سلامت حیوانات

8 نوع از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه را بشناسید!

گربه یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی در دنیا است. حیوانی که به خوبی می‌تواند با زندگی و تربیت انسانی سازگاری پیدا کرده و در فضایی مانند آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک هم می‌توان از آن نگهداری و مراقبت کرد. بسیاری از حیوانات مانند سگ و گربه نژادهای گوناگونی دارند. موضوعی بسیار مهم که باید پیش از انتخاب حیوانی برای نگهداری در خانه، در نظر گرفت. اگر تصمیم دارید در آینده گربه‌ای را به سرپرستی بگیرید، مقاله‌ی پیش رو برای شماست. در این مطلب از لنداسپا به معرفی نمونه‌هایی از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه و بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

بهترین نژاد گربه خانگی

زمانی که تصمیم به نگهداری و سرپرستی گربه‌ای می‌گیریم، به ظاهر و زیبایی گربه بیش از هر چیز دیگری توجه می‌کنیم. اما به یاد داشته‌باشید، نژادهای گوناگون گربه، ویژگی‌های رفتاری متفاوتی دارند. برخی نژادها برای نگهداری در خانه مناسب‌تر هستند. رفتار آرام‌تری داشته، آسیبی برای سرپرست و سایر افراد ندارند و همچنین با آب‌وهوای محل نگهداری خود سازگارتر هستند. در زمان انتخاب بهترین نژاد گربه برای نگهداری در آپارتمان باید در نظر بگیرید که آن گربه آرام و سازگار باشد. فضاهای کوچکی مانند خانه‌های آپارتمانی برای او مناسب بوده و نیاز به فضای بسیار بزرگی نداشته‌باشد. اگر شاغل هستید یا ساعت‌های زیادی را در خارج از منزل سپری می‌کنید، برای انتخاب بهترین گربه برای نگهداری در خانه ، گربه‌ای را انتخاب کنید که بتواند حداقل ۴ تا ۵ ساعت را بدون حضور شما و تنهایی در خانه بماند. بنابراین پیش از انتخاب، شرایط زندگی خود را هم در نظر بگیرید. فراموش نکنید نگهداری گربه در خانه مسئولیت‌های فراوانی به همراه دارد و باید بتوانید به خوبی به حیوان خود رسیدگی کنید.

نگهداری گربه در خانه چه شرایطی دارد؟ 5 نکته نگهداری گربه

بهترین نژادهای گربه برای نگهداری در خانه

در ادامه لیستی از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه و ویژگی‌های رفتاری آن‌ها را می‌خوانید. در نظر بگیرید با وجود شناخت خلق‌وخوی هر گربه‌ای، پیش از قبول سرپرستی آن لازم است که با افراد متخصص در زمینه‌ی حیوانات درباره نژاد انتخاب شده و سازگاری آن با شرایط زندگی خود مشورت کنید.

۱.گربه رگدال (Ragdoll)

گربه رگدال (Ragdoll)

رگدال یکی از انواع بهترین نژاد گربه خانگی است. گربه‌ای با چشمانی به رنگ آبی روشن، موهای بلند و براق که که نیاز به برنامه اصلاح و کوتاهی منظمی دارند. گربه‌های نژاد رگدال معمولا به رنگ سفید هستند اما با بالا رفتن سن، لکه‌های تیره‌رنگی در بخش‌هایی از صورت و دم آن‌ها نمایان می‌شود. رگدال با وجود علاقه‌ای که به بازی و شیطنت دارد اما در عین حال بسیار آرام بوده و برای نگهاری در فضای کوچک انتخاب خوبی است. گربه‌ای اجتماعی که از بودن در کنار بزرگسال و کودک و همچنین سایر حیوانات خانگی لذت می‌برد. وزن نژاد رگدال با توجه به اندازه‌ای که دارد در حدود ۳.۵ تا ۹ کیلوگرم بوده و معمولا طول عمری در حدود ۱۵ سال دارد.

آموزش نگهداری سگ در خانه و نکات مهمی که باید بدانید!

۲. گربه موکوتاه بریتانیایی (British Shorthair)

گربه موکوتاه بریتانیایی (British Shorthair)

گربه موکوتاه بریتانیایی یکی از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه است. گربه‌ای با موهای خاکستری زیبا و ضخیم که ممکن است در تابستان کمی ریزش موی بدن داشته‌باشند. رفتار گربه موکوتاه بریتانیایی با انسان‌ها بسیار دوستانه بوده و از بازی با آن‌ها لذت می‌برند. نژادی که با افزایش سن آرام‌تر شده و طول عمری در حدود ۱۴ تا ۲۰ سال دارند. گربه British Shorthair با توجه به جنسیت و سن وزنی در حدود ۳.۲ تا ۷.۷ دارند.

۳. گربه سیامی (Siamese)

برای نگهداری بچه گربه چه باید کرد

گربه سیامی (Siamese)

گربه سیامی یکی دیگر از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه است. گربه‌ای با چشمانی آبی، پوششی از موهای سفید که لکه‌های تیره‌رنگی در بخش‌هایی از صورت، پنجه‌ها و دم خود دارند. موی بدن سیامی معمولا کوتاه و نرم بوده و به راحتی اصلاح می‌شود. رفتار این گربه‌ها اجتماعی است و از بودن در کنار انسان‌ها لذت می‌برند. نژاد سیامی بسیار باهوش است به همین دلیل نیاز به بازی و تحریک ذهنی دارد. این گربه‌ها نمی‌توانند ساعات طولانی تنها بمانند. به همین دلیل برای شاغلین و کسانی که فرصت زیادی برای ماندن در کنار حیوان خانگی خود و بازی با آن را ندارند، مناسب نیستند. وزن گربه سیامی در حدود ۲.۵ تا ۶ کیلوگرم بوده و طول عمری در حدود ۱۵ تا ۲۰ سال دارند.

۴. گربه برمه‌ای (Burmese)

گربه برمه‌ای (Burmese)

نگهداری گربه در خانه از نظر پزشکی + فواید نگهداری گربه

بسیاری معتقدند گربه برمه‌ای یکی از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه است. گربه‌ای با پوشش موی کوتاه و درخشان که معمولا در طیف رنگی قهوه‌ای هستند. نژاد برمه‌ای بسیار اجتماعی بوده و از بودن در کنار کودک و بزرگسال و همچنین سایر حیوانات خانگی لذت می‌برند. اما نمی‌توانند برای ساعت‌های طولانی در خانه تنها بمانند. گربه برمه‌ای نر در مقایسه با ماده آرام‌تر بوده و برمه‌ای ماده بسیار فعال و پرجنب‌وجوش هستند. این نژاد وزنی در حدود ۳ تا ۵ کیلوگرم و طول عمر ۱۶ تا ۱۸ سال دارد.

۵. گربه بنگال (Bengal)

گربه بنگال (Bengal)

گربه بنگال، گربه‌ای اجتماعی و باهوش بوده که از بازی با انسان‌ها و بودن در کنار آن‌ها لذت می‌برد. تمامی گربه‌های نژاد بنگال همچون نیاکان خود علاقه به کوهنوردی و صخره‌نوردی دارند. به همین دلیل بهتر است فضاهایی را در خانه برای آن‌ها فراهم کنید که بتوانند بر روی آن‌ها رفته و بازی کنند. مبلمان و خانه درختی احتمالا گزینه‌های خوبی برای آن‌ها است. این گربه‌ها نمی‌توانند برای ساعاتی طولانی تنها بمانند. معمولا افرادی که به آلرژی و حساسیت دچار هستند، با بودن در کنار گربه بنگال احساس ناراحتی نخواهندداشت. چراکه این گربه‌ها هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کنند. وزن این نژاد در حدود ۳.۶ تا ۶.۸ کیلوگرم بوده و طول عمری در حدود ۱۲ تا ۱۶ سال دارند.

آموزش زبان گربه و زبان بدن گربه خانگی با جزییات کامل!

۶. گربه آبی‌رنگ روسی (Russian Blue)

گربه آبی‌رنگ روسی (Russian Blue)

گربه آبی‌رنگ روسی با چشمانی سبز و زرد، پوششی از موهای خاکستری داشته که معمولا ضدحساسیت هستند. نژاد راشن بلو همواره به دنبال بازی با کودکان و بزرگسالان بوده و در عین حال در حضور غریبه‌ها کمی خجالتی و آرام است. گربه‌ای باهوش که بسیار آموزش‌پذیر خواهدبود. گربه آبی‌رنگ روسی یکی از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه است. گربه‌ای آرام که در صورت داشتن یک خانه درختی، می‌توان آن‌ها را در برای ساعاتی طولانی در خانه تنها گذاشت. وزن این گربه‌ها در حدود ۳.۶ تا ۶.۸ کیلوگرم بوده و طول عمری در حدود ۱۵ تا ۱۸ سال دارند.

۷. گربه پرشین (Persian)

گربه پرشین (Persian)

یکی از قدیمی‌ترین نژاد گربه خانگی، گربه ایرانی یا پرشین است. گربه‌ای عضلانی که استخوان‌های متوسط تا سنگین، پاهایی کوتاه، پنجه‌های بزرگ و گردنی کوتاه دارد. گربه پرشین یکی از بهترین نژاد گربه خانگی است. گربه‌ای آرام که به خوبی می‌تواند خود را با زندگی انسانی سازگاری داده و فرمان‌پذیر است. این نژاد معمولا از بودن در محیط‌های آرام لذت بیشتری برده و برای فضاهای شلوغ و پرسروصدا انتخاب خوبی نیست. این گربه‌ها بسیار آرام و با محبت بوده و می‌توانند برای چند ساعت تنها بمانند. گربه ایرانی وزنی در حدود ۴ تا ۸ کیلوگرم داشته و طول عمر آن‌ها بیش از ۱۵ سال است.

درمان دل درد سگ با 9 روش خانگی و آشنایی با داروهای مضر

۸. گربه بیرمن (Birman)

گربه بیرمن (Birman)

گربه بیرمن هم یکی دیگر از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه است. گربه‌ای با موهای نرم و بلند که لکه‌هایی به رنگ تیره در بخش‌هایی از صورت، پنجه‌ها و دم خود دارد. موهای گربه بیرمن نیاز به مراقبت فراوانی دارد. گربه‌ای دوست‌داشتنی و با محبت که بسیار فرمان‌پذیر بوده و از هم‌نشینی با صاحب خود و نوازش شدن لذت می‌برند. گربه بیرمن بسیار باهوش و اهل بازی است. گربه‌ای کنجکاو که زمان زیادی را به جست‌وجو در فضای خانه می‌پردازد. گربه‌های نژاد بیرمن وزنی در حدود ۴ تا ۷ کیلوگرم دارند و میانگین طول عمر آن‌ها ۱۲ تا ۱۶ سال است.

سخن پایانی

برای انتخاب بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه باید موارد مهمی را در نظر بگیرید. اگر ساعات زیادی را در خارج از محیط خانه سپری می‌کنید، باید گربه‌ای را انتخاب کنید که بتواند بدون هیچ مشکلی با تنها ماندن در خانه سازگاری پیدا کند. برخی گربه‌ها مانند گربه پرشین از فضای شلوغ و پرسروصدا فراری‌اند. گربه‌ای مانند بیرمن نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای برای موهای خود دارند و عدم توجه به آن‌ها می‌تواند ریزش موی فراوانی را به دنبال داشته‌باشد. بنابراین ضروری است که پیش از انتخاب حیوان خانگی خود، با متخصصین این حوزه مشورت کرده و شرایط زندگی خود را هم در نظر بگیرید تا بتوانید گربه‌ای سازگار با زندگی خود را برگزینید.

4.2/5 - (22 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

‫2 دیدگاه ها

  1. گربه پرشین کجاشی ایرانیه تمام ایرانو بگردید یه دونه پیدا نمیکند اما تا دلتون بخواد گربه ای که اسم بردید بنگال تو کوچه و خیابون فراونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا