سلامت

عوارض چاقی چیست و باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

همه می دانند که چاقی تا چه حد باعث بروز مشکلات جسمی در بدن می شود. ما در اینجا برای شما توضیح دهیم که علاوه بر عوارضی که شما در ذهن خود به آنها فکر می کنید، عوارض چاقی بسیار پیچیده تر و گسترده تر است. به همین دلیل بهتر است تا حد امکان، از افزایش وزنتان جلوگیری کنید و به دنبال روشی برای لاغری باشید. اگر هنوز هم مطمئن نیستید که چاقی تا چه حد می تواند روی سیستم بدنی شما تاثیر بگذارد، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا عوارض چاقی بیش از حد را برای شما توضیح دهیم.

چاقی چیست؟

به طور کلی، چاقی به نوعی اضافه وزن گفته می شود که در آن چربی بیش از اندازه در بخش های مختلف بدن جمع می شود. اغلب موارد، چاقی را از طریق شاخص توده بدنی یا BMI می سنجند. به عنوان مثال، اگر شاخص توده بدنی شما بیشتر از 25 باشد، به معنای داشتن اضافه وزن است. این در حالی است که بیشتر بودن شاخص توده بدنی و رسیدن آن به عدد 30، نشان دهنده چاق بودن شماست.

در عصر حاضر با اینترنتی شدن کارها و کاهش تحرک افراد، چاقی به یک معضل جهانی تبدیل شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید به صورت سالیانه، در سراسر جهان بیش از 4 میلیون نفر مبتلا به اضافه وزن و چاقی، جان خود را از دست می دهند. از طرف دیگر، نرخ چاقی در میان کودکان و نوجوانان هم در حال افزایش است. تمام این موارد نشان می دهند که عوارض چاقی می تواند باعث بروز مشکلاتی در هر بازه سنی شوند.

بهترین روش درمان چاقی شکم تغذیه و ورزش است یا جراحی؟

چاقی چیست؟

مزایا و معایب چاقی

به احتمال زیاد شما هم از دیدن این تیتر، تعجب کرده‌اید. زیرا به طور کلی، چاقی هیچ گونه مزایایی ندارد و فقط باعث بروز مشکل در بخش های مختلف بدن شما می شود. در ادامه این مقاله، مهمترین عوارضی که ممکن است در اثر چاقی برای شما به وجود بیایند را به طور کامل شرح می دهیم.

با توجه به این فاکتورها، به احتمال خیلی زیاد شما هم به دنبال روشی برای درمان چاقی شکم خود هستید. خیلی از افراد، خوردن قرص چاقی را پیشنهاد می کنند؛ اما باید بگوییم که عوارض قرص چاقی به نسبت زیاد است و شما به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک، هیچ قرصی را مصرف کنید. حالا فرقی ندارد که بخواهید قرص چاقی را برای درمان چاقی شکم مصرف کنید و یا چاقی صورت. در هر شرایطی، عوارض قرص چاقی صورت و چاقی شکم، می توانند بسیار گسترده تر از عوارض خود چاقی هم باشند.

اگر به دنبال حرکات ورزشی برای لاغر شدن صورت هستید مقاله ورزش برای لاغری صورت  را ازدست ندهید

عوامل بروز چاقی

یکی از مهمترین دلایلی که می تواند باعث بروز چاقی شود، عدم تحرک است. علاوه بر این، فاکتورهای دیگری مانند تغذیه، لایف استایل و سایر موارد این چنینی هم می توانند در این امر تاثیر گذار باشند. در ادامه، مهم ترین دلایلی که موجب بروز چاقی می شوند را به اختصار نام برده و هر یک را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

عوامل بروز چاقی

1. تغذیه نامناسب

در حال حاضر خیلی از افراد به جای مصرف غذاهای خانگی، به سراغ مصرف فست فود رفته اند رفته اند. علاوه بر فست فود، غذاهای سرخ کردنی، گوشتی و چربی، برخی از محصولات لبنی و غذاهایی که شکر خیلی زیادی دارند، مهمترین دلایلی هستند که خیلی از افراد دچار چاقی می شوند. در این شرایط، عوارض چاقی خیلی شدیدتر خواهد بود. یکی از بهترین کارهایی که شما می توانید برای درمان چاقی خود انجام دهید، گرفتن یک رژیم غذایی متعادل است.

2. استرس

مشکلات روحی هم می تواند از دیگر دلایل بروز چاقی شود. زمانی که افراد دچار استرس می شوند، اشتهای بیشتری برای خوردن غذا دارند. به عبارت دیگر، استرس موجب می شود که هضم غذا در بدن آنها سریع تر انجام شود؛ زیرا سرعت سوخت و ساز افزایش پیدا می کند. از این رو، خیلی از افرادی که بیش از اندازه استرس می گیرند، دچار اضافه وزن می شوند.

3. مصرف داروهای اعصاب

اغلب کسانی که به صورت مداوم از داروهای اعصاب استفاده می کنند، به اضافه وزن و چاقی دچار می شوند. به همین دلیل اگر شما هم قصد مصرف این گونه ها داروها را دارید، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید و در صورت امکان، از او بخواهید که داروهایی برای شما تجویز کند که منجر به چاقی نشوند.

مصرف داروهای اعصاب

اگر به دنبال روش سریع برای کاهش سایز خود هستید مقاله لیپوماتیک چیست را از دست ندهید

4. سن

اگرچه ممکن است شما در هر سنی دچار اضافه وزن و چاقی شوید، اما افزایش سن می تواند یکی از دلایل بروز این مشکل باشد. زیر با افزایش سن، متابولیسم و سوخت و ساز بدن کاهش پیدا می کند و در نتیجه، چربی ها در بدن شما جمع شده و دچار اضافه وزن خواهید شد.

5. تنظیم نبودن خواب

به طور کلی، بدن یک فرد سالم به بین 6 تا 8 ساعت خواب نیاز دارد. این در حالی است که شاید خیلی از افراد به خاطر دلایل مختلف، به اندازه کافی نخوابند و این امر می تواند با بروز چاقی و اضافه وزن، هم جهت شود.

6. کم کاری تیروئید

داشتن تیروئید کم کار و سایر مشکلات هورمونی هم می تواند از دیگر دلایل بروز چاقی و اضافه وزن باشد. در این شرایط، شما می توانید عوارض چاقی را با استفاده از داروهایی که پزشک تجویز می کند، درمان کنید.

7. ژنتیک

در نهایت، دلیل دیگری که می تواند منجر به بروز چاقی در خیلی از افراد شود، ژنتیک است. بسیاری از افراد، در خانواده چاقی زندگی می کنند که این امر منجر به چاق شدن آنها نیز شده است. زیرا ژنتیک موجب می شود که بدن خیلی از افراد چربی را سوخت و ساز نکند و این امر منجر به انباشت چربی ها خواهد شد.

پیشنهاد لنداسپا: عرق یونجه برای چاقی چیست؟

علت چاقی زیر شکم

چاقی زیر شکم شما هم می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید که یکی از مهمترین آنها، خوردن غذاهای بیش از اندازه چرب، شیرین و مضر است. از این رو، سعی کنید تا حد امکان رژیم غذایی متعادل و مناسب داشته باشید تا از چاقی دور بمانید. یکی از بهترین روش ها برای درمان چاقی شکم در این شرایط، این است که به صورت مداوم ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

علت چاقی زیر شکم

مهمترین عوارض چاقی

به طور کلی، عوارض چاقی آن قدر زیاد است که می تواند جان شما را هم تهدید کند. در این بخش، برخی از مهمترین عوارض چاقی را برای شما توضیح می دهیم. به همین دلیل بعد از اینکه هرگونه علائم چاقی را در خود مشاهده کردید، بهتر است بدانید که شاید در معرض بروز مشکلات دیگری که در ادامه توضیح می دهیم هم باشید. برخی از مهمترین عوارض چاقی در اغلب افراد، شامل موارد زیر می شوند.

درصورتی که به دنبال روش گیاهی جهت مقابله با عوارض چاقی هستید مقاله عرق گیاهی برای لاغری سریع‌  را مطالعه نمایید

1. دیابت

دیابت یکی از عوارض چاقی شناخته می شود که می تواند مشکلات جسمی خیلی بدتری برای شما به وجود بیاورد. بسیاری از کسانی که به چاقی بیش از حد مبتلا می شوند، به دیابت نوع 2 گرفتار خواهند شد. دلیل این موضوع هم این است که سلول های چربی موجود در بدن با ترشح برخی مواد، موجب افزایش التهاب بدن می شوند. در نتیجه افزایش این التهاب، سلول ها نمی توانند در مقابل با انسولین واکنشی از خود نشان دهند و در نتیجه، بدن فرد مبتلا به دیابت نوع 2 خواهد شد و نمی تواند به خوبی چربی و قند را در خود کنترل کند.

2. سرطان

یکی دیگر از عوارض بسیار مهم چاقی در خیلی از افراد، بروز سرطان است. این بیماری که یکی از کشنده ترین بیماری ها در همه افراد شناخته می شود و می تواند جان شما را هم بگیرد. بر اساس تحقیقات انجام شده، چاقی می تواند بر روی بخش های مختلف بدن مانند روده بزرگ، کیسه صفرا و اندومتر تاثیر بگذارد و در نتیجه، ممکن است دچار سرطان شوید.

سرطان

3. مشکل در باروری

شاید برخی از خانم هایی که بیش از اندازه چاق هستند، مشکلاتی در باروری خود داشته باشند. یکی از دلایل این مسئله، این است که با افزایش وزن، چربی زیادی در اطراف رحم به وجود می آید که این مسئله، موجب ضعیف شدن رحم می شود. در نتیجه، توانایی رحم برای تولید مثل کاهش پیدا می کند. بیشتر خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند، شانس بیشتری برای سقط جنین دارند.

4. مشکلات ریوی

مشکلات ریوی هم می تواند از دیگر عوارض چاقی در خیلی از افراد باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده، پزشکان متوجه شدند که با افزایش تجمع چربی در بدن، پایین رفتن دیافراگم تا حد خیلی زیادی محدود می شود و این امر، منجر به بروز مشکلات ریوی می شود. زمانی که فرد مشکل ریوی دارد، نمی تواند به خوبی نفس بکشد و این مسئله روی تمام زندگی او تاثیر منفی می گذارد.

5. بیماری کیسه صفرا

یکی از عوارض چاقی که می تواند در خیلی از افراد دیده شود، بیماری های مربوط به کیسه صفرا است. زمانی که کلسترول بیش از اندازه در بدن افزایش پیدا کند، در کیسه صفرا جمع می شود و در کیسه صفرا سنگ های کلسترول به وجود می آیند. به وجود آمدن این سنگ ها بسیار خطرناک است و می تواند مشکلات خیلی جدی برای بدن به وجود بیاورد.

عوارض چاقی و اضافه وزن

علاوه بر مواردی که پیش از این گفتیم، باید بدانید که عوارض چاقی می تواند به مسائل دیگری هم مربوط می شود. در این بخش می توانید برخی از عوارض چاقی و اضافه وزن را نیز مشاهده کنید. با مطالعه این عوارض، به احتمال خیلی زیاد شما هم به دنبال روشی برای درمان چاقی شکم خود خواهید بود.

عوارض چاقی و اضافه وزن

کاهش اعتماد به نفس

زمانی که شما بیش از اندازه چاق هستید و اضافه وزن دارید، در ساده ترین حالت، نمی توانید لباسی که می خواهید را بپوشید. این امر تاثیر زیادی در استایل و تیپ شما نیز می گذارد. در نتیجه، راحت نمی توانید در روابط اجتماعی خود ظاهر شوید و این مسئله منجر به کاهش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

افسردگی

مطمئنا زمانی که دچار کاهش اعتماد به نفس می شوید، احتمال ابتلا به افسردگی در شما افزایش پیدا می کند. البته فقط کاهش اعتماد به نفس نمی تواند منجر به بروز افسردگی شود. گاهی مواقع، افزایش چربی در بدن باعث می شود که در خون مواد التهابی به وجود بیاید و در نتیجه، این امر می تواند روی مغز شما تاثیر منفی بگذارد. به علاوه، ممکن است هورمون های شادی مانند سروتونین و دوپامین در بدن شما به اندازه کافی ترشح می شوند و احساس افسردگی و غمگینی زیادی در طول روز داشته باشید.

عوارض چاقی و کم تحرکی

خیلی از کسانی که دچار چاقی و کم تحرکی هستند، با مشکلات بیشتری به جز موارد قبلی مواجه می شوند. به عنوان مثال، یکی از مهمترین عوارض چاقی و کم تحرکی در بسیاری از افراد، اختلالات در خواب است. زمانی که فرد دچار اضافه وزن می شود، نمی تواند به اندازه کافی بخوابد. علاوه بر اینکه موقع خوابیدن، بیش از اندازه خروپف می کند. زیرا اضافه وزن در ناحیه گردن او تاثیر منفی می گذارد. همچنین گفتیم که با افزایش وزن، تنفس شما هم با مشکل مواجه می شود. تمام این موارد موجب می شوند که نتوانید خواب خوبی داشته باشید.

همچنین این امکان وجود دارد که با افزایش وزن، دچار اختلالات عضلانی و اسکلتی شوید. علاوه بر کاهش تحرک و افزایش وزن، ممکن است مشکلاتی مانند درد در ناحیه عضلات، استخوان ها و مفاصل برای شما به وجود بیایند. بسیاری از کسانی که دچار اضافه وزن می شوند، به کمردرد، زانو درد، آرتروز و سایر موارد این چنینی نیز مبتلا خواهد شد.

عوارض چاقی و کم تحرکی

ارتباط بیماری های مختلف با چاقی

بر اساس مواردی که پیش از این گفتیم، به احتمال زیاد متوجه شدید که چاقی تا چه حد می تواند روی بیماری های مختلف تاثیر بگذارد. به همین دلیل باید هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان چاقی خود باشید تا از بروز این بیماری ها جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان به سراغ قرص چاقی و یا چاقی صورت نروید. زیرا همان طور که گفتیم، عوارض قرص چاقی آنقدر زیاد است که حتی شاید به بیماری های خیلی جدی تری نسبت به مواردی که پیش از این گفتیم، مبتلا شوید.

چاقی شکم در افراد لاغر

گاهی هم خیلی از افرادی که لاغر هستند، به دنبال روشی برای چاق شدن می گردند. ممکن است این افراد برای چاقی صورت خود، از قرص هایی استفاده کنند که بتوانند صورتی پر و جذاب داشته باشد. از طرف دیگر، ممکن است خیلی از افراد هم به سراغ قرص چاقی برای ناحیه شکم خود بروند. در هر شرایطی باید بدانید که چاقی شکم در افراد لاغر هم به وجود می آید. تنها چیزی که باید حتما از آن اجتناب کنید، مصرف قرص برای چاقی و لاغری است.

با عدم رعایت رژیم غذایی، لایف استایل و نداشتن تحرک، حتی ممکن است افراد لاغر هم دچار چاقی شوند. در این شرایط است که باید در سریع ترین زمان ممکن، به دنبال روشی برای درمان چاقی شکم خود باشند. زیر در صورتی که نتوانند آن را به خوبی کنترل کنند، ممکن است عوارض چاقی بیش از حد دامن گیر آنها شود.

بررسی عوارض چاقی و خطرات جسمی و روحی

بر اساس مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، به احتمال خیلی زیاد متوجه شدید که عوارض چاقی می تواند علاوه بر جسم، روی روح و روان شما هم تاثیر منفی بگذارد. زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از افراد چاق دچار افسردگی شده اند.

بررسی عوارض چاقی و خطرات جسمی و روحی

اگرچه ممکن است برخی از افراد، مصرف قرص لاغری را به شما پیشنهاد کنند، اما باید بگویم که با مصرف این قرص ها، حتی ممکن است چاق تر هم شوید. علاوه بر اینکه شاید این قرص ها به گونه ای عمل کنند که وزن شما در مدت زمان خیلی کوتاهی پایین بیاید.

در این شرایط، عوارض لاغری می تواند بسیار مخرب باشد. زیرا بدن شما باید به صورت پیوسته و مداوم، سوخت و ساز خود را ادامه دهد تا با انجام تحرک، بتواند وزن خود را کم کنند. مصرف قرص لاغری موجب می شود که تمام این فاکتورها در سریع ترین زمان ممکن است اتفاق بیفتد و این امر می تواند باعث بروز مشکلات جسمی دیگری نیز شود.

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، به طور کامل درباره عوارض چاقی در نواحی مختلف بدن صحبت کردیم. همان طور که گفتیم، اضافه وزن می تواند یکی از مهمترین مشکلات در عصر حاضر در نظر گرفته شود. از این رو، به هیچ عنوان نباید اجازه دهید که وزن شما افزایش پیدا کند و در صورت مشاهده هرگونه علائم چاقی در خود و یا فرزندتان، با استفاده از روش های مختلف مانند ورزش، رژیم غذایی و تنظیم خواب، چاقی را در خود درمان کنید.

توجه داشته باشید که علاوه بر مواردی که در این مقاله ذکر کردیم، چاقی می تواند عوارض بیشتری هم داشته باشد که متاسفانه وقت نشد همه آنها را نام ببریم. به طور کلی، فراموش نکنید که چاقی می تواند زمینه ساز مشکلات جسمی و روحی زیادی برای شما شود؛ اما فراموش نکنید که نباید از هر روشی برای درمان جای خود استفاده کنید.

2.7/5 - (3 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا