پوستسلامتسلامت جنسی

جوش ناحیه تناسلی زنان چیست و چگونه درمان می شود؟

به وجود آمدن جوش ناحیه تناسلی زنان امری نسبتا رایج است که اگر خیلی گسترش پیدا نکرده باشد، در منزل می توانید آن را درمان کنید. با این حال، توجه داشته باشید که اگر جوش در ناحیه تناسلی شما بیش از اندازه بزرگ و دردناک شده بود، باید هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله از لنداسپا، ما اطلاعات کاملی درباره جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان و روش های درمان آن در اختیار شما قرار می دهیم. پس اگر شما هم به دنبال روشی برای درمان جوش واژن خود هستید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

جوش واژن چیست؟

قبل از این که روشی برای درمان جوش تناسلی در دختر مجرد یا زنان در اختیار شما قرار دهیم، بهتر است بدانید که اصلا جوش واژن چیست؟ جوش واژن در واقع یک نوع برآمدگی دایره ای شکل در قسمت تناسلی خانم ها است که شاید گاهی مواقع عفونی و گاهی مواقع هم غیر چرکی باشد. در واقع این مسئله تا حد زیادی به میزان گسترش و پیشرفت جوش بستگی دارد.

اما به طور کلی، اغلب مواقع جوش های ناحیه تناسلی زنان شباهت خیلی زیادی به آکنه هایی دارند که ممکن است در بخش های مختلف بدن آنها نیز به وجود بیاید. با این حال، از آنجا که ناحیه تناسلی خانم ها اهمیت خیلی زیادی دارد و یکی از نقاط حساس بدن شناخته می شود، ممکن است وجود همین جوش های معمولی در ناحیه تناسلی باعث بروز احساس درد و سوزش زیادی شود.

جوش واژن چیست؟

بهترین دکتر زنان مشهد کیست؟ لیست 10 تایی

اگرچه بروز جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان نسبتا معمولی است، اما گاهی مواقع این امکان وجود دارد که این جوش ها شکلی متفاوت داشته باشند و به جای سر سفید بودن، رنگ آنها قرمز باشد. در هر یک از این موارد، بهتر است به دنبال روشی برای درمان جوش واژن خود باشید. زیرا در صورتی که گسترش پیدا کند، ممکن است آسیب های بیشتر و جدیدتری به بدن شما وارد کند.

دلایل به وجود آمدن جوش تناسلی زنان؟

علت بروز جوش ناحیه تناسلی می تواند موارد مختلفی می باشد که در این بخش، برخی از مهمترین آنها را توضیح می دهیم. به همین دلیل بعد از این که متوجه شدید علائم جوش تناسلی زنان چه مواردی هستند، بهتر است تا حد امکان از آنها دوری کنید. به طور کلی، شما با رعایت برخی نکات کلیدی و مراقبت های بهداشتی، می توانید تا حد بسیار زیادی از بروز جوش در ناحیه تناسلی خود دوری کنید. برخی از مهمترین دلایل بروز جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان عبارت اند از:

درماتیت تماسی

ممکن است برخی از افراد فکر کنند که احتمال بروز جوش تناسلی در دختر مجرد بسیار پایین است. این در حالی است که باید بین افراد بگوییم، ساده ترین موارد مانند استفاده نامناسب از صابون ها و ژل های شستشو در ناحیه تناسلی هم می تواند باعث بروز جوش ناحیه تناسلی زنان شود. به عنوان مثال، اگر شما از نوعی محصول بهداشتی خاص برای ناحیه تناسلی خود استفاده می کنید که پوستتان به آن حساسیت داشته باشد، احتمال این که به جوش های تناسلی مبتلا شوید، بسیار بیشتر است.

جوش واژن چیست؟

اگر دچار عفونت واژن هستید به شما بلاگ درمان عفونت واژن در خانه را معرفی میکنیم.

علاوه بر این، اگر به صورت مداوم استحمام نکنید و به طور کلی، عدم رعایت نکات بهداشتی هم می تواند یکی دیگر از مهمترین دلایل بروز جوش تناسلی زنان شود. زیرا باقی ماندن هر مایع اضافی در دستگاه تناسلی می تواند یکی از مهمترین دلایل بروز جوش در قسمت واژن شود. برخی از مهمترین مواردی که منجر به بروز جوش ناحیه تناسلی زنان می شوند، عبارتند از:

• بعضی از نوار های بهداشتی و تامپون های حساسیت زا
• ژل های شستشو و صابون ها و محصولات معطر
• بعضی از دستمال های مرطوب زنانه، لوسیون، پودر یا عطر و دئودورانت های خوشبو کننده
• شوینده های واژینال
• بعضی از داروهای موضعی بدون نسخه
• شوینده های لباس
• بعضی از کرم های مرطوب کننده و روان کننده واژن، لوسیون ها یا کرم های محرک و یا حتی داروهای از بین برنده اسپرمی از کره ها، یا کاندوم

فولیکولیت (موهای زیر پوستی)

فولیکولیت هم یکی دیگر از علل بروز جوش تناسلی زنان در نظر گرفته می شود که به خاطر عفونت پیاز مو در اثر رشد باکتری به وجود می آید. گاهی اوقات، این امکان وجود دارد که وقتی شما موهای ناحیه تناسلی خود را می تراشید، موقع رشد مجدد، این موها به جای این که از پوست بیرون بیایند، به داخل پوست بر می گردند. این امر می تواند یکی از رایج ترین دلایل جوش زدن در قسمت واژن باشد که احتمال بروز عفونت هم در آن بسیار زیاد است.

فولیکولیت (موهای زیر پوستی)

جوش صورت نیز یکی از مشکلات پوستی همه گیر است که با مطالعه کردن بلاگ برای درمان جوش صورت چه بخوریم، درمان این مشکل را خواهید یافت.

هیدرآدنیت عفونی

از دیگر دلایل بروز جوش ناحیه تناسلی زنان که اهمیت بسیار زیادی در سلامت آنها دارد، ابتلا به عارضه هیدرآدنیت عفونی است. این عارضه منجر به بروز جوش های دردناک و بدون چرکی می شود که شاید خانم ها را از انجام کارهای روزمره خود باز دارد. البته باید بدانید که یکی از علت های بروز جوش ناحیه تناسلی مردان هم می تواند همین عارضه باشد.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

آلاسکا مکنت جذام یکی از انواع عفونت های پوستی و ویروسی شناخته می شود که می تواند به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل بروز جوش تناسلی در دختر مجرد در نظر گرفته شود. این عارضه هم باعث بروز جوش ناحیه تناسلی زنان و هم مردان می شود. با این حال، با استفاده از برخی داروهای موضعی و خوراکی، می توان از این عفونت های پوستی رها شد که با مراجعه به پزشک متخصص، این امر برای شما امکان پذیر می شود.

ایجاد جوش تناسلی در دختر مجرد طبیعی است؟

با توجه به نکاتی که پیش از این گفتیم، باز هم این امکان وجود دارد که خیلی از افراد بپرسند که آیا جوش تناسلی در دختر مجرد هم به وجود می آید؟ همان طور که در بخش بالا هم ذکر کردیم، جوش تناسلی می تواند یکی از مهمترین عارضه هایی باشد که هیچ گونه ارتباط قطعی با فعالیت های جنسی فرد ندارد و ممکن است در افراد مجرد هم به راحتی به وجود بیاید.

گفتیم که مهمترین دلایل بروز این جوش ها، عدم رعایت نکات بهداشتی و یا مصرف برخی از کرم ها و شوینده های خاص است. به علاوه، موهای زیر پوستی هم می تواند از دیگر دلایل بروز این مشکل باشد. در نتیجه این امر، می توان گفت که جوش تناسلی در دختر مجرد به وجود می آید و امری کاملا طبیعی است.

ایجاد جوش تناسلی در دختر مجرد طبیعی است؟

مقاله پیشنهادی ما در این بخش :‌ انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر ممکن است؟

روش های درمان جوش تناسلی زنان چیست؟

در صورتی که جوش ناحیه تناسلی زنان نسبتا کوچک و غیرالتهابی باشد، به راحتی می توان آن را درمان کرد و حتی این امکان وجود دارد که بعد از گذشت چند روز به صورت خود به خود از بین برود. این در حالی است که ممکن است خیلی از افراد، احساس درد خیلی شدید داشته باشند و به همین دلیل هم نیاز به درمان های جدی تری دارند. به طور کلی، هم به صورت روش های خانگی و هم دارویی می توان این عارضه را درمان کرد که در این بخش، آنها را توضیح می دهیم.

֎ درمان دارویی برای جوش تناسلی زنان

در صورتی که جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان بیش از اندازه بزرگ و عفونی شده باشد، باید حتما از روش های دارویی برای درمان آن استفاده کنند. در این قسمت، می توانید برخی از رایج ترین روش های درمان جوش واژن به صورت دارویی را مشاهده کنید.

درمان دارویی برای جوش تناسلی زنان

֎ داروهای موضعی مانند پماد برای درمان جوش تناسلی زنان

در صورتی که برای درمان جوش ناحیه تناسلی زنان به پزشک متخصص مراجعه کنید به احتمال بسیار زیاد برای شما داروهای موضعی مانند های خاصی تجویز می کند. علاوه بر این، ممکن است پزشک شما بخواهد که وقتی آزمایش های خاص بدهید تا مطمئن شود که دلیل بروز جوش تناسلی در شما دقیقا چه موردی است. بعد از این که متوجه دلیل بروز این مشکل شد، ممکن است از روش های دارویی خاصی مانند استفاده از داروهای ضد آلرژی خوراکی و یا حتی پمادهای موضعی برای شما کمک بگیرد.

مقاله پیشنهادی ما : بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند .

֎ درمان خانگی جوش ناحیه تناسلی زنان

همان طور که در ابتدای این مقاله هم گفتیم، بروز جوش ناحیه تناسلی زنان می تواند امری کاملا رایج و اجتناب ناپذیر باشد. از این رو، اگر جوش ناحیه تناسلی شما خیلی عفونی نباشد و اندازه نسبتا کوچکی هم داشت، می توانید از روش های خانگی برای درمان آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که تا حد امکان، این جوش ها را دستکاری نکنید و نترکانید.

زیرا دست زدن به آنها می تواند باعث گسترش عفونت شود و جوش های ناحیه تناسلی شما نه تنها کاهش پیدا نمی کنند، بلکه بیشتر هم می شوند. برخی از بهترین روش های درمان خانگی جوش ناحیه تناسلی زنان که تاثیر فوق العاده زیادی هم دارند، عبارتند از:

֎ استفاده از کمپرس آب گرم

یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای درمان خانگی جوش در ناحیه تناسلی خانم ها، استفاده مداوم از کمپرس آب گرم است. برای کمک گرفتن از این روش، فقط کافی است که یک دستمال نخی تمیز را درون آب گرم قرار دهید و بعد از اضافه کردن آب، آن را به مدت 10 دقیقه روی ناحیه دستگاه تناسلی بگذارید.

استفاده مداوم از این روش به صورت روزانه بین 3 تا 4 بار، می تواند به شما کمک کند که ناحیه التهابی در بخش تناسلی خود را درمان کنید. زیرا آب گرم موجب افزایش خون رسانی و تعداد گلبول های سفید در این ناحیه می شود و بیشتر شدن گلبول های سفید هم یکی از اصلی ترین دلایل درمان جوش ناحیه تناسلی است.

֎ رژیم غذایی مناسب

در صورتی که رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می تواند کمک بسیار زیادی به درمان جوش ناحیه تناسلی خود کنید. مهمترین عاملی که می تواند به درمان جوش ناحیه تناسلی زنان کمک کند، مصرف غذاهایی است که ویتامین A و ویتامین C دارند. به علاوه، سعی کنید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید و با انجام این کار، ph خون خود را متعادل نمایید.

رژیم غذایی مناسب

برای پریود شدن چه بخوریم؟ این بهترین و کامل ترین بلاگی است که میتوانید پیدا کنید.

֎ پودر زردچوبه و زنجبیل

به احتمال زیاد پودر زردچوبه و زنجبیل در همه خانه ها یافت می شود. از این رو، استفاده از آن هم بسیار راحت بوده و فقط کافی است که مقداری پودر زردچوبه و زنجبیل را با یکدیگر ترکیب کرده و با استفاده از کمی آب، آن را به حالت خمیر در بیاورید. استفاده مداوم به مدت 3 تا 4 روز از این ترکیب، می تواند کمک زیادی به درمان جوش تناسلی شما کند.

֎ زردچوبه و عسل

به طور کلی، زردچوبه تاثیر فوق العاده برای درمان جوش تناسلی دارد. از این رو، شما می توانید این ماده را با محصولات دیگری هم ترکیب کرده و ماسک های فوق العاده ای برای درمان جوش های ناحیه تناسلی خود تولید کنید. به عنوان مثال، علاوه بر استفاده از پودر زردچوبه و زنجبیل، می توانید زدچوبه را با عسل هم ترکیب کنید و شب قبل از خواب، آن را روی ناحیه مورد نظر خود قرار دهید. برای این که مطمئن شوید این ترکیب لباس شما را کثیف نمی کند، می توانید در همان قسمت یک گاز استریل قرار دهید.

قرص متفورمین برای کیست تخمدان چه فوایدی دارد؟

֎ زردچوبه، شیر و سرکه

ماسک دیگری که از زردچوبه به وجود می آید، ترکیب این ماده با شیر و سرکه است. فقط کافی است که اندازه کافی از شیر و سرکه را با یکدیگر مخلوط کنید و بعد از اضافه کردن کمی زردچوبه، آن را به ناحیه تناسلی خود بمالید. در صورت امکان، سعی کنید این روش را حداقل دو بار در روز امتحان کنید و بعد از گذشت چند روز، جوش تناسلی شما از بین برود.

زردچوبه و شیر برای درمان جوش واژن

֎ عصاره درخت چای

یکی دیگر از محصولات فوق العاده که خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی دارد و می تواند کمک زیادی به درمان جوش تناسلی در دختر مجرد یا زنان متاهل کند، استفاده از عصاره درخت چای است. از مدت ها پیش تاکنون، از این عصاره برای درمان جوش ها و التهابات پوستی در بخش های مختلف بدن استفاده می شده است. فقط توجه داشته باشید که عصاره درخت چای غلظت زیادی دارد و فقط باید آن را به جوش های خود بزنید.

֎ روغن کرچک

در نهایت، آخرین روش درمان خانگی جوش ناحیه تناسلی زنان که به درمان التهابات پوستی شما کمک زیادی می کند، استفاده از روغن کرچک است. به صورت روزانه، 2 و یا حتی 3 بار مقداری روغن کرچک را روی ناحیه تناسلی خود مالیده و بعد از گذشت 10 دقیقه آن را بشویید.

بیماری های پوستی متعددی با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند به همین دلیل بهتر است که بلاگ از کجا بفهمیم رگیل تناسلی داریم یا جوش را بخوانید.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کاملی درباره جوش ناحیه تناسلی زنان به دست آوردید. همان طور که متوجه شدید، این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و به همین دلیل هم هیچ ارتباطی به شرایط جنسی افراد ندارد. از این رو، جوش تناسلی در دختر مجرد هم کاملا طبیعی و امکان پذیر است. برای جلوگیری از بروز این مشکل، بهتر است بهداشت فردی خود را تا حد امکان رعایت کنید و در صورت ابتلا هم از روش هایی که در بالا گفتیم، برای درمان آنها استفاده نمایید.

سوالات متداول

چه زمانی برای درمان جوش تناسلی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که در ناحیه تناسلی شما جوش های بسیار بزرگ و عفونی به وجود آمده و باشد سوزش و درد بسیار زیادی هم احساس کنید، باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

آیا ترکاندن جوش ناحیه تناسلی اشکالی دارد؟

تا حد امکان سعی کنید از دست زدن به جوش های ناحیه تناسلی خود بپرهیزید. زیرا دستکاری و ترکاندن این جوش ها می تواند یکی از اصلی ترین دلایل گسترش عفونت و افزایش تعداد و التهاب جوش ها باشد.

3.8/5 - (6 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا