاده کرد. ماساژ باعث افزایش جریان خون و تحریک فیبروبلاست ها می شود. فیبروبلاست، به تولید بیشتر کلاژن و الاستین در بدن کمک می کند. علاوه بر بهبود شل شدگی پوست، ماساژ باعث آرامش و راحتی بدن نیز می شود. بنابراین پخش کردن و مالیدن کرم یا روغن روی پوست، می تواند تأثیر مثبتی بر ظاهر آن داشته باشد؛ اما این تأثیرات، چشمگیر و واضح نیستند.

4. عوض کردن سبک زندگی

مصرف مداوم از کرم ضد آفتاب و حذف عادت های بد مانند سیگار، اضطراب و استرس، می تواند موجب بهبود پوست شما و بخشندگی و طراوت آن شود. به جای استفاده از کرم های ضد آفتاب رنگی، می توانید از کرم های ضد آفتاب بی رنگ استفاده کنید تا آسیب کمتری به پوستتان وارد شود.

عوض کردن سبک زندگی برای جلوگیری شل شدن پوست

لاغری با دویدن چگونه سبب کاهش وزن می‌شود؟

5. استفاده از لیزر

لیزر، یکی دیگر از روش هایی است که برای درمان شل شدن پوست انجام می شود. چندین نوع لیزر درمانی وجود دارند که به افزایش تولید کلاژن در بدن کمک کرده و باعث بهبود رنگ کلی بدن نیز می شوند. تأثیر لیزر را در یک یا دو جلسه نمی توان دید، اما پس از گذشت چندین جلسه، می توانید نتیجه لیزر را در بدن خود مشاهده کنید. لیزر درمانی به سفت شدن بازو ها، معده و سایر نقاط بدن کمک می کند.

روش جلوگیری از شل شدن پوست بدن بعد از لاغری

گرفتن رژیم های سر از خود و سریع و انجام ورزش های سنگین و بیش از حد، می تواند خیلی سریع چربی ها و عضلات را از بین ببرند. این امر موجب می شود که پوست بدن شما، شل تر و افتاده تر از قبل شود. لازم است بدانید که اگر ماهیانه بیشتر از یک تا یک و نیم کیلو گرم وزن کم کنید، ممکن است عضله هایتان از بین رفته باشند، نه چربی های بدنتان. پس حتما باید به این نکته توجه کنید که کاهش وزنتان بیشتر از یک تا یک و نیم کیلو گرم در ماه نشود.

روش جلوگیری از شل شدن پوست بدن بعد از لاغری

مصرف خوراکی های سالم ومقوی، می تواند باعث جلوگیری از پیری و افتادگی پوست شود. استفاده از ویتامین های A، E و C، به جلوگیری از آسیب های رادیکال های آزاد در برابر پوست می پردازند. مصرف داروی بیوتین، برای جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری پیشنهاد می شود. گرچه معمولا از این دارو برای مو استفاده می کنند، اما برای پوست هم کاربرد هایی دارد. چای سبز را جایگزین چای معمولی کنید تا از فواید بی نظیر آن بهره ببرید. سایر روش های جلوگیری از افتادگی پوست عبارت اند از:

  • آرام آرام وزن کم کنید.
  • عضله سازی کنید.
  • پوست خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
  • از غذا های رنگا رنگ تغذیه کنید.
  • از سرم و رتینوئید ها استفاده کنید.
  • سیگار کشیدن را از زندگی خود حذف کنید.
  • سر از خود رژیم نگیرید.
  • زیاد آب بخورید.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، از راه های درمان و جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری برای شما گفتیم. توجه کنید که راه های درمان ذکر شده، همگی باید تحت نظارت متخصصین انجام شوند؛ زیرا در غیر این صورت ممکن است آسیب های فراوانی به پوستتان وارد شود. اگر از راه های جلوگیری از شلی پوست در زندگی خود استفاده کنید، می توانید همیشه پوست خود را شاداب و جوان نگه دارید.

4.3/5 - (18 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا