سلامتسلامت روان

همه چیز درباره ویژگی افراد برونگرا

ویژگی افراد برونگرا چیست؟ طیف درونگرایی/ برونگرایی یکی از ابزارهای بسیاری است که افراد برای کمک به تعریف و درک شخصیت خود از آن استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، کسانی که خود را برونگرا می‌دانند، بیشتر به تعاملات اجتماعی تمایل دارند تا به انزوا. بااین‌حال، برون‌گرا بودن به معنای چیزی بیش از مرکز توجه بودن است که چالش‌های فراوانی به همراه دارد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ویژگی افراد برونگرا چیست و چگونه می‌توانیم بفهمیم که ما برونگرا هستیم یا درونگرا.

برونگرا چیست؟

برون‌گرایی اصطلاحی است که برای توصیف شخصیت افرادی استفاده می‌شود که بیشتر از دنیای بیرون انرژی می‌گیرند. برون‌گراها به‌عنوان شخصیتی برونگرا و به‌خاطر لذت‌بردن از معاشرت در گروه‌ها شناخته می‌شوند. در حالی که محققان از برون‌گرایی به‌عنوان برچسب شخصیت اجتماعی یک فرد استفاده می‌کنند، مهم است که ظاهر برون‌گرایی را از تجربه برون‌گرا بودن متمایز کنیم؛ ممکن است شخصی به‌عنوان یک برون‌گرا در دنیای بیرون ظاهر شود؛ اما حسی کاملاً متفاوت را در درون خود تجربه کند.

برون‌گرایی به این می‌پردازد که شخصیت یک فرد چه میزان از ویژگی افراد برونگرا را درون خود جای می‌دهد. نحوه جمع‌آوری انرژی، میزان تلاش در جلب‌توجه و ابراز وجود در موقعیت‌های اجتماعی تعیین می‌کند که آیا فرد برون‌گرا است یا خیر. در مقابل، فرد درونگرا محسوب می‌شود.

برونگرا چیست

نگهداری گربه در خانه چه شرایطی دارد؟ 5 نکته نگهداری گربه

انواع برونگرایی

بر اساس نظریه شخصیت کارل یونگ و ویژگی افراد برونگرا، چهار نوع برونگرا وجود دارد: برونگراهای حس محور (ES)، برونگراهای شهودی (EN)، برونگراهای عاطفی و احساسی (EF) و برونگراهای متفکر (ET). او استدلال می‌کرد که همه در جایی در طیف درون‌گرایی – برون‌گرایی قرار می‌گیرند، به این معنا که هیچ دو برون‌گرا یا درون‌گرا شبیه هم نیستند.

 • برونگراهای حس محور (ES) از تحریک شدن توسط اطلاعاتی که از دنیای فیزیکی اطرافشان می‌گیرند لذت می‌برند. آنها از حواس پنج‌گانه (دیدن، لامسه، شنیدن، چشایی و بویایی) برای درک آنچه در حال وقوع است استفاده می‌کنند و از آنها به بهترین شکل یاد می‌گیرند.
 • در مقایسه با حسگرهای برونگرا، برونگراهای شهودی (EN) کمتر برونگرا هستند. برونگراهای شهودی (EN) به‌جای دریافت انرژی از جمع‌آوری اطلاعات در مورد دنیای فیزیکی، از غوطه‌ور شدن در ایده‌های انتزاعی و تمرکز بر چه و اگرها و احتمالات لذت می‌برند، نه آنچه واقعاً وجود دارد.
 • برونگراهای عاطفی و احساسی (EF) بسیار مردم‌گرا هستند. آنها از بودن در کنار مردم لذت می‌برند؛ زیرا این فرصت را به آنها می‌دهد تا درباره آدم‌ها بیشتر بیاموزند و همچنین تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • برونگراهای متفکر (ET) با طبیعت قاطع و مطمئن خود به‌عنوان رهبران طبیعی ظاهر می‌شوند. آنها قبل از هر چیز به منطق اهمیت می‌دهند و بر تولید نتایج تمرکز می‌کنند.
انواع برونگرایی

ویژگی افراد برونگرا

افراد برونگرا چه ویژگی هایی دارند؟ آیا میهمانی‌ها و رویدادهای اجتماعی بزرگ را ترجیح می‌دهید؟ آیا دور هم جمع‌شدن و شب‌های بازی در برنامه زندگی شما جایگاه ویژه‌ای دارد؟ آیا این رویدادها شما را سرحال و تازه می‌کند؟ اگر پاسخ این سؤالات مثبت است، به‌احتمال زیاد شما یک برونگرا هستید و ممکن است دارای برخی از ویژگی‌های زیر باشید:

 • شما از حضور در اجتماع لذت می‌برید

شما عاشق داشتن دوستان و آشنایان زیاد هستید و مرتباً با آنها ارتباط برقرار می‌کنید. یکی از ویژگی افراد برونگرا این است که تقویم اجتماعی شما همیشه مملو از قرار ملاقات‌ها، تفریحات تعطیلات آخر هفته و پروژه‌های جدید است.

 • شما علایق گسترده بسیاری دارید

شما دائماً در حال عوض‌کردن سلایق و سرگرمی‌های خود هستید و همیشه به ایده‌های جدید فکر کرده و آن‌ها را به کار می‌گیرید. کمتر برایتان پیش می‌آید که بر روی یک مهارت یا فعالیت تمرکز دائمی داشته باشید و پس از مدتی از آن خسته نشوید. به‌گونه‌ای می‌خواهید همه چیز را امتحان کنید.

ویژگی افراد برونگرا

اگر به دنبال یک روانشناس حاذق در شهر تهران هستید به صفحه بهترین روانشناس تهران مراجعه فرمایید

 • شما عاشق توجه دیگران هستید

منظور از جلب‌توجه، دیدگاه منفی نسبت به آن نیست. افراد برونگرا به‌سادگی توجه اطرافیان را می‌توانند جلب کنند و وقتی وارد یک اتاق می‌شوید متوجه خواهید شد که تمرکز اصلی جمع بر روی برونگراها است و به‌نوعی جمع را می‌چرخانند!

 • شما عاشق قصه گفتن هستید

از ویژگی افراد برونگرا این است که شما به‌صورت بالقوه، یک داستان‌نویس ماهر هستید. چه داستان‌های تخیلی باشد چه بازگویی اتفاقاتی که برای شما افتاده است، به‌سختی می‌توانید در برابر به اشتراک گذاشتن جزئیات وقایع و چاشنی دادن به آن‌ها از طریق روایتی جذاب مقاومت کنید.

 • شما برخوردی دوستانه و صمیمی دارید

مردم به‌سادگی در اطراف شما جمع می‌شوند و شما همیشه موضوعی برای صحبت‌کردن دارید و بسیار از این کار لذت می‌برید.

 • از امتحان کردن چیزهای جدید ترسی ندارید

ماجراجویی، مسافرت، غذاهای جدید، هر چه به سراغتان بیاید، از ریسک‌کردن نمی‌ترسید. حتی اگر همه چیز به‌خوبی ختم نشود، بازهم ریسک خواهید کرد و شکست‌های احتمالی را در نظر نخواهید گرفت.

 • شما بسیار انعطاف‌پذیر هستید

حاضر هستید حتی در آخرین لحظات برنامه‌های خود را تغییر دهید تا آن را با رویدادهای سرگرم‌کننده پیش آمده تنظیم کنید.

 • شما ترجیح می‌دهید در مورد مشکلات خود صحبت کنید

به اشتراک گذاشتن مشکلات خود با دوستانتان به شما کمک می‌کند تا افکار خود را مرتب کنید و حتی راه‌حل پیدا کنید. شما ترجیح می‌دهید به‌جای پنهان کردن احساسات خود، در رابطه با مشکلاتی که ذهن شما را درگیر می‌کند با دیگران صحبت کنید و به‌اصطلاح این بار را از دوش خود بردارید.

ویژگی افراد برونگرا

برای کاهش استرس چه راه‌هایی را سراغ دارید؟ با این بلاگ همراه باشید

 • رویدادهای اجتماعی به شما الهام می‌بخشد و انرژی می‌دهد

یونگ این توانایی را به‌عنوان اصلی‌ترین ویژگی افراد برونگرا تعریف کرد. اگر رفت‌وآمدها و وقت‌گذرانی‌تان با دوستان به شما انگیزه می‌دهد تا تلاش کنید بهترین شکل خودتان باشید، به‌احتمال خیلی زیاد شما یک برونگرا واقعی هستید.

نقاط ضعف و قوت افراد برونگرا چیست؟

از مثبت‌ترین ویژگی افراد برونگرا می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت

 • به‌راحتی با دوستان آشنایان و حتی افراد غریبه ارتباط می‌گیرید.
 • خیلی راحت دوست پیدا می‌کنید.
 • اسامی افراد و چهره آنها هرگز از ذهن شما پاک نمی‌شود.
 • رک حرف خود را می‌زنید و همچنان کاریزماتیک هستید.
 • به‌راحتی با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید.
 • در رویدادهای جمعی و گروهی به‌خوبی کار می‌کنید.
 • سعی دارید در هر شرایطی به دیگران برای رفع مشکل آنها کمک کنید.
 • ترجیح می‌دهید بیشتر وقت خود را با دیگران بگذرانید.
 • شاداب و خوش مشرب هستید و سخنرانی‌های عمومی و کنفرانس برای شما دشوار نیست.
 • در محیط‌های اجتماعی اعتمادبه‌نفس خود را حفظ می‌کنید.
 • معمولاً در قبال پذیرفتن مسئولیت‌ها و وظایف، مصمم و با اعتمادبه‌نفس رفتار می‌کنید.
 • تمایل دارید بیشتر به خود متکی باشید.
 • شما یک رهبر بالقوه هستید.

از منفی‌ترین ویژگی افراد برونگرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • اغلب نمی‌توانید از طریق تحلیل و احساسات خود قضاوت کنید.
 • ممکن است برای اعتبار دیگران ارزش بسیار زیادی قائل شوید.
 • ممکن است گاهی اوقات خشن و پرخاشگر یا کنترل‌گر و متکبر جلوه کنید.
 • ممکن است برای گوش‌دادن به صحبت‌های افراد در حفظ تمرکز خود دچار مشکل شوید.
 • ممکن است بی‌ملاحظه یا گاهی از نظر اجتماعی سهل‌انگار باشید.
 • گاهی اوقات می‌توانید دیگران را به‌سادگی ناراحت کنید.
 • ممکن است بیش از حد اعتمادبه‌نفس داشته باشید یا خودسر به نظر برسید.
 • تمایل به گذراندن وقت در میهمانی‌ها ممکن است بر زندگی کاری شما تأثیر بگذارد.

برای آشنایی کامل با ویژگی افراد درونگرا این بلاگ را مطالعه نمایید

تفاوت ویژگی افراد برونگرا و درونگرا چیست؟

از تفاوت‌های بارز شخصیت برونگرا و درونگرا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درونگراها با صرف زمان برای خلوت با خود و غرق‌شدن در افکارشان انرژی می‌گیرند. برونگراها برای پرکردن انرژی خود به تعامل اجتماعی متکی هستند.
 • معمولاً درونگراها ساکت یا خجالتی و برونگراها اهل گفتگو به نظر می‌رسند.
 • درونگراها توجه خود را به درون ذهن متمرکز می‌کنند. بیشتر اوقات، آنها راضی هستند که به طور مستقل افکار و ایده‌های خود را بررسی کنند و در آنها غوطه‌ور شوند. از طرف دیگر افراد برون‌گرا توجه خود را به بیرون متمرکز می‌کنند. آنها تمایل دارند ایده‌ها و الهامات بزرگ خود را از منابع بیرونی بیرون بکشند.
 • ویژگی افراد برونگرا نشان می‌دهد که برونگراها دوست دارند افکار و احساسات خود را به‌صورت ظاهری بیان کنند و در مورد آنها صحبت کنند. درونگراها تمایل به برقراری ارتباط کوتاه‌تر و با افراد کمتری دارند. ارتباط گرفتن برای درونگراها، به‌خصوص با افراد جدید، کار بسیار دشواری است.
 • از آنجایی که درونگراها تمایل دارند فقط با تعداد کمی از افراد صمیمی ارتباط برقرار کنند، دایره اجتماعی آن‌ها کوچک می‌ماند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد افراد برونگرا هر بار که بیرون می‌روند، افراد جدیدی را به حلقه اجتماعی خود اضافه می‌کنند.
 • برون‌گراها تمایل دارند افکار، ایده‌ها و احساسات خود را با صحبت‌کردن با افراد دیگر حل کنند. برونگراها تمایل دارند بیشتر صحبت کنند تا اینکه گوش بدهند. در تعاملات و مکالمات اجتماعی، درونگراها بیشتر به گوش‌دادن و مشاهده کردن تمایل دارند تا به صحبت‌کردن.
تفاوت ویژگی افراد برونگرا و درونگرا

اگر با مشکل بی خوابی همراه هستید، بلاگ درمان بی خوابی را از دست ندهید

چگونه بفهمیم برونگراهستیم؟

برای بسیاری از افراد، تنها خواندن همین مقاله و بررسی ویژگی افراد برونگرا، برای تعیین برون‌گرا بودن یا نبودن کافی است. در برخی شرایط، یک ارزیابی رسمی‌تر یا یک تست آنلاین شخصیت برونگرا – درونگرا ممکن است اطلاعات بیشتری در مورد شخصیت شما ارائه دهد.

یکی از شناخته‌شده‌ترین سنجش‌های برون‌گرایی و درون‌گرایی، تست شخصیت پنج بزرگ (Big Five Personality Test) است. این آزمون بر اساس مدل پنج عاملی شخصیت است و وظیفه‌شناسی، روان‌رنجورخویی، توافق‌پذیری و گشودگی را از دیگر ویژگی‌های شخصیتی مهم ارزیابی می‌کند.

شکل دیگری از آزمون روان‌شناختی که ویژگی افراد برونگرا را به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های کلیدی خود در بر می‌گیرد، نشانگر نوع مایرز – بریگز (MBTI) است که با سرچی ساده می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و پس از پاسخ‌دادن به سؤالات، تحلیل جامع و کاملی از شخصیت خود را دریافت کنید.

شخصیت برونگرا

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی لنداسپا، به طور کامل توضیح دادیم که ویژگی افراد برونگرا چیست و چگونه می‌توانیم بفهمیم که آیا شخصیتی برونگرا داریم یا خیر. خواندن این مقاله و شرکت در آزمون تست شخصیت به افزایش خودآگاهی شما مک کرده و می‌تواند در تمامی مراحل زندگی یاری‌رسان شما باشد.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

در انتها توصیه میکنیم برای رها شدن از تنبلی و بی حالی، بلاگ چگونه تنبل نباشیم را مطالعه کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

یک دیدگاه

 1. من از نظر خانوادم ظاهرا یه ادم عجیب و غریبم یکی میگه درون گرام یکی میگه حسود یکی دیگه افسرده خودمم فک میکنم که خیلی خودخواهم اما کل زندگیم ازوقتیکه بدنیا اومدم تا الان هیچوقت تو هیچ چی انتظار نظر دادن از من نداشتن کافیه که یک بار بعد تمام دخالتهای خانواده تو امورات شخصی چیزی بگم بعد ۳۰ سال زندگی با مادرم برای اینکه خفه بشم و چیزی نگم تو سر خودش میزنه و میگه تو ارامش من گرفتی تو باعث سواستفاده پدرت ازمن میشی تو حسودی چون حرف نمیزنی چون دردت رو نمیگی چون حرف نمیزنی نمیگی مثلا کمرم درد میکنه نمیتونم جارو بزنم یا حوصله جارو ندارم اگر جارو نکردم و دلیلش رو نگفتم یعنی با خواهرمو شوهرش حسودم که برای مهمانی قرار هست بیان خونه مون اگر ساکت باشم و ی گوشه خونه زل بزنم فقط برای یک لحظه خواهرم همون لحظه ببینه منو یعنی من افسردم من دیگه خسته شدم نمیدونم چیکارکنم هیچ راه حلی نیست برام بجز اینکه لال بشم و دیگه هیچ حرفی نزنم چون باعث شر هستم باعث سواستفاده باعث خیانت پدرم باعث بدبخت بودن مادرم حسودی با خواهرم هرکار کنم به چشمشون نمیاد ولی اگه یه لباس بخرن من هیچوقت لایق نیستم ی غذا بپزه با یک حرفم من قدر نشناسم اما حرف خودشون موقع عصبانیت از چیزی بوده و هیچ منظوری نداشتن تمام عمرمو صرف رانندگی کنم براش باز هیچ کاری نکردم درکل کسی که باید تغییر پیدا کنه من هستم با وجود هزاران بار تغییر باز تغییر باید مد نظر خودش رو انجام بدم توی زمان خودش اگر امروز ارایش کردم گفت نکن نکنم فردا گفت بکن بکنم چون جامعه تغییر کرده باید طبق روال جامعه پیش برم و به هر ساز برقصم روال خودم هیچه و هیچ ارزشی نداره همیشه جای من انتخاب کرد جای من تصمیم گرفت و جای من فکر کرد حرف زد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا