سلامت

17 مورد از عوارض لیپوماتیک که حتما باید قبل از عمل بدانید!

چاقی از جمله معضلاتی است که امروزه افراد زیادی با آن درگیر هستند. کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب باعث چاقی بیش از حد افراد می شود که با ورزش کردن و تغییر رژیم غذایی می توانند به وزن دلخواه خود برسند؛ اما آن ها به دنبال روش هایی با پاسخ دهی سریع ترند. عمل های لاغری از جمله عمل لیپوماتیک از جمله عمل های لاغری بوده که در کنار خوبی هایش، عوارض متعددی هم دارد. عوارض لیپوماتیک نسبتا شایع بوده که ممکن است جان برخی از افراد را به خطر بیندازد.

این عمل  بخاطر این که خیلی سریع مشکل چاقی را برطرف می کند، محبوبیت زیادی بین افراد پیدا کرده است. در چنین عمل هایی همان طور که افراد سریع لاغر می شوند، عارضه های زیادی هم نهفته است که به مرور زمان، خود را نشان می دهند.

در این مقاله با بهترین دکتر تغذیه ایران آشنا شوید

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک نوعی عمل لاغری بوده که در آن، چربی های اضافه قسمت های مختلف بدن برداشته می شود. نام دیگر لیپوماتیک، پیکرتراشی است که امروزه این نام بیشتر به گوش می خورد. هدف از عمل لیپوماتیک، تغییر فرم و سایز در یک نقطه خاص بدنشان است؛ بنابراین، این عمل برای برداشتن چربی های موضعی خیلی کم، قابل استفاده است. اگر شما اضافه وزن خیلی زیادی داشته باشید، عمل لیپوماتیک برای شما مناسب نیست.

لیپوماتیک چیست

اگر به دنبال روش های خانگی برای کاهش وزن هستید مقاله خواص کرفس برای لاغری مخصوص شماست

عمل لیپوماتیک به وسیله دستگاهی به نام کانولا انجام می شود که این دستگاه دارای لوله ای بوده که از طریق یک سوراخ کوچک وارد پوست می شود. هنگامی که لوله در نقطه موردنظر قرار گرفت، با استفاده از موج های ماورا بنفش و ایجاد حرکات لرزشی، چربی های بدن بدون سوزانده شدن، از بدن خارج شده و درون محفظه دستگاه جمع می شوند. عمل لاغری لیپوماتیک برای قسمت های مختلف بدن از جمله شکم و پهلو، ران، بازو، ساق پا، چربی های سینه، چانه و غبغب و گردن انجام می شود.

بهترین سن برای انجام عمل لیپوماتیک 35 تا 55 سالگی است؛ چون قبل از سن 35 سالگی، افراد می توانند با ورزش و رژیم غذایی، به وزن موردنظر خود برسند و بعد از 55 سالگی هم شرایط پوست افراد برای انجام این عمل مناسب نیست.

عوارض لیپوماتیک کدام اند؟

مهم ترین عوارض لیپوماتیک شامل موارد زیر هستند:

عوارض لیپوماتیک چیست؟

در این مقاله با مهم ترین عوارض چاقی آشنا شوید

1. مدت زمان طولانی عمل

در این عمل به دلیل این که چربی ها با تکان ها و لرزش های شدید جدا می شوند؛ زمان عمل طولانی شده و بیمار و پزشک ممکن است خسته شوند، در نتیجه پزشک متخصص باید حوصله و دقت کافی را برای عمل لیپوماتیک داشته باشد.

2. امکان بازگشت چربی

بازگشت چربی ها بعد از انجام عمل از جمله عوارض لیپوماتیک بوده که اگر بازگشت چربی ها در ناحیه دور قلب و ریه ها باشند، خطرات جبران ناپذیری دارند.

3. آمبولی شدن در لیپوماتیک

هنگامی که در یکی از قسمت های بدن عمل لیپوماتیک انجام می شود، اگر در ناحیه این جراحی، رگ های خونی لخته شوند، آمبولی شدن یا مرگ خاموش اتفاق می افتد. با رسیدن این لخته های خون به مغز و قلب، عملکرد آن ها مختل شده و منجر به مرگ فرد می شود. همچنین ممکن است بعد از انجام لیپوماتیک بخشی از چربی ها وارد رگ های خونی شده و آن ها را مسدود کنند. آمبولی شدن معمولا به دلیل تجربه کم و عدم مهارت پزشک اتفاق می افتد.

آمبولی شدن در لیپوماتیک

مقاله پیشنهادی:باید و نبایدها برای بهترین زمان وزن کشی چیست؟

4. بروز عفونت بعد از انجام لیپوماتیک

عفونت بعد از عمل جراحی خیلی کم مشاهده می شود. اما بعضی از افراد بعد از عمل به دلیل رعایت نکردن مراقبت ها و توصیه های پزشک، دچار عفونت های بیمارستانی شده که در مواردی خطرات زیادی داشته و باعث بیماری های متعددی می شوند. عفونت ها معمولا در دو نوع سطحی و پیشرفته بوده که عفونت های سطحی سریع خوب می شوند؛ ولی عفونت های پیشرفته در مواردی ممکن است مشکل ساز شده و به بافت های بدن بیمار حمله می کنند.

5. نکروز پوست درعمل لیپوماتیک

نکروز پوست از جمله عوارض لیپوماتیک است که در صورت مشاهده این عوارض، اگر سریع درمان نشود، در عرض چند ساعت باعث مرگ افراد می شود. این بیماری نوعی عفونت بوده که باعث تخریب بافت پوست و ماهیچه ها شده و در نتیجه، بافت پوست افراد می میرند. در عمل جراحی شکم، احتمال بروز نکروز پوست خیلی زیاد است؛ زیرا جراحی پیچیده تر خواهد بود.

در نتیجه، احتمال نکروز پوست افزایش می یابد. درصورتی که بعد از عمل لیپوماتیک افراد به این بیماری مبتلا شوند، پزشک با انجام عمل جدید برای خارج کردن پوست مرده و جایگزینی آن با پوست جدید به درمان این بیماری می پردازد.

نکروز پوست درعمل لیپوماتیک

6. سروما در عمل لیپوماتیک

هنگامی که بعد از عمل، پوست شکم به عضله های داخلی شکم نچسبد و یک فضای خالی در زیر پوست ایجاد شود، سروما اتفاق می افتد. توصیه پزشک بعد از عمل لیپوماتیک، استفاده از گن است که در مدت زمان های مشخصی باید آن را بپوشید.

7. ایجاد اختلالات قلبی و کلیوی

هنگامی که عمل لیپوماتیک انجام می شود، به دلیل تزریق مایعات و دارو های مختلف، تنظیم مایعات بدن با مشکل مواجه می شوند. این اختلال باعث برهم خوردن تعادل آب و الکترولیت ها شده و سلامت قلب و کلیه را به خطر می اندازد.

برهم خوردن عملکرد صحیح قلب و کلیه، از عوارض نادر لیپوماتیک است که خطرات ناشی از آن بر روی اندام های دیگر بدن تأثیرات منفی می گذارد. در نتیجه، هنگام انتخاب این عمل، به این نکته توجه زیادی داشته باشید تا بعدا دچار پشیمانی نشوید.

ایجاد اختلالات قلبی و کلیوی

در این مقاله، 10 تا از بهترین جراح پلک در تهران را به شما معرفی کنیم

8. آسیب رساندن به اندام های داخلی بدن

در حین عمل لیپوماتیک، لوله مکش کانولا که برای خارج کردن چربی های اضافی استفاده می شود، ممکن است در این زمان به عمق بیشتری نفوذ کند که باعث آسیب رساندن یا سوراخ شدن اندام داخلی می شود.

اگر چنین اتفاقی افتاد، پزشک متخصص باید سریع بیمار را برای ترمیم اندام آسیب دیده جراحی کند تا فرد از خطرات ناشی از این آسیب در امان بماند. آسیب به اندام داخلی بدن یکی از مهم ترین عوارض لیپوماتیک است که اگر پزشک به موقع برای درمان اقدام نکند فرد با مشکلات متعددی مواجه می شود.

9. آسیب به سیستم ایمنی بدن

هنگامی که عمل در ناحیه شکم و پهلو انجام شود، آسیب به سیستم ایمنی بدن به طور جدی تری قابل مشاهده است. عمل لیپوماتیک با استفاده از موج های ماورا بنفش انجام می شود که اگر این امواج مدت زمان زیادی وارد بدن شوند و یا این که طول موج آن ها زیاد باشد، باعث آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن می شوند. زمانی که سیستم ایمنی بدن با مشکل مواجه شود، نمی تواند عامل مهاجم را از بین ببرد و عفونت ایجاد می شود.

10. سوزن سوزن شدت یا بی حسی

این حالت معمولا بعد از 45 تا 60 روز از بین خواهد رفت و بدن شما به حالت اولیه خود باز می گردد. درصورتی که این مشکل بعد از این مدت رفع نشد، توصیه می شود با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

11. هماتوم در لیپوماتیک

هماتوم در لیپوماتیک

یکی از دلایل خودداری برخی افراد از انجام لیزر، ترس از عوارض لیزر موهای زائد است

هماتوم عارضه ای است که در اثر عوارض احتمالی بعد از جراحی اتفاق می افتد. این عارضه نوعی خون مردگی بر اثر خونریزی شدید بوده که به دلیل آسیبی که به بافت ها وارد شده، باعث می شود خون به بافت های مجاور سرایت کند. این عوارض لیپوماتیک بر روی پوست حالت کبودی ایجاد می کند؛ زیرا خون در زیر آن قسمت از بدن جمع شده است.

12. افتادگی و شل شدن پوست بعد از لیپوماتیک

مهم نیست که چه مقدار چربی از بدن خارج می شود؛ در هر صورت، افراد دچار کمی افتادگی و شل شدگی در ناحیه عمل می شوند. استفاده از گن های لاغری، بهترین روش برای کوچک شدن پوست و کاهش چین وچروک و افتادگی سطح پوست است. همچنین این افراد می توانند با استفاده از ماساژدرمانی تا حد زیادی شل شدگی و افتادگی پوست را برطرف کنند.

افتادگی و شل شدن پوست بعد از لیپوماتیک

13. عدم تقارن

عمل لیپوماتیک همان طور که باعث زیبایی در افراد شده، در مواردی باعث ایجاد ناهمواری و تقارن در ناحیه جراحی نیز می شود. زمانی که در قسمت های مختلف بدن از جمله شکم، پهلو، باسن، ران و بازو عمل انجام شود و جراح حجم سلول های چربی را به یک اندازه خارج نکند، ناهمواری در بدن اتفاق می افتد.

برای مثال، اگر در کاهش چربی بازو میزان چربی برداشته در یکی از بازو ها بیشتر باشد، ظاهری نامتقارن ایجاد خواهد شد که یکی از عوارض لیپوماتیک بوده که باعث ناهمواری در بدن می شود.

در این مقاله از لنداسپا بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران را معرفی کرده ایم

14. خونریزی در زمان جراحی

پزشک متخصص قبل از عمل لیپوماتیک توصیه هایی به شما می کند که اگر آن ها را رعایت نکنید، در زمان جراحی دچار خونریزی می شوید.

برای مثال، شما باید از مصرف بعضی داروها مانند آسپرین و وارفارین در دو هفته قبل از عمل جراحی پرهیز کنید؛ زیرا باعث خونریزی شدید حین عمل می شود. اگر به هر علتی بیمار به توصیه های پزشک توجه نکند، پزشک برای پیشگیری از خونریزی، داروهای دیگری مثل اپی نفرین را برای بیمار تجویز می کند.

15. خارش پوست بعد از لیپوماتیک

خارش پوست بعد از لیپوماتیک

خارش پوست بعد از این عمل جراحی، یک عارضه طبیعی بوده که ساعاتی و یا حتی روز های بعد از عمل قابل مشاهده است. زمانی که خارش پوست بیشتر از دو ماه طول بکشد، نگران کننده بوده و باید با پزشک متخصص مشورت کنید. برای کم شدن این عوارض لیپوماتیک بعد از این عمل، استفاده از کمپرس آب سرد یا یخ توصیه می شود که تحریکات پوست در ناحیه عمل لیپوماتیک را به حداقل رسانده و خارش را برای مدتی کوتاه کمتر می کند.

16. سوختگی پوست در عمل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک با استفاده از دستگاهی دارای یک لوله به نام کانولا انجام می شود. لوله کانولا با ایجاد حرکات لرزشی و حالت ساکشن مانند خود باعث ایجاد اصطکاک و سوختگی اعصاب و پوست می شود. این عارضه طبیعی بوده و اصلا نباید جای سوختگی را بعد از لیپوماتیک دست کاری کرد؛ زیرا باعث خونریزی و تجمع میکروب ها می شود.

17. احساس ضعف و سرگیجه بعد از عمل لیپوماتیک

احساس ضعف و سرگیجه بعد از عمل لیپوماتیک

در این مقاله درباره فواید و عوارض برداشتن خال با لیزر صحبت کرده ایم

ضعف بدن، یکی از عوارض لیپوماتیک بعد از این عمل جراحی بوده که یک امر طبیعی است. به دلیل این که بدن خون زیادی ازدست داده این عارضه قابل مشاهده خواهد بود. مصرف برخی از داروهای بیهوشی می تواند باعث ضعف و سرگیجه شده که برای رهایی از این حالت، باید به توصیه های پزشک جراح دقت کرده و در صورت تجویز داروهای توسط ایشان، به مصرف دارو اقدام کنید.

مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک

برخی از مهم ترین مراقبت های بعد از این عمل، عبارت اند از:

  • رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بسیار مهم و حیاتی بوده که در صورت تغییر ندادن رژیم، دوباره چاق خواهید شد.
  • بعد از عمل جراحی لیپوماتیک به هیچ وجه نباید از نوشیدنی های الکلی و سیگار استفاده کنید.
  • انجام فعالیت های ورزشی سبک دو تا سه هفته بعد از جراحی مانعی ندارد؛ اما بهتر است از انجام ورزش های سنگین به مدت دو ماه پرهیز کنید.
  • داشتن آرامش و خواب کافی در چند هفته اول بعد از جراحی به بهبودی هرچه بهتر بدن شما کمک می کند.
  • بعد از انجام عمل لیپوماتیک با تجویز پزشک معالج، حتما از داروهای آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.
  • استفاده از گن های لاغری برای جمع شدگی پوست توصیه می شود.
  • نوشیدن آب کافی در روند بهبود بیماری مؤثر و لازم است.

سخن نهایی

عمل لیپوماتیک، عملی برای لاغری سریع افراد است که در کنار این فایده، شاید عوارض متعددی داشته باشد که بخش زیادی از این عوارض، به خاطر عدم تخصص و تجربه پزشک هستند. برای این که بتوانید بدنی سالم داشته باشید، توصیه می کنیم در کنار ورزش بعد از این عمل، از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید تا با عوارض لیپوماتیک مواجه نشوید.

عمل لیپوماتیک علاوه بر هزینه زیاد، می تواند باعث آسیب به بافت ها و اندام های مختلف بدن شود که ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای افراد داشته باشد. پس بهتر است حتما درباره پزشک خود، به خوبی تحقیق کنید و به سراغ بهترین دکتر لیپوماتیک بروید.

4.8/5 - (14 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا