سلامتسلامت روان

دلیل افسردگی بعد از ازدواج چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

اگرچه ازدواج می تواند یکی از هیجان انگیزترین اتفاقات زندگی هرکسی باشد، اما باز هم این امکان وجود دارد که بعد از ازدواج دچار افسردگی شوید. به نظر شما دلیل افسردگی بعد از ازدواج چیست؟ چه چیزی موجب می شود که عروس و یا داماد بعد از ازدواج خود که شاید آرزوی آن را داشتند، دچار افسردگی و ناراحتی شوند؟ دلایل بسیار زیادی می توانند باعث بروز این گونه مشکلات شوند که شاید هرکسی را به خود درگیر کنند. به همین دلیل اگر شما هم قصد دارید به تازگی ازدواج کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

شاید خیلی از افراد هیچ گونه تصوری درباره افسردگی پس از ازدواج نداشته باشند و فکر کنند که ازدواج سراسر خوشحالی و حس خوب است. این در حالی است که باید به شما بگوییم که خیلی از افراد می گویند که بعد از ازدواج افسرده شدم و به دنبال راه حلی برای درمان آن می گردند.

به خاطر اینکه شما در این بازه زمانی متحمل استرس و هیجان خیلی زیادی شده اید، بیشتر از شرایط عادی در خطر افسردگی هستید. از این رو، اگر شما هم به تازگی ازدواج کرده اید و یا قصد ازدواج دارید، بهتر است حتما این مقاله از لند اسپا را مطالعه کنید تا بدانید که دلایل افسردگی بعد از ازدواج چیست و چگونه می توان از شر این مشکل خلاص شد.

علائم افسردگی پس از ازدواج چیست؟

شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما باید بدانید که افسردگی و ازدواج رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. این موضوع هیچ ارتباطی به خانم یا آقا ندارد و هر کسی می تواند به آن دچار شود. ممکن است افسردگی بعد از ازدواج در مردان و یا در زنان به وجود بیاید و این موضوع هیچ گونه رابطه ای به جنسیت افراد ندارد.

از این رو، شما قبل از همه چیز باید بدانید که علائم افسرده شدن بعد از ازدواج شامل چه مواردی می شوند تا بتوانید برای درمان آن راه حلی پیدا کنید. در اینجا برخی از مهمترین علائم افسردگی پس از ازدواج را نام می بریم که می توانند به شما کمک کنند تا متوجه شوید که آیا واقعا به افسردگی بعد از ازدواج دچار شده اید یا خیر.

پیشنهاد لنداسپا : دلیل حسادت در رابطه عاطفی و روش های کنترل کردن آن

علائم افسردگی پس از ازدواج چیست؟

• نداشتن تمرکز در انجام کارهای روزمره و فعالیت های زندگی مشترک
• نداشتن علاقه و هیجان برای کار کردن و یا حتی استفاده از محل کار
• تغییر عادات غذایی و کم اشتهایی
• کم کردن ارتباطات دوستانه
• تمایل به انزوا
• بی توجهی کردن به کودکان
• کم شدن میل جنسی
• کم شدن انرژی
• برنامه خواب
• عدم تمایل در انجام کارهای شخصی مانند ورزش و یا مراجعه به پزشک
• احساس گناه و بی کفایتی
• داشتن احساس اندوه و اضطراب
• بد بینی نسبت به همسر
• لذت نبردن از شرایط زندگی و ناامیدی از آن

هر یک از موارد بالا می تواند مهمترین علائم افسرده شدن بعد از ازدواج در نظر گرفته شود و هیچ گونه ارتباطی ندارد که شما خانم هستید یا آقا. در هر شرایطی، اگر چندین فاکتور بالا را داشتید، احتمال دارد که به افسردگی بعد از ازدواج دچار شده باشید. به نظر شما دلیل این موضوع چیست؟

پیش از اقدام به ازدواج باید شریک خود را به خوبی بشناسید. برای این موضوع توصیه میکنیم بلاگ سوالات قبل از ازدواج را از دست ندهید.

دلایل افسردگی پس از ازدواج

وقتی که خیلی از خانم ها می گویند که بعد از ازدواج افسرده شدم و تمایلی به انجام کارهای روزمره خود ندارم، به احتمال زیاد به دنبال دلیل آن می گردند. دلایل افسردگی بعد از ازدواج در زنان و مردان می تواند بسیار متفاوت و متنوع باشد.

دلایل افسردگی بعد از ازدواج

یکی از مهمترین دلایل، این است که شما از خانواده خود که سالیان سال با یکدیگر بودید، جدا شده اید و اکنون تمام شرایط زندگی شما فرق کرده است. شاید این موضوع هیچ گونه ارتباطی با همسر شما هم نداشته باشد و کلا موجب یک نارضایتی بعد از ازدواج می شود. در اینجا برخی از مهمترین دلایل افسردگی بعد از ازدواج در زنان و مردان را نام می بریم که می توانند تاثیر زیادی در زندگی مشترک آنها داشته باشند.

وابستگی زیاد به والدین

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، دوری از خانواده و پدر و مادر می تواند یکی از مهمترین دلایل افسردگی پس از ازدواج باشد. این موضوع برای دخترانی که بیش از اندازه به خانواده خود وابسته هستند، بیشتر صدق می کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل، بهتر است قبل از ازدواج خود را با این شرایط آشنا کنید و بدانید که قرار است تا چند وقت دیگر، به طور کامل از خانواده خود دور شویید و ارتباطات شما در حد تلفنی و یا دیدار های هفتگی خواهد شد.

ویژگی های شوهر تنبل و نحوه رفتار درست با او چیست؟

تغییر سبک زندگی

یکی دیگر از دلایلی که می تواند باعث بروز افسردگی بعد از ازدواج شود، این است که سبک زندگی شما در یک بازه زمانی کوتاه به طور کامل تغییر می کند. خروج از دوره مجردی و ورود به دوره متاهلی می تواند یکی از اصلی ترین دلایل افسردگی برای خانم ها و خیلی از آقایان باشد. در این شرایط، مسئولیت های خیلی سنگین تری روی دوش زوجین به وجود می آید که باید خود را با این شرایط وفق دهند.

تغییر سبک زندگی

ازدواج اجباری

تقریبا همه افرادی که به اجبار والدین خود ازدواج می کنند، دچار افسردگی بعد از ازدواج می شوند. دلیل این اجبار از طرف والدین می توانند به خاطر دلایل متنوعی باشد که شاید شما مجبور شوید کسی را انتخاب کنید که به هیچ عنوان به ملاک و معیار هایتان برای همسر نزدیک نیست.

در این شرایط، به احتمال زیاد بعد از ازدواج دچار افسردگی خواهید شد. به همین دلیل هم سعی کنید تا حد امکان خانواده خود را متقاعد کنید که خودتان می توانید به صورت منطقی، همسر مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر هم در این شرایط قرار گرفتید، سعی کنید ویژگی های مثبت همسر خود را در نظر گرفته و به بهبود زندگی خود کمک کنید.

ازدواج با زن بزرگتر از مرد کار درستی است؟ در این بلاگ پاسخ میدهیم.

اختلاف سنی با همسر

یکی دیگر از دلایل افسردگی بعد از ازدواج که می تواند اهمیت خیلی زیادی در زندگی مشترک داشته باشد، اختلاف سنی زیاد و یا کم با همسر است. شما باید شخصی را به عنوان همسر خود انتخاب کنید که اختلاف سنی مناسبی با شما داشته باشد. زیرا اگر او خیلی از شما کوچک تر و یا بیش از اندازه بزرگ تر باشد، ممکن است به هیچ عنوان توانید یکدیگر را درک کنید و این امر باعث بروز افسردگی بعد از ازدواج خواهد شد.

اختلاف فرهنگی با همسر

شاید برخی از افراد فکر کنند که اصلی ترین فاکتورها برای انتخاب همسر، مواردی مانند اختلاف سنی و شرایط اقتصادی هستند. این در حالی است که شما باید توجه بسیار زیادی به اختلاف فرهنگی بین خودتان نیز داشته باشید. از این رو، بهتر است قبل از ازدواج، چندین جلسه با همسر خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که آیا از نظر فرهنگی شرایط مشابه با یکدیگر دارد یا خیر.

اختلاف فرهنگی با همسر

برای داشتن رابطه زناشویی موفق در زندگی چه باید کرد؟ این بلاگ را از دست ندهید.

اختلاف طبقاتی با همسر

گاهی مواقع، احتمالا شما هم افرادی را دیده اید که به خاطر پول ازدواج می کنند. باید به این گونه افراد بگوییم که افسرده شدن پس از ازدواج قطعا دامن گیر آنها خواهد شد. زیرا ممکن است خیلی از آنها بر سر مسائل مالی مختلف با یکدیگر به توافق نرسند و یا حتی به خاطر اختلاف طبقاتی و مالی، به شیوه ای تحقیر آمیز با یکدیگر صحبت کنند. این امر می تواند یکی از مهمترین دلایل افسردگی بعد از ازدواج در نظر گرفته شود.

عدم دستیابی به تصورات ازدواج

ممکن است خیلی از افراد قبل از ازدواج، تصورات خیلی تخیلی و رمانتیکی از بعد ازدواج خود داشته باشند. اکنون بعد از ازدواج، متوجه می شوند که زندگی واقعی با فانتزی های ذهن آنها کاملا متفاوت بوده است. این امر می تواند یکی از مهمترین دلایلی باشد که خیلی از افراد دچار افسردگی بعد از ازدواج می کند.

تنهایی بعد از ازدواج

در صورتی که شما مجبور شوید بعد از ازدواج به شهر دیگری بروید، به احتمال زیاد از تمام اعضای خانواده و دوستان خود به طور کامل دور می شوید. این تنهایی بعد از ازدواج می تواند زمینه ساز افسردگی برای شما و شریک زندگیتان باشد.

رابطه جنسی مداوم

توجه داشته باشید که رابطه جنسی مداوم و خیلی زیاد هم می تواند یکی دیگر از مهم ترین دلایل افسردگی پس از ازدواج در نظر گرفته شود. به همین دلیل هم مطمئن شوید که از این نظر، تعادل را رعایت می کنید.

آیا نشانه های افسردگی را می شناسید؟ در لنداسپا بخوانید

درمان افسردگی بعد از ازدواج

بعد از این که متوجه شدید دلایل افسردگی بعد از ازدواج شامل چه مواردی می شوند، به احتمال زیاد بپرسید که از چه طریقی می توانم افسردگی بعد از ازدواجم را از بین ببرم؟ راهکارهای متنوعی برای درمان افسردگی پس از ازدواج وجود دارند که ما در این بخش، تنها برخی از مهمترین آنها را نام می بریم.

درمان افسردگی بعد از ازدواج

مشورت با مشاور

به هیچ عنوان از اهمیت بسیار بالای مشاور در مشکلات زناشویی و ازدواج غافل نشوید. از این رو، اگر شما هم دچار افسردگی بعد از ازدواج شدید، یک مشاور خوب و ماهر پیدا کرده و با او مشورت کنید. این شخص به شما کمک می کند که افکار منفی را دور ریخته و روی نقاط مثبت ازدواج تمرکز کنید تا از زندگی مشترک لذت بیشتری ببرید.

پیدا کردن اهداف جدید و مشترک

سعی کنید بعد از ازدواج خود، یک هدف مشترک با همسر خود در نظر بگیرید و سپس برای رسیدن به آن هدف، به صورت مشترک کار کرده و انگیزه خود را افزایش دهید. این امر به شما کمک می کند که رابطه دوستانه تری با همسر خود داشته باشید و از افسردگی بعد از ازدواج هم دور شوید. توجه داشته باشید که اولین هدف شما در زندگی مشترک، باید آرامش طرفین باشد.

علائم افسردگی فصلی چیست و چگونه درمان می‌شود

رعایت نکات قبل از ازدواج برای دوری از افسردگی بعد

اگر هنوز ازدواج نکرده اید، باید حتما نکاتی را قبل از ازدواج خود در نظر بگیرید تا بعدا دچار افسردگی نشوید. یکی از مهم ترین نکات، این است که چندین جلسه قبل از ازدواج با همسر آینده خود صحبت کنید و مطمئن شوید که از نظر فرهنگی، مالی و یا سنی اختلاف زیادی با یکدیگر ندارید. سپس اطمینان حاصل کنید که چه انتظاراتی از زندگی مشترک دارید و آن را تا حد امکان با دنیای واقعیت تطابق دهید.

رعایت نکات قبل از ازدواج برای دوری از افسردگی بعد

سخن نهایی

در این مقاله متوجه شدید که دلایل و نشانه های افسردگی بعد از ازدواج شامل چه مواردی می شوند. همان طور که متوجه شدید، این امر می تواند راهکارهای متنوعی داشته باشد که یکی از مهم ترین روش ها برای درمان آن، مشورت با یک مشاور کار بلد و یا پیدا کردن اهداف جدید با همسرتان است. علاوه بر این، از اهمیت بالای صحبت کردن قبل از ازدواج غافل نشوید تا بتوانید به طورکامل همسر خود را بشناسید. اگر شما هم روش های دیگری برای درمان افسردگی بعد از ازدواج دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

از کجا بفهمیم که عاشق شده ایم؟‌ بلاگ نشانه های عاشق شدن را به شما معرفی میکنیم.

سوالات متداول

چگونه بفهمیم به افسردگی بعد از ازدواج دچار شده ایم؟

علائم مختلفی برای افسرده شدن از ازدواج وجود دارند که برخی از مهمترین آنها، نداشتن انگیزه برای انجام کارهای مختلف و یا حتی تغییر عادات غذایی و برنامه خواب و تمایل به انزوا هستند.

چگونه تغییر سبک زندگی می تواند باعث بروز افسردگی بعد از ازدواج شود؟

با ازدواج، شما از دوره هیجان انگیز مجردی به دوره متاهلی وارد شده اید و این امر شاید موجب شود که سبک زندگی شما به طور کامل تغییر کند. زیرا شما دیگر به عنوان دختر و یا پسر خانواده نقش ندارید و باید در یک مسئولیت بزرگ تر به عنوان زن یا شوهر حاضر شوید که این امر می تواند باعث بروز افسردگی و استرس زیاد شود.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

یک دیدگاه

  1. آدمای رئوف و مهربون بیشتر افسرده میشن چون همیشه اطرافیانی هستن که از اخلاق خوبشون سواستفاده کنن من بخاطر رفتارهای غلط همسرم افسردگی گرفتم چون به خانواده و حتی اقوامش به راحتی اجازه دخالت میداد و میگفت رسم داریم که بیان و دخالت کنن حالا که با فامیلاشون قطع رابطه کردم به یک آرامش نسبی رسیدم بهترین درمان افسردگی هم نجات خود و دور شدن از شرایطی هست که باعث افسردگی میشه من حتی به پلیس زنگ زدم گفتم خواهر همسرم بدون اجازه اومده توی خونه من و برای وسایل و دکوراسیون تصمیم میگیره کاری کردم که دیگه جرات نمیکنن بیان خلاصه چند روزی برمن سخت گذشت ولی حالم خوب شد فقط در اینجور مواقع کم نیارین و نه محکمی بگین نتیجه اش مثب خواهد بود و ای کاش بعضیا درک میکردن که در زندگی شخصی دیگران نباید دخالت کنن وگرنه مهمان خیلی هم خوبه فقط نباید دخالتی در امور میزبان داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا