سلامت جنسی

رنگ خون پریودی نشانه چیست و چه دلایلی برای آن وجود دارد؟

همه خانم ها بعد از دوره بلوغ، به صورت ماهیانه پریود می شوند و این امر کاملا طبیعی است. پریودی می تواند نشانه سالم بودن شرایط جسمانی خانم ها باشد. اما رنگ خون پریودی نشانه چیست؟ اصلا کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟ ما این مقاله از لندسپا، اطلاعات کاملی درباره این مسئله در اختیار شما قرار می دهیم تا بهتر بتوانید از سلامتی خود محافظت کنید.

انواع رنگ خون پریودی و دلایل آن

انواع رنگ خون پریودی

تغییر رنگ خون پریودی می تواند نشان دهنده بیماری های مختلف عفونی و یا هورمونی باشد. از این رو، ما در این بخش انواع رنگ خون پریودی را به صورت مختصر معرفی می کنیم تا مطمئن شوید که به بیماری خاصی مبتلا نیستید.

چه زمانی قاعدگی نامنظم خطرناک می شود ؟ + درمان و عوارض

֎رنگ صورتی برای خون پریودی

رنگ صورتی بیشتر وقت ها قبل از شروع دوران قاعدگی دیده می شود که می تواند نشان دهنده اختلالات هورمونی و کاملا طبیعی باشد.

خوب است که شما این رنگ را فقط تا قبل از دوران پریودی خود مشاهده کنید و اگر این رنگ تا پایان دوران قاعدگی همراه شما بود، بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. برخی از مهمترین دلایل وجود رنگ خون صورتی در دوران قاعدگی، تغییرات پروژسترون و استروژن در بدن است.

֎خون پریودی سیاه

رنگ سیاه بیشتر در روزهای آخر دوران پریودی به وجود می آید و نشان می دهد که آندومتر رحم و بقایای خون موجود در آن در حال پایان یافتن است.

در این مقاله درباره تفاوت علائم بارداری و پریود صحبت کرده ایم

خون پریودی سیاه

به علاوه، بسیاری از پزشکان زنان می گویند که رنگ سیاه در خون پریودی نشان دهنده این است که این خون در مدت زمان طولانی در رحم باقی مانده و اکنون موقع تخلیه آن فرا رسیده است. به همین دلیل هم ممکن است برای افراد زیادی به وجود بیاید و نیازی نیست که نگران باشید.

֎خون پریودی نارنجی

این احتمال وجود دارد که شما در این دوران، رنگ خون پریودی نارنجی را نیز مشاهده کنید. در این صورت، این احتمال وجود دارد که شما مشکلات عفونتی داشته باشید.

بسیاری از پزشکان می گویند که رنگ خون نارنجی پریودی اگر با بوی بدی همراه باشد، به احتمال خیلی زیاد نشان دهنده عفونت باکتریایی است. به علاوه، این احتمال وجود دارد که بروز خون نارنجی در دوران پریودی برای شما نشان دهنده بسته شدن نطفه باشد و به احتمال خیلی زیاد، باردار باشید. به همین دلیل هم بهتر است به محض مشاهده خون نارنجی در دوران پریودی، تست بارداری بدهید.

֎خون پریود قهوه ای

هر زمان که شما در دوران قاعدگی خود خون پریود قهوه ای مشاهده کردید، این احتمال را بدهید که این خون در مدت خیلی طولانی در رحم باقی مانده و اکنون خارج شده است. به طور کلی، تیره شدن خون پریودی اغلب مواقع به همین دلیل اتفاق می افتد.

خون پریود قهوه ای

البته گاهی مواقع این امکان وجود دارد که این رنگ به خاطر وجود اختلالات هورمونی و یا حتی عدم بالانس پروژسترون و استروژن در بدن باشد. در این شرایط، پزشکان این احتمال را می دهند که میزان پروژسترون موجود در بدن کاهش یافته و میزان استروژن هم افزایش پیدا کرده است.

حتی گاهی مواقع، خون پریود قهوه ای می تواند نشان دهنده فیبروم رحمی باشد. به همین دلیل هم اگر خون پریود قهوه ای به صورت لخته از بدنتان خارج شد، بهتر است هرچه سریع تر به یک پزشک مراجعه کنید و با انجام سونوگرافی و یا آزمایش های مخصوص، روند درمان را آغاز نمایید.

֎خون پریود خاکستری

خاکستری بودن رنگ خون پریودی می تواند نشان دهنده عوامل متعددی باشد که برخی از مهمترین آنها، عفونت و یا سقط جنین هستند. البته این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که شما علاوه بر داشتن خون پریود به رنگ خاکستری، علائمی مانند بوی بد، خارش و درد در ناحیه واژن و یا تب شدید دارید.

لخته شدن خون پریودی

لخته شدن خون پریودی

در اغلب مواقع، لخته شدن خون قاعدگی در خانم ها کاملا رایج و معمولی است و نیازی نیست که نگران آن باشید. با این حال، گاهی مواقع هم همین شرایط ساده می تواند نشان دهنده برخی از بیماری های عفونی و هورمونی باشد. در شرایط کلی، این لخته ها در سیستم دفاعی بدن هستند که به منظور جلوگیری از خونریزی، نوعی بافت ژله ای ایجاد می کنند. اگر میزان لخته شدن خون قاعدگی شما خیلی زیاد شود و اندازه بزرگی هم داشته باشد، به احتمال زیاد دچار فیبروم رحمی شده باشید.

جهت جلوگیری از پریود شدن در سفر درمان‌های خانگی را امتحان کنید!

دلایل تغییر رنگ خون پریودی چیست؟

رنگ خون قاعدگی نشانه چیست؟

این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ ممکن است:

 • دچار اختلال در میزان هورمون های بدن خود شده باشید.
 • به عفونت واژینال مبتلا شده باشید.
 • می تواند احتمال بارداری و یا حتی سقط جنین را نیز نشان دهد.

اگر در یک بازه زمانی محدودی دچار این تغییر شدید، نیازی نیست که خیلی نگران شوید. زیرا همان طور که پیش از این نیز گفتیم، این رنگ خون پریودی در بسیاری از خانم ها ایجاد می شود و مهم ترین دلیل آن هم ماندن بیش از حد خون درون رحم است.

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

کدام رنگ خون پریود خطرناک است؟

مبنای استفاده از یک سایز در کاپ قاعدگی چیست ؟

 • این احتمال وجود دارد که تیره بودن رنگ خون پریودی در تمام طول دوران قاعدگی به صورت چند ماه، نگران کننده باشد. در این شرایط، باید حتما به یک پزشک مراجعه کنید.
 • اما به طور کلی نیازی نیست چندان درباره خون قهوه ای پریودی و کلا رنگ تیره آن نگران باشید. زیرا ممکن است هر زنی در موقع دوران قاعدگی خود، این تغییر رنگ ها را تجربه کند. اگر این شرایط در مدت کوتاهی برای شما رخ داد، نیازی به نگرانی نیست.
 • رنگ خون خاکستری در دوران قاعدگی، می تواند تا حدودی برای پزشکان زنان و زایمان نگران کننده باشد. توجه داشته باشید که اگر رنگ خون پریودی شما به رنگ خاکستری بود و مانند جگر از بدن خارج شد، باید هرچه سریع تر آن را درمان نمایید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در چندین دوره قاعدگی خود و در تمام طول روز قاعدگی رنگ خون پریودی شما تغییر کرد و به رنگ تیره درآمد، باید به پزشک مراجعه کنید. زمانی که این رنگ طوسی یا خاکستری است، این مسئله اهمیت بیشتری دارد.

به صورت کلی، پیشنهاد می کنیم که همیشه تحت نظر یک پزشک معتبر زنان و زایمان باشید تا به طور کامل شما را چکاپ کند و مطمئن شود که هیچ زمان خطری شما را تهدید نمی کند. در این صورت، حتی اگر به صورت ناگهانی هم رنگ خون پریودی شما تغییر کرد، پزشک خیلی سریع می تواند از آن مطلع شده و از بهترین روش ها برای درمان استفاده کند.

دمنوش دارچین نیز بهترین دمنوش برای پریود شدن برای قاعدگی محسوب می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

سخن پایانی

در این مقاله از لندسپا، برای شما توضیح دادیم که رنگ خون پریودی نشانه چیست و کدام یک از رنگ های خون پریودی خطرناک تر هستند. بر اساس مواردی که گفتیم، متوجه شدید که رنگ آن می تواند صورتی، قرمز، قهوه ای، خاکستری و یا حتی سیاه باشد.

هر یک از این رنگ ها نشان دهنده دلایل خاصی هستند که برخی از آنها طبیعی و برخی دیگر غیر طبیعی هستند. به همین دلیل هم بهتر است اطلاعات خود را در این باره کامل کنید تا در صورت مشاهده هرگونه علائم در دوران قاعدگی، به فکر درمان باشید.

4.6/5 - (51 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

یک دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من پریود نامنظمی داشتم و رفتم پزشک زنان و ایشون هم ۳ بسته قرص LDضدبارداری تجویز کردن
  بعد الان که پریود میشم از اول تا آخر دوره به رنگ قهوه ایه این نشونه چیه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا