پوستسلامتسلامت جنسی

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

زگیل تناسلی و جوش جزو رایج ترین مشکلاتی هستند که در بسیاری از خانم ها به وجود می آیند. با این حال، شاید خیلی از افراد تفاوت این دو عارضه را به درستی درک نکنند و ندانند که زگیل تناسلی دارند یا جوش. به همین دلیل هم خیلی از افراد می پرسند که باید از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ این دو مشکل می توانند در عین شباهت های زیاد، تفاوت های بسیاری هم با یکدیگر داشته باشند. در این مقاله از لنداسپا، می توانید اطلاعات بیشتری درباره تفاوت جوش و زگیل تناسلی به دست بیاورید.

قبل از اینکه فرق زگیل تناسلی با جوش را برای شما توضیح دهیم، باید بدانید که تمام برآمدگی های ناحیه تناسلی به این معنی نیستند که دچار زگیل تناسلی شده اید. این احتمال وجود دارد که فقط یک جوش ساده در این محل باشد و اگر جوش باشد، نیازی به مراجعه به پزشک هم ندارید.

به همین دلیل هم قبل از همه چیز، باید مطمئن شوید که زگیل تناسلی دارید یا جوش. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش و چگونه می توان از روش مطمئنی برای درمان آنها استفاده کرد، تا پایان این مقاله از لنداسپا با همراه ما باشید.

جوش یا همان آکنه چیست؟

همان طور که پیش از این نیز متوجه شدید، جوش های ناحیه تناسلی شباهت خیلی زیادی به زگیل تناسلی دارند و به همین دلیل ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. این در حالی است که جوش ها برآمدگی های نسبتا کوچکی هستند که نه تنها در قسمت تناسلی، بلکه در بخش های مختلف بدن هم می توانند ظاهر شوند. جوش ها حالتی سر سفید قرمز و یا حتی سر سیاه دارند.

جوش یا همان آکنه چیست؟

مهم ترین نکته که درباره جوش در ناحیه تناسلی باید بدانید، این است که تماس جنسی به هیچ عنوان باعث بروز این مشکل نمی شود. علاوه بر اینکه به وجود آمدن جوش در قسمت تناسلی افراد موضوع خیلی نگران کننده ای نیست و بعد از گذشت مدتی زمان به راحتی از بین می رود. فقط اگر این جوش حالت عفونی و چرکی بزرگی داشت، باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

برای آشنایی کامل با جوش های ناحیه تناسلی، بلاگ جوش ناحیه تناسلی بانوان را مطالعه کنید.

زگیل تناسلی چیست؟

برای اینکه بدانید فرق جوش تناسلی با زگیل تناسلی چیست، باید حتما مفهوم هر یک از این موارد را به طور مجزا درک کنید. اگرچه زگیل تناسلی هم مانند جوش برآمدگی هایی روی پوست دارد، اما مهمترین تفاوت آن با جوش تناسلی این است که زگیل دارای نوعی شکل خوشه ای روی بخش های تناسلی افراد است. به بیان دیگر، می توان گفت که زگیل تناسلی در واقع نوعی زائده در ناحیه واژن، دهانه رحم و یا کشاله ران خانم ها است و حتی می تواند در داخل و اطراف مقعد به وجود بیاید.

از سوی دیگر، حتی مردان هم می توانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند. در این شرایط، زگیل تناسلی در مردان در اطراف ناحیه تناسلی، اطراف و داخل مقعد، کشاله ران، روی کیسه بیضه و یا حتی اطراف آن به وجود می آید. گاهی مواقع، این امکان وجود دارد که زگیل در داخل دهان هم به وجود بیاید.

روش درمان زگیل تناسلی در خانه چیست؟ چگونه می توان با تغییر عادات غذایی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

زگیل تناسلی چیست

اگر می خواهید بدانید که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش و در چه شرایطی به پزشک مراجعه کنیم، باید بدانید که اول از همه، این زگیل حالتی برآمده و التهابی دارد. این در حالی است که اگر کمی زمان بگذرد و برای درمان به پزشک مراجعه نکنید، شکل آن به حالت خوشه ای در می آید و می تواند رنگ های مختلفی مانند قهوه ای، صورتی و یا رنگ پوست داشته باشد.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر ممکن است؟ اسخ به این سوال باید بلاگ انتقال زگیل تناسلی با لیزر را بخوانید.

عواملی که باعث به وجود آمدن جوش می شوند کدام ند؟

برای اینکه بهتر فرق زگیل تناسلی با جوش را درک کنید، باید بدانید که چه عواملی باعث بروز هر یک از این مشکلات می شوند. در این بخش، برای شما توضیح می دهیم که مهمترین عوامل به وجود آورنده جوش در ناحیه تناسلی افراد چه مواردی هستند. مهمترین عواملی که باعث به وجود آمدن جوش در ناحیه تناسلی افراد می شوند، عبارت اند از:

 • پوشیدن لباس های خیلی تنگ
 • بسته شدن فولیکول های مو توسط چربی ها و سلول های مرده پوست
 • بلوغ
 • ژنتیک
 • بارداری
 • اضافه وزن
 • دیابت نوع دو
 • دستگاه یا مالش تعداد کمی از جوش ها که منجر به افزایش تعداد آنها می شود
عواملی که باعث به وجود آمدن جوش می شوند کدام ند؟

عواملی که باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی می شود کدام اند؟

از طرف دیگر، عامل دیگری که می تواند به شما کمک کند که فرق جوش و زگیل تناسلی را بهتر بدانید، این است که متوجه شوید چه عواملی باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی می شوند. توجه داشته باشید که برخلاف جوش در ناحیه تناسلی، زگیل بیشتر از همه به خاطر تماس جنسی با افراد آلوده به وجود می آید. به عبارت دیگر، در تماس جنسی با فردی که دارای ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV است، فرد سالم هم دچار زگیل تناسلی می شود.

در نتیجه این امر، افرادی که فعالیت جنسی زیاد با شرکای جنسی متعددی دارند، بیش از اندازه در معرض بروز این مشکل هستند. به خصوص اگر یک رابطه محافظت نشده داشته باشند و سیستم ایمنی بدن آنها هم ضعیف باشد، این احتمال دو چندان می شود. این افراد در معرض بیماری های دیگری مانند عفونت مقاربتی هم هستند.

البته توجه داشته باشید که تنها عامل به وجود آورنده زگیل تناسلی، تماس جنسی نیست. عوامل دیگری مانند لیزر یا اپلاسیون با استفاده از دستگاه های غیر بهداشتی نیز می توانند در این امر دخیل باشند. پس برای جلوگیری از زگیل تناسلی، تا حد امکان از این موارد دوری کنید.

لازم است تا تمام افراد جامعه از بیماری های مقاربتی و نحوه انتقال آنها اطلاع داشته باشند. به همین دلیل بهتر است تا بلاگ بیماری های مقاربتی را مطالعه کنید.

چطور فرق زگیل تناسلی با جوش را تشخیص دهیم؟

اکنون وقت آن رسیده که به مهمترین سوال این مقاله پاسخ دهیم؛ از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ چگونه می توانیم این دو عارضه را از یکدیگر تشخیص دهیم؟ اگرچه گفتیم که شما برای درمان جوش تناسلی نیازی ندارید حتما به پزشک مراجعه کنید، اما بهتر است به محض دیدن هر گونه برآمدگی غیر طبیعی در این ناحیه، از پزشک کمک بگیرید تا متوجه شود که آیا شما دچار زگیل تناسلی شده اید یا فقط جوش زده اید.

در ابتدای این مقاله هم به اختصار گفتیم که مهمترین فرق زگیل تناسلی و جوش که بیش از اندازه مشهود است، شکل ظاهری آنهاست. بدین صورت که جوش تنها یک برآمدگی نسبتا کوچک و ملتهب است. این در حالی است که زگیل تناسلی یک ضایعه گوشتی به نظر می رسد که در صورت پیشرفت بیماری، می تواند حالت خوشه ای شکل داشته باشد.

چطور فرق زگیل تناسلی با جوش را تشخیص دهیم

تفاوت دیگری که بین زگیل تناسلی و جوش دیده می شود، این است که از جوش ها مایعاتی مانند خون بیرون می آید. این در حالی است که شاید از زگیل تناسلی، چرک بیرون بیاید که این مسئله می تواند فاکتور مهمی برای تشخیص این بیماری ها باشد.

اما همان طور که گفتیم، برای تشخیص این بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده اید، هر چه سریع تر از روش های درمانی استفاده کنید. بعد از مراجعه به پزشک، ممکن است از آزمایش های مختلفی برای تشخیص آن استفاده کند. برخی از مهمترین آزمایشاتی که پزشک در این زمینه انجام می دهد شامل موارد زیر می شوند.

 • آزمایش خون
 • آزمایش  DNA
 • تست پاپ اسمیر: اغلب خانم های 21 سال به بالا که رابطه جنسی دارند، بهتر است هر 3 سال یک بار این آزمایش را انجام دهند تا مطمئن شوند که سلول های دهانه رحم آنها مشکلی ندارد. این تست می تواند برای تشخیص زگیل تناسلی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های دستگاه تناسلی باید تست پاپ اسمیر انجام دهید. آیا از این موضوع مطلع بودید؟

درمان جوش چگونه است؟

بعد از اینکه مطمئن شدید از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش و فرق این دو را به طور کامل متوجه شدید، وقت آن می رسد که به دنبال روشی برای درمان آنها باشید. در صورتی که در ناحیه تناسلی خود دچار جوش شده باشید، به احتمال زیاد بعد از گذشت یک بازه زمانی خود به خود از بین خواهد رفت و نیازی به نگرانی ندارد. با این حال، برای تسریع روند بهبودی، می توانید از پمادهای مخصوص و یا برخی روش های خانگی درمان جوش واژینال کمک بگیرید.

درمان جوش چگونه است

درمان زگیل تناسلی چگونه است؟

در حالی که درمان جوش خیلی راحت تر به نظر می رسید، برای درمان زگیل تناسلی باید حتما به پزشک مراجعه کنید و پزشکان هم از روش های دارویی و شیمیایی برای درمان آن استفاده می کنند. برخی از بهترین روش هایی که می توانند برای جلوگیری از بزرگ تر شدن زگیل تناسلی مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از:

 • کرم های موضعی
 • داروهای شیمیایی
 • سرما درمانی زگیل یا کرایوتراپی (استفاده از نیتروژن مایع بسیار سرد روی زگیل)
 • لیزر زگیل تناسلی

مقاله پیشنهادی ما : بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند.

سخن نهایی

همان طور که در این مقاله از لنداسپا متوجه شدید، فرق جوش با زگیل تناسلی بسیار متفاوت است و باید حتما این دو عارضه را از یکدیگر تشخیص دهید. از این رو، باز هم خیلی از خانم ها می پرسند که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ با توجه به نکات گفته شده در این مقاله، خیلی راحت می توان متوجه فرق جوش تناسلی با زگیل تناسلی شد. زیرا جوش طبیعتا حالتی برآمده و تقریبا هم سطح با پوست دارد. این در حالی است که زگیل تناسلی می تواند شکل کاملا متفاوت داشته باشد و به شکل یک زائده گوشتی به نظر می رسد.

سوالات متداول

آیا تماس جنسی باعث بروز جوش تناسلی می شود؟

تماس جنسی هیچ ارتباط مستقیمی با جوش تناسلی ندارد و مهمترین دلیل به وجود آورنده جوش در ناحیه تناسلی افراد، می تواند موارد دیگری مانند ژنتیک، بلوغ، اضافه وزن، دیابت نوع 2، بسته شدن فولیکول های مو و سایر موارد این چنینی باشند.

مهمترین تفاوت جوش و زگیل تناسلی چیست؟

اصلی ترین تفاوتی که با استفاده از آن می توانید متوجه فرق جوش و زگیل تناسلی شوید، ظاهر آنهاست. جوش ها سطح برآمده و نسبتا ملتهبی دارند که بعد از گذشت چند روز به راحتی از بین می روند. این در حالی است که زگیل تناسلی اگر درمان نشود، حالت خوشه ای شکلی به خود می گیرد و حتی گسترش می یابد.

4.7/5 - (29 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا