تغذیهتناسب اندام

آیا رژیم اتکینز برای لاغری تأثیر دارد؟

در میان روش های مختلفی که برای لاغری و کاهش وزن وجود دارند، رژیم اتکینز یکی از آنهاست که اگر به صورت اصولی رعایت شود، می تواند تا حد زیادی به کاهش وزن شما کمک کند. البته بهتر است که قبل از استفاده از این رژیم، در ابتدا به طور کامل آن را بشناسید تا مشکلی برای شما به جود نیاید. ما قصد داریم در این مقاله از لنداسپا، به طور کامل برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد که رژیم اتکینز چیست و چگونه می تواند به کاهش وزن کمک کند. پس برای لاغری و کاهش وزن، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

قبل از این که بگوییم که رژیم اتکینز چیست و نمونه ای از آن را معرفی کنیم، بهتر است بدانید این رژیم و یا هر رژیم غذایی دیگری، باید حتما تحت نظر یک پزشک متخصص عمل شود. زیرا ممکن است شرایط بدنی شما با سایر افراد متفاوت باشد و به همین دلیل هم شما نمی توانید از رژیم غذایی خواهر و یا دوست خود استفاده کنید. پس برای استفاده از این رژیم و یا هر رژیم غذایی دیگری، حتما در ابتدا به یک پزشک متخصص و مجرب مراجعه کنید.

رژیم اتکینز چیست؟

در صورتی که می خواهید بدانید که رژیم اتکینز چیست و چه مفهومی دارد، باید به شما بگوییم که به رژیمی گفته می شود که در آن، مقدار مصرف کربوهیدرات و شکم به حداقل می رسد و فرد باید در طول روز، مقدار بسیار کمی مواد غذایی مصرف کند که قند و شکر و یا کربوهیدرات اضافی دارند.

رژیم اتکینز چیست؟

اولین نسخه از این رژیم، در اوایل دهه 1970 به وجود آمد که وقتی فرد برای اولین بار این رژیم را می گیرد، باید 68 درصد از کل کالری دریافتی او، مربوط به چربی، 27 درصد از آن مربوط به پروتئین و 5 درصد باقیمانده هم از طریق کربوهیدرات باشد. در حال حاضر، رژیم اتکینز یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین رژیم ها در سراسر دنیا شناخته می شود.

رژیم شیر و خرما 7 روزه را از صفر تا صد بیاموزید

زیرا با استفاده از این رژیم، شما می توانید به کاهش وزن دست پیدا کنید و تناسب اندام داشته باشید. علاوه بر این موارد، می توانید اطمینان داشته باشید که با رژیم ذکر شده، دچار مشکلات معده نخواهید شد. در نتیجه این امر، احتمال بروز بیماری های دیگر در این رژیم تا حد خیلی زیادی پایین است.

رژیم اتکینز چگونه باعث لاغری می شود؟

همان طور که تاکنون متوجه شدید، این رژیم بیشتر روی محدودیت مصرف کربوهیدرات هایی مانند برنج، نان و برخی از سبزیجات نشاسته ای تمرکز دارد. در این شرایط، پزشکان در رژیم اتکینز پیشنهاد می کنند که افراد تا حد امکان، به سراغ مصرف غذاهای پروتئین دار بروند. در این شرایط، مصرف انواع آجیل ها، مغزها و دانه ها هم بلامانع است.

اگر می خواهید بدانید که رژیم اتکینز چگونه است و چطور به کاهش وزن کمک می کند، باید بگوییم ک زمانی که از آن پیروی می کنید، در ابتدا چربی های بدن شما آب می شوند و این امر، آنقدر ادامه پیدا می کند تا به وزن دلخواه خود برسید. در نهایت، خیلی راحت می توانید با استفاده از این رژیم فوق العاده، وزن خود را در همان اندازه ای که دوست دارید، ثابت نگه دارید.

چگونگی اجرای رژیم جنرال موتورز اصلی می‌پردازیم

رژیم اتکینز چگونه باعث لاغری می شود؟

مزایای رژیم اتکینز

به طور کلی، رژیم غذایی اتکینز مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل هم افراد در سراسر جهان، به پزشکان مراجعه می کنند تا با استفاده از یک رژیم غذایی باکیفیت و مناسب، به کاهش وزن و تناسب اندام برسند

یکی از مهمترین مزایای فوق العاده رژیم غذایی ادکینز، این است که موجب می شود شما لایف استایل و سبک زندگی سالمی داشته باشید. در نتیجه این امر، احتمال ابتلا به سایر بیماری ها هم در شما تا حد خیلی زیادی پایین می آید. همچنین با رعایت این رژیم غذایی، ساعت خواب شما تا حد خیلی زیادی تنظیم می شود و در نتیجه این امر، پوستی صاف خواهید داشت.

اگر به دنبال یک سبک زندگی سالم و متعادل هستید که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را در شما به حداقل برساند، پیشنهاد می کنیم که حتما به سراغ یک نمونه رژیم اتکینز بروید. با انجام این کار، می توانید به تمام مزایای آن دست پیدا کنید.

رژیم پسر دار شدن فوری برای مردان و زنان

مراحل رژیم اتکینز

رژیم اتکینز چندین مرحله دارد که اگر همه آنها را به طور کامل و با دقت فراوان طی کنید، خیلی راحت می توانید به وزن دلخواه خود برسید و آن را ثابت نگه دارید. در این بخش، تمام مراحل رژیم اتکینز را به صورت مختصر توضیح می دهیم تا بدانید که باید چگونه با استفاده از آن، دچار کاهش وزن شوید. اگر هرگونه سوالی درباره هر یک از این مراحل هم داشتید، می توانید به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کرده و درباره تمام مراحل رژیم اتکینز از او سوال بپرسید.

مراحل رژیم اتکینز

֎ مرحله القا

اولین مرحله از این رژیم فوق العاده، مرحله القا است که شما را مجبور می کند تا در طول روز، فقط 20 گرم کربوهیدرات مصرف کنید و این روند را تا دو هفته ادامه دهید. اگر در طول این بازه زمانی، مقدار کربوهیدرات کمتری مصرف کنید و بیشتر به سراغ سبزیجاتی بروید که کربوهیدرات کمی دارند، دچار کاهش وزن خواهید شد.

رژیم دوکان چیست و چه فوایدی دارد؟ + برنامه غذایی کامل

֎ مرحله تعادل و تداوم

در مرحله تعادل، پزشک تغذیه کم کم به شما پیشنهاد می کند تا در کنار کربوهیدرات کم، آجیل را هم به برنامه غذایی خود اضافه کنید. علاوه بر این، شما می توانید مواد غذایی دیگری مانند انواع میوه ها را نیز به میزان محدود، مصرف نمایید. در این مرحله، کربوهیدرات های مصرفی بدن شما تا حد خیلی زیادی کنترل می شود و همچنان می توانید به آرامی، کاهش وزن خود را احساس کنید.

در این مرحله، می توانید برخی سبزیجات کم کربوهیدرات مانند خیار، کاهو و کرفس مصرف کنید. در کنار آنها، مصرف دانه هایی مانند لوبیا سبز، آجیل، غلات کامل و سایر موارد این چنینی امکان پذیر است.

֎ مرحله تنظیم دقیق

بعد از این که تا حدودی به وزن دلخواه خود نزدیک شدید، به مرحله تنظیم دقیق می رسید. توجه داشته باشید که حتی بعد از یک ماه که از رسیدن شما به وزن ایده آلتان گذشت، باید همچنان مصرف سبزیجات کم کربوهیدرات را ادامه دهید. در این مرحله، محدودیت غذایی خیلی کمتر برای شما ادامه دارد و به همین دلیل هم می توانید غذاهای بیشتری بخورید. البته توجه داشته باشید که در مرحله تنظیم به دقیق، باید اهمیت خیلی زیادی به وزن خود بدهید و حواستان باشد که دچار اضافه وزن نشوید.

نکات مهم در رژیم غذایی نقرس چیست

مرحله تنظیم دقیق

֎ مرحله نگهداری

در نهایت، آخرین و مهمترین مرحله رژیم اتکینز که می تواند کمک فوق العاده ای به شما کند، این است که وزن خود را ثابت نگه دارید. در این مرحله، محدودیت های کمتری خواهید داشت و در عین حال، سعی کنید غذاهایی بخورید که کربوهیدرات های کمتری دارند. اگر متوجه شدید که وزن شما در حال بالا رفتن است، پیشنهاد می کنیم که از مصرف کربوهیدرات خود بکاهید تا مجددا به همان وزن ایده آل برسید و آن را ثابت نگه دارید.

برنامه هفتگی رژیم اتکینز

برای این که بهتر بفهمید رژیم ‏اتکینز چیست و چگونه کار می کند، ما در اینجا نمونه ای در اختیار شما قرار داده ایم که می توانید تا حد خیلی زیادی متوجه شوید که در طول هفته، باید چه غذاهایی مصرف نمایید. پس اگر شما هم قصد استفاده از آن را دارید، حتما نمونه رژیم اتکینز به صورت هفتگی را مشاهده کنید.

֎ روز اول هفته

 • صبحانه : تخم مرغ نیمرو به همراه سبزیجات تفت داده شده درون روغن نارگیل
 • ناهار: یک مشت مغز به همراه سالاد مرغ با روغن زیتون
 • شام: استیک مرغ یا گوشت به همراه سبزیجات

֎ روز دوم هفته

 • صبحانه: بیکن و تخم مرغ
 • ناهار: استیک مرغ یا گوشت به همراه سبزیجات باقی مانده از شب گذشته
 • شام: چیز برگر بدون نان در کنار سبزیجات و کره

مزایا و معایب رژیم کالری شمار چیست؟

برنامه هفتگی رژیم اتکینز

֎ روز سوم هفته

 • صبحانه: املت سبزیجات که در کره سرخ شده باشد
 • ناهار: سالاد میگو در کنار روغن زیتون
 • شام: گوشت چرخ کرده که سرخ شده به همراه سبزیجات

֎ روز چهارم هفته

 • صبحانه: نیمرو سرخ شده در روغن نارگیل به همراه سبزیجات
 • ناهار: گوشت چرخ کرده سرخ شده به همراه سبزیجات باقی مانده از شب گذشته
 • شام: ماهی سالمون در کره به همراه سبزیجات

֎ روز پنجم هفته

 • صبحانه: بیکن و تخم مرغ
 • ناهار: سالاد مرغ درون روغن زیتون در کنار یک مشت مغز دلخواه
 • شام: کوفته قلقلی در کنار سبزیجات دلخواه

֎ روز ششم هفته

 • صبحانه: املت پخته شده در کره به همراه سبزیجات مختلف
 • ناهار: کوفته قلقلی به همراه سبزیجات باقی مانده از شب گذشته
 • شام تکه های گوشت و یا مرغ در کنار سبزیجات

֎ روز هفتم هفته

 • صبحانه: بیکن و تخم مرغ
 • ناهار: تکه های گوشت یا مرغ در کنار سبزیجات باقی مانده از شب گذشته
 • شام: بال مرغ کباب شده در کنار سبزیجات و سس سالسا

رابطه بین قرص امگا 3 و لاغری چیست

میوه های مجاز در رژیم اتکینز

همان طور که در بخش های قبل هم متوجه شدید، بعد از مرحله دوم، یعنی مرحله القا در رژیم اتکینز شما امکان مصرف میوه هم دارید. در این مرحله، می توانید در طول روز، یک میوه کم کربوهیدرات مصرف کنید. این در حالی است که بعد از گذراندن دوره چهارم، امکان افزودن میوه های متعددی را به برنامه غذایی خود خواهید داشت.

میوه های مجاز در رژیم اتکینز

از مرغ و سبزیجات به عنوان شام رژیمی استفاده کنید

توجه داشته باشید که باید تا حد امکان، مصرف نحوه های پر کربوهیدرات محدود شود. به عنوان مثال، در مرحله القا، میوه هایی مانند سیب، موز، گلابی، پرتقال و انگور مصرف نکنید. خوشبختانه در دوره چهارم، امکان مصرف همه این میوه ها را نیز خواهید داشت. با توجه به این موارد، می توان گفت که در مرحله چهارم و بعد از گذراندن این دوره، تقریبا همه میوه ها در فهرست میوه های مجاز در رژیم اتکینز به شمار می روند و به همین دلیل هم محدودیتی از نظر مصرف میوه نخواهید داشت.

غذاهای مجاز در رژیم اتکینز

در بخش قبل، متوجه شدید که وقتی از رژیم اتکینز پیروی می کنید، می توانید چه میوه هایی بخورید. در کنار آن، میوه ها خیلی مهم است که غذاهای مجاز در رژیم اتکینز را نیز بشناسید. توجه داشته باشید که غذاهایی که در طول روز مصرف می کنید، باید مقدار کربوهیدرات کمتر از 20 گرم داشته باشند. در این بخش، لیستی در اختیار شما قرار داده ایم که می توانید غذاهای مجاز در رژیم اتکینز را مشاهده کنید.

 • گوشت گاو، گوسفند، مرغ دیگر گوشت ها
 • نجات کم کربوهیدرات مانند اسفناج، مارچوبه، کلم و کلم بروکلی
 • غذاهای دریایی و ماهی هایی مانند سالمون، قزل آلا، سردین
 • لبنیات پرچرب مانند ماست، خامه، کره و پنیر پرچرب
 • تخم مرغ
 • مغزها و آجیل مانند گردو، بادام و تخمه آفتابگردان
 • روغن سالم مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آووکادو و سایر موارد این چنینی
غذاهای مجاز در رژیم اتکینز

مقاله پیشنهادی: رژیم پروتئین چیست

غذاهای غیر مجاز در رژیم اتکینز

اگرچه رژیم غذایی اتکینز به شما این امکان را می دهد که غذاهای خیلی زیادی را مصرف کنید، اما باید بدانید که مصرف برخی از غذاها هم در این رژیم ممنوع است. در این بخش هم می توانید فهرستی مشاهده کنید که در آن غذاهای غیر مجاز در رژیم غذایی اتکینز را نام برده ایم.

 • قند و شکر مانند بستنی، نوشابه، آبمیوه، آبنبات و کیک
 • غلاتی مانند گندم، برنج، چاودار و جو
 • روغن های نباتی مانند روغن ذرت، روغن سویا، روغن و روغن کلزا
 • چربی های ترانس شده
 • غذاهای کم چرب که قند بالایی دارند
 • سبزیجات پر از کربوهیدرات مانند هویج و شلغم (در مرحله اول رژیم)
 • میوه های حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات مانند موز، گلابی، پرتقال، سیب و انگور (در مرحله اول رژیم)
 • انواع حبوبات مانند لوبیا، عدس و نخود (در مرحله اول رژیم)

تفاوت رژیم اتکینز و کتوژنیک

زمانی که درباره رژیم اتکینز صحبت می کنیم، ممکن است خیلی از افراد آن را با رژیم کتوژنیک اشتباه بگیرند. با این حال، باید بگوییم که یکی از مهمترین تفاوت های این دو نمونه رژیم، این است که در رژیم اتکینز، می توانید مقدار نامحدودی پروتئین مصرف کنید و از این نظر، هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. این در حالی است که در رژیم کتوژنیک، مقدار پروتئین مصرفی شما باید حداقل 20 درصد از کالری روزانه تان باشد.

یکی دیگر از تفاوت های میان رژیم اتکینز و کتوژنیک، این است که در رژیم دوم، بدن باید در تمام مراحل در حالت کتوزیس باشد. این در حالی است که این حالت در رژیم اتکینز فقط بین 1 تا 2 مرحله وجود دارد. همان طور که پیش از این نیز گفتیم، در مرحله دوم، کربوهیدرات مجددا به برنامه غذایی اضافه می شود.

تفاوت رژیم اتکینز و کتوژنیک

به طور کلی، می توان گفت که مهم ترین تفاوت رژیم اتکینز و کتوژنیک این است که نمونه اول، کاملا پایدار و ثابت تر بوده و به همین دلیل هم با انجام آن، شانس کاهش وزن و تناسب اندام برای شما بیشتر است. از طرف دیگر، رژیم کتوژنیک بسیار سخت و طاقت فرساست و شاید خیلی از افراد، تحمل آن را نداشته باشند.

اتکینز 20 و اتکینز 40 چیست؟

اگر شما هم چیزهایی درباره اتکینز 20 و اتکینز 40 شنیده باشید، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که این نمونه از رژیم  اتکینز چگونه است؟ برای پاسخ، باید بگوییم که رژیم اتکینز 20، در واقع همان نسخه ابتدایی کتوژنیک است و در آن، فرد باید مقدار بسیار کمی کربوهیدرات مصرف کند که بسیار سخت و دشوار است.

در مقابل آن، رژیم اتکینز 40 وجود دارد که خیلی راحت تر است و افراد می توانند با مصرف میان وعده های کنترل شده، در طول روز 40 گرم کربوهیدرات خالص مصرف کننده. اگر میزان اضافه وزن خیلی زیادی دارید و یا در دوران بارداری یا شیردهی هستید، مطمئن باشید که رژیم اتکینز 40 گزینه فوق العاده ای برای شما خواهد بود.

عوارض رژیم اتکینز

اگرچه رژیم غذایی اتکینز مزایای بسیار زیادی برای بدن دارد، اما می تواند با بروز برخی مشکلات، احتمال برخی بیماری ها را نیز افزایش دهد. البته برای جلوگیری از بروز این مشکل، پیشنهاد می کنیم که حتما به یک پزشک متخصص تغذیه برای رژیم اتکینز مراجعه کنید. ممکن است برخی از عوارض این رژیم، در خیلی از افراد شبیه به یکدیگر باشد. مهم ترین عوارض رژیم اتکینز عبارتند از:

عوارض رژیم اتکینز
 • خستگی
 • احساس ضعف
 • احساس سردرد و سرگیجه
 • ابتلا به یبوست
 • پایین آمدن میزان قند خون
 • بروز مشکلات کلیوی
 • به هم خوردن تعادل الکترولیتی بدن

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، به صورت کامل و جزئی، درباره رژیم اتکینز صحبت کردیم و همچنین گفتیم که این رژیم، چگونه کار می کند و چطور باعث کاهش وزن شما می شود. توجه داشته باشید که اگر می خواهید از این رژیم پیروی کنید، باید حتما به سراغ یک پزشک متخصص تغذیه بروید تا مشکلی برای بدن شما به وجود نیاید. پزشک بر اساس شرایط بدن خود شما، تعیین می کند که مجاز به استفاده از کدام یک از انواع رژیم غذایی اتکینز هستید. اگر سوال دیگری درباره این رژیم دارید، می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا