تناسب اندام

آیا استفاده از چای سبز برای لاغری و کاهش وزن مؤثر است؟

خواص چای سبز برای لاغری و کاهش وزن، باعث شده که افراد زیادی برای رسیدن به تناسب اندام و وزن دلخواهشان، از آن استفاده کنند و نتیجه فوق العاده ای بگیرند. اما آیا این نوع داروی گیاهی فقط خاصیت لاغری دارد؟ ضرر های آن چیست؟ چه خواصی از چای سبز باعث شهرت بیش از اندازه آن شده؟ بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری چه زمانی است؟ با چای سبز چگونه لاغر شویم؟ در این مقاله از لنداسپا، از تمامی فواید و مضرات لاغری با چای سبز مطلع شده و می توانید با خیال راحت تری این گیاه را مصرف کنید

خوب است بدانید که یکی از سالم ترین نوشیدنی های روی کره زمین، چای سبز است. این ماده مقوی، از فواید بسیاری برخوردار است که کاهش وزن و نشاط آوری، تنها بخشی از فواید آن محسوب شده و معمولا در رژیم های غذایی افرادی که قصد لاغری دارند، جای داده می شود. اگر شما هم قصد لاغری در کوتاه مدت را دارید و برای سلامتی بدن خود ارزش قائل می شوید، استفاده از چای سبز گزینه ای عالی برای شما به شمار می رود؛ زیرا همان طور که پیش از این گفتیم، این چای از خواص بسیاری برخوردار است.

یکی از سالم ترین نوشیدنی های روی کره زمین، چای سبز است

مقاله پیشنهادی: استپ وزنی چیست

تاریخچه چای سبز برای لاغری

تا کنون می دانید که چای سبز برای لاغری و کاهش وزن، فواید بسیاری دارد؛ اکنون می خواهیم بدانیم که چای سبز چیست؟ از کدام قسمت کره زمین کشف شده و اطلاعات این چنینی دیگر که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. چای سبز، نوعی چای است که از گیاهی به نام کاملیا سیننسیس به دست می آید؛ این نوع چای، فرآیند پژمردگی و اکسیده شدن چاهای معمولی را نمی گذراند. اصالت چای سبز به کشور چین باز می گردد، اما امروزه در کشور های دیگر، مخصوصا کشور های شرق آسیا تولید و توزیع می شود.

چای سبز نیز از انواع مختلفی برخوردار است که با توجه به نوع استفاده، نوع باغبانی، فرآوری تولید، شرایط رشد و زمان برداشت، با یکدیگر متفاوت بوده و خواص هر کدام با دیگری نیز تفاوت دارد. خوب است بدانید که یکی از عواملی که مردم چین، ژاپن و کره طول عمر بالایی دارند و از وزن متناسبی برخوردار هستند، استفاده از خوراکی های دریایی و نوشیدنی های سالم و مفید مانند چای سبز است. در کشور چین، نوعی رشته  تحصیلی با عنوان چای شناسی نیز وجود دارد که سالیانه افراد زیادی در این رشته درس می خوانند.

مقاله پیشنهادی: ورزش کردن در آب چگونه به لاغری کمک می‌کند

خواص چای سبز برای لاغری

یکی از دلایل شهرت بی حد و اندازه چای سبز، خواص چای سبز برای لاغری و کاهش وزن است که بسیاری از کارشناسان تغذیه، مصرف این نوشیدنی فوق العاده مقوی را پیشنهاد می کنند. چای سبز، دارای ترکیباتی است که به بدن سود می سانند؛ ترکیبات چربی سوزی آن، برای بدن بسیار خوب است و به لاغری و کاهش وزن منجر می شود.

خواص چای سبز برای لاغری

مقاله پیشنهادی: قرص مخمر آبجو برای چاقی صورت

1. افزایش کافئین بدن با مصرف چای سبز

در حال حاضر اغلب افراد برای سر حالی اول صبح، از کافئین استفاده می کنند تا برای بقیه روز هم نیز انرژی لازم را داشته باشند. نوشیدنی هایی که دارای کافئین هستند، معمولا برای سایر نقاط بدن ضرر دارند؛ اما با استفاده از چای سبز، نه تنها کافئین مورد نیاز بدن تأمین می شود، بلکه دیگر ترکیبات موجود در آن برای سایر نقاط بدن مفید و خوب است. کافئین ماده ای است که به سوزاندن چربی ها و بهبود عملکرد ورزشی بدن کمک می کند.

قطعا یک استکان متوسط چای سبز که حدودا 75 میلی گرم حجم دارد، نسبت به یک فنجان قهوه که حدودا 100 تا 140 میلی گرم حجم دارد، از کافئین کمتری برخوردار است. پس چای سبز گزینه بهتری نسبت به قهوه به شمار می رود؛ زیرا می توانید حجم بیشتری از آن را مصرف کنید.

2. چای سبز، سرشار از آنتی اکسیدان

یکی از ترکیباتی که در چای سبز برای لاغری و کاهش وزن وجود دارد و از تأثیرات خوبی برخوردار بوده، آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها نوعی ترکیب گیاهی هستند که باعث مقاومت بدن در برابر رادیکال های آزاد می شوند. در سال های اخیر، تحقیقات انجام شده نشان می دهد که استفاده از چای سبز و عصاره چای سبز، باعث افزایش متابولیسم و آنتی اکسیدان در بدن شده که در نتیجه، باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

چای سبز، سرشار از آنتی اکسیدان

عمل لاغری لیپوماتیک، شاید یک عمل سریع برای کاهش چربی های بدن باشد؛ اما دارای عوارض متعددی است که در مقاله عوارض لیپوماتیک توضیح داده ایم.

3. به حرکت در آوردن سلول های چربی، یکی دیگر از خواص چای سبز

هنگامی که بدن تحرک زیادی دارد، برای تأمین سوخت مورد نیاز به سلول های چربی مراجعه می کند. برای سوزاندن چربی، باید چربی های موجود درون سلول های چربی تجزیه شوند و به جریان خون بپیوندند. تمامی این کار ها با کمک هورمون های چربی انجام می شوند که استفاده از چای سبز، گزینه بسیار مناسبی برای کمک به هورمون های چربی به شمار می رود.

کم‌کاری تیروئید می‌تواند یکی از مهم ترین عوارض چاقی در بین افراد باشد

فواید فوق العاده چای سبز برای لاغری

پیش از این گفتیم که چای سبز توانایی افزایش متابولیسم در بدن را دارد که باعث لاغری و کاهش وزن نیز می شود. تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که کاهش چربی های بدن مخصوصا ناحیه شکم، از دیگر توانایی های چای سبز است. یکی از این تحقیقات، به مدت 12 هفته طول کشیده است؛ در این تحقیق 240 نفر از افرادی که به چاقی مبتلا هستند را به صورت گروهی تقسیم کرده بودند؛ افرادی که در گروه چای سبز قرار داشتند در مقایسه با گروه های دیگر، مقدار قابل توجه تری از وزن بدنشان، چربی بدنشان، دور کمر و چربی شکمشان کاهش یافته بود.

کاهش چربی های شکم با استفاده از چای سبز

لازم است بدانید که تمامی چربی های بدن، شبیه به هم نیستند و برخی از آنها دقیقا زیر پوست قرار دارند. ممکن است شما هم مقدار زیادی چربی احشایی داشته باشید؛ در زبان رایج ایرانی ها به چربی احشایی، چربی شکم نیز گفته می شود. چربی های احشایی یا شکم، ارتباط مستقیمی با بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 دارند؛ تحقیقات انجام شده روی این گیاه، نشان دهنده این است که ترکیبات موجود در چای سبز برای لاغری و از بین بردن چربی ها احشایی بسیار مناسب هستند.

کاهش چربی های شکم با استفاه از چای سبز

مقاله پیشنهادی: برای لاغر شدن چی بخوریم

افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها با چای سبز

همن طور که می دانید در بدن ما، متابولیسم نقش به سزایی در هضم مواد غذایی ایفا می کند که همین هضم غذا، یکی از عوامل مهم برای لاغری و کاهش وزن به شمار می رود. یکی دیگر از خواص چای سبز برای لاغری، کاهش اشتها است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. از دیگر عوارض چای سبز، کم شدن آب بدن است که باعث گرسنگی می شود، در این حال بدن خوردن آب را به خوردن غذا ترجیح می دهد؛ به همین دلیل گرسنگی که فرد احساس می کند از بین رفته و به لاغری منجر می شود؛ زیرا شما مقدار بسیار زیادی آب نوشیده اید.

چای سبز برای لاغری چقدر مؤثر است؟

عواملی که پیش از این برای شما گفتیم، نشان دهنده تأثیر فوق العاده چای سبز برای لاغری است. اگر به درستی از این گیاه دارویی استفاده کنید، قطعا هیچ مشکلی برایتان به وجود نمی آید و باعث تناسب اندام و سلامتی بدن خود نیز می شوید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که مقدار دقیق افزایش متابولیسم، مشخص نیست؛ یعنی ممکن است در بدن فردی منجر به لاغری سریع با چای سبز شود و در بدن فردی دیگر هیچ تأثیری نداشته باشد؛ این نکته به بدن خود شما بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی: ماسک زنجبیل برای لاغری صورت 

چای سبز برای لاغری چقدر مؤثر است؟

بهترین روش مصرف چای سبز برای لاغری

برای استفاده از چای سبز، راه های مختلفی پیش رو دارید که می توانید هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید. شما می توانید با تهیه عصاره چای سبز خالص به شکل قرص و یا استفاده از مکمل های چربی سوز دارای چای سبز، نتیجه باور نکردنی و فوق العاده را برای خود به ارمغان آورید. البته اغلب افراد مکمل های چربی سوز دیگری مانند عصاره پرتغال تلخ و اسید های آمنیه را با عصاره چای سبز مخلوط کرده و سپس استفاده می کنند؛ این روش کاملا سلیقه ای است و به نظر شما بستگی دارد.

گیاه پاخری برای لاغری تأثیر بسیار خوبی داشته و به سوزاندن چربی ها کمک می کند

بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری

همان طور که پیش از این گفتیم، چای سبز از مقدار کافئین قابل توجه ای برخوردار بوده که برای سر حالی و نشاط آوری عالی است؛ به همین دلیل بهتر است که از این محصول، در اوایل صبح استفاده کنید تا تمام روز را احساس سر زنده بودن و احساس خوشحالی کنید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه فراوانی داشته باشید این است که از چای سبز در اواخر شب و یا قبل از خواب، استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است آسیب های جدی و خطرناکی به بدن شما وارد شود.

لاغری با چای سبز در یک هفته امکان پذیر است؟

موضوعی که اکنون به بررسی آن می پردازیم، لاغری با چای سبز در یک هفته است. شاید فکر کنید که چنین چیزی امکان ندارد؛ اما باید بدانید که لاغر شدن در یک هفته، امری کاملا طبیعی و راحتی است. برای اینکه بدانید چگونه در یک هفته با استفاده از چای سبز لاغری شوید و به تناسب اندام برسید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید. یکی از خواص چای سبز برای لاغری و کاهش وزن، پاکسازی و سم زدایی بدن است. ترکیبات و ویتامین های موجود در چای سبز، باعث سم زدایی و پاکسازی بدن می شوند.

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره روش های لاغری با قهوه و لیمو در اختیار شما قرار دادیم

لاغری با چای سبز در یک هفته امکان پذیر است؟

البته هر چای و معجونی از خواص مخصوصی برخوردار است، اما چای سبز گزینه ای بسیار عالی و فوق العاده برای سم زدایی، پاکسازی و سوزاندن چربی های شکم در هفت روز به شمار می رود. این گیاه دارویی با متمرکز شدن روی سلول های چربی، باعث لاغری و کاهش وزن شما در کوتاه مدت می شود؛ حتی اگر از رژیم غذایی خاصی هم پیروی نکنید، باز هم استفاده از چای سبز باعث جلوگیری از چاقی شما می شود. همچنین چای سبز به صورت قابل توجهی به کاهش غلظت گلیسیرید خون کمک می کند.

مقاله پیشنهادی: زمان و میزان مصرف قرص متفورمین برای لاغری چگونه است

عوارض چای سبز برای لاغری چیست؟

یکی از عوارضی که با مصرف چای سبز ممکن است به سراغتان آید، پایین آمدن فشار خون است. اگر به فشار خون مبتلا هستید و یا از داروهایی برای این بیماری استفاده می کنید، بهتر است که قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید. یکی دیگر از عوارض چای سبز، کم شدن آب بدن و تشنگی است؛ اگر از چای سبز استفاده می کنید، باید روزانه مقدار مشخصی آب بنوشید تا بدنتان با کم آبی مواجه نشود.

لازم است بدانید که این گیاه طبع خشک و سردی دارد؛ پس بهتر است برای افراد سرد طبع، همراه با آن مقداری خرما یا عسل نوش جان کنند. همین طور می توانید چای سبز را به همراه مقداری دارچین و یا هل دم کنید و سپس بخورید. اگر از چای سبز برای لاغری استفاده کرده و در کنار آن دارو های دیگری مصرف می کنید، باید بدانید که چای سبز بر روی عملکرد برخی از دارو ها تأثیر می گذارد؛ پس اگر از داروی دیگری استفاده می کنید، قبل از مصرف چای سبز به پزشک خود مراجعه کنید.

پنیرک یکی از گیاهانی ست که هیچ تاثیر منفی روی بدن نمی‌گذارد و به کاهش وزن شما نیز کمک می کند.

عوارض چای سبز برای لاغری چیست؟

حرف آخر

در این مقاله از فواید چای سبز برای لاغری و کاهش وزن برای شما گفتیم. استفاده افراطی از این گیاه را کنار گذاشته و عوارض آن را جدی بگیرید. قبل از مصرف، از نداشتن حساسیت یا مشکلات احتمالی این گیاه برای بدنتان، اطمینان حاصل کنید و این را بدانید که استفاده از این محصول در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب، می تواند نتیجه فوق العاده ای را برای شما به ارمغان آورد و شما را به هدف خود نزدیک تر کند. اگر شما هم تجربه ای از لاغری با چای سبز دارید، نظر خود را با به اشتراک بگذارید.

4.1/5 - (167 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

‫2 دیدگاه ها

  1. من یک قاشق چای سبز همراه با دارچین و زنجبیل دم میکنم بعد یک قاشق آبلیمو میریزم و میخورم معجزه میکنه عالی هست 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا