سلامت جنسی

رنگ خون پریودی نشانه چیست؟ کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

همه خانم ها بعد از دوره بلوغ، به صورت ماهیانه پریود می شوند و این امر کاملا طبیعی است. پریودی می تواند نشانه سالم بودن شرایط جسمانی خانم ها باشد. از طرف دیگر، آیا می دانستید که همین خون پریودی می تواند بیانگر موارد خیلی زیادی در بدن شما باشد؟ به نظر شما رنگ خون پریودی نشانه چیست؟ اصلا کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟ ما این مقاله از لندسپا، اطلاعات کاملی درباره این مسئله در اختیار شما قرار می دهیم تا بهتر بتوانید از سلامتی خود محافظت کنید.

پریود چیست؟

پریود که خیلی از افراد آن را با نام عادت ماهانه و یا قاعدگی می شناسند، به خونریزی ماهیانه گفته می شود که بعد از سن بلوغ برای همه خانم ها به وجود می آید. در روند پریودی، پوشش داخلی دیواره رحم که پزشکان از آن با نام آندومتر یاد می کنند، می ریزد و این ریزش همراه با جریان خونی از رحم خانم ها بیرون می آید. در این شرایط، ممکن است رنگ خون پریودی شما به رنگ های مختلفی باشد و هر یک از این رنگ ها، معنای خاصی دارند که بهتر است حتما آنها را بشناسید.

حتی گاهی مواقع، این امکان وجود دارد که خون پریودی شما به صورت لخته باشد که بیشتر در روزهای ابتدایی و پایانی روزهای پریودی این اتفاق رخ می دهد. برخی اوقات، این لخته خون کاملا طبیعی است و در بدن اغلب خانم ها دیده می شود. این در حالی است که اگر شما در تمام طول دوره پریودی خود خون لخته مشاهده کردید، به هیچ عنوان نباید از کنار آن ساده بگذرید و هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

شاید برایتان سوال شود که بهتراست برای پریود شدن چه بخوریم

پریود چیست؟

به طور کلی، دوره قاعدگی و یا طول دوره پریودی بین 3 تا 7 روز به طول می انجامد و بعد از گذشت این زمان تا ماه بعد، دیگر خونی از رحم شما بیرون نمی آید. شروع دوره قاعدگی یا پریودی هم در خانم های مختلف، می تواند در سنین متفاوتی ایجاد شود. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که برخی از خانم ها در سن 12 سالگی و یا برخی دیگر تا سن 18 سالگی پریود شوند. شروع دوره پریودی تا حد خیلی زیادی به وراثت، سبک زندگی، شرایط روحی و سایر موارد این چنینی بستگی دارد.

خون قاعدگی از کدام بخش بدن خارج می شود؟

از این که برای شما توضیح دهیم که رنگ خون پریودی نشانه چیست و کدام یکی از رنگ های خون پریودی خطرناک تر هستند، باید بدانید که خون قاعدگی از کدام بخش از بدن خارج می شود؟ خون قاعدگی از واژن که دقیقا محل برقراری رابطه جنسی و یا همان کانال زایمان است، خارج می شود. به همین دلیل هم اغلب پزشکان توصیه می کنند که در زمان پریودی، تا حد خیلی زیادی از برقراری رابطه جنسی و همچنین دخول واژینال بپرهیزید.

انواع رنگ خون پریودی شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که در ابتدای این مقاله هم گفتیم، انواع رنگ خون پریودی شامل موارد مختلفی می شوند که هر یک از آنها می توانند نشانه هایی داشته باشند. از این رو، همه خانم ها باید موقع قاعدگی، توجه خیلی زیادی به رنگ خون پریودی خود کنند تا مطمئن شوند که دچار مشکلات جسمانی نیستند.

انواع رنگ خون پریودی شامل چه مواردی می شود؟

زیرا همان طور که گفتیم، تغییر رنگ خون پریودی می تواند نشان دهنده بیماری های مختلف عفونی و یا هورمونی باشد. از این رو، ما در این بخش انواع رنگ خون پریودی را به صورت مختصر معرفی می کنیم تا مطمئن شوید که به بیماری خاصی مبتلا نیستید.

֎رنگ صورتی برای خون پریودی

اولین رنگ خونه پریودی که ممکن است در ابتدای دوران قاعدگی خود مشاهده کنید، رنگ صورتی است. این رنگ تا حد خیلی زیادی قبل از شروع دوران قاعدگی دیده می شود که می تواند نشان دهنده اختلالات هورمونی و کاملا طبیعی باشد.

البته این تا زمانی است که شما این رنگ صورتی را فقط تا قبل از دوران پریودی خود مشاهده کنید و اگر این رنگ تا پایان دوران قاعدگی همراه شما بود، بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. برخی از مهمترین دلایل وجود رنگ خون صورتی در دوران قاعدگی، تغییرات پروژسترون و استروژن در بدن است.

֎خون پریودی سیاه

خیلی از افرادی که می پرسند رنگ خون پریودی نشانه چیست و کدام یک از رنگ ها خطرناک تر است، رنگ سیاه را در دوران قاعدگی خود مشاهده می کنند و بیش از اندازه می ترسند. باید بگوییم که رنگ سیاه بیشتر در روزهای آخر دوران پریودی به وجود می آید و نشان می دهد که آندومتر رحم و بقایای خون موجود در آن در حال پایان یافتن است.

در این مقاله درباره تفاوت علائم بارداری و پریود صحبت کرده ایم

خون پریودی سیاه

به علاوه، خیلی از پزشکان زنان می گویند که رنگ سیاه در خون پریودی نشان دهنده این است که این خون در مدت زمان طولانی در رحم باقی مانده و اکنون موقع تخلیه آن فرا رسیده است. به همین دلیل هم ممکن است برای افراد زیادی به وجود بیاید و نیازی نیست که نگران باشید.

֎خون پریودی نارنجی

در حالی که رنگ های صورتی و پریودی به ترتیب برای روزهای آغازین و پایانی دوران قاعدگی بودند، این احتمال وجود دارد که شما در این دوران، رنگ خون پریودی نارنجی را نیز مشاهده کنید. در این صورت، این احتمال وجود دارد که شما مشکلات عفونتی داشته باشید.

زیرا بسیاری از پزشکان می گویند که رنگ خون نارنجی پریودی اگر با بوی بدی همراه باشد، به احتمال خیلی زیاد نشان دهنده عفونت باکتریایی است. به علاوه، این احتمال وجود دارد که بروز خون نارنجی در دوران پریودی برای شما نشان دهنده بسته شدن نطفه باشد و به احتمال خیلی زیاد، باردار باشید. به همین دلیل هم بهتر است به محض مشاهده خون نارنجی در دوران پریودی، تست بارداری بدهید.

֎خون پریود قهوه ای

هر زمان که شما در دوران قاعدگی خود خون پریود قهوه ای مشاهده کردید، این احتمال را بدهید که این خون در مدت خیلی طولانی در رحم باقی مانده و اکنون خارج شده است. به طور کلی، تیره شدن خون پریودی اغلب مواقع به همین دلیل اتفاق می افتد.

خون پریود قهوه ای

البته باید گفت که گاهی مواقع، این امکان وجود دارد که خون پریود قهوه ای در شما به خاطر وجود اختلالات هورمونی و یا حتی عدم بالانس پروژسترون و استروژن در بدن باشد. در این شرایط، پزشکان این احتمال را می دهند که میزان پروژسترون موجود در بدن کاهش یافته و میزان استروژن هم افزایش پیدا کرده است.

حتی گاهی مواقع، خون پریود قهوه ای می تواند نشان دهنده فیبروم رحمی باشد. به همین دلیل هم اگر خون پریود قهوه ای شما به صورت لخته از بدنتان خارج شد، بهتر است هرچه سریع تر به یک پزشک مراجعه کنید و با انجام سونوگرافی و یا آزمایش های مخصوص، روند درمان را آغاز نمایید.

֎خون پریود خاکستری

در نهایت، آخرین رنگ خون پریود که ممکن است در افراد زیادی دیده شود از، رنگ خاکستری است. در این شرایط، ممکن است خیلی از خانم ها بپرسند که این رنگ خون پریودی نشانه چیست؟ برای پاسخ به این سوال، باید بگوییم که خاکستری بودن رنگ خون پریودی می تواند نشان دهنده عوامل متعددی باشد که برخی از مهمترین آنها، عفونت و یا سقط جنین هستند. البته این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که شما علاوه بر داشتن خون پریود به رنگ خاکستری، علائمی مانند بوی بد، خارش و درد در ناحیه واژن و یا تب شدید دارید.

֎خون پریود قهوه ای

در اغلب مواقع، لخته شدن خون قاعدگی در خانم ها کاملا رایج و معمولی است و نیازی نیست که نگران آن باشید. با این حال، گاهی مواقع هم همین شرایط ساده می تواند نشان دهنده برخی از بیماری های عفونی و هورمونی باشد. در شرایط کلی، این لخته ها در سیستم دفاعی بدن هستند که به منظور جلوگیری از خونریزی، نوعی بافت ژله ای ایجاد می کنند. اگر میزان لخته شدن خون قاعدگی شما خیلی زیاد شود و اندازه بزرگی هم داشته باشد، به احتمال زیاد دچار فیبروم رحمی شده باشید.

خون پریود قهوه ای

جهت جلوگیری از پریود شدن در سفر درمان‌های خانگی را امتحان کنید

رنگ خون قاعدگی نشانه چیست؟

بر اساس مواردی که پیش از این گفتیم، به احتمال زیاد متوجه شدید که رنگ خون پریودی نشانه چیست؟ این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که هر یک از آنها بسته به شرایط بدنی شما با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، ممکن است دچار اختلال در میزان هورمون های بدن خود شده باشید و یا به عفونت واژینال مبتلا شده باشید.

حتی گاهی مواقع، رنگ خون قاعدگی می تواند احتمال بارداری و یا حتی سقط جنین را نیز نشان دهد. موضوع دیگری که درباره تغییر رنگ خون قاعدگی باید بگوییم، این است که اگر در یک بازه زمانی محدودی دچار این تغییر شدید، نیازی نیست که خیلی نگران شوید. زیرا همان طور که پیش از این نیز گفتیم، این رنگ خون پریودی در بسیاری از خانم ها ایجاد می شود و مهم ترین دلیل آن هم ماندن بیش از حد خون درون رحم است.

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

با توجه به آمار و اطلاعاتی که پزشکان حال حاضر ارائه داده اند، به این نتیجه رسیده ایم که نیازی نیست چندان درباره خون قهوه ای پریودی و کلا رنگ تیره آن نگران باشید. زیرا ممکن است هر زنی در موقع دوران قاعدگی خود، این تغییر رنگ ها را تجربه کند. بر اساس آنچه گفته شد، اگر این شرایط در مدت کوتاهی برای شما رخ داد، نیازی به نگرانی نیست.

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

مبنای استفاده از یک سایز در کاپ قاعدگی چیست ؟

با این حال، این احتمال هم وجود دارد که چندین بار به صورت متوالی مشاهده کنید که رنگ خون پریودی شما در تمام دوران قاعدگی کاملا تیره است. در این شرایط، باید حتما به یک پزشک مراجعه کنید و این احتمال وجود دارد که تیره بودن رنگ خون پریودی در تمام طول دوران قاعدگی به صورت چند ماه، نگران کننده باشد.

علاوه بر این، باید گفت که رنگ خون خاکستری در دوران قاعدگی، می تواند تا حدودی برای پزشکان زنان و زایمان نگران کننده باشد. توجه داشته باشید که اگر رنگ خون پریودی شما به رنگ خاکستری بود و مانند جگر از بدن خارج شد، باید هرچه سریع تر آن را درمان نمایید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

پیش از این نیز گفتیم که اگر در چندین دوره قاعدگی خود و در تمام طول روز قاعدگی رنگ خون پریودی شما تغییر کرد و به رنگ تیره درآمد، باید به پزشک مراجعه کنید. زمانی که رنگ خون پریودی شما به رنگ طوسی یا خاکستری است، این مسئله اهمیت بیشتری دارد.

به صورت کلی، پیشنهاد می کنیم که همیشه تحت نظر یک پزشک معتبر زنان و زایمان باشید تا به طور کامل شما را چکاپ کند و مطمئن شود که هیچ زمان خطری شما را تهدید نمی کند. در این صورت، حتی اگر به صورت ناگهانی هم رنگ خون پریودی شما تغییر کرد، پزشک خیلی سریع می تواند از آن مطلع شده و از بهترین روش ها برای درمان استفاده کند.

دمنوش دارچین نیز بهترین دمنوش برای پریود شدن برای قاعدگی محسوب می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سخن پایانی

در این مقاله از لندسپا، برای شما توضیح دادیم که رنگ خون پریودی نشانه چیست و کدام یک از رنگ های خون پریودی خطرناک تر هستند. بر اساس مواردی که گفتیم، متوجه شدید که رنگ خون پریودی می تواند به رنگ های صورتی، قرمز، قهوه ای، خاکستری و یا حتی سیاه باشد.

هر یک از این رنگ ها نشان دهنده دلایل خاصی هستند که برخی از آنها طبیعی و برخی دیگر غیر طبیعی هستند. به همین دلیل هم بهتر است اطلاعات خود را درباره رنگ خون پریودی کامل کنید تا در صورت مشاهده هرگونه علائم رنگ خون پریودی در دوران قاعدگی، به فکر درمان باشید.

4.6/5 - (50 امتیاز)

یک دیدگاه

  1. سلام وقتتون بخیر
    ببخشید من پریود نامنظمی داشتم و رفتم پزشک زنان و ایشون هم ۳ بسته قرص LDضدبارداری تجویز کردن
    بعد الان که پریود میشم از اول تا آخر دوره به رنگ قهوه ایه این نشونه چیه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا