آموزش ماساژماساژ درمانی

ماساژ آروماتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

آروماتراپی و ماساژ آروماتراپی به عنوان یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش استرس بسیار محبوب هستند. در ماساژ آروماتراپی انواع و روش‌های مختلف استفاده از روغن‌های معطر وجود دارد و اثرات مورد انتظار متفاوت است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به معرفی از رایحه درمانی، ماساژ آروماتراپی ، خواص ماساژ آروماتراپی و مواردی که باید از آن خودداری کنید بپردازیم.

ماساژ آروماتراپی چیست

aromatherapy چیست ؟ آروماتراپی ماساژی است که با استفاده از روغن معطر استخراج شده از گیاهان (گل‌ها، گیاهان و غیره) انجام می‌شود و یکی از روش‌های رایحه درمانی است. رایحه درمانی اثرات مختلفی دارد که بسته به نحوه استفاده از روغن گیاهی معطر، متفاوت عمل می‌کند.

در ماساژ آروماتراپی ، رایحه و ترکیبات روغن معطر هنگام ماساژ دست، پا و کل بدن نفوذ می‌کند. بنابراین درمان با مالیدن مستقیم روغن روی پوست انجام می‌شود.

این یک ماساژ محبوب برای زمانی است که می‌توانید با رایحه‌ای با منشأ گیاهی به آرامش برسید و التیام پیدا کنید.

انتظار می‌رود استفاده از روغن معطر اثر ماساژ را افزایش دهد. در عین حال، با استشمام عطر معطر روغن از طریق بینی، می‌توانید در عین حال یک اثر آرامش‌بخش روانی به دست آورید. توجه داشته باشید ماساژ آروماتراپی به دانش و مهارت ماساژ برای انتخاب روغن‌های معطر بسته به اثر مورد نظر نیاز دارد.

اگر تمایل دارید با تعریف ماساژ بیشتر آشنا شوید مقاله «ماساژ درمانی چیست » را مطالعه کنید.

تاریخچه آروماتراپی

گنجاندن رایحه گیاهان در زندگی ما و مفید ساختن آنها برای سلامتی از دیرباز در سرتاسر جهان انجام شده است. حتی در ژاپن به گیاهان با رایحه قوی «عطر» می‌گویند و سابقه استفاده به عنوان مواد اولیه داروها را دارند. گفته می‌شود تحقیقات در مورد آروما تراپی با هدف درمان ذهن و بدن در اوایل قرن بیستم در فرانسه آغاز شده است. کلمه «آروماتراپی» نیز در این زمان ابداع شد. در طول جنگ جهانی دوم، زمانی که کمبود دارو وجود داشت، اسانس‌ها به طور گسترده‌ای به عنوان یک درمان مورد استفاده قرار گرفتند. در عصر حاضر که تحقیقات در مورد رایحه درمانی پیشرفت کرده است، قدرت عطر در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. ماساژ آروماتراپی نه تنها در ارتقای سلامت و آرامش، بلکه در زیبایی، مراقبت‌های طولانی مدت و محیط‌های پزشکی نیز استفاده می‌شود.

مقاله پیشنهادی : ماساژ روسی

خواص ماساژ آروماتراپی

رایحه درمانی تأثیرات زیادی بر ذهن و بدن ما دارد. بسته به اسانس و روغن اروما تراپی مورد استفاده، مزایای اصلی رایحه درمانی عبارت‌اند از:

خواص ماساژ آروماتراپی
 • موجب تسکین اعصاب و تنش‌های روانی می‌شود
 • هضم غذا را بهبود می‌بخشد و اشتها را افزایش می‌دهد
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت و فعال می‌کند
 • کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد
 • تعادل هورمونی را تنظیم می‌کند
 • پوست شما را سالم و زیبا نگه می‌دارد
 • سفتی شانه‌ها تسکین می‌یابد
 • انتظار می‌رود از زوال عقل جلوگیری کند

همان‌طور که می‌بینید، رایحه درمانی هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی مؤثر است. علاوه بر حل مشکلات فعلی شما، می‌توانید از آن برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بعدی نیز استفاده کنید. رایحه درمانی طیف بسیار وسیعی از اثرات را دارد.

به شما پیشنهاد میکنیم جهت آشنایی با ” بادکش درمانی ”  مقاله دیگر ما را نیز مطالعه نمایید.

روش استفاده از آروماتراپی

علاوه بر ماساژ دو روش دیگر برای آروماتراپی وجود دارد:


 1. حمام معطر


با استشمام رایحه روغن آروماتراپی، انتظار می‌رود که اثر افزایش تمرکز و بهبود شروع خواب داشته باشد.

توصیه می‌شود وقتی بیرون می‌روید، قبل از آن، بر روی حوله‌ای تمیز یا دستمال پارچه‌ای چند قطره روغن مخصوص آروماتراپی بچکانید و آن را استشمام کنید تا روز خوبی را شروع کنید و استرس خود را کاهش دهید.


 1. ضماد


اگر از سفتی و گرفتگی عضلات شانه یا کمردرد رنج می‌برید، روش کمپرس روغن آروماتراپی توصیه می‌شود.

روغن معطر را در آب داغ بریزید و پارچه‌ای را در آن فرو کنید. به سادگی پارچه را به آرامی فشار دهید و آن را در قسمتی از بدن خود بمالید که دچار گرفتگی شده است. ترکیبات روغن معطر از طریق پوست جذب می‌شود و علائم درد و گرفتگی را برطرف می‌کند.

انواع روغن آروماتراپی

در این بخش انواع روغن‌های مناسب آروماتراپی را به همراه دلایل استفاده از آنها را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم. هم ‌چنین در مقاله « بهترین روغن برای ماساژ » به صورت مفصل دراین‌باره توضیح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه نمایید.

 1. ریحان، نعناع، علف لیمو، رزماری

وقتی اشتها ندارید، وقتی احساس خستگی می‌کنید، وقتی می‌خواهید خواب آلود شوید و وقتی می‌خواهید حشرات را دفع کنید.

 1. پرتقال، گریپ‌فروت، مرکبات، لیمو
انواع روغن آروماتراپی

وقتی ناامید هستید، وقتی می‌خواهید تمرکز کنید، وقتی افسرده هستید و برای سرکوب نفخ

 1. بابونه، یاس، شمعدانی، گل رز

وقتی عصبی هستید، وقتی می‌خواهید احساس مثبت داشته باشید، وقتی که شما نمی‌توانید خوب بخوابید و وقتی گردش خون شما ضعیف است.

 1. کندر

وقتی انگیزه ندارید یا زمانی که افسرده هستید.

 1. زیره، گشنیز، دارچین، جوز هندی

وقتی اشتها ندارید، وقتی احساس ضعف می‌کنید و وقتی احساس خستگی می‌کنید.

 1. چوب صندل

زمانی که می‌خواهید احساس آرامش کنید، زمانی که می‌خواهید تمرکز بیشتری داشته باشید، زمانی که می‌خواهید اضطراب را از بین ببرید.

 1. وانیل

وقتی احساس ناراحتی می‌کنید.

اگر  از بی نظمی سیکل قاعدگی خود رنج میبرید، به شما پیشنهاد میکنیم مقاله “ماساژ برای پریود شدن” را مطالعه نمایید.

آموزش ماساژ آروماتراپی

برای انجام ماساژ آروماتراپی ، فضای آرامبخشی آماده کنید. می‌توانید از روغن مورد نظر خود داخل کاسه آب گرم و یا بخور بریزید تا فضا را عطرآگین کند.

چند قطره از روغن را کف دست خود بمالید و سپس مراحل زیر را به دقت دنبال کنید:

 1. از فرد بخواهید رو به شکم دراز بکشد. کف دست خود را روغن بریزید و از کمر تا پشت او را روغن بمالید.
ماساژ آروماتراپی
 1. همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، دستان خود را روی باسن فرد قرار دهید. با فشار محکم، از کمر به شانه و شانه به کمر، در یک دایره بزرگ حرکت کنید.
ماساژ آروماتراپی
 1. انگشتان شست چپ و راست خود را در سمت چپ ستون فقرات قرار دهید. به طور متناوب از انگشت شست راست به شست چپ در حرکات دایره‌ای فشار وارد کنید و از کمر تا شانه‌ها ماساژ دهید. همین کار را برای سمت راست ستون فقرات انجام دهید.
ماساژ آروماتراپی
 1. انگشت اشاره و وسط دست راست را در دو طرف ستون فقرات قرار دهید و دست چپ خود را در بالا قرار دهید. در حالی که دو طرف ستون فقرات را با انگشت اشاره و میانی خود فشار می‌دهید، انگشتان خود را از گردن به سمت باسن حرکت دهید تا سیستم عصبی خودمختار آرام شود. (2 بار تکرار کنید)
ماساژ آروماتراپی
 1. همان‌طور که در عکس نشان داده شده است، دست راست خود را روی شانه چپ او قرار دهید و دست چپ خود را بالای دست راست قرار دهید. حرکت دست در نواری 8 مانند باشد (مسیر حرکت دست در تصویر مشخص گردیده است)، سپس فشار را کم کنید و به سمت شانه راست او برگردید. (2 بار تکرار کنید)
ماساژ آروماتراپی
 1. همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، انگشت شست خود را روی باسن فرد قرار دهید. انگشت شست خود را همان‌طور که با فلش نشان داده شده است بلغزانید و در حالی که فشار محکمی برای شل کردن عضلات عمیق وارد می‌کنید به سمت بالا در کنار و امتداد ستون فقرات حرکت کنید.ماساژ آروماتراپی
 2. باسن را از چپ و راست فشار دهید تا بین کف دست‌ها قرار بگیرند و به طور مساوی با ایجاد کشش کل باسن را شل کنید.
ماساژ آروماتراپی
 1. کف دست‌ها را محکم روی پشت فرد در دو طرف ستون فقرات قرار دهید. همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، از کمر تا شانه‌ها بالا بروید و از اطراف تا کمر پایین بروید.ماساژ آروماتراپی
یکی از راه های درمان درد سیاتیک ماساژ می باشد که میتوانید آموزش آن را در مقاله “ماساژ کف پا برای درمان سیاتیک ” یاد بگیرید.

عوارض ماساژ آروماتراپی

بیشتر اسانس‌ها برای استفاده بی خطر هستند. اما برخی از اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید هنگام استفاده از آنها انجام دهید و همچنین عوارض جانبی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، به خصوص اگر از داروهای تجویزی استفاده می‌کنید.

عوارض آروماتراپی

روغن‌های گیاهی و معطر را مستقیماً روی پوست خود نمالید. همیشه از روغن حامل برای رقیق کردن روغن‌ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از روغن‌های ضروری، یک تست حساسیت پوستی انجام دهید. از آنجایی که روغن‌های ضروری مرکبات ممکن است پوست شما را نسبت به خورشید حساس‌تر کنند، در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید از مصرف این روغن‌ها اجتناب کنید.

کودکان و زنان باردار یا شیرده باید با احتیاط و زیر نظر پزشک از اسانس‌ها استفاده کنند. شما باید از مصرف برخی روغن‌ها اجتناب کنید و هرگز روغن‌های آروماتراپی را نخورید.

عوارض استفاده از اسانس‌ها عبارت‌اند از:

 • بثورات
 • حملات آسم
 • سردرد
 • واکنش‌های آلرژیک
 • تحریک پوست
 • حالت تهوع

در صورت داشتن مشکلات زیر از روغن‌های آروماتراپی با احتیاط استفاده کنید:

 • تب یونجه
 • آسم
 • صرع
 • فشار خون بالا
 • اگزما
 • پسوریازیس
ماساژ بدن تو بدن ” چیست و چگونه انجام میشود؟

سخن پایانی

ماساژ آروماتراپی ماساژی است که در آن از روغن معطر برای درمان استفاده می‌شود و یکی از راه‌های لذت بردن از رایحه درمانی است که انتظار می‌رود تأثیر آرامش بخشی بر ذهن و بدن داشته باشد.

علاوه بر ماساژ عطری، روش‌های دیگری مانند حمام معطر و روش کمپرس وجود دارد که تأثیر مورد انتظار بستگی به روغن معطری دارد که انتخاب می‌کنید. از طرفی به مواردی اشاره کردیم که بهتر بود از رایحه درمانی خودداری کنید. توصیه می‌شود برای تجربه بهتری از آروماتراپی حتماً با پزشک و ماساژ درمانگر حرفه‌ای مشورت کنید. خوشحال می‌شویم تا دیدگاه خود را با لنداسپا در میان بگذارید.

3.5/5 - (4 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا