تناسب اندام

آیا قرص متفورمین برای لاغری تاثیر دارد؟

قرص متفورمین نوعی قرص است که بر روی انسولین تاثیر می گذارند و امروزه خیلی از افرادی که رویای لاغری را در سر دارند، از این قرص استفاده می کنند، بدون این که از عوارض آن اطلاع داشته باشند. ما در این نوشته سعی کرده ایم اطلاعات کاملی درباره نحوه، زمان و میزان مصرف قرص متفورمین برای لاغری را به شما آموزش دهیم. تاریخچه ساخت و شروع مصرف این دارو هم در این مقاله گفته شده است. پس حتما قبل از مصرف آن، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

استفاده از پودر جلبک برای لاغری به صورت ادویه هم امکان پذیر است

قرص متفورمین چیست؟

لاغری با متفورمین یکی دیگر از روش های لاغری است و این دارو بیشتر برای افرادی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند، تجویز می شود. قرص متفورمین برای لاغری و کنترل قند بسیار موثر است و پزشکان زیادی آن را تجویز می کنند. این قرص در سال 1950 به بازار معرفی شد و در سال 1960 استفاده از آن در اروپا رواج یافت. بر اساس تحقیقاتی که در همان سال ها راجع به قرص متفورمین شد، این موضوع که مشخص شد که مصرف درست این این دارو، بیشتر از بقیه دارو ها در کاهش سطح قند خون موثر است.

این دارو از سال 1994 به بعد برای درمان ناباروری و کیست تخمدان در بانوان استفاده می شود. این قرص در کاهش مرگ و میر افراد مبتلا به دیابت موثر است. این قرص یکی از دارو های محسوب می شود که در کنترل وکاهش سطح قند خون در افرادی که انسولین دریافت می کنند و دیابت نوع دو دارند، عملکرد عالی از خود به جای می گذارد.

در اوایل، پزشکان این دارو را تجویز می کردند تا قند خون فرد از حد طبیعی بالاتر نرود؛ اما بعد ها برای درمان بیماری هایی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک یا اختلال در روند متابولیسم کربوهیدارت و کاهش وزن، مورد استفاده قرار گرفت و بسیار موثر عمل کرد.

سرکه سیب تاثیر زیادی بر روی کاهش وزن و چربی بدن دارد.

قرص متفورمین چیست؟

تاثیر قرص متفورمین بر کاهش وزن

تاثیر قرص متفورمین برای لاغری تا به حال توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است؛ اما تا به حال دانشمندان بر روی این موضوع تحقیق نکرده اند. قرص متفورمین و لاغری شکم در بسیاری از موارد به هم مرتبط هستند. این دارو در واقع برای همان نوع دیابت 2 تجویز می شود که به دلیل نداشتن تحرک، چاقی و عادت های غذایی مناسب به جود می آید. در این نوع دیابت، بر خلاف نوع دیگر آن، انسولین در بدن وجود دارد؛ اما بدن قادر به استفاده از آن نیست. این دارو با کاهش قند خون و میل افراد به غذا تا حدودی به لاغری شکم کمک می کند.

 با قرص متفورمین چقدر لاغر می شویم؟

خیلی از افراد به این فکر می کنند که چون ما می گوییم قرص متفورمین برای لاغری موثر است، سریعا وزن را کاهش می دهد؛ اما این تصور درست نیست. در واقع میزان تاثیر این دارو بسته به بدن هر فرد متفاوت است؛ اما در هر حال با این روش آنقدر ها هم سریع لاغر نمی شوید. طبق آمار، افرادی که از این قرص استفاده می کنند، در طول دو سال فقط 2 تا 3 کیلیوگرم کاهش وزن را تجربه کرده اند.

ورزش برای لاغری ران و ساق پا در کاهش قند خون بسیار موثر است

نحوه مصرف قرص متفورمین برای لاغری

نباید فراموش کنید که مصرف بیش از حد این دارو عوارض زیادی دارد و حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود. پزشکان معمولا مصرف این دارو را از دوز کم به زیاد شروع می کنند و این روند افزایش دوز دارو چندین هفته طول می کشد که این کار، باعث کاهش عوارض دارو می شود. باید اضافه کنیم که پزشک این دارو را برای کاهش وزن نمی دهد، بلکه برای پایین آمدن و کنترل قند آن را تجویز می کند.

نحوه مصرف قرص متفورمین برای لاغری

دوز و زمان مصرف قرص متفورمین برای لاغری چقدر است؟

قرص متفورمین و لاغری رابطه تنگاتنگی باهم دارند که نحوه مصرف آن در این بین، کمک زیادی به کاهش وزن می کند. برای مصرف متفورمین، این دارو را در طول روز 2 تا 3 بار همراه با وعده های غذایی ناهار یا شام استفاده نمایید.

این تصور که هر چه بیشتر از این دارو استفاده کنید، وزن شما زودتر کاهش می یابد، تصور بسیار اشتباهی است؛ زیرا این کار هیچ تاثیر ندارد و باعث بروز عوارض زیادی در بدن شما می شود. زمان و دوز مصرف این دارو را پزشک باید با توجه به شرایط بدنی شما مشخص کند.

درباره رابطه بین قرص امگا 3 و لاغری به این مقاله مراجعه نمائید

عوارض قطع نا به هنگام قرص های لاغری متفورمین چه هستند؟

یکی از مهم ترین عوارض قطع این قرص ها، برگشت وزن به حالت قبلی است، البته در صورتی که وزنی کم کرده باشید. در بسیاری از مواقع وزن فرد پس از قطع قرص متفورمین برای لاغری بالا می رود. قطع این قرص در بانوان امکان دارد چرخه قاعدگی آنها را دچار مشکل کند و در صورتی که درست و به موقع مصرف نشود، تخمدان پلی کیستیک درمان نمی شود و فرد نازایی می گیرد.

عوارض قرص متفورمین برای لاغری بدن بسیار زیاد است؛ زیرا هیچ ماده شیمیایی را نمی توانید پیدا کنید که ضرری نداشته باشد. برخی از عوارضی که نام می بریم، تا حد زیادی نادر و غیر ممکن هستند؛ اما کمی احتمال بروز آنها وجود دارد. ما در این لیست، عوارض استفاده از قرص متفورمین برای لاغری را از ضعیف تا شدید بررسی نموده ایم:

  • هنگام مصرف این دارو، مزه آهن را درون دهان حس می کنید که اصلا خوشایند نیست، اما با آب رفع می شود.
  • کم شدن اشتها که برای افراد چاق این موضوع مشکلی ایجاد نمی کند، اما در افراد لاغر، این موضوع باعث بروز مشکلات زیادی می شود.
  • درد در قسمت سر که به دلیل ترکیباتی شیمیایی که در این دارو وجود دارد، است.
  • مشکل در معده و گوارش غذا که شامل اسهال، استفراغ و نفخ می شود.
  • علائمی که شبیه آنفولانزا هستند، مانند درد بدن،خسته شدن زود هنگام، تب و لرز در بدن فرد بروز می کنند. این اتفاق به دلیل جمع شدن اسید لاکتیک در خون و بر هم خوردن میزان تعادل اسید در بدن است.
  • ابتلا به افسردگی، استرس گرفتن، بسته شدن راه ریه و سرطلان، از دیگر عوارض مصرف قرص متفورمین برای لاغری هستند که دلیل آنها، ترکیبات شیمایی موجود در متفورمین است.

یکی از روش های مصرف این گیاه برای لاغری افشره کردن آن است

عوارض قطع نا به هنگام قرص های لاغری متفورمین چه هستند؟

 موارد منع مصرف قرص متفورمین برای لاغری شامل چه کسانی می شود؟

 یکی از مهم ترین نکاتی که فرد باید قبل از شروع استفاده از متفورمین به آن توجه کند، این است که اگر فردی قصد بارادری دارد، نیاید از قرص متفورمین برای لاغری استفاده نماید. افرادی که تخمدان پلی کسیستک دارند، چون این سندروم باعث از دست رفتن قدرت بارداری فرد می شود، این دارو را استفاده می کنند تا این سندروم از بین برود. اما اگر کسی در حین مصرف این دارو باردارشود، ممکن است مصرف این دارو هم به مادر و هم به جنین آسیب برساند. بقیه موارد منع مصرف قرص متفورمین برای لاغری در این لیست بیان کرده ایم:

֎ شیردهی
مصرف این دارو برای ماداران شیرده خطرناک است و اگر زنی در دوره شیر دهی قصد خوردن این دارو را دارد، باید با پزشک مشورت کند تا دوز و مقدار مصرف این دارو را برایش توضیح دهد. مصرف این دارو هم سلامت مادر و هم سلامت جنین را تحت تاثیر خود قرار می دهد. پس مادر باید شرایطش را با پزشک در جریان بگذارد تا پزشک مقدار و نحوه مصرف دارو را تعین کند.

خواص قرص آناهیل برای لاغری و کاربردهای آن را بشناسید!

֎ بیماری کلیوی و سی تی اسکن

چنانچه به بیماری های کلیوی دچار هستید یا سابقه ابتلا به بیماری اسیدوز متابولیک را دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. کتواسیدوز دیابتی، یکی دیگر از عواملی است که مانع مصرف قرص متفورمین برای لاغری می شود. اگر قصد انجام هرگونه سی تی اسکن انجام دهید که در طی آن، یک ماده رنگی به درون رگ شما تزریق کنند، ممکن است برای چند مدت مصرف متفورمین را قطع نمایید. در این صورت، دچار عارضه ای به نام اسیدوز لاکتیک بشوید که اتفاقی بسیار خطرناکی تلقی می شود.

افزایش این اسید، درد ماهیچه ها، مشکلات تنفسی، درد در ناحیه شکم، گیج رفتن سر، احساس سردی در بدن، ضعف، خستگی بیش از حد را به دنبال دارد که در صورت غیر طبیعی بودن این درد، باید در هنگام سی تی اسکن حتما پزشک اورژانس را خبر کنید تا مشکل خاصی گریبان شما را نگیرد.

بیماری کلیوی و سی تی اسکن

֎ سایر بیماری ها

چنانچه از بیماری های قلبی و یا بیمار های کبد رنج می برید یا انسولین یا سایر دارو های دیابت را مصرف می کنید، نباید این قرص را بخورید. قبل از مصرف دارو، حتما از پزشک بخواهید عملکرد کبد شما را چک کند تا دچار عارضه ای نشوید. اگر در ادرار شما مقدار زیادی کتون وجود دارد یا الکل مصرف می کنید، اکید به شما توصیه می کنیم این دارو را نخورید.

لگر بیماری دیابت یا قلبی داری نباید از این قرص استفاده نمائید

گرچه بیماری قندخون، نوعی بیماری قابل کنترل است؛ اما خطرات بسیار زیادی دارد.

سخن نهایی

در این مقاله ،در مورد عوارض قرص متفورمین برای لاغری توضیح دادیم. افراد بالای 65 سالی که باید متفورمین مصرف کنند، باید این کار را تحت نظر پزشک انجام دهند. مصرف این دارو احتمال بارداری ناخواسته را تا حد زیادی افزایش می دهد، پس قبل از مصرف این دارو، حتما تمهیدات لازم را نجام دهید. این دارو برای افراد بالای 18 سال مضر است و نباید آن را مصرف نمایند. مطمئن شوید که قبل از همه چیز، به پزشک مراجعه کرده اید و از بعد از آشنایی با قرص متفورمین و لاغری شکم برای خود، دوره مصرف را آغاز کنید.

4.2/5 - (29 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا