تناسب اندام

برای لاغری بعد از زایمان چه کار کنیم؟ | به همراه معرفی 9 روش موثر

یکی از نکاتی که اغلب بانوان به ویژه زنان باردار به آن فکر می کنند، لاغری بعد از زایمان است. اغلب افراد از خراب شدن اندامشان رنج برده و برای چاقی بعد از زایمان، مدام دچار استرس و نگرانی می شوند. قطعا مادر بودن، برای هر زنی شیرین و دلچسب است و ممکن است برخی از بانوان، ترس از زایمان و چاقی بعد از آن را داشته باشند؛ اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شما با انجام ورزش و رژیم لاغری بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین، می توانید دوباره لاغر شوید و اندامتان را به شکل قبل برگردانید.

لازم است بدانید که اگر پس از زایمان بلافاصله به دنبال رژیم و ورزش برای لاغری بروید، ممکن است مشکلاتی برای بدنتان به وجود آید. زنان باردار، باید به اندازه غذا مصرف کنند تا پس از زایمان، با چاقی و اضافه وزن روبه رو نشوند. شیردهی، مراقبت و انجام دادن کار های کودک و رژیم در دوران بارداری، به صورت غیر مستقیم باعث لاغری می شوند؛ البته بسیاری از بانوان پس از زایمان، توانایی برگشتن به وزن قبل از بارداری را ندارند. بهتر است بدانید که بهترین راه لاغری بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین، پیروی کردن از رژیم غذایی مناسب است.

دلایل اضافه وزن بارداری

بانوانی که قبل از بارداری وزن متعادل و مناسبی داشته اند، به طور طبیعی در دوران حاملگی بین 11 تا 16 کیلو گرم وزن اضاف می کنند. این افزایش وزن به دلیل عواملی مانند وزن کودک، مایع آمنیوتیک، جفت، خون بیشتر، بزرگ شدن رحم، ذخیره چربی اضافه و بافت پستان به وجود می آید. لازم است بدانید که چربی های اضافه، باعث ذخیره انرژی برای زایمان و شیردهی می شوند.

خواص پنیرک و لاغری رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و سبب کاهش وزن شما خواهد شد

هنگامی که زن باردار بیش از اندازه افزایش وزن داشته باشد، چربی های غیر ضروری در بدن ایشان به وجود می آید؛ عده ای از افراد معتقدند که این اضافه وزن بیش از حد، به خاطر وزن بچه است که این تصور، تصور اشتباهی است. معمولا اغلب بانوان، بیشتر از مقدار ذکر شده وزن اضاف کرده که این اضافه وزن بیش از حد، باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری مانند ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و به وجود آمدن مشکلات مختلف در بارداری های بعدی می شود.

دلایلی که باعث اضافه وزن بیش از حد در دوران بارداری می شوند، بسیار هستند که این اضافه وزن زیاد و بیش از حد، به خاطر رعایت نکردن تعدادی از کار های معمولی و روزمره است. این عوامل عبارت اند از:

 • افسردگی
 • کم خوابی
 • خوردن غذاهای باقی مانده
 • تحرک کم
 • غذا خوردن برای دو نفر
 • تیروئید

مقدار کاهش وزن پس از زایمان

لازم است بدانید که برای لاغری بعد از زایمان طبیعی و یا سزارین، چقدر از وزنتان کم شده و به لاغریتان کمک می کند. با خروج نوزاد و جفت، حدود 4 تا 5 کیلو گرم از وزن شما کاسته می شود. پس از زایمان، متوجه خواهید شد که در ماه های اول، بیشتر از قبل تخلیه ادرار دارید و یا نسبت به قبل، در طول روز بیشتر عرق می کنید؛ بدن از این طریق، باعث از بین بردن مایعات اضافی موجود می شود؛ این امر سبب می شود که غلظت خون به حالت اولیه باز گردد.

کش را روی دست قرار دهید تا تاثیر بهتری از کش بگیرید به این روش، لاغری با کش سبز می گویند.

با کاهش وزن پس از زایمان میتوانید تحرک آسان تری داشته باشید

مشکلات ذکر شده، کاملا طبیعی هستند و نیازی نیست که ذهنتان را درگیر آنها کنید؛ بنابراین در ماه های اول بعد از زایمان، به دلیل خارج شدن آب بدن، بدون این که کار خاصی انجام دهید لاغر می شوید. یکی دیگر از نکاتی که پس از زایمان باعث کوچک شدن سایز شما می شود، کوچک شدن رحم است. به صورت طبیعی رحم پس از 4 تا 6 هفته بعدا از زایمان، کم کم به اندازه طبیعی خود بر می گردد. این امر شاید به لاغری بعد از زایمان منجر نشود، اما باعث کم شدن سایز دور شکم می شود.

همان طور که می دانید، بدن بانوان شیرده برای تولید شیر، به انرژی نیاز دارد؛ این انرژی در 6 ماه اول حدود 330 کالری و در شش ماه دوم حدود 400 کالری است که باید از طریق غذا خوردن تأمین شود. اگر علاوه بر کالری مورد نیاز بدن خود، این کالری های مورد نیاز برای شیردهی دریافت نکنید، بدنتان دچار کمبود شده و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بدن نیز می شود. این را بدانید که هیچ چیزی به اندازه شیر مادر برای کودک مفید نیست؛ پس سعی کنید که به هیچ عنوان شیر خشک را جایگزین شیر مادر نکنید.

از زنیان برای لاغری و کاهش وزن، می توانید به روش های متفاوتی استفاده کنید

در 6 ماه اول بعد از زایمان، هیچ نیازی به رژیم گرفتن نیست؛ زیرا بدن بعد از زایمان به صورت طبیعی، وزن کم می کند و باعث لاغری می شود. در 6 ماه اول بعد از زایمان، تغذیه کودک به صورت تمام و کمال از طریق مادر تأمین می شود. در 6 ماه دوم پس از زایمان، کودک می تواند از خوراکی های دیگری نیز تغذیه کند؛ به همین دلیل مادر می تواند تحت نظارت متخصص تغذیه، رژیم را شروع کند.

کاهش وزن بعد از زایمان معمولا طولانی خواهد بود

چه مدت بعد از زایمان لاغر شویم؟

در پاسخ به سوال پس از گذشت چه مدت بعد از زایمان لاغر می شویم؟ باید گفت که این امر به بدن شما بستگی دارد. در حالت طبیعی و نرمال، حدود 6 تا 12 ماه طول می کشد تا مادر به وزن قبل از بارداری برسد. همان طور که پیش از این گفتیم، مقداری از کاهش وزن پس از زایمان به صورت طبیعی انجام می شود. آن مقدار باقی مانده را باید با انجام ورزش های مختلف و رژیم های مناسب کم کنید. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که از رژیم های غذایی سفت و سخت خودداری کنید.

افسردگی بارداری چه علائمی دارد؟

بعد از زایمان چگونه لاغر شویم؟

برای لاغری بعد از زایمان طبیعی یا سزارین، راه های مختلفی را می توانید انجام دهید و نتیجه بگیرید. لاغر شدن بعد از زایمان، با لاغر شدن معمولی متفاوت است؛ زیرا بانوان شیرده، نمی توانند مانند افراد عادی کالری کمتری مصرف کنند؛ به این دلیل که انرژی و تغذیه کودک، توسط مادر تأمین می شود. اگر تازه زایمان کرده اید و قصد لاغری دارید، باید به نکات زیر توجه کنید:

֎ صبر داشته باشید

شما می توانید با استفاده از رژیم لاغری بعد از زایمان سزارین یا طبیعی، تا حد زیادی لاغر شوید و وزن کم کنید. ممکن است لاغری پس از زایمان، زمان نسبتا طولانی را طی کند و شما نباید انتظار داشته باشید که در مدت زمان خیلی کمی لاغر شوید. پس صبور بودن، یکی از نکاتی است که برای لاغری باید به آن توجه داشته باشید.  مصرف قرص و مکمل های دارویی، می تواند باعث آسیب رساندن به خود و یا نوزادتان شود؛ پس به هیچ عنوان از آنها استفاده نکنید.

داشتن تحرک و بازی با کودک سبب لاغر شدن شما خواهد شد

میان وعده رژیمی که به شما کمک می کند تا انرژی خود را در طول روز حفظ کنید توت فرنگی است

֎ هدف منطقی داشته باشید و در زمان مناسب ورزش را شروع کنید

همان طور که می دانید، می توانید با داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کافی، به اندام دلخواه و قبل از بارداری خود برسید. اما وزن همه افراد، به دوران قبل از بارداری بر نمی گردد؛ زیرا ممکن است برای هر بارداری، 1 تا 2 کیلو گرم وزن اضاف کنید. زمان شروع ورزش به نوع زایمان شما بستگی دارد؛ مادرانی که زایمان آنها به صورت طبیعی بوده است، می توانند روز بعد از زایمان هم ورزش را شروع کنند. اما مادرانی که سزارین شده اند، باید صبر داشته باشند تا مدتی پس از عمل بگذرد.

عوامل بسیار دیگری وجود دارند که به لاغری پس از زایمان منجر می شوند. برخی از نکات دیگری که باعث لاغری پس از زایمان می شود را در زیر به صورت خلاصه برای شما بازگو می کنیم:

 • داشتن وعده های غذایی مرتب و منظم
 • نوشیدن 5 تا 8 لیوان آب به صورت روزانه
 • استفاده از میوه تازه
 • داشتن روش های پخت سالم تر
 • مصرف بیشتر پروتئین و فیبر
 • خودداری کردن از مصرف غذا های فرآوری شده
 • استراحت کردن به اندازه کافی

علت چاقی بعد از زایمان چیست؟ عوامل موثر و راهکارهای درمانی

راهکارهای لاغری پس از عمل زایمان چیست ؟

بعد از زایمان، با روش های زیادی می توانید لاغر شوید و نتیجه دلخواه را بگیرید. اما آیا این روش ها مناسب هستند؟ باعث آسیب به نوزاد و یا خودتان نمی شود؟ شما برای کاهش وزن پس از زایمان، درابتدا باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید و سپس اقدام به استفاده از آن روش ها کنید. عده ای از افراد به لاغری بعد از زایمان با طب سنتی روی می آورند؛ زیرا معتقدند که می توانند زودتر لاغر شوند و به اندام مورد علاقه خود برسند. در ادامه به معرفی روش های لاغری بعد از زایمان می پردازیم، پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

راهکار های لاغری بعد از انجام عمل زایمان

1.از رژیم های سریع استفاده نکنید

در رژیم های سریع، افراد معمولا باید مقدار خیلی کمی کالری را در روز دریافت کنند؛ هدف این نوع رژیم ها کاهش وزن زیاد در مدت زمان کم است. اما استفاده از این نوع رژیم ها، نه تنها برای بانوانی که بعد از زایمان قصد لاغر شدن را دارند، بلکه برای همه افراد مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است باعث به وجود آمدت مشکلاتی مانند ریزش شدید مو و شل شدن پوست شود.

2.از وعده و میان وعده های سالم استفاده کنید

استفاده روزانه از پروتئین، به سرعت سوخت و ساز بدن و جلوگیری از افزایش اشتها کمک می کند و بدن برای هضم پروتئین، به گرمای بیشتری نیاز دارد و در نتیجه برای هضم، باید انرژی بیشتری مصرف و کالری بیشتری بسوزاند. پروتئین باعث افزایش هورمون های سیری و کاهش هورمون های گرسنگی شده که باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

3.ورزش کنید

همان طور که می دانید، ورزش کردن می تواند باعث لاغری سریع و اندام فوق العاده زیبا شود. انجام ورزش هایی مانند ورزش های هوازی، دوچرخه سواری، پیاده روی و دویدن با سرعت کم، باعث سوزاندن کالری می شود. همچنین ورزش کردن، باعث بهبود عملکرد قلب، جلوگیری از انواع سرطان و کاهش خطر ابتلا دیابت نیز می شود.

بازی های پر تحرک با کودک سبب لاغری شما بعد از این عمل خواهد شد

اگر به دنبال لاغری ران و ساق پا با ورزش هستید، پیاده روی برای شما بهترین گزینه محسوب می شود از دیگران کمک بگیرید

4.از دیگران کمک بگیرید

یکی دیگر از روش های لاغری بعد از زایمان طبیعی یا سزارین، کمک گرفتن از دیگران است. مادر بودن، یکی  از سخت ترین و دلهره آوردن ترین کار دنیا است. بانوان معمولا پس از زایمان، دچار کم خوابی و استرس می شوند و همین امر، موجب افسردگی پس از زایمان نیز می شود. شما باید برای رسیدن به وزن مناسب بعد از زایمان تلاش کنید، اما نباید اضطراب و استرس الکی داشته باشید. کمک گرفتن از دیگران، می تواند به کاهش این اضطراب و استرس کمک کند؛ زیرا اضطراب و استرس، یکی از دلایل چاقی است.

5.ماست بخورید

انسان ها معمولا در مواقع بی حوصلگی، سراغ خوردن غذا می روند و قطعا هر کسی در این شرایط قرار می گیرد؛ پس هر موقع احساس بی حوصلگی کردید، ماست بخورید. می توانید تکه های میوه و مقداری وانیل را به ماست اضافه کنید و سپس آن را در فریزر قرار دهید و سپس استفاده کنید.

6.زود غذا بخورید

سعید کنید به جای آخر شب، آخر عصر شام بخورید؛ زیرا این کار موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. خوردن شام بین ساعت 7 تا 7:30 می تواند به لاغری شما کمک کند. اگر عادت دارید تا دیر وقت بیدار بمانید، نوشیدن یک فنجان چای سبز یا یک لیوان شیر، می تواند برایتان مفید باشد.

7.به خود زمان دهید

شما در یک دوره 9 ماهه این مقدار افزایش وزن داشته اید، پس فکر نکنید که در طول 1 یا 2 ماه می توانید لاغر شوید و به وزن اولیه خود بر گردید. اولین سال پس از زایمان، سخت ترین سال برای مادر است؛ پس با فکر و خیال زیاد برای لاغری، آن را برای خود سخت تر نکنید.

از ترکیباتی که در چای سبز برای لاغری و کاهش وزن وجود دارد ، آنتی اکسیدان است

برای نتیجه دادن لاغری بعد از عمل زایمان مقداری صبور باشید

8.درست و هوشمندانه خرید کنید

یکی دیگر از روش هایی که می توانید به لاغری بعد از زایمان برسید، خرید هوشمندانه است. اغلب ما انسان ها وقتی چیزی در دسترسمان است، بیشتر از آن استفاده می کنیم؛ پس شما برای اینکه لاغر شوید، از خرید خوراکی هایی مانند بستنی، کیک، فست و فود و دیگر موارد این چنینی خودداری کنید.

9.زیاده روی نکردن در مصرف کافئین

همان طور که می دانید، مصرف یک فنجان قهوه می توند خستگی ها و خواب آلودگی ها را از بدن انسان دور کند؛ اما مصرف افراطی از آن، می تواند بر کاهش وزن شما تأثیر منفی داشته باشد. بهترین نوشیدنی برای شما در زمان بارداری و پس از زایمان، شیر است.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، با روش های لاغری بعد از زایمان آشنا شدید. استفاده از این روش ها می تواند تا حد بسیار زیادی روی کاهش وزن و لاغری شما تأثیر مثبت داشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که از مصرف سر خود برخی از دارو ها یا رژیم های سخت خودداری کنید. هر کاری که می خواهید انجام دهید، اول باید با پزشک خود مشورت کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

4/5 - (4 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا