سلامت حیوانات

آموزش نگهداری سگ در خانه و نکات مهمی که باید بدانید!

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به نگهداری سگ در خانه علاقه مند هستید، باید بدانید که مسئولیت سنگینی بر عهده شما قرار می گیرد. اگر خانه شما آپارتمانی است، باید ملاحضلات بیشتری را در نظر بگیرید. اگر گمان می کنید که در نگهداری سگ فقط غذا دادن به او را باید مورد توجه قرار داد باید گفته شود که تصوری اشتباه دارید، باید بتوانید کارهای روزانه او را با صبر و حوصله انجام دهید.

برای نگهداری سگ در خانه اولین مرحله این است که محیط نگهداری سگ او را آماده کنید؛ سپس درباره نحوه نگهداری اطلاعاتی را کسب کنید. برای حیوانات خانگی باید شرایطی از جمله سلامت، بهداشت، بازی و تغذیه مناسب او را مد نظر خود قرار دهید. قبل از انجام هر کار باید بدانید که سگ برای بیان خواسته خود از چه نوع حرکاتی استفاده می کند، در ادامه به توضیحات بیشتری در این زمینه می پردازیم.

معنی حرکات سگ

برای نگهداری سگ، باید معنای حرکات او را بفهمید تا بتوانید رفتارهایش را به طور کامل، تفسیر کنید. درک معنی حرکات سگ یه موضوع بسیار مهم است؛ زیرا با این روش می توانید او را از خطرات احتمالی دور نگهدارید و یا حتی جانش را نجات دهید. ما به بیان تفسیر قسمتی از رفتارهای سگ می پردازیم، اما برای اطلاعات بیشتر باید به روانشناس و یا رفتارشناس مراجعه کنید.

نگهداری گربه در خانه چه شرایطی دارد؟ 5 نکته نگهداری گربه

دائما در حال چرخیدن به دور خود است

دائما در حال چرخیدن به دور خود است

هنگامی که احساس کردید سگ به طور مداوم دور خود می چرخد باید بدانید که احتمال وجود بیماری است. برای اطلاع دقیق از مشکل سگ حتما او را پیش دامپزشک ببرید و از وضعیت او آگاهی کامل را به دست آورید. در این حالت سگ احتمالا به بیمارهایی همچون عفونت گوش، سندروم وستیبولار، تومور مغزی و حتی مسمومیت دچار شده است.

شروع به کندن زمین یا وسایله های اطراف خود می کند

اگر رفتاری مانند کندن زمین را توسط سگ خود مشاهده کردید، بدانید که شاید او سعی دارد، چیزی را در این چاله قایم کند و یا به دنبال جای خنک تری برای استراحت کردن است. اگر علاوه بر کندن زمین دیدید که حتی در منزل هم سگ شروع به کندن وسایل منزل از جمله مبل یا دیگر وسیله ها می کند، دیگر کاری از دست شما بر نمی آید و باید از یک مربی کاربلد کمک بگیرید، تا ترک کردن این کار را به او آموزش دهد.

نحوه نگهداری بچه گربه چگونه است

سر خود را به طرف زمین یا دیوار فشار می دهد

یکی از خطرناک ترین کارهایی که می تواند از سگ شما سر بزند، فشار وارد کردن به سر از طریق دیوار یا زمین است، در این مورد فورا باید به دامپزشک مراجعه کنید. فشار وارد کردن به سر می تواند به دلیل وجود بیماریی هایی از جمله بیماری مغزی و یا مسمومیت جدی باشد.

شروع به خوردن مدفوع خود می کند

شروع به خوردن مدفوع خود می کند

یکی از کارهای عادی و در عین حال ناخوشایند توسط سگ می تواند، خوردن مدفوع باشد. اگر سگ شما به کاهش وزن مواجه شد و دیدید که شروع به خوردن مدفوع می کند، احتمالا دچار سو تغذیه شده است که باید حتما او را پیش دامپزشک ببرید، اما اگر شاهد کاهش وزن نبودید تفسیری از این رفتارش نداشته باشید.

نگهداری گربه در خانه از نظر پزشکی + فواید نگهداری گربه

تنفس او به طور غیر معمول بد بو است

یکی از مشکلاتی که تمامی سگ ها معمولا دچار آن هستند، بوی ناخوشایند دهان آنها است. اگر که بوی بد دهان از حد معمول بیشتر شد، حتما به دامپزشک مراجعه کنید، ممکن است که سگ شما دچار بیماری کبد، روده، کلیه و یا دهان باشد.

در محیطی به جز جای مخصوص دستشویی خود، ادرار می کند

اگر شاهد ادرار کردن سگ تربیت شده خود در وسط منزل بودید، این تغییر ناگهانی سگ می تواند به دلیل وجود بیماری هایی از جمله عفونت مثانه و بیماری های مجاری ادراری باشد. در سگ های مسن این تغییر نشان دهنده زوال عقل هم می تواند باشد.

به طور مداوم شروع به کشیدن خمیازه می کند

در بروز این حالت معمولا افراد گمان می کنند که سگشان دچار خستگی و خواب آلودگی شده است. خمیاز کشیدن در سگ ها به معنای وجود استرس و یا ترس است. زمانی که سگ شما با فردی جدید روبه رو می شود پشت سر هم شروع به خمیازه کشیدن می کند.

آموزش زبان گربه و زبان بدن گربه خانگی با جزییات کامل!

تنفس سریع و پشت سر هم می کند

تنفس سریع و پشت سر هم می کند

سگ ها به دلیل این که معمولا دمای بدن خود را از طریق دهان رفع می کنند، شروع به تنفس سریع و تعدیل دمای بدن خود از طریق دهان می کنند. در هنگامی که مشاهده کرید، سگ فعالیت های فیزیکی زیادی داشته است حتما به او آب دهید تا دمای بدنش تنظیم شود. نباید دور از چشم بماند که گاهی اوقات، به دلیل فشار درد زیاد سگ شروع به نفس نفس زدن می کند.

وسایل لازم برای نگهداری از سگ

قبل از این که تصمیم آوردن سگ را به منزل خود داشته باشید، باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز او را تهیه کنید. سگ برای زندگی در منزل شما باید احساس آرامش و راحتی داشته باشد، برای کسب این موارد باید شروع به خرید لیستی که در ادامه جمع آوری کردیم را بکنید.

جای خواب مناسب داشته باشد

 در نگهداری سگ جای خواب مناسب او از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این که یک جای خواب مناسب برای سگ خود در نظر داشته باشید، باید بدانید که خوابگاه او باید بزرگ باشد، که اولا سگ به راحتی در آن مکان دراز بکشد و دوما جلوی رشد او را نگیرد.

درمان دل درد سگ با 9 روش خانگی و آشنایی با داروهای مضر

انواع گوناگونی از جای خواب برای سگ ها وجود دارد. پیشنهاد می شود که تشک سگ ضد جویدن باشد، بسیار راحت و نرم باشد، بهداشت مناسبی داشته باشد، ضدآلرژی باشد، در ماشین لباسشویی به راحتی جا بگیرد و قابل شست وشو باشد.

ظرف های مخصوص آب و غذای سگ را تهیه کنید

حتما برای نگهداری سگ در خانه آب غذایش را به صورت جداگانه به او بدهید. نکته مهم در خصوص ظرف غذای سگ این است که اگر سگ شما قدی کوتاه دارد از ظرف هایی با ارتفاع کمتر استفاده کنید اما اگر قد بلندی دارند ظرفی را انتخاب کنید که ارتفاع بیشتری دارند.

ظرف های مخصوص آب و غذای سگ را تهیه کنید

از جعبه تخت خواب مخصوص توله سگ استفاده کنید

برای نگهداری سگ در خانه هنگامی که خود در منزل نیستید، این تخت خواب محافظ دار مناسب است. هنگام خریداری این جعبه به سایز آن توجه کنید. سعی کنید برای سگ خود جعبه بزرگتری را تهیه کنید که او به راحتی بتواند در آن بایستد یا بخابد. فقط در موارد ضروری و روزی چند ساعت بیشتر، سگتان را داخل این تخت خواب محافظ دار رها نکنید.

آشنایی با زبان بدن سگ | چگونه می‌توان با سگ‌ها ارتباط برقرار کرد؟

برای سگ خود چند دست تن پوش و لباس تهیه کنید

اگر شما موهای تن سگتان را به تازگی کوتاه کرده اید، باید برای جلوگیری از سرد شدن بدنش اقدام به خرید تن پوش کنید، اگر که موهای بلندی هم دارند برای جلوگیری از آلودگی و خیس شدن آنها پوشیدن لباس را جدی بگیرید. برای راحتی بیشتری سگ در منزل لباس را از تن او جدا کنید. لباس باید مناسب به جثه و بدن سگ شما باشد.

از قلاده مخصوص استفاده کنید

سگ ها بر اساس نژاد و جثه خود دارای قلاده مخصوص هستند. رشد توله سگ ها بسیار سریع است پس باید هر روز قلاده را از نظر تنگی و سفتی چک کنید تا از اذیت شدن او جلوگیری شود. مقدار شل شدن قلاده به حدی نباشد که از روی سر سگ شما سر بخورد و آنقدر هم سفت نباشد که کمتر از دو انگشت در آن فرو رود. قلاه ها دارای سه نوع قلاده گردنی، کتفی و کمری است.

از قلاده مخصوص استفاده کنید

بهترین روش شستن سگ و 20 نکته مهمی که باید بدانید!

پلاک شناسایی مخصوص سگ خود را تهیه کنید

بر اساس مقررات قانون کنترل نظم سگ ها باید شما برای سگ خود پلاکی را تهیه کنید که اسم و آدرس صاحب سگ بر روی آن قلاده حکاکی شده باشد. استفاده از میکروچیت هم یکی از موارد ضروری برای سگ است. برای پیدا شدن سگ وجود این قلاده ضروری است و به پیدا شدن سگ کمک می کند.

وسایل آرایشی و بهداشتی را برای سگ خود تهیه کنید

نقاطی در بدن سگ ها وجود دارد که نیاز دارد، بیشتر نظافت شود این اجزا عبارتند از: پشت گوش ها، بین پنجه ها، کف دست و پا، زیر بغل، پشت پاها، اطراف دم و موهای سیبیل. اگر سگ شما موهای کوتاهی دارد به طور مداوم باید برس بر روی سر آنها بکشید.

کیسه جمع آوری مدفوع سگ را تهیه کنید

طبق قانون تمیزی محیط زیست اگر سگ شما در فضای بیرون مدفوع کرد، باید به طور کامل آن را جمع آوری کنید و در کیسه مخصوص مدفوع حیوانات، قرار دهید و در سطل زباله مخصوص قرار دهید. اگر می خواهید با سگتان بیرون بروید حتما با خود چند کیسه مدفوع ببرید.

آشنایی با انواع بیماری سگ و علائم آن

اسباب بازی های متنوعی را برای سگ خود تهیه کنید

اسباب بازی های متنوعی را برای سگ خود تهیه کنید

برای این که سگتان اسباب و اثاثیه منزل را گاز نزند، برای او اسباب بازی های متنوع و دلخواهش را تهیه کنید. در انتخاب اسباب بازی توله سگ خود بسیار دقت کنید. شما می توانید اسباب بازی هایی را تهیه کنید که خود هم بتوانید با سگتان بازی کنید، مانند توپ و طناب.

نکاتی درباره ی نگهداری سگ در خانه

 برای نگهداری سگ در خانه باید آموزش های مخصوصی را ببینید. دوره آموزش نگهداری سگ در منزل را زیر نظر افراد متخصص این کار بکار بگیرید. برای نگهداری سگ در خانه فضا را برای او مناسب کنید. کابینت های پایین آشپزخانه و در کمدها را قفل کودک بزنید. سیم برق را از روی زمین جمع کنید و داروهایتان را دور از دسترس سگتان قرار دهید.

نکاتی درباره ی نگهداری سگ در خانه

در ساعت مشخصی شروع به غذا دادن سگ خود کنید تا به این ساعت عادت کند. در روز سگ ها نیاز به دو وعده غذایی یکی در صبح و یکی در عصر دارند. پس از این که غذا دادید به طور معمول 20 دقیقه طول می کشد تا نیاز به دستشویی داشته باشند.

روش نگهداری سگ این است که براساس قانونی که از قبل برای او وضع شده است، عمل می کند. اگر شما دوست ندارید که سگ روی تخت یا در آشپزخانه قرار بگیرد، باید او را آموزش دهید. برای آموزش دادن به سگتان نیاز است تا روزانه چند ساعتی وقتتان را به او اختصاص دهید.

هزینه نگهداری از سگ

سگ هم مانند موجودات زنده دیگر، نیاز به صرف هزینه برای رشد دارد، یکی از این هزینه ها شامل واکسن زدن سگ می شود که برای سگ بسیار لازم و ضروری است. اگر این مورد را نادیده بگیرید نه تنها جان سگ بلکه جان اطرفیان هم در معرض خطر است. گزینه بعد هزینه غذای سگ است که بستگی به جثه او دارد، هر چه سگ بزرگتر باشد به غذای بیشتری نیاز دارد. هزینه تخت خواب سگ هم مورد بعدی است اما در این مورد می توانید صرفه جویی کنید.

نکته بهداشتی برای نگهداری سگ در منزل

نکات بهداشتی نگهداری سگ در منزل عبارتند از:

  • هر 3 ماه یکبار به سگتان قرص انگل بدهید.
  • سالی یکبار تزریق واکسن را انجام دهید.
  • هر 6 ماه یکبار با پودر مخصوص سم پاشی کنید.
  • هر سال 2 بار سگ خود را با آب داغ و شامپو حمام کنید.

سخن نهایی

نگهداری سگ یک مسئولیت بسیار بزرگ است. برای این که بخواهید از سگ نگهداری کنید باید از تمامی حرکات او اگاهی کامل را کسب کنید. هنگامی که از سگ رفتاری را دیدید که در رابطه با او آگاهی کامل را نداشتید، حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا شما را یاری کند. ما در این مقاله به بررسی نکاتی مهم در رابطه با اصول نگهداری سگ در خانه پرداخته ایم.

3.2/5 - (6 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا