تناسب اندام

ورزش در آب برای لاغری چگونه عمل می‌کند؟

ورزش در آب برای لاغری و کاهش وزن، یکی از کارهایی است که امروزه رواج زیادی پیدا کرده و علاوه بر لاغری، فواید بسیار دیگری برای ما دارد. به دلیل عوارض زیاد عمل های جراحی و داروهای شیمیایی، کمتر کسی به سراغ این روش ها رفته و از آنها استفاده می کند؛ البته کم شدن تعداد دکتر های با تجربه و کار بلد هم بی تأثیر نیست. به همین دلایل، مردم به مصرف داروهای گیاهی و ورزش آب درمانی برای لاغری روی آورده تا علاوه بر نتیجه خوب و دلخواه، بدنی سالم و بی نقص نیز داشته باشند.

تفاوت ورزش در آب با شنا کردن

ورزش در آب برای لاغری شکم و سایر نقاط بدن، ورزشی استقامتی حساب می شود. یعنی در این ورزش، افراد به شنا کردن نمی پردازند و حرکات ایروبیک را در حالی که گردن و کمرشان زیر آب است را انجام می دهند. حرکات ورزش در آب برای لاغری و کاهش وزن شهرت بسیاری یافته است؛ همچنین هیدروتراپی یا همان آب درمانی، از زمان های بسیار دور وجود داشته و یکی از روش های مهم در فیزیوتراپی به شمار می رود.

تفاوت ورزش در آب با شنا کردن

کسانی که از چاقی رنج می برند و حتی کسانی که بدن سالم و ایده آلی دارند، از این روش استفاده می کنند؛ همچنین زنان باردار، افراد سالمند و کسانی که از بیماری هایی مانند آرتروز رنج می برند، خوب است که این شیوه درمانی را به کار بگیرند. معمولا افراد به آب درمانی به عنوان یک سرگرمی نگاه می کنند تا از آب لذت کافی را برده و خسته نشوند. ورزش در آب برای لاغری و کاهش وزن، اگر با رعایت اصول تغذیه ای که شامل پروتئین بالا، کربوهیدرات و چربی کم است، باشد، باعث تناسب اندام و کاهش وزن شما می شود.

مقاله پیشنهادی: جدیدترین روش لاغری با دستگاه چیست ؟

تأثیر ورزش در آب برای لاغری

همان طور که تا کنون متوجه شده اید، حرکات ورزش در آب برای لاغری تأثیر بسیار خوبی داشته است. در این نوع ورزش، آب فشاری را که به بدن وارد می شود کم کرده و مقدار زیادی از وزن بدن انسان را تحمل می کند؛ به همین دلیل افرادی که دچار آسیب های مفصلی، آسیب های ورزشی و چاقی و دیگر موارد این چنینی شده اند، خوب است که برای بهبود مشکل خود، از ورزش های آب درمانی را استفاده کنند.

تأثیر ورزش در آب برای لاغری

فعالیت های آبی، نمونه های مختلفی دارد که انجام هر کدام از آنها، برای شما فواید زیادی داشته و باعث آرامش و بهبود مشکلات شما می شود. یکی از این فعالیت ها، شنا است که حتما تمامی شما با آن آشنایی داشته و آن را می شناسید. در هنگام شنا، تمامی عضلات بدن مشغول می شوند و همین امر موجب از دست رفتن انرژی زیادی می شود. بهبود قدرت عضلات، سوخت و ساز بدن و افزایش استقامت قلبی و عروقی، از مهم ترین فواید شنا کردن به شمار می روند.

مقاله پیشنهادی: اوتمیل برای لاغری

پیش از این گفتیم که شنا با ورزش در آب فرق می کند، اکنون به بررسی ورزش در آب برای لاغری می پردازیم. دومین نوع از فعالیت های آبی، آب آروبیک است؛ آب آروبیک، فعالیتی ترکیبی به شمار رفته که شامل انجام حرکات هوازی، تقویت عضلات، انعطاف پذیری می شود. با انجام فعالیت های آب آروبیک، انرژی و کالری زیادی را از دست داده و با کاهش وزن، بهبود عملکرد قلبی و عروقی و انعطاف پذیری بدن مواجه می شوید.

فواید ورزش در آب برای لاغری

همان طور که پیش از این گفتیم، ورزش کردن در آب فواید زیادی از جمله لاغری و کاهش وزن را در پی دارد. با انجام فعالیت های مقاومتی مانند ایروبیک، بدن در یک ساعت 600 کالری می سوزاند. یعنی شما اگر روزانه یک ساعت این ورزش ها را انجام دهید، در ماه چیزی نزدیک به 18000 کالری از دست می دهید. اگر آب در مقابل هوا مقاومت بیشتری داشته باشد، میزان کالری که شما می سوزانید نیز بیشتر است؛ در این صورت قدرت عضلانی اندام های بدن شما نیز بیشتر می شود.

فواید ورزش در آب برای لاغری

بهتر است بدانید که ورزش هایی که در خشکی انجام می شوند، اندام های تحتانی، بیشترین مقدار فشار را تحمل می کنند؛ اما در ورزش های آبی، تمامی اندام ها و عضلات بدن درگیر شده که باعث کاهش وزن بیشتری می شود. همچنین در حین ورزش در خشکی، حرارت بدن بالا رفته و انسان زود خسته می شود؛ اما در ورزش های آبی، آب حرارتی که با تحرک به وجود می آید را از بین می برد و همین امر موجب می شود که فرد بالا رفتن دمای بد خود و خستگی را احساس نکند.

پیشنهاد می کنیم مقاله برای لاغری چی بخوریم را مطالعه کنید.

حرکات ورزش در آب برای لاغری

اگر قصد ورزش در آب برای لاغری و کم کردن وزن را دارید، لازم است بدانید که حرکاتی که شما در آب برای لاغری انجام می دهید، متفاوت است. آب درمانی روش های مختلفی دارد که انجام هر کدام از آنها، به نقطه ای از بدن کمک می کند و باعث تقویت آنها می شود.

֎ پیاده روی در آب کم عق

برای انجام این ورزش، باید در آب کم عمق ایستاده و شانه های خود را به عقب هدایت کرده و به آرامی شروع به راه رفتن کنید؛ هنگامی که پاشنه پای شما با زمین برخورد کرد، می توانید قدم بعدی خود را بردارید. پس از گذشت چند دقیقه، می توانید یک قدم به جلو برداشته و یک قدم به عقب برگردید؛ این کار باعث قوی تر شدن عضلات شکم و پشت نیز می شود. هنگامی که 20 تا 30 دقیقه این کار را انجام دادید، به سراغ ورزش بعدی بروید.

֎ راه رفتن و دویدن در آب عمیق

برای راه رفتن در آب عمیق، باید از شانه به بالا خارج از آب باشد و به صورت عمودی در آب قرار بگیرید. با راه رفتن به جلو, عقب و اطراف خود، باعث تقویت عضلات خود می شوید؛ همچنین اگر بتوانید زانو های خود را بالاتر آورید، تأثیر این ورزش بیشتر خواهد بود. پس از گذشت 12 تا 15 دقیقه به سراغ ورزش بعدی بروید.

راه رفتن و دویدن در آب عمیق

برای دویدن در آب عمیق، لازم است شانه های خود به عقب ببرید و شروع به دویدن در آب کنید؛ در این ورزش نباید پاهایتان با زمین تماس زیادی داشته باشد. عده ای از افراد می گویند که دویدن در آب عمیق، باعث سوازندن 17 کالری در دقیقه می شود. می توانید به جای دویدن، از حرکات دیگری مانند زیگ زاگ نیز استفاده کنید. این ورزش در آب برای لاغری و کاهش وزن بسیار موثر است و باعث آرامش شما نیز می شود.

انجام حرکت زیر شکم پا جمع بهترین ورزش برای لاغری شکم و پهلو  است

֎ ورزش مقاومتی در آب

برای انجام این ورزش، نیازی به حرکت کردن به جلو یا عقب ندارید؛ شما باید در آب به صورت ثابت سر جای خود ایستاده و پاهایتان را جفت کرده باشید؛ سپس یکی از زانوهای خود را تا زاویه 90 درجه بالا آورید و سپس رها کنید. برای پای دیگر خود نیز این کار را انجام دهید.

֎ ورزش در آب به وسیله تخته شنا

در این ورزش، به یک تخته شنا یا کیک بوک نیاز دارید؛ باید دست های خود را روی این تخته گذاشته و با پاهای خود به سمت جلو و اطراف حرکت کنید. هر چقدر بیشتر از خود کار بکشید، نتیجه مورد قبول و بهتری نیز می بینید.

֎ ورزش در آب قدرتی اندام فوقانی

یکی از بهترین ورزش هایی که برای تقویت عضلات پا می توانید انجام دهید، استفاده از دوچرخه تعبیه شده در درون استخر است. برای اینکه از این ورزش نتیجه خوب و دلخواهی بگیرید، باید کاملا راست بایستید و در حالی که ستون فقرات کاملا راست است، با تمام توان پا بزنید. پس از گذشت 3 تا 4 دقیقه، ورزش را رها کرده و به استراحت بپردازید.

ورزش در آب قدرتی اندام فوقانی

֎ ورزش هایی برای شانه

یک ورزش در آب برای لاغری دیگر که به تقویت عضلات دست و بازو کمک بسیاری می کند، همین ورزش هایی است که در ادامه برای شما بیان می کنیم. برای انجام این ورزش نیاز است که شانه های خود تا حد امکان از آب بیرون آورده و سپس آن ها را به آرامی به درون آب باز گردانید. بهتر است که در انجام این نوع ورزش ها، زیاد به خود فشار وارد نکنید و پس از انجام 10 تا 12 بار آن را رها کرده و به سراغ ورزش بعدی خود بروید.

یکی دیگر از ورزش هایی که برای تقویت عضلات دست در نظر گرفته شده، این است که بازوان خود را مقداری از بدن دور کرده و سپس آنها را به سمت بالا حرکت دهید. بعد از انجام این کار، همچنان دست خود را از بدن دور نگه دارید و سپس به آرامی بازو و کف دستان خود را پایین آورده و به شانه های خود نزدیک کنید. این ورزش را هم مانند ورزش قبلی، بین 10 تا 12 بار انجام دهید تا به بدنتان فشاری وارد نشود.

֎ ورزش هایی برای پا

برای انجام این ورزش، لازم است با دستان خود میله موجود در استخر را بگیرید و یکی از زانو های خود را به سمت اطراف حرکت دهید و مدت زمان کمی در همان حالت نگه دارید. سپس همین کار ها را برای پای دیگر خود انجام دهید. این ورزش ها موجب تقویت عضلات پا شده و برای لاغر ران بسیار مناسب است.

دوچرخه سواری، بهترین ورزش برای لاغری و مناسب برای تمامی افراد است

ورزش هایی برای پا

֎ ورزش کردن در آب با استفاده از توپ

برای انجام ورزش در آب به همراه توپ، باید توپ را با دو دست مقابل صورت خود گرفته و سپس با تمام توان شروع به دویدن کنید. پس از گذشت 1 دقیقه، کمی استراحت کرده و همین کار را 3 بار دیگر نیز انجام دهید. برای ایجاد تنوع، می توانید توپ را به جای رو به رو، زیر بغل خود قرار دهید.

حرکات ورزش در آب برای لاغری شکم

تا کنون، تا حدودی از ورزش در آب برای لاغری و تقویت عضلات، آگاهی دارید. تمامی ورزش هایی را که نام بردیم، برای لاغری مؤثر هستند. ورزش های مخصوص پا، به لاغری قسمت های ران و پهلو کمک می کنند. ورزش در آب به وسیله تخته شنا نیز یکی از ورزش هایی است که برای لاغری شکم تأثیر بسیار زیادی دارد.

سخن نهایی

همان طور که تا کنون متوجه شده اید، تأثیر ورزش در آب برای لاغری و سلامتی، خیلی بیشتر از ورزش هایی است که در خشکی انجام می شوند. به ابن توجه داشته باشید که ورزش های خیلی سنگین را انجام ندهید؛ زیرا ممکن است آسیبی غیر قابل جبران به بدنتان وارد شود. پس سعی کنید با آرامش ورزش کنید تا به سلامتی بدنتان کمک کرده و در کنار این کار، از فعالیت خود نهایت لذت را ببرید.

3.8/5 - (41 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا