تاریخ امروز :بهمن 1, 1400

بتا کاروتن چیست؟؟

بتا کاروتن این ماده عالی و بی‌رقیب ضد پیری در تمام سبزی ها و میوه های زرد و قرمز وجود دارد. همین ماده خوش رنگ است که به هویج رنگی زیبا داده است یعنی رنگ هویج چیزی جز بتا کاروتن موجود در آن نیست و بدن پس از وارد شدن  بتا کاروتن آن را به ویتامین A تبدیل می کند .

یکی از ویتامین های محلول در چربی است، این ویتامین سپس در بدن به خصوص در کبد ذخیره شده و هر وقت بدن به آن نیاز داشته باشد آن را مصرف می‌کند،

این ویتامین فواید زیادی برای بدن دارد و در سلامتی انسان نقش های زیادی را بر عهده دارد . فرق بتا کاروتن و ویتامین A خالص که به صورت دارو مصرف می کنیم آن است که ویتامین A خالص اگر زیاد تر از میزان نیاز وارد بدن ما شود سمی می شود و به صورت معکوس عمل می‌کند.

بتا کاروتن چیست؟؟

 

در حالی که بتا کاروتن که بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود، این مشکل نداشته و بدن به همان مقداری که نیاز دارد بتا کاروتن را به ویتامینA تبدیل می نماید.

محافطت از سلول ها

بتا کاروتن محافظ سلول‌های بدن و اعضای آن است و هسته سلول ها را از اثرات نامساعد و خطرناک ریشه‌های آزاد ،امواج رادیو اکتیو، اشعه ماورا بنفش، مواد شیمیایی، سنتتیک ،فلزهای سنگین و سم ها حفظ می کند.

تقویت سیستم ایمنی

بتا کاروتن باعث تقویت سیستم مصون ساز بدن شده و شما با مصرف آن مقاومت بسیار زیادی در برابر بیماری‌ها پیدا می کنید. بر اثر همین نیروی خارق‌العاده بتا کاروتن است که بسیاری از متخصصان مواد غذایی و پزشکان توصیه می‌کنند که شما مقدار مصرف آن دسته از مواد غذایی را که بتا کاروتن دارند خیلی زیاد و زیادتر کنید.

فرق بتا کاروتن و ویتامین A

هویج

به این مسئله توجه کافی نداشته و یا به آن اهمیت نمی‌دهیم که هویج دارای چنین نیرویی خارق العاده ای است آن را خیلی کم مصرف می کنید و یا اگر مصرف می کنیم مقداری از آن را پخته و در کنار غذا ها قرار می دهیم. در حالی که قیمت هویج نسبتا خوب و ارزان است باید به مقدار بسیار زیاد مصرف شود، چه به صورت خام و چه به صورت پخته، ضمناً آب آن نیز باید نوشیده شود.

باید به صورت های گوناگون مصرف شود. چه خوب بود ما هر روز سعی می‌کردیم مقداری بتا کاروتن در برنامه غذایی خود بگنجانید و یکی از کارهای اساسی ما خوردن مقداری هویج در شبانه روز بود. خوردن هویج و آب گرفتن آن نیز زیاد مشکل نیست .خوشبختانه هویج به پوست کندن هم نیاز ندارد. همچنین مجله سلامتی منبع خوبی برای مطالعه در مورد این موضوع است.

هویج

به غیر ابتا کاروتن این خوراکی ها نیز دارای بتا کاروتن فراوانی می باشند اسفناج،  سیب زمینی ، کلم بروکلی، طالبی،  زردآلو،  کدو حلوایی،  انبه،  کاهو،  گوجه فرنگی،  فلفل قرمز،  گل کلم،  کلم مرکبات،  سیب زمینی ترشی

 

ما به شما توصیه می کنیم اگر میخواهی تمام بتا کاروتن که در هر روز بدن شما نیاز دارد را کسب کنید باید در برنامه غذایی خود روزانه ۳ عدد هویج تازه بگنجانید.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *