بهترین روانشناس تهران کیست؟ لیست 10 تایی 1402

بهترین روانشناس تهران کیست و چه بیماری هایی را درمان میکند ؟ بهترین دکتر روانشناس در تهران چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ روانشناسی علم بسیار جذاب و درعین‌حال پیچیده‌ای است. اگر به این موضوع فکر می‌کنید که به این زمینه وارد شوید، لازم است بدانید که باید به شکل روزانه با افراد زیادی در رابطه با مشکلاتی که دارند، به گفت‌وگو بپردازید و برای انواع مشکل، یک راه‌حل کارسازی ارائه دهید، حتما به گسترده بودن و سختی این کار، پی خواهید برد.

حال این که یک شخص چه مشکلی داشته باشد و ذهن و روان او درگیر چه موضوعی باشد و آیا این که این مشکل، با روانکاوی قابل‌حل است یا خیر، همگی بر عهده‌ی پزشک روانشناس است. در واقع شاید برخی از مشکلات، نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب داشته باشد و درمان آن خارج از حیطه‌ی دکتر روانشناس باشد.

این نکته را هم باید عارض شویم که مراجعه به دکتر روانشناس، می‌تواند تأثیرات بسیار مثبتی در زندگی شما و روابطی که برقرار کرده‌اید داشته باشد. از روابط شغلی گرفته تا روابط عاطفی و فرزند و والدینی.

اما یکی دیگر از نکات مهم این است که به پزشک روانشناس زبده برای دریافت مشاوره مراجعه نمایید. سؤالی که در این‌جا به وجود می‌آید این است که چگونه بهترین روانشناس تهران را پیدا کنیم؟ در ادامه همراه ما باشید تا این موضوع را بیشتر برای شما بشکافیم و به معرفی بهترین دکتر روانشناس در تهران بپردازیم.

فرق روانشناس و روانپزشک چیست؟

در ابتدا لازم است تا فرق روانشناس و روانپزشک را برای شما عزیزان مشخص کنیم. بسیاری از افراد در جامعه ما به اشتباه علم روانشناسی و روانپزشکی را یکی می‌دانند این در حالی است که متخصصین این دو علم در حوزه‌های متفاوت تحصیل کرده و رواش‌های درمانی مختلفی نیز دارند. بهتر است تا با آگاهی کامل از تفاوت روانشناس و روانپزشک به انتخاب متخصص خود بپردازید تا در این صورت بیشترین نتیجه ممکن را از درمان به دست آورید.

فرق روانشناس و روانپزشک چیست؟

در ارتباط با فرق بین روانشناس و روانپزشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روانپزشکی از گرایش‌های رشته پزشکی است و متخصصان این حوزه پس از تحصیل در رشته پزشکی و گرفتن مدرک پزشکی عمومی به سراغ تخصص روانپزشکی می‌روند. این در حالی ست که روانشناسی خود رشته‌ای جدا از پزشکی بوده و گرایشات خاص خود را دارد.
 • به سبب تحصیل در رشته پزشکی، روانپزشک‌ها در درمان‌های خود از داروهای شیمیایی استفاده کرده و اجازه‌ی تجویز دارو برای بیمار دارند در حالی که در نقطه مقابل، روانشناسان با استفاده از تکنیک‌های مشاوره و روش‌های شناختی به درمان بیمار خود پرداخته و اجازه تجویز دارو برای بیمار را ندارند.
 • روانپزشک برای تشخیص و درمان اختلالات بیمار خود از مستندات پزشکی همچون آزمایشات بالینی و شرح حال استفاده می‌کند در حالی که روانشناس برای تشخیص بیماری مراجعه کننده خود، از صحبت با او و روش‌های شناختی بهره می‌گیرد.
 • جلسات روانپزشکی غالبا با فاصله بیشتری برگزار می‌شوند برای مثال ممکن است ماهی یکبار نیاز به مراجعه به روانپزشک باشد در صورتیکه جلسات روانشناس ها با فاصله کمتر برگزار می‌شوند.

ویژگی‌های روانشناس حرفه ای در تهران چیست؟

بهترین روانشناس تهران چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ خصوصیات یک روانشناس خوب در تهران چیست؟ویژگی‌هایی که یک روانشناس معمولی را به یک روانشناس خوب تبدیل می‌کند، عواملی مثل سطح سواد، تجربه، در دسترس بودن، اخلاق خوب و صبوری و … است که در ادامه به شکل تخصصی به آن می‌پردازیم.

ویژگی‌های بهترین روانشناس چیست

֎ دارای علم به‌روز

در واقع روانشناس خوب در تهران ، باید همواره در راستای آپدیت کردن سطح سواد خود کوشا باشد. چرا که اغلب راهکار‌های جدید در سمینار‌های بین‌الملل ارائه می‌شود. شرکت در این سمینارها باعث می‌شود سطح علم پزشک، همواره در اوج باشد و بتواند بهترین روش‌های درمان را به کار بگیرد.بهترین روانشناسان تهران با بهره گیری از علم روز سعی در درمان و یا بهبود فرد مراجعه کننده خواهند داشت

֎ همدلی

شخصی که به پزشک روانشناس مراجعه می‌کند، نیاز به این دارد که پزشک، کاملاً واضح به حرف‌های او گوش دهد و با مشکلی که فرد دارد، همدلی کند. درصورتی‌که بیمار، نتواند این حس را از پزشک بگیرد که هدف اول از جلسه مشاوره، رفع مشکل فرد است، نه‌تنها مشکلش حل نمی‌شود، بلکه دیگر هیچ‌وقت برای دریافت مشاوره اقدام نخواهد کرد.بهترین روانشناس در تهران با ایجاد همدلی برای مراجعه کننده، سعی در رفع مشکل و هم چنین به وجودآوردن حس خوب برای وی خواهد داشت.

معرفی روانشناس خوب در تهران

֎ قدرت حل مسئله

پس از این که بیمار، تمام مشکلات خود را بیان کرد، نوبت به پزشک می‌رسد که بهترین راهکارها برای حل مشکل را ارائه بدهد. در واقع، بهترین روانشناس تهران کسی است که بتواند بهترین راهکار را برای انواع مشکل‌ها ارائه دهد.

֎ صبوری

گاهی برای رفع مشکل به جلسات مشاوره زیاد و همچنین زمان نسبتاً طولانی احتیاج است. به همین دلیل، پزشک باید صبور باشد و مرحله به مرحله‌ی درمان را تحلیل کند. درصورتی‌که پزشک بخواهد کار را سریع انجام دهد، امکان این که مشکل حل نشده و حتی بدتر هم شود زیاد است.دکتر روانشناس خوب تهران با صبوری فراوان تلاش می‌کند تا در حل مشکل بیمار مفید واقع شود.

֎ رعایت خط‌ قرمزها

هرکاری یک سری خط قرمز دارد. این کار نیز ازآنجایی‌که با شخصی‌ترین اعمال بیمار در ارتباط است، دارای محدودیت‌های زیادی است. به همین دلیل، یک پزشک خوب علاوه بر این که حد و مرز‌ها را رعایت می‌کند، امانت‌دار خوبی است و اسرار بیمار را فقط برای خودش نگه می‌دارد.از ویژگی های یک روانشناس خوب در تهران این است که با دانستن خط قرمزهای بیمار آن ها را نزد خود حفظ کرده و امانت داری می‌کند

لیست معرفی بهترین روانشناس تهران

حال که با ویژگی‌هایی که بهترین روانشناس تهران باید داشته باشد آشنا شدیم، قصد داریم یک لیست از بهترین روانشناس های تهران به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

1. دکتر لیلا معیر طرقی بهترین روانشناس خانواده در تهران

این پزشک، فعالیت زیادی در زمینه‌ی روانشناسی داشته است. دکتر معیر طرقی هم در سمینارهای بین‌المللی زیادی شرکت می‌کند و هم خودش سمینار‌هایی با موضوعات مختلف، در سرتاسر شهر، برگزار می‌کند. دکتر معیر، عضو سازمان نظام مشاوره و روانشناسی کل کشور، عضو انجمن علمی هیپنوتیزم ایران، عضو انجمن هیپنوتیزم آمریکا و عضو انجمن روانشناسی بالینی ایران است. دکتر معیر در لیست بهترین روانشناس خانواده در تهران قرار دارد از این بابت، می‌توان گفت این پزشک درمانگر، تجربه و همچنین سطح سواد بسیار بالایی در زمینه روانشناسی دارد.

دکتر لیلا معیر طرقی بهترین روانشناس خانواده در تهران

این پزشک، به عنوان یکی از بهترین روانشناسان تهران می‌تواند خدمات درمانی زیادی از قبیل روان‌درمانگری و مشاوره خانواده، مشاوره قبل و بعد از ازدواج، مشاوره ترک اعتیاد، مشاوره کودک و فرزندپروری، مشاوره کودکان و نوجوانان و … را ارائه دهد .

2. دکتر نیما توکلی بهترین روانشناس در تهران

این پزشک، دارای بورد تخصصی اعصاب و روان است و در این زمینه، تجربه‌ی زیادی کسب کرده است. از مشکلاتی که می‌توان برای درمان، بر روی این پزشک حساب کرد، روان‌پریشی و وسواس، بیماری‌های خلقی، اعتیاد به هر چیزی، اختلالات جنسی، اختلال در خواب، بیش‌فعالی کودکان، اختلالات رفتاری افراد مسن و… است. همچنین باید مطلع باشید که روند درمانی توسط دکتر توکلی، به شکل روان‌درمانی فردی با رویکردهای رفتارشناسی (CBT) است. این پزشک از نظر جامعه‌ی پزشکی، در گروه بهترین مشاور و روانشناس در تهران  قرار دارد.

3. دکتر سعیده عزیز محمدی

دکتر عزیز محمدی، عضو انجمن نظام روانشناسی، عضو انجمن روانشناسی بالینی و عضو انجمن روانشناسی است و از سطح سواد بسیار بالایی برخوردار است و علاوه بر این، تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده است و در راس لیست بهترین روانشناس تهران قرار دارد.

دکتر سعیده عزیز محمدی

این پزشک، با لقب دکتر روانشناس خوب در تهران با ایجاد محیطی دوستانه و صمیمی، در راستای روان‌درمانی، مشاوره شغلی و تحصیلی، مشاوره قبل و بعد از ازدواج، مشاوره خانواده و … راهکارهای مفیدی ارائه می‌دهد. همچنین در درمان اختلالاتی مثل افسردگی، استرس، بی‌خوابی و … می‌توانید روی توانایی این پزشک، حساب کنید. برای آشنایی بیشتر می‌توانید به سایت دکتر سعیده عزیزمحمدی مراجعه کنید.

4. دکتر سمیه محمد تبار بهترین روانشناس تهران

این پزشک باتجربه، عضو هیئت‌علمی دانشگاه بوده و در روند درمانگری CBT نیز تبحر دارد. همچنین عضویت در انجمن روانشناسی امریکا APA، از رزومه‌های قوی این پزشک به‌حساب می‌آید. دکتر محمد تبار،به عنوان بهترین روانشناس ایران دارای 15 سال سابقه‌ی کاری درخشان در زمینه‌ی روانشناسی در بخش‌هایی مثل درمان مشکلات دوران کودکی و نوجوانی به‌خصوص در بخش سنجش هوش و استعداد، آموزش مهارت زندگی، آموزش فرزندپروری و بهبود روابط کودک و والدین، به همراه دارد. به همین دلیل، این پزشک، در لیست بهترین دکتر روانشناس در تهران قرار می‌گیرد.

5. دکتر سبحان پورنیکدست

این پزشک، مدرس و عضو هیئت‌علمی دانشگاه است و دارای سایت برای تمرینات خانگی در جهت سلامت اعصاب و روان است. دکتر پورنیکدست، فعالیت زیادی در زمینه‌ی روانشناسی انجام داده و بیش از 30 مقاله علمی در مجلات بین‌المللی معتبر از خودش به ثبت رسانده است.

دکتر سبحان پورنیکدست

همچنین کتب زیادی به اسم ایشان در بازار وجود دارد که همگی در راستای سلامت روان افراد است. جهت رفع مشکلاتی مثل درمان روانی زوجین، بهبود روابط فرزند و والدین، مشاوره ازدواج و طلاق، درمان وسواس، افسردگی، استرس، پرخاش و همچنین مشکلاتی مثل پانیک و اختلال در خواب، به این پزشک حاذق مراجعه کنید.

6. دکتر سمانه موسوی نسب

این پزشک دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه شیراز است. همچنین عضویت در انجمن روانپزشکی ایران و امارات، نشان از سواد بالا و به‌روز و همچنین تجربه‌ی کاری مفید این پزشک است. اگر برای رفع مشکلاتی از قبیل ترک انواع مخدر مثل الکل و سایر محرکات، وسواس‌های مذهبی، وسواس فکری مثل وسواس در شست‌وشو، درمان اختلالات خواب، بیش‌فعالی کودکان، درمان اختلالات جنسی مثل زود انزالی و خودارضایی و … به دنبال یک روانشناس خوب تهران هستید، می‌توانید بر روی تخصص این پزشک حساب کنید.

7. دکتر محمد خالقی

دکتر خالقی یکی از بهترین مشاور روانشناس در تهران دارای کارشناسی ارشد و دکترای روانشناسی بالینی است و از نظر دانسته و سطح سواد، در بالاترین رده‌ها قرار دارد. همچنین روند درمانی که این پزشک در پیش دارد، بر پایه‌ی شناخت رفتاری و فرایند مداری (PBT) است. از جمله مشکلاتی که می‌توان بر روی این پزشک حساب کرد، عبارت‌اند از درمان استرس زیاد، وسواس، مشکلات شخصیتی، مشکلات جنسی از قبیل کاهش میل جنسی، بی‌خوابی، مشاوره قبل و بعد از ازدواج، درمان انواع اعتیاد به هر چیزی و … .

8. دکتر مریم حجازی بهترین روانشناس تهران

دکتر حجازی، با سطح علمی که دارد، در راس لیست بهترین روانپزشک تهران قرار دارد. این پزشک دارای بورد تخصصی اعصاب و روان بوده و عضو انجمن روانپزشکان ایران است. همچنین دکتر حجازی، دارای مدرک روان‌درمانی رفتاری از آکادمی دانشگاه آکسفورد انگلستان است و همچنین عضو انجمن روان‌درمانی آکسفورد نیز است.

دکتر مریم حجازی بهترین روانشناس تهران

مشکلاتی که می‌توانید برای درمان به این پزشک مراجعه کنید عبارت‌اند از درمان اختلالات انواع افسردگی، انواع استرس و اضطراب، درمان اسکیزوفرنی، اعتیاد به الکل یا انواع مخدر، هر نوع اختلالات جنسی، وسواس‌های فکری، حملات پانیک، مشکلات خانوادگی زوجین و یا مشکل فرزند و والدین و … .

9. دکتر راضیه نیری فرد

دکتر نیری فرد دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی است. این پزشک، در زمینه‌ی روان‌درمانگری بزرگسالان فعالیت می‌کند و می‌توان در زمینه‌هایی مثل اختلالات خلقی، استرس و اضطراب، وسواس و تیک‌های عصبی، حملات پانیک و … بر روی تخصص این پزشک حساب کرد. سطح سواد بالا و تجربه‌ی کاری که این پزشک به همراه خود دارد، باعث شده تا بتوانیم ایشان را در لیست بهترین روانشناس تهران قرار دهیم.

10. دکتر فاطمه زارعین

دکتر زارعین، رتبه 9 بورد روانپزشکی کشور است و عضو انجمن روانپزشکان ایران است. همچنین همکاری این پزشک با متخصصین مغز و اعصاب، باعث شده تا مشکلاتی که نیاز به جراح مغز دارد نیز به‌راحتی توسط این پزشک تشخیص داده شود. برای مشکلاتی از قبیل مشاوره قبل و بعد از ازدواج، مشاوره طلاق، روان‌درمانی، استرس و افسردگی، نارضایتی جنسی و اختلالات جنسی و … می‌توان به این پزشک حاذق مراجعه کرد. این پزشک، با رزومه‌ی خوبی که از خودش به جا گذاشته است، در لیست بهترین روانشناس تهران قرار می‌گیرد.

برای چه مشکلاتی باید به روانشناس مراجعه کنم؟

علت و ضرورت مراجعه به روانشناس برای درمان بسیاری از مشکلات روحی و روانی مشخص می‌شود .مشکلاتی که شاید خود فرد از آن ها به طور دقیق اطلاعی نداشته باشد و در حین قرارگیری در یک موقعیت حساس با آن ها مواجه می‌شود.این مشکلات عبارتند از:

 • افسردگی پس از زایمان
 • استرس
 • اضطراب
 • فوبیا
 • مسائل و مشکلات خانوادگی
 • اختلالات شخصیتی
 • اختلالات وسواسی
 • ترک اعتیاد
 • مسائل معنوی
برای چه مشکلاتی باید به روانشناس مراجعه کنم؟

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی بهترین روانشناس های تهران پرداختیم. در ابتدا گفتیم که بهترین روانشناس تهران چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. ویژگی‌هایی از قبیل صبوری، امانت‌داری، داشتن تجربه زیاد، دارا بودن سطح سواد بالا و … . در ادامه نیز لیست بهترین روانشناس تهران را به شما معرفی کردیم تا درصورتی‌که به هر دلیلی احتیاج به مشاوره داشتید، بتوانید روی این لیست تحقیق کرده و به پزشک موردنظر خود مراجعه کنید.

امیدواریم توانسته باشیم شما را در معرفی بهترین دکتر روانشناس در تهران راهنمایی کرده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
دکمه بازگشت به بالا