تناسب اندام

رژیم کالری شماری | مزایا و معایب آن برای بدن

عده ای از افراد برای لاغری، از رژیم کالری شمار استفاده می کنند. همان طور که می دانید، کالری نوعی واحد محسوب می شود که برای اندازه گیری میزان انرژی به کار می رود. در بدن، کالری ارتباط مستقیمی با وزن دارد؛ یعنی اگر میزان کالری که بدن، روزانه دریافت می کند کم شود، به همان اندازه نیز وزن بدن انسان کاهش می یابد.

همچنین اگر میزان کالری دریافتی فرد در روز افزایش یابد، به همان اندازه نیز بیشتر شدن وزن را در پی دارد. اگر شما به درستی اصول رژیم کالری شماری را فرا بگیرید، می توانید لاغر شوید و وزن خود را به اندازه دلخواه برسانید.

می توان گفت تمامی رژیم هایی که امتحان کرده اید، به کالری شماری بر می گردند؛ زیرا شما با سوزاندن کالری و کمتر دریافت کردن آن، لاغر می شوید و به تناسب اندام می رسید، پس هر رژیمی به کالری مرتبط است. فرض کنید که بدن شمابه 2500 کالری نیاز دارد و شما در روز ،به جای 2500 کالری، 2000 کالری مصرف می کنید.

آیا لاغری با ذهن امکان پذیر است؟

در این صورت شما به خاطر جذب نکردن آن 500 کالری، وزن کم می کنید. می توانید آن 2000 کالری را به صورت یک جا سیب زمینی سرخ کرده بخورید؛ در این صورت راه سالمی را انتخاب نکرده اید. همین طور می توانید 2000 کالری را در وعده های خود پخش کرده و غذای سالم مصرف کنید.

اصول رژیم گرفتن بر اساس کالری

مقاله پیشنهادی:لاغری با زنیان چگونه است؟

رژیم کالری شماری چگونه است؟

لازم است بدانید که رژیم کالری شمار که امروزه افراد زیادی به دنبال آن می روند، روش غیر مناسب و غیر استانداردی است که پایه و اساس آن، طبق میزان و شمردن کالری است. به جای استفاده از این نوع رژیم ها، باید به دنبال رژیم های استاندارد و مناسب با بدن خود بگردید تا در کنار کاهش وزن، بدنتان آسیبی نبیند.

ارتباط کالری با کاهش وزن

همان طور که پیش از این گفتیم، کالری با کاهش وزن، ارتباط مؤثر و مستقیمی دارد. در ابتدا باید شما میزان کالری مورد نیاز بدن خود را بدانید. برای این کار باید اندازه وزن خود را در 30 ضرب کنید تا کالری مورد نیاز بدن شما به دست آید. سپس لازم است رژیم غذایی خوب و متناسبی، با توجه به کالری مورد نیاز بدن داشته باشید و از مقدار کالری هایی که مصرف می کنید، آگاهی داشته باشید. توجه کنید که رژیم غذایتان، پروتئین، کربوهیدرات و چربی داشته باشد؛ زیرا این مواد، برای بدن ضروری هستند و انرژی بدن را تأمین می کنند.

سوجوک تراپی یا لاغری با کش سبز یکی از روش های کاهش وزن است

درشت مغذی ها، یعنی همان کربوهیدرات، پروتئین و چربی، وقتی که در سیستم گوارش قرار می گیرند، به قسمت های کوچکتری تقسیم شده و به دیواره های روده چسبیده و سپس جذب خون می شوند. بدن برای سوخت و ساز بیشتر و تولید سلول های جدید، به این واحد های کوچک نیاز دارد. سپس باقی مانده واحد ها، به عنوان بافت چربی و گلیکوژن، در بدن ذخیر می شوند. در صورتی که بیشتر از کالری دریافتی خود غذا مصرف کنید، بافت های چربی بیشتر و بیشتر شده تا جایی که به چاقی منجر می شوند.

ارتباط کالری با کاهش وزن

به هیچ عنوان رژیم های سخت و رژیم کالری شمار توصیه نمی شوند؛ درست است که لاغری خیلی سریع در کوتاه مدت را در پی دارد، اما رعایت رژیم، در طولانی مدت خسته کنند و طاقت فرسا می شود؛ همچنین ممکن است بیماری های مختلفی در بدن ایجاد شود. به همین دلایل، بهتر است که کم کم و پله پله از وزن خود بکاهید و به اندام مورد نظر خود برسید.

جالب است بدانید که بدن برای هضم برخی از غذا ها، انرژی بیشتری نسبت به کالری موجود در آن ماده غذایی از دست می دهد؛ پس بهتر است که از این مواد غذایی در رژیم خود استفاده کنید تا سریع تر لاغر شوید و به تناسب اندام برسید.

از خواص چای سبز برای لاعری در این مقاله غافل نشوید

میزان کالری های دریافتی بر اساس نیاز هر بدن

همان طور که می دانید، بر اساس بدن، کالری مورد نیاز تعیین می شود. پیش از این گفتیم گه اگر می خواهید از رژیم کالری شمار پیروی کنید، باید ابتدا میزان کالری مورد نیاز بدن خود و سپس کالری غذا هایی که مصرف می کنید را بدانید. اما آیا زن و مرد باید به یک اندازه کالری مصرف کنند؟ مقدار انرژی که به صورت روزانه باید تأمین شود، به چه عواملی بستگی دارد؟ آیا سن در میزان کالری روزانه تأثیر دارد؟

میزان کالری های دریافتی بر اساس نیاز هر بدن

بهترین دکتر تغذیه برای چاقی در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

در جواب به این سوال ها باید گفت عوامل زیادی بر میزان کالری دریافتی افراد تأثیر می گذارند. مقدار انرژی که با خوردن غذا های مختلف به دست می آید یکسان نیستند؛ زیرا کیفیت غذا ها با یکدیگر فرق داره و متنوع هستند. عوامل دیگری مانند جنسیت، سن و فعالیت های بدنی فرد، در میزان کالری تأثیر دارند. می توانید کالری مورد نیاز هر فرد را با توجه به زن یا مرد بودن، سن و فعالیت های آنها را در ادامه مطالعه کنید.

  • کودکان بین 2 تا 8 سال باید 1000 تا 1400 کالری مصرف کنند.
  • دختران 9 تا 13 سال، باید روزانه 1400 تا 1600 کالری دریافتی داشته باشند.
  • پسران 9 تا 13 سال، باید روزانه بین 1600 تا 2000 کالری جذب کنند.
  • بانوان فعال 14 تا 30 سال، باید 2400 کالری مصرف کنند.
  • بانوان  غیر فعال 14 تا 30 سال، روزانه باید 1800 تا 2000 کالری دریافتی داشته باشند.
  • آقایان فعال بین 14 تا 30 سال، باید روزانه 2800 تا 3200 کالری جذب کنند.
  • آقایان غیر فعال در سنین 14 تا 30 سال، باید بین 2000 تا 2600 کالری دریافت کنند.
  • بانوان و آقایان فعال بالای 30 سال، باید روزانه 2000 تا 3000 کالری جذب کنند.
  • بانوان و آقایان غیر فعالی که بالای 30 سال سن دارند، باید روزانه بین 1600 تا 2400 کالری دریافت کنند.

کاهش وزن یکی از دلایل افتادگی پوست بعد از لاغری است

عوامل تاثیر گذار بر کالری دریافتی بدن

مزایای رژیم کالری شماری

تا کنون به صورت کامل رژیم کالری شمار را می شناسید و تا حدودی می دانید که تأثیر آن چگونه است. این نوع رژیم، از فوایدی برخوردار بوده که در ادامه به بیان آنها می پردازیم. یکی از مزایای رژیم با کالری شماری که قطعا آن را می دانید، کاهش وزن است. وقتی که میزان کالری های دریافتی خود و مقدار انرژی موجود در هر ماده غذایی را بدانید، حواستان بیشتر به غذا هایی که می خورید است؛ بنابراین کمتر غذا مصرف می کنید و روز به روز لاغر تر از قبل می شوید.

رژیم غذایی نقرس چگونه است؟

نگه داشتن وزن ایده آل، یکی دیگر از مزایای این نوع رژیم است. استفاده بیش از حد و افراطی از غذا، باعث به وجود آمدن لایه های چربی و انباشته شدن آنها روی هم می شود. زیرا وقتی که شما بیش از اندازه غذا بخورید، میزان کالری های باقی مانده ای که جذب کرده اید، به چربی تبدیل می شوند. به همین دلیل شمردن کالری هایی که دریافت می کنید، باعث جلوگیری از پر خوری و در نتیجه چاقی می شود.

یکی دیگر از مزایای کالری شماری، شناختن غذا های سالم تر است. این امر به شما کمک می کند که به دنبال جایگزین های بهتر و سالم تری باشید. برای مثال وقتی که یک وعده پاستا می خورید، 200 کالری جذب کرده اید؛ در حالی که یک کدو حلوایی از نصف مقدار کالری پاستا برخوردار است. زمانی که شروع به شمردن کالری های خود کنید، خوراکی هایی که سالم تر و کم کالری تر هستند را جایگزین غذا های چرب و مضر نیز می کنید. میتوانید با انتخاب غذاهای سالم و کم کالری، وعده غذایی های خود را افزایش دهید.

مزایای رژیم کالری شماری

معایب رژیم کالری شماری

اکنون به شناخت معایب رژیم کالری شمار می پردازیم. همان طور که این نوع رژیم دارای فواید و خوبی های فراوانی است، معایبی نیز به همراه دارد که در ادامه آنها را بیان می کنیم. در رژیم کالری شماری، ممکن است ارزش غذا ها را فراموش کنید و به دلیل پر کالری بودن، از آنها استفاده نکنید و فقط اعداد و ارقام برایتان در اولویت باشد. اگر یادتان باشد پیش از این از درشت مغذی ها برایتان گفتیم؛ پروتئین، کربوهیدرات و چربی ها، از نیاز های خیلی ضروری بدن هستند در صورت نبود آنها، بدن با مشکلاتی مواجه می شود.

در این مقاله به مزایا، معایب و چگونگی اجرای رژیم جنرال موتورز اصلی می‌پردازیم

ممکن است از درشت مغذی ها به دلیل کالری بالا استفاده نکنید و به دنبال غذا های کم کالری بروید یا حتی اتفاق بدتری هم که ممکن است رخ دهد این است که چندین درشت مغذی و وعده را فدای یک وعده غذایی نا سالم کنید. در هر صورت باید از پروتئین، کربوهیدرات و چربی استفاده کنید تا بدنتان با کمبودی مواجه نشود.

یکی دیگر از معایب رژیم های کالری شمار، به وجود امدن استرس و اضطراب است. برخی از افراد در کالری شماری، دچار وسواس می شوند و در طول شبانه روز، استرس دارند و از طعم غذا هیچ لذتی نمی برند. این دسته از افراد ممکن است به دلیل استرس و وسواس زیاد، بر خلاف لاغری، چاق شوند؛ زیرا استرس در عده ای از افراد موجب چاقی می شود.

معایب رژیم کالری شماری

میوه های مجاز در رژیم اتکینز چیست

احتمال وجود خطا و اشتباه در رژیم کالری شمار وجود دارد؛ زیرا ممکن است میزان کالری روی بسته بندی مواد غذایی اشتباه باشد و یا برنامه های کالری شمار، نتوانند آنقدر دقیق عمل کنند. پس از شروع این نوع رژیم ها، ممکن است شمردن کالری های هر غذا، برایتان جالب باشد؛ اما پس از مدت زمان کوتاهی، از آنها خسته شده و دیگر هیچ جذابیتی برایتان ندارد.

رژیم های کالری شماری، فقط به کالری هایی که در طی روز استفاده می کنید اهمیت می دهند و توجه روی کمبود ویتامین ها و مواد معدنی بدن شما ندارد. ریزش مو، یکی از معایب این نوع رژیم ها به شمار می رود؛ زیرا رژیم های این چنینی، باعث ضعیف شدن فولیکول های مو شده و در نتیجه ریزش شدید مو را در پی دارند. بازگشت سریع به وزن قبل، کم کردن وزن مشخص و مشکلات گوارشی، از دیگر معایب این نوع رژیم غذایی به شمار می رود که بسیاری از افراد را از شروع و پیروی از این رژیم های غذایی کالری شماری منصرف کرده اند.

سخن نهایی

در این مقاله، از رژیم کالری شمار و مزایا و معایب آن برای شما گفتیم. به صورت کلی این نوع رژیم ها، به افراد پیشنهاد نمی شوند؛ زیرا معایب و عوارض بسیاری دارند. سر خود رژیم نگیرید؛ بهترین کسی که می تواند برای شما رژیم مناسبی توصیه کند، متخصصین تغذیه هستند؛ زیرا این افراد با قرار دادن درشت مغذی ها در رژیم، باعث جلوگیری از آسیب های احتمالی از بدن شما می شوند. اگر تا به حال از رژیم های کالری شمار استفاده کرده اید، می توانید نظر و تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا