آموزش ماساژسلامت حیوانات

چرا باید به ماساژ سگ اهمیت دهید؟

سگ شما عاشق اینست که او را نوازش کنید، شکمش را بمالید و پشت گوشش را لمس کنید. سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها از ماساژ لذت می‌برند. احتمالاً دارید به این فکر می کنید ، “می خواهید سگم را ماساژ دهم ؟ واقعا؟”

در حالی که ممکن است احمقانه به نظر برسد ، اما در واقع ماساژ برای توله سگ شما بسیار مفید است . وقتی خودتان ماساژ می‌گیرید حس خوبی به شما دست می‌دهد ، درست است ؟ این حس برای سگ ها نیز یکسان است . ماساژ سگ می تواند آنها را آرام کند و به شما فرصت دیگری برای ارتباط و پیوند با بهترین دوستتان بدهد . اما این ها تنها مزایای ماساژ دادن نیستند .

ماساژ سگ چگونه می تواند به سگ شما کمک کند؟

آن چه که شما ممکن است برای سلامت روحی و جسمی حیوان خانگی تان در نظر داشته باشید ، یک آبگرم دلپذیر است که می تواند مفید واقع شود . ماساژ هم می تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد ، گردش خون را افزایش دهد ، درد را کاهش دهد و ارتباط و پیوند بین شما و سگتان را قوی تر سازد . ماساژ همچنین ، می تواند به درک رشد سگ تان در مراحل اولیه زندگی اش کمک کند . بهترین قسمت ماساژ دادن این است که حتی لازم نیست برای انجام آن کاناپه را ترک کنید .

با مدرن ترین و رایج ترین ماساژ ها آشنا هستید؟‌ به مقاله انواع ماساژ مراجعه کنید.

ماساژ چگونه می تواند به سگ شما کمک کند؟

دلایلی برای ماساژ سگ

اضطراب

مانند جلیقه تاندرشرت یا سایر ابزار قنداق مانند ، تماس دست در هنگام ماساژ می تواند در کاهش استرس در هنگام رعد و برق ، نمایش آتش بازی یا هر موقعیتی که حیوان خانگی شما را عصبی و بی قرار می کند مفید باشد .

آرتروز یا ورم مفاصل

عمل مالش و ماساژ ملایم می تواند گردش خون را در عضلات و مفاصل دردناک افزایش دهد . فشار ملایم دست‌ها باعث انقباض بافت‌ها و افزایش جریان خون موضعی می‌شود . مراقب باشید که خیلی محکم فشار ندهید ، و اگر سگ شما خود را عقب کشید ، دور شد ، گاز گرفت یا غرغر کرد ، ماساژ را متوقف کنید .

برای قبل از فعالیت

درست شبیه ورزشکاران ، سگ ها نیز می توانند از گرم کردن قبل از ورزش بهره ببرند. یک ماساژ ملایم گردش خون را تحریک می کند . خون رسانی به مفاصل ، ماهیچه ها و اعصاب را افزایش می دهد . و حتی می تواند به جلوگیری از آسیب و درد بعد از تمرین کمک کند.

بهترین روش شستن سگ و 20 نکته مهمی که باید بدانید!

برای پس از فعالیت

سن ، فعالیت بیش از حد ، عدم تحرک بیش از حد و آسیب های قبلی همگی می توانند منجر به سفتی و درد بعد از ورزش شوند . ماساژ می تواند به کاهش بخشی از این ناراحتی کمک کند .

مراحل انجام ماساژ سگ

مراحل انجام ماساژ سگ

مرحله 1: یک قسمت آرام از خانه را برای ماساژ دادن انتخاب کنید تا به سگ شما کمک کند تا احساس آرامش کند . اگر سگ شما بیش از حد ترسیده است ، سعی نکنید او را ماساژ دهید . برای شروع ماساژ ابتدا به آرامی ناحیه مورد نظر را نوازش کنید . از کف دست برای فشار دادن به پوست استفاده کنید . دستان خود را به آرامی با حرکات کششی و جارویی حرکت دهید . در حین ماساژ ، به تورم ، افزایش حساسیت و درد توجه کنید . اگر به نظر می رسد که به سگ شما آسیب می رساند ماساژ را متوقف کنید .

8 نوع از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه را بشناسید!

مرحله 2: با استفاده از تکنیکی که در بالا توضیح داده شد ، از سر و گردن شروع کنید و به پایین بدن حرکت کنید، اگر به نظر می رسد که سگ شما از آن لذت می برد به آرامی فشار را افزایش دهید . مستقیماً روی استخوان ها یا مفاصل فشار ندهید. از ماساژ ناحیه ای که سگ شما دوست ندارد لمس شود ، خودداری کنید.

مرحله 3: یک ماساژ ملایم در پایه جمجمه و پایه دم می تواند آرامش را به همراه داشته باشد . به یاد داشته باشید که سعی کنید این تجربه را برای او لذت بخش کنید – اگر سگ شما عقب می رود ، زوزه می کشد یا به نظر می رسد درد دارد ، دست از ماساژ بکشید.

درمان های دیگر

سایر درمان های ترکیبی  برای سگ ها برای کمک به کاهش درد ، ناراحتی و اثرات آرتروز عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • شنا كردن
 • لیزر درمانی سرد
 • کاهش وزن
 • ورزش ملایم

دامپزشک می تواند در تعیین اینکه کدام یک از اینها برای سگ شما مناسب است به شما کمک کند.

آموزش نگهداری سگ در خانه و نکات مهمی که باید بدانید!

فواید ماساژ برای سگ

فواید ماساژ سگ ها

در اینجا مهمترین دلایلی که چرا ماساژ دادن سگ ها یک ایده عالی است آورده شده است :

کاهش استرس و اضطراب

سگ ها می توانند به راحتی دچار استرس یا اضطراب شوند . این حالت می تواند از طریق یک صدای بلند ، صدای رعد و برق و یا اتفاقی دیدن یک گربه ایجاد شود. صرف نظر از هر دلیلی ، ماساژ می تواند تنش سگ شما را کاهش دهد و او را آرام و ریلکس کند و باعث شود تا سگ استرس خود را فراموش کند .

کمک به التیام دادن سگ ها

اگر سگ شما به خودش آسیب زده است ، ممکن است ماساژ همان چیزی باشد که دامپزشک دستور می دهد . با ماساژ دادن سگ ، شما می‌توانید به بازتوانی ، کاهش درد و کاهش تورم ، بهبود سریع‌تر ضرب دیدگی ها و پیچ خوردگی های سگ کمک کنید و درد بافت آسیب دیده را به حداقل برسانید . البته، ابتدا باید دامپزشک در مورد نحوه انجام صحیح و ایمن این کار به شما آموزش دهد.

سر درد را میتوانید با یک ماساژ نیز رفع کنید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ماساژ سردرد مراجعه کنید.

عملکردهای بدن را بهبود می بخشد

ماساژ می تواند گردش خون سگ شما را افزایش دهد ، فشار خون را کاهش دهد ، حرکت مایع لنفاوی را بهبود بخشد ، سیستم ایمنی بدن او را تقویت کند ، به هضم غذا کمک کند ، کلیه ها و کبد را تحریک کند و باعث تنفس عمیق تر شود .

ماساژ عملکرد بدن سگ را بهبود میدهد

سلامت کلی را ارتقا می دهد

وقتی انسان ها ماساژ می گیرند، احساس شادابی، تعادل و پویایی می کنند. سگ شما نیز پس از اینکه به او ماساژ می دهید همین احساس را خواهد داشت.

پیوند و رابطه شما و سگ تان را قوی تر می سازد

ماساژ ممکن است یک مفهوم جدید برای سگ شما باشد ، اما زمانی که او متوجه شود که ماساژ چه حس خوبی دارد و این شما هستید که به او این حس عالی را منتقل می کنید ، پیوند و رابطه شما با او بسیار عمیق‌تر خواهد شد .

با تمام مزایای گفته شده ، چگونه می توانید آن را امتحان نکنید ؟ بیایید بهترین راه برای ماساژ سگ خود را بررسی کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم .

ماساژ پرفورمنس یکی از بهترین روش ها برای افزایش انرژی شما. برای آشنایی با این روش به مقاله ماساژ پرفورمنس چیست سر بزنید.

چگونه سگ خود را ماساژ دهیم

شما نباید سگ خود را طوری ماساژ دهید که انگار یک انسان را می خواهید ماساژ دهید . این به احتمال زیاد برای آنها بسیار خشن خواهد بود و باعث اثرات نامطلوب بر او می شود . در عوض ، باید از حرکات و تکنیک های ملایم استفاده کنید تا مطمئن شوید که او احساس راحتی دارد . در اینجا چند مرحله برای شروع یک ماساژ آرام بخش آورده شده است.

 • قبل از شروع ماساژ مطمئن شوید که سگ شما در حالت آرام و سر به راه است . از آن جایی که یکی از هدف های ماساژ دادن ایجاد‌ آرامش برای سگ است، اگر در زمانی که او مضطرب یا ترسیده است این کار را انجام دهید ممکن است حالت روانی سگ را تقویت کنید. سعی کنید قبل از شروع ، یک پیاده روی طولانی داشته باشید.
 • ماساژ خود را با نوازش آرام روی تمام بدن سگ شروع کنید . هنگامی که ماساژ خود را شروع می کنید ، به آرامی با سگ خود صحبت کنید تا او را آرام و ریلکس نگه دارید .
 • گردن سگ خود را با انجام حرکات دایره ای ماساژ دهید . به یاد داشته باشید که فشار دست را ملایم نگه دارید تا او احساس راحتی داشته باشد .

اگر به دنبال صورتی زیبا و خوش فرم تر هستید، مقاله ماساژ صورت برای چاقی را مطالعه کنید.

چگونه سگ خود را ماساژ دهیم
 • به ماساژ دادن به سمت شانه های سگ خود ادامه دهید . از آنجایی که سگ ها نمی توانند به این ناحیه از بدن خود دسترسی داشته باشند ، کمی وقت بیشتری برای این ناحیه بگذارید تا او بتواند از آن لذت ببرد!
 • دست خود را به سمت قفسه سینه و پاهای جلو حرکت دهید . اگر سگ شما وقتی پاهایش را ماساژ می دهید دوست ندارد ، به قسمت دیگری از بدن بروید . اما اگر دوست داشت ، ببینید آیا دوست دارد که پنجه‌هایش هم ماساژ داده شود . با این حال مراقب پنجه ها باشید . بسیاری از سگ ها به هر چیزی که بین پنجه پاهایشان برخورد می کند ، واکنش خودکار «لگد زدن» نشان می دهند .
 • پشت سگ خود را با حرکات دایره ای ماساژ دهید و در دو طرف ستون فقرات بالا و پایین بروید .
 • به آرامی توله سگ خود را ماساژ دهید تا به پشت پاها و ناحیه دم او برسید. پس از اتمام کار، سگ باید کاملا آرام و بدون استرس باشد.
 • ماساژ سگ یک راه عالی برای ارتباط با سگ است تا بدانید چه چیزی برای او لذت بخش است. در جلسات ماساژ بعدی ، می‌توانید تفاوت‌هایی را در واکنش‌های سگ خود مشاهده کنید ، که ممکن است شما را در مورد مشکلاتی که ممکن است داشته باشد، آگاه کند .

ورزشکاران برای جلوگیری از مصدومیت های ورزشی به ماساژ احتیاج دارند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ماساژ ورزشی مراجعه کنید.

حرف آخر

در این مقاله متوجه شدیم که ماساژ سگ چقدر می‌تواند برای سگ شما مفید باشد و همینطور باعث قوی تر شدن رابطه دوستی شما با سگ تان شود. برای انجام هرچه بهتر ماساژ سگ حتما به تمام نکات گفته شده در این مقاله دقت کنید تا مبادا اشتباها باعث آسیب رسیدن به سگ خود نشوید. در نهایت یادتان باشد امشب وقتی به خانه رسیدید و با توله سگتان روی مبل نشستید، او را ماساژ دهید و ببینید چقدر ماساژ را دوست دارد!

5/5 - (1 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا