سلامت جنسی

بهترین و سریع ترین روش برای درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از بیماری های نسبتا رایج در بسیاری از آقایان و خانم ها در نظر گرفته می شود که همان طور که از نام آن هم می توان حدس زد، بیشتر در ناحیه تناسلی افراد به وجود می آید. اما به نظر شما بهترین روش درمان زگیل تناسلی چیست؟ چه زمانی باید برای درمان این بیماری به پزشک مراجعه کنیم؟ آیا در خانه می توان این بیماری را درمان کرد؟ ما در این مقاله از لنداسپا، به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد. پس حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قبل از این که سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی را برای شما توضیح دهیم، باید بگوییم که این بیماری می تواند واگیر دار باشد و مهمترین روش انتقال آن هم از طریق تماس به وجود می آید. اما به طور کلی، نوعی زگیل تناسلی که با نام اچ پی وی نیز شناخته می شود، بیشتر از همه در خانمها و آقایان دیده می شود که از نظر جنسی فعال بوده و بیش از اندازه در معرض این بیماری قرار می گیرند. در ادامه، می توانید متوجه شوید که راه های درمان زگیل تناسلی چیست و باید برای درمان زگیل تناسلی چه کارهایی انجام دهید؟

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش ؟

زگیل تناسلی چیست و چرا به وجود می آید؟

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

قبل از این که بدانید راه درمان زگیل تناسلی چیست و چگونه می توان از این بیماری خلاص شد، خوب است اطلاعاتی درباره آن به دست بیاورید. زگیل تناسلی به نوعی زائده گوشتی گفته می شود که اغلب مواقع خیلی نرم است و همان طور که گفتیم، غالبا در نواحی تناسلی خانم ها و آقایان دیده می شود. زمانی که فردی به زگیل تناسلی مبتلا می شود، به احتمال زیاد احساساتی مانند خارج، درد و ناراحتی دارد. به همین دلیل هم بهتر است این فرد هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان زگیل تناسلی باشد.

همان طور که در ابتدای این مقاله هم گفتیم، مهمترین افرادی که در معرض بروز زگیل تناسلی هستند، خانم ها و آقایانی هستند که رابطه جنسی دارند. زیرا این بیماری می تواند واگیر دار باشد و یکی از مهمترین دلایل ابتلا به آن، داشتن رابطه جنسی با افراد آلوده است. به خصوص کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند و یا اطلاعات کافی درباره وضعیت جسمی طرف مقابل خود ندارند، بیش از حد در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

نکته جالب توجه درباره زگیل تناسلی این است که هم خانم ها و هم آقایان می توانند به آن مبتلا شوند و هیچ گونه محدودیتی از این نظر در میان آنها وجود ندارد. در صورتی که این بیماری درمان نشود، ممکن است باعث بروز عفونت های خیلی جدیدتری شود. به همین دلیل هم به محض مشاهده علائم آن، باید هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان زگیل تناسلی باشید.

مهم ترین بیماری هایی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می شوند

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی که به صورت مقعدی و یا واژنی است انتقال می‌یابد.بروز این زگیل ها ممکن است مدتی بعد از ایجاد عفونت رخ دهد.بعد از نمایان شدن ممکن است زگیل قابل تشخیص نباشد زیرا در بعضی موارد بسیار کوچک و به رنگ پوست هستند .

زگیل های تناسلی ممکن است بافتی شبیه گل‌کلم یا صاف داشته باشند که در صورت لمس قابل تشخیص و مشاهده هستند.این زگیل ها در ناحیه مربوطه به شکل چندتایی یا تکی ظاهر می‌شوند

تفاوت HPV و زگیل تناسلی چیست؟

تفاوت HPV و زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی مربوط می تواند بیماری اچ پی وی خیلی گسترده تر از زگیل تناسلی معمولی باشد و بیماری های دیگر را نیز شامل می شود. البته باید بدانید که اچ پی وی به طور کامل با زگیل تناسلی متفاوت است. این امکان وجود دارد که برخی از نمونه های زگیل تناسلی به خاطر کار های دیگری غیر از فعالیت های جنسی به وجود آمده باشد.

اما به طور کلی، اغلب پزشکان اعتقاد دارند که هم اچ پی و هم زگیل تناسلی به خاطر انتقال ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آیند. با این حال، ممکن است تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشند که این موضوع را پزشک بهتر از هرکسی تشخیص می دهد.

واژینیسموس و درمان آن را به طور کامل بشناسید

درمان های زگیل تناسلی کدام اند؟

همان طور که متوجه شدید، ابتلا به زگیل تناسلی می تواند بسیار آزاردهنده باشد. در صورتی که هنوز این بیماری بیش از اندازه عود نکرده باشد، می توانید برای درمان آن از روش های خانگی استفاده کنید. این در حالی است که اگر خیلی دیر متوجه بیماری زگیل تناسلی شوید، شاید مجبور شوید برای درمان آن حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از روش های پزشکی مانند لیزر کمک بگیرید.

اگر شما هم به این بیماری مبتلا شده اید، بهتر است هرچه سریع تر به سراغ بهترین روش درمان زگیل تناسلی بروید که در این بخش، به برخی از مهمترین آنها را توضیح می دهیم.

درمان های زگیل تناسلی کدام اند؟

درمان پزشکی زگیل تناسلی

یکی از بهترین راه های درمان زگیل تناسلی که خیال شما را بابت بهبودی راحت می کند، مراجعه به پزشک متخصص است. در این زمینه، پزشک شما را به طور کامل معاینه می کند متوجه می شود که بهترین داروی درمان زگیل تناسلی برای شما کدام است. برخی از رایج ترین داروهایی که خیلی از پزشکان برای درمان این بیماری تجویز می کنند، شامل موارد زیر می شوند.

 • ایمی کیمود با نام تجاری آلدارا
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید (به اختصار TCA)

داروهایی که در بخش بالا بیان کردیم جز بهترین قرص برای زگیل تناسلی بود هم چنین مواردی هستند که خیلی از پزشکان برای درمان زگیل تناسلی به بیماران خود توصیه می کنند. در صورتی که با مصرف این دارو باز هم زگیل تناسلی شما درمان نشود، به احتمال زیاد باید به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از روش های جراحی سرپایی، این زائده گوشتی را برای شما از بین ببرد. روش هایی که در آنها پزشکان با استفاده از آنها زگیل تناسلی را در شما از بین می برند، عبارت اند از:

لیزر

انجام لیزر یکی از سریع ترین درمان زگیل تناسلی است.در این روش پزشک یا دکتر متخصص با بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر سعی در کورتاژ یا از بین بردن زگیل می نماید.این شیوه به عنوان قطعی ترین و موثرترین روش های درمان شناخته شده است.از مزایای این روش می توان به :

 • عدم خونریزی
 • نیاز به پانسمان ندارد
 • کاملا سرپایی و نیاز به بستری ندارد
 • امکان بازگشت برای زگیل تناسلی وجود ندارد
 • نیاز به بیهوشی عمومی بیمار نیست

 کرایوتراپی یا روش فریز کردن

این روش پس از لیزر به عنوان بهترین روش درمان زگیل تناسلی شناخته شده است.در این روش که توسط متخصص پوست انجام می‌شود،ماده ای شیمیایی بر روی زگیل قرار داده می گیرد که در اثر آن زگیل ها دچار یخ زدگی شده و از بین می‌روند.انجام کرایوتراپی نزدیک به 75 درصد موفقیت آمیز بوده و قابل بازگشت نخواهد بود

تزریق اینترفرون

آخرین روشی که برای درمان زگیل تناسلی می خواهیم به شما معرفی کنیم تزریق داروی اینترفرون است.این دارو به صورت عضلانی،زیر پوستی و وریدی قابل تزریق می‌باشد و قابل ذکر است که هیچ گونه داروی خوراکی به صورت محلول یا قرص از آن موجود نمی‌باشد

آیا بعد از لیزر زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

در پاسخ به این سوال که آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت باید بگوئیم که پس از درمان صد در صد زگیل تناسلی با استفاده از لیزر یا سایر روش های موجود شما می‌توانید رابطه جنسی برقرار نمائید.البته در نظر داشته باشید که حتما قبل از رابطه جنسی با پزشک مربوطه خود مشورت کنید.

رابطه بعد از درمان زگیل تناسلی نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.برای مثال بهتر است تا چند وقت بعد از درمان از داشتن رابطه دهانی خودداری کنید زیرا شاید احتمال مبتلا به آن وجود داشته باشد.پس توجه داشته باشید تا زمانی که زخم های ناشی از لیزر باقی مانده است از برقراری رابطه بپرهیزید .اما پس از درمان و التیام کامل زخم ها می‌توانید رابطه جنسی بی خطری داشته باشید.

درمان خانگی زگیل تناسلی

پیش از این نیز به اختصار گفتیم که اگر این بیماری بیش از اندازه عود نکرده باشد، می توانید از روش های خانگی برای درمان آن کمک بگیرید. البته باید بدانید که راه درمان زگیل تناسلی در خانه بیشتر برای جلوگیری از تشدید علائم بیماری هستند. به عنوان مثال، اگر به خاطر زگیل تناسلی دچار احساس درد و خارش زیاد می شوید، به احتمال زیاد با استفاده از این روش های خانگی بتوانید آنها را کنترل کنید.

انتقال زگیل تناسلی از طریق لیزر امکان پذیر است؟

درمان خانگی زگیل تناسلی

به عنوان مثال، برخی از رایج ترین روش های درمان زگیل تناسلی با استفاده از روش های خانگی، مواردی مانند استفاده از سرکه سیب، سیر، روغن درخت چای، چای سبز، آلوئه را، زردچوبه، پیاز، عصاره آناناس و سایر موارد این چنینی هستند.

در حالی که شاید خیلی از افراد باور داشته باشند که روش های خانگی درمان زگیل تناسلی نمی توانند کارساز باشند، اما باید بدانید که خیلی از کسانی که در روزهای ابتدایی ابتلا به این عارضه بودند، از این روش ها استفاده کردند و نتیجه مؤثری هم گرفته اند. به همین دلیل بهتر است اول از همه، مطمئن شوید که در روزهای ابتدایی ابتلا به زگیل تناسلی هستید.

آیا زگیل تناسلی درمان صددرصد دارد؟

ممکن است برخی از افراد فکر کنند که حتی اگر از بهترین و سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی هم استفاده کنند، باز هم نمی تواند به نتیجه مورد انتظار خود دست پیدا کنند. به همین دلیل هم برای این افراد، سوال پیش می آید که آیا درمان زگیل تناسلی قطعی است؟ با استفاده از چه روشی می توانیم به صورت صد در صدی از زگیل تناسلی خلاص شویم؟ برای پاسخ به این افراد، باید بگوییم که بهترین راه درمان زگیل تناسلی که به شما این اطمینان را می دهد که دیگر به هیچ عنوان اثری از زگیل در شما دیده نخواهد شد، استفاده از لیزر است.

آیا زگیل تناسلی درمان صددرصد دارد؟

البته همان طور که پیش از این نیز گفتیم، لیزر برای مواردی کاربرد دارد که با استفاده از روش های خانگی و درمانی، زگیل تناسلی شما از بین نرفته باشد و پزشک مجبور شود با استفاده از لیزر، آن را از بین ببرد. در این روش، پزشک متخصص با استفاده از لیزر کربن دی اکسید، می تواند برای همیشه زگیل تناسلی شما را از بین ببرد.

روش های پیشگیری از زگیل تناسلی

به احتمال زیاد همه شما این ضرب المثل را شنیده اید که می گوید، پیشگیری بهتر از درمان است. پیش از این که به دنبال روش های درمان زگیل تناسلی باشید، بهتر است از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. یکی از بهترین روش های پیشگیری از زگیل تناسلی، استفاده از واکسن اچ پی وی است که خیلی از افراد آن را با نام واکسن گارداسیل و یا گارداسیل 9 نیز می شناسند. این واکسن ها هم برای خانم ها و هم برای آقایان موثر است و می تواند از آنها در برابر زگیل تناسلی محافظت کند.

لازم به ذکر است که واکسن ها می توانند تاثیر فوق العاده ای برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم برای خانم ها نیز داشته باشند. اما به طور کلی، می توانید از روش های ساده تری هم برای پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده کنید. این روش ها که با استفاده از آن ها می توانید از بروز زگیل تناسلی پیشگیری کنید، عبارت اند از:

روش های پیشگیری از زگیل تناسلی
 • جلوگیری از رفتارهای جنسی پرخطر
 • دختر استفاده از کاندوم موقع داشتن رابطه جنسی
 • مراجعه به پزشک در صورت مشاهده هرگونه برجستگی پوستی در ناحیه تناسلی
 • تزریق واکسن به ویژه برای دختر خانم ها
 • خودداری از دستکاری و کندن ضایعات پوستی
 • عدم استفاده از تیغ در نواحی تناسلی در صورت ابتلا به زگیل (استفاده از ماشین و موتور های شیمیایی)

سخن نهایی

همان طور که در این مقاله متوجه شدید، درمان زگیل تناسلی می تواند راه های مختلفی داشته باشد و نسبت به شرایط بیمار، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت به نظر برسد. اما به طور کلی، بهتر است در صورت مشاهده هرگونه علائم، حتما در سریع ترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا در صورتی که خیلی سریع متوجه زگیل تناسلی شوید، خیلی راحت تر می توانید آن را درمان کنید. این در حالی است که اگر درمان را به تعویق بیندازید، شاید زگیل تناسلی در شما خیلی گسترش پیدا کند و بخش های دیگر بدنتان را نیز بگیرد.

سوالات متداول

چرا زگیل تناسلی بوجود می آید؟

مهمترین افرادی که در معرض بروز زگیل تناسلی هستند، خانم ها و آقایانی هستند که رابطه جنسی دارند. کسانی که شرکای جنسی متعددی دارند و یا اطلاعات کافی درباره وضعیت جسمی طرف مقابل خود ندارند، بیش از حد در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

آیا تبخال واژن همان زگیل تناسلی است؟

تبخال تناسلی،زخم های دردناک و آزاردهنده ایجاد می کند و در زنان باردار خطرناک تر از زگیل است. خطرات زگیل تناسلی بیشتر از تبخال تناسلی است.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا