تغذیهتناسب اندامسلامت

بهترین روش درمان چاقی شکمی تغذیه و ورزش است یا جراحی؟

خیلی از افراد با مشکل چاقی شکمی دسته و پنجه نرم می کنند. چاقی شکمی علاوه بر این که اعتمادبه نفس شما را پایین می آورد، سلامت شما را به خطرمی اندازد. پس درمان چاقی شکم به این دلیل اهمیت زیادی دارد. ما در این مقاله درباره روش های درمان چاقی شکمی مطالب زیادی گفته ایم تا با خواندن آنها چربی های احشایی خود را درمان کنید و دیگران نگران بیماری های ناشی از چاقی شکم نباشید.

روش های پیشگیری از چاقی شکمی

حتما تا به حال نام بحران میان سالی را شنیده اید. اگر چه این اصلاح دررابطه با موضوعات زیادی است، اما قطعا یکی از نگرانی های همه افرادی محسوب می شود که دوران جوانی خود را سپری کردند و افزایش وزن و ذخیره چربی دارند. زمانی ممکن بود این تغییرات را به عنوان یک واقعیت گریزناپذیر از دوران میان سالی و پیری به بپذیریم. اما حالا متوجه شدیم که با افزایش سایز دور کمر یا همان چربی شکم، سلامتی ما به خطر می افتد.

روش های پیشگیری از چاقی شکمی

چاقی شکمی چیست؟ انواع چاقی شکمی، عوارض آن و دلایل ابتلا

چربی شکمی یا احشایی که بدترین نوع چاقی است و خطر و نگرانی بیشتری نسبت به چربی زیر پوستی دارد؛ زیرا موجب بروز انواع بیماری ها می شود. درمان چاقی شکم کار آسانی نیست. چربی احشایی با اختلالات متابولیکی و بالارفتن احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دوم نقش مستقیمی دارد و در زنان باعث بروز بیماری سرطان سینه و کیسه صفر می شود.

روش های پیشگیری از چاقی شکمی این مورد هستند:

 • فیبر محلول را وارد رژیم خود کنید.
 • غذاهای که حاوی چربی ترانس هستند را نخورید.
 • نوشیدنی های که در ساخت آنها قند زیادی به کاررفته است؛ مانند نوشابه ها و آبمیوه های بسته بندی شده را مصرف نکنید.
 • از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.
 • میزان مواد پروتئینی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.
 • استرس خود را مدیریت کنید تا زمان های که استرس دارید سمت غذا نروید.
 • غذاهایی شیرین و کربوهیدرات های تصفیه شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • ورزش ها و تمرینات هوازی انجام دهید. گاهی اوقات هم با وزنه کارکنید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • در طول هفته از ماهی های که حاوی امگا 3 هستند، استفاده کنید.
 • غذاهایی و فراورده هایی که حاوی پروبیوتیک هستند، بخورید.
 • مصرف چای سبز و سرکه سیب را از یاد نبرید.
 • مراقب سبک زندگی تان باشید. هرچه سالم تر زندگی کنید، تأثیرش را بر روی وزنتان می بینید.

چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است ؟ + خواص ویتامین D

روش های درمان چاقی شکمی

هدف از درمان چاقی شکمی در اصل رسیدن به وزن ایده آل و حفظ آن است. این امر سلامت کلی بدن را بهبود می دهد و شما را از عوارض و بیماری های ناشی از چاقی دور می کند. ممکن است نیاز باشد با یک تیم از متخصصان تغذیه، چاقی، سلامت و مشاوره رفتاری همکاری نمایید تا درک درستی از ایجاد تغییر در رژیم غذایی و فعالیت های روزمره داشته باشید. همه برنامه های کاهش وزن نیاز به تغییر در عادت غذایی و سبک زندگی و افزایش فعالیت های بدنی دارند.

روش های درمان چاقی شکمی

روش درمان مناسب برای شما به موارد زیر بستگی دارد:

 • شدت چاقی شکم
 • وضعیت سلامتی کل بدن
 • تمایل شما برای شرکت در برنامه های لاغری

ما در این لیست چند روش برای درمان چاقی شکمی بیان کرده ایم که همگی آنها روش های ساده ای هستند ولی تأثیر زیادی بر روی چربی سوزی دارند. این روش ها تا حد زیادی سبک زندگی شما را تغییر خواهند داد و شما باید درک کنید که برای رسیدن به وزن ایده آل باید سبک زندگی خود را عوض کنید.

ورزش کردن

ورزش کردن

افراد چاق در طول هفته باید حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط داشته باشندتا بتوانند وزن خود را کنترل کنند و نگذارند وزنشان بالاتر رود. ورزش به شما کمک می کند تا مقدار متوسطی از چربی ها را کاهش دهید. شما باید به مرور زمان تمریتان ورزشی خود را بیشتر کنید.

حتی اگر ورزش هوازی منظم، بهتر راه برای کاهش چربی شکم و مصرف کالری باشد، شما می توانید از هر حرکت ورزشی برای رفع چربی ها استفاده کنید. برای مثال وقتی به خرید می روید، ماشینتان را دورتر از فروشگاه پارک نمایید یا مثلا به جایی این که از برای رفتن به طبقات بالاتر و پایین تر از آسانسور کمک بگیرید، با پله ها این مسافت را طی کنید. شما می توانید برنامه هایی گام شمار را روی تلفنتان نصب کنید و هر روز تعداد گام هایی که برمی دارید را حساب کنید.

تغییر در رفتار

یک برنامه اصولی در اصلاح رفتار می تواند به شما در ایجاد تغییراتی در نحوه زندگی، پایین آمدن وزن و کنترل آن کمک زیادی کند. اقداماتی که باید انجام دهید شامل بررسی عادت های کنونی شما، یا پیداکردن عواملی که در استرس شما نقش دارند یا شرایطی که عامل چاقی هستند، می شود. صحبت با یک متخصص سلامت روان می تواند کمک زیادی به حل مسائل عاطفی و رفتارهایی که با غذاخوردن مرتبط هستند، می کند. دکتر می تواند دلایل پرخوری شما را پیدا کند و برای آنها راه حل هایی ارائه دهد.

همچنین متخصص به شما یاد می دهد که چگونه رژیم غذایی خود را کنترل و محرک های غذاخوردن را درک نمایید و با هوس هر مواد غذایی مقابله کنید. مشاوره ها می توانند به صورت تک یا گروهی باشند. همچنین شما باید در گروه های حمایتی که در آن سایر افراد چالش های مشابه ای با چاقی دارند حضور یابید.

داروهای کاهش وزن

داروهای کاهش وزن

شما این موضوع را نباید فراموش کنید که هر داروی که برای درمان چاقی شکمی تجویز می شود، در کنار ورزش و رژیم غذایی صحیحی بر روی شما تأثیر می گذارند. بهتر است قبل از مصرف هر دارو برای درمان چاقی شکمی حتما با پزشک مشورت کنید تا سابقه بیماری های شما چک شود و دکتر عوارض جانبی احتمالی دارو را بررسی نمایند.

داروهایی که برای لاغری به شما توصیه می شوند، شاید در درمان چاقی شکمی مؤثر عمل نکنند. حتی ممکن است که به مرورزمان اثرات این داروها از بین رود. برخی دارو طوری هستند که اگر مصرف آنها را متوقف کنید، شاید دوباره چاق شوید.

آندوسکوپی

در این روش هیچ بر شی بر روی سطح پوست خورده نمی شود؛ بلکه پزشک از طریق یک لوله به معده شما دسترسی پیدا می کند. در این روش ابتدا بی هوش می شوید و سپس لوله ها و ابزارآلات انعطاف پذیر از سمت دهان و گلو وارد معده می شود. این روش دوراه دارد که پزشک طبق نیاز بدنتان هر کدام را که نیاز باشد انجام می دهد:

 • گاستروپلاستی: در این روش قسمتی از معده را بخیه می کنند؛ بنابراین مقدار کمتری از غذا و آب در معده شما قرار می گیرد و شما نمی توانید بیش از حد غذا بخورید؛ بنابراین لاغر می شوید و ذخیره چربی صورت نمی گیرد.
 • بالون درون معده: در این روش پزشکان از یک بالون استفاده می کنند. این بالن ابتدا در معده قرار می گیرد و سپس بالون را پرازآب می کنند تا فضای معده کم شود و زودتر احساس سیری کنید.

جراحی های لاغری

جراحی های لاغری

جراحی های که برای درمان چاقی شکمی استفاده می شوند، معمولا جراحی چاقی نام دارند. با این روش ها می توانید مقدار غذایی که می خورید را کمتر کنید و جذب غذا و کالری را کاهش دهید. بااین حال شاید با انجام این روش ها ویتامین و مواد مغذی کافی به بدن نرسند. ما در ادامه قصد داریم جراحی های کاهش وزن را به شما معرفی کنیم:

 • باند قابل تنظیم درون معده: در این روش با یک نوار معده را به دو قسمت جدا از هم تقسیم می کنند. جراح باند را دقیقا مثل یک کمربند می کشد تا یک کانال کوچک بین دو کیسه درست شود. باند نمی گذارد دهانه باز شود. این باندها طوری طراحی شده اند که همیشه در جای خود باقی می مانند.
 • جراحی بای پس: در بای پس جراح یک کیسه کوچک در بالای معده درست می کند و سپس روده کوچک به فاصله کمی زیر معده اصلی می برد و به کیسه جدید وصل کنند. این گونه دیگر غذا در معده گردش نمی کند و مستقیما از درون کیسه به روده می رود.
 • آستین: در این قسمت بخشی از معده را به طور کامل برمی دارند و این گونه معده ظرفیت زیادی برای غذا ندارد و سریع پر می شود. این روش از روش های قبلی پیچیده تر است.

هیدروژل ها

این هیدروژل ها مانند یک کپسول خوراکی هستند که با نسخه پزشک در اختیار شما قرار می گیرند. این کپسول ها آب را جذب می کنند و در معده بزرگ خواهند شد و همراه مدفوع از طریق روده ها دفع می شوند. این کپسول ها وقتی بزرگ شوند به شما احساس سیری دست می دهد.

غذاهایی که موجب چاقی شکمی می شوند

غذاهایی که موجب چاقی شکمی می شوند

 برای درمان چاقی شکمی در طب سنتی توصیه های زیادی شده است که برخی از آنها دقیقا مثل یک رژیم غذایی هستند. در هر رژیم غذایی شما باید مصرف برخی از غذاها را محدود کنید. شما برای درمان چاقی شکمی باید غذاهایی چرب هستند و کربوهیدرات زیادی دارند را از رژیم غذایی خود حذف کنید؛ زیرا یکی از عامل چاقی شکمی همین غذاها هستند. بقیه این غذاها را در لیست زیر بخوانید:

 • نان سفید: بر اساس مطالعات مصرف غلات می تواند چربی شکم را کاهش دهد. اما غلات تصفیه شده ای مانند نان سفید چربی احشا و دور شکم را تشدید می کنند.
 • نوشابه رژیمی: محققیان می گویند، افرادی که نوشابه رژیمی مصرف می نمایند، ممکن است میزان کالری دریافتی را اشتباه تخمین بزنند و کالری زیادی مصرف کنند.
 • گوشت بدون استخوان: محققیان دریافتند که مصرف گوشت قرمز می تواند چربی شکمی را افزایش دهد. با مصرف این مواد دور کمترتان بزرگ تر می شود.

غذاهای مؤثر در چاقی شکمی

غذاهای مؤثر در چاقی شکمی

درصورتی که دوست دارید لایه هایی اضافی چربی دور شکمتان را کاهش دهید، می توانید از این غذاها استفاده کنید؛ زیرا در درمان چاقی شکمی مؤثر هستند و وزنتان را کنترل می نمایند و نمی گذارند که دوباره چاق شوید. همچنین کالری کمتری دارند:

 • لوبیا: این محصول سرشار از فیبر است و التهاب های دستگاه گوارش را از بین می برد؛ زیرا التهاب وزن را افزایش می دهد.
 • ماهی سالمون: این نوع ماهی جایگزین بسیار خوبی برای گوشت قرمز است. شما برای درمان چاقی شکمی باید چربی های اشباع و مضر را حذف کنید. ماهی سالمون و قزل آلا سرشار از چربی غیراشباع هستند.
 • ماست: بر اساس آمار خیلی از افرادی که رژیم کم کالری داشتند و در کنار آن ماست کم چرب استفاده کردند، به طور قابل توجهی نسبت به بقیه کاهش وزن داشته اند.

سخن نهایی

همان طور که در این مقاله از لنداسپا گفتیم، اگر به دنبال روشی برای درمان چاقی شکمی هستید، ابتدا باید به یک متخصص تغذیه و روان شناس مراجعه کنید. شما در اول باید دلیل پرخوری را بیابید و روش های مقابله با آن را پیدا کنید. درمان چاقی شکمی از این لحاظ اهمیت دارد که چربی های شکمی احتمال بروز سکته و خیلی از بیماری های دیگر را افزایش می دهند. اگر به روش های جراحی علاقه ندارید، می توانید از روش های درمان چاقی شکمی در طب سنتی استفاده کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا