سلامت حیوانات

نگهداری گربه در خانه چه شرایطی دارد؟ 5 نکته نگهداری گربه

نگهداری حیوان خانگی کار ساده‌ای نیست و مسئولیت زیادی به همراه دارد. رسیدگی به تغذیه، مراقبت‌های بهداشتی و فضای نگهداری حیوان مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه شود. شرایط نگهداری گربه در خانه یا هر فضای دیگری هم قوانین و اصولی داشته که باید انجام شود. معمولا سگ و گربه جزو حیواناتی هستند که طرفداران بیشتری برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی دارند. حیواناتی که راحت‌تر می‌توانند با زندگی انسانی سازگاری پیدا کنند. با این حال عدم توجه به شرایط و نیاز آن‌ها گاهی می‌تواند منجر به بیماری و وضعیت سختی برای حیوان و صاحب او شود. اگر تصمیم به نگهداری از حیوانات خانگی مانند گربه دارید، ما در این مطلب از لنداسپا به یک سوال پرتکرار چگونه از گربه نگهداری کنیم به طور مفصل پاسخ می‌دهیم. تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

مهم‌ترین نکات نگهداری از گربه در خانه

نگهداری گربه در خانه آسان نیست و باید اصولی را رعایت کنید. به همین دلیل افراد زیادی تمایل به نگهداری از حیوان خانگی داشته اما به دلیل نداشتن فرصت کافی برای رسیدگی به آن از قبول چنین مسئولیتی خودداری می‌کنند. در این بخش آموزش نگهداری از گربه و اصول اولیه و اساسی آن را برای شما آورده‌ایم:

۱.تغذیه گربه

تغذیه گربه

8 نوع از بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه را بشناسید!

توجه به تغذیه یکی از مهم‌ترین شرایط نگهداری گربه در خانه است. برای حیوانات خانگی مانند گربه سه نوع غذا، غذای خشک، غذای مرطوب و کنسرو در دسترس است. مقدار غذای مناسب برای هر گربه‌ای هم با توجه به سن و اندازه گربه مشخص می‌شود. اگر غذای خشک را برای حیوان خود انتخاب می‌کنید، می‌توانید آن را برای زمانی طولانی به عنوان مثال از صبح تا ظهر درون ظرف غذای گربه و در محیط خانه نگه ‌دارید. اما غذای مرطوب باید در مدت زمانی بین ۲۰ تا نهایت ۳۰ دقیقه مصرف شود. باقیمانده غذا هم باید در یخچال نگهداری شده و تنها تا ۲۴ ساعت فرصت استفاد از آن وجود دارد. بیشتر از این مدت غذا فاسد شده و برای حیوان مضر است.

گربه نیاز به مصرف آب تازه هم داشته تا دچار کم‌آبی نشود. همیشه یک ظرف تمیز را از آبی تازه پر کرده و در دسترس او قرار دهید. ظرف انتخابی بهتر است کم‌عمق و کمی پهن باشد تا گربه به راحتی آب را مصرف کند. به یاد داشته‌باشید گربه‌ها متوجه تازگی آب می‌شوند. بنابراین روزانه آب تازه در اختیار حیوان قرار دهید. گربه‌ها معمولا از خوردن آب مانده خودداری می‌کنند.

آموزش نگهداری سگ در خانه و نکات مهمی که باید بدانید!

این نکات را برای تغذیه گربه به خاطر داشته‌باشید:

  • اگر از غذای خشک برای حیوان خود استفاده می‌کنید، باید آب بیشتری را هم در دسترس او قرار دهید. مصرف غذای خشک نیاز بدن گربه به آب را بالا می‌برد.
  • وضعیت سلامت گربه در تعیین نوع غذای آن موثر است. از این رو برای انتخاب مناسب‌ترین غذا با دامپزشک مشورت کنید.
  • گربه‌ها اساسا گوشت‌خوار هستند. بنابراین غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی مقدار مناسبی از پروتئین باشند.
  • کیفیت غذای گربه از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین از برندهای معتبری خرید کنید.
  • غذای انسان، انتخاب مناسبی برای گربه نیست. بنابراین پیش از استفاده غذای انسان برای گربه، با دامپزشک مشورت کنید.
  • چاقی و دیابت از مهم‌ترین بیماری‌هایی بوده که در کمین گربه‌ها هستند. بنابراین در تعیین حجم غذای مصرفی به ویژه برای گربه‌هایی در سنین بالا زیاده‌روی نکنید.

۲. نظافت گربه

نظافت گربه

نکات مراقبتی نگهداری بچه گربه چیست

یکی از نکات مهم طرز نگهداری گربه در حیاط و خانه توجه به نظافت و بهداشت گربه است. معمولا گربه‌ها خودشان می‌توانند پوست و موی خود را تمیز کنند اما گاهی نیاز به رسیدگی بیشتر توسط صاحب آن‌ها است. گربه‌هایی با موهای بلند نیاز به مراقبت‌های بهداشتی بیشتری دارند. کارهایی مانند کوتاه کردن ناخن هر دو تا سه هفته، حمام و برس موهای بدن گربه از جمله مهم‌ترین نکاتی است که باید در نظر گرفته شود.

3. برس موها

برای شانه موهای بدن گربه ابزار متفاوتی مانند برس، شانه و مسواک توصیه می‌شود. اگر گربه‌ای با موی کوتاه دارید، یک تا دو دفعه در ماه نیاز به برس کشیدن موها است. اما برای گربه‌ای با موهای بلندتر گاهی نیاز به شانه زدن روزانه خواهدبود. برای گربه‌هایی که ریزش مو دارند، به منظور جلوگیری از ریزش مداوم موها بر روی لوازم خانه، برس کشیدن مو را به دفعات زیادی انجام دهید.

نگهداری گربه در خانه از نظر پزشکی + فواید نگهداری گربه

4. حمام و شست‌وشو

حمام کردن گربه جزو کارهای روزانه محسوب نمی‌شود. زیرا همانطور که اشاره شد گربه‌ها خودشان را تمیز کنند. با این حال اگر گربه‌ای دارید که محدودیت در حرکت داشته و یا گربه‌ای با موهای پر از آلودگی دارید باید آن را حمام کنید. همچنین نژادهایی که بدن گربه مو زیادی نداشته و کم‌مو هستند نیاز به حمام منظم و هفتگی دارند. زیرا پوست این گونه از گربه‌ها در معرض آلودگی و چربی پوستی فراوانی است. در انتخاب شامپو و محصولات شست‌وشو برای گربه هم دقت کنید. می‌توانید از یک دامپزشک برای انتخاب محصولات مناسب و برنامه منظم نظافتی که بر اساس نژاد گربه تعیین می‌شود، کمک بگیرید.

5. نظافت دندان‌ها

نظافت دندان‌ها

گربه‌ها همیشه در معرض بیماری‌های دهان و دندان هستند. بنابراین باید به صورت منظم از مسواک برای تمیزی دندان گربه‌های خود استفاده کنید. از یک مسواک نرم و خمیردندان مخصوص گربه برای این کار استفاده نمایید. خمیردندان انسان‌ها حاوی فلوراید فراوانی بوده که بیشتر از حد مجاز توصیه شده برای گربه است. مسواک زدن دندان‌های گربه باید کمتر از ۳۰ ثانیه انجام شود.

آموزش زبان گربه و زبان بدن گربه خانگی با جزییات کامل!

6. بازی با گربه

بازی با گربه در شادابی، بهبود فعالیت ذهنی و فیزیکی گربه و همچنین داشتن ارتباط بهتر با صاحب خود نقش مهمی ایفا می‌کند. می‌توانید اسباب‌بازی‌های مناسب گربه برای او تهیه کنید. بر روی یک جعبه تعدادی حفره ایجاد کرده، اسباب‌بازی‌های کوچکی را درون آن قرار دهید. گربه‌ها از تلاش برای برداشتن وسایل داخل این جعبه از طریق دریچه‌ها لذت می‌برند. همچنین می‌توانید به راحتی یک نخی را به وسیله‌ای متصل کرده و آن را بر روی زمین حرکت دهید تا گربه برای گرفتن، آن را دنبال کند.

7. جعبه خاک گربه

جعبه خاک گربه

یکی از مهم‌ترین ابزار برای نگهداری گربه در خانه تهیه یک جعبه خاک مناسب است. طبیعت گربه به این صورت است که مدفوع و ادرار خود را درون خاک دفن می‌کند. به همین دلیل برای گربه‌های خانگی هم نیاز به شبیه‌سازی چنین فضایی برای آن‌ها است. خاکی که برای این جعبه انتخاب می‌کنید باید از خاک مخصوص گربه که خاصیت آنتی‌باکتریال داشته و مانع از انتشار بیماری‌ها می‌شود، استفاده کنید. معمولا گربه‌های بالغ نیاز به آموزش برای استفاده از جعبه خاک نداشته و به طور غریزی به درستی از آن استفاده خواهندکرد. خاک را باید به صورت منظم تعویض کنید.

بهترین غذا برای بچه گربه در سنین مختلف و مهم ترین نکات آن

8. ارزیابی سلامت گربه

ارزیابی سلامت گربه

برای نگهداری گربه در خانه به وضعیت سلامت آن توجه ویژه‌ای داشته‌باشید. باید گربه را حداقل یک‌بار در سال برای انجام معاینه‌های پزشکی و تزریق واکسن نزد یک دامپزشک ببرید. گربه‌ها معمولا از سن دو ماهگی نیاز به تزریق واکسن گربه دارند. واکسن هاری و واکسن چندگانه جزو واکسن‌هایی است به صورت سالیانه انجام می‌شود. با تزریق واکسن‌ها می‌توانید از گربه‌ی خود در برابر ابتلا به بیماری‌هایی که گونه گربه ها در معرض آن هستند، پیش‌گیری کنید. گربه‌ها معمولا در معرض انگل‌های گوارشی هم هستند. مصرف قرص ضدانگل که باید زیر نظر دامپزشک انجام شود، می‌تواند انگل‌های سیستم گوارشی را از بین ببرد.

برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های کلیوی، قلبی و بیماری‌های عفونی مانند عفونت چشم گربه از جمله بیماری‌هایی هستند که شما به عنوان صاحب گربه نمی‌توانید بلافاصله متوجه بروز آن شوید. زیرا اوایل ابتلا کاملا بی‌علامت هستند. اما دامپزشک با انجام معاینه منظم و سالیانه به خوبی می‌تواند نشانه‌های بروز هر بیماری را تشخیص دهد.

درمان دل درد گربه ها با شناسایی علائم آن و نکات تغذیه ای

سخن پایانی

نگهداری گربه یا هر حیوان دیگری به عنوان یک حیوان خانگی با مسئولیت‌های زیادی همراه است. در صورتیکه تصمیم به انجام این کار دارید، از ابتدا یک دامپزشک باصلاحیت را هم انتخاب کنید. برای تعیین نوع غذای مناسب و مقدار آن برای گربه، چگونگی رعایت بهداشت حیوان، انجام واکسن‌های سالیانه و خرید لوازم مناسب بازی برای او که همگی این‌ها باید با توجه به سن، نژاد، اندازه و وضعیت سلامت گربه تعیین شود، نیاز به مشورت با دامپزشک است.

4.5/5 - (141 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

یک دیدگاه

  1. بهترین حیوان روی زمین وهمنشین خوب واسه انسانهاگربه هست.ولی لطفاقبلش اطلاعات بگیریدبعدنگهداری کنید.چون گربه هاخیلی حساس ودوست داشتنی هستن واذیت کردنشون تاوان بدی داره وپاشومیخورید.من یک نژاد یوز پیداکردم وبزرگش کردم صدمیلیاردم بدن. نمیدمش.بسکه میخامش.انگاربچمه دیگه.همچی واسش خریدم از اسباب بازی گرفته تا اتاق خاب وغذاهای مقوی وخوب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا