تناسب اندامسلامت

علت چاقی بعد از زایمان چیست؟ عوامل موثر و راهکارهای درمانی

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که ممکن است هر خانمی داشته باشد، قطعا تناسب اندام است. این دغدغه و نگرانی بیشتر شامل حال خانم های باردار می شود که به فکر اندامشان بعد از عمل زایمان هستند. این مسئله ممکن است بسیاری از خانم های باردار را تحت تأثیر خود قرار دهد که بعد از زایمان بدنی چاق نداشته باشند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله شما را با علت چاقی بعد از زایمان و روش هایی که می توان از بروز چاقی جلوگیری کرد، آشنا کنیم. چاقی بعد زایمان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین، در ادامه همراه ما باشید.

خانم هایی که بعد از عمل زایمان به چاقی مبتلا می شوند، ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشند. چاقی زمینه ساز مشکلاتی مانند فشارخون حاملگی و دیابت است که ممکن است آسیب های جدی به بدن شما وارد کند؛ بنابراین، اگر به چاقی بیش از اندازه مبتلا شده اید، پیشنهاد می کنیم روش های درمان را هر چه سریع تر شروع کنید تا عوارض  دیگری برای شما نداشته باشد، اما اگر نگران چاقی بعد از بارداری هستید، بهتر است روش های جلوگیری از آن را به کار بگیرید تا بعد از عمل جراحی دچار چاقی بعد زایمان نشوید.

اگر قصد باردارشدن دارید، اما از چاقی بعد از زایمان می ترسید و نگران افزایش وزن بعد از عمل جراحی هستید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید؛ زیرا درمورد روش های جلوگیری و همچنین درمان این نوع چاقی اشاره کرده ایم. شما با مطالعه هر یک از مطالب می توانید نگرانی خود را تا حدودی از بین ببرید و اگر دچار چاقی پس از زایمان شده اید، آن را درمان کنید. در ادامه به علت چاقی بعد از زایمان اشاره شده است.

علت چاقی بعد از زایمان چیست؟

علت چاقی بعد از زایمان چیست؟

دلایل زیاد و مختلفی برای چاق شدن بعد از زایمان وجود دارند که ممکن است هر یک از آن ها باعث چاق شدن اندام شما شوند. عواملی مانند افزایش سن، پرخوری و استرس بیش از اندازه جزو مهم ترین دلایلی هستند که باعث چاق شدن اندام شما می شوند. البته به این نکته توجه داشته باشید که شما می توانید در مدت زمان 6 ماه پس از زایمان به وزن قبلی خود باز گردید، اما برگشتن به وزن قبلی به نحوه فعالیت و نوع تغذیه خودتان بستگی دارد. شما با داشتن تعدیل در رژیم غذایی و فعالیت روزانه می توانید به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید.

بهترین حرکات یوگا برای لاغری شکم و پهلو کدام اند؟

برخی ها بر این عقیده هستند که با انجام عمل جراحی سزارین شکم بزرگ تر و باعث چاقی می شود، اما پزشکان بر این ادعا هستند که این عقیده کاملا اشتباه است و عمل سزارین باعث چاق شدن شکم شما نمی شود. تنها دلیلی که باعث چاق شدن می شود، پرخوری و استرس بیش از اندازه است. البته توجه داشته باشید که به نوع و میزان فعالیت شما نیز بستگی دارد.

عوامل تأثیرگذار بر چاقی بعد از زایمان

عوامل تأثیرگذار بر چاقی بعد از زایمان

عوامل مختلفی تأثیرگذار چاقی اندام خانم های باردار هستند که ما قصد داریم مهم ترین آن ها را به شما معرفی کنیم تا در هنگام زمان بارداری حواستان به این سه مورد باشد. در بخش قبل به طور کلی گفتیم که عواملی مانند پرخوری، افزایش سن و استرس زیاد باعث چاق شدن می شود، اما قصد داریم در این بخش به طور اختصاصی درمورد هر یک از این سه عوامل توضیح دهیم؛ زیرا پرخوری، افزایش سن و استرس زیاد جزو مهم ترین عواملی هستند که بر علت چاقی بعد از زایمان تأثیر بسیار زیادی دارند.

درمان عرق کف دست چیست؟

پرخوری و نداشتن رژیم غذایی مناسب

یکی از مهم ترین عواملی که بر علت چاقی بعد از زایمان تأثیر بسیار زیادی دارد، پرخوری و نداشتن رژیم غذایی مناسب است. خانم هایی که باردار هستند، علاقه زیادی به خوردن غذا دارند و به دلیل این که قصد دارند شیرشان ترشح زیادی کند، از غذاهای پرکالری و مغذی استفاده می کنند که باعث چاقی می شود. همچنین اگر در کنار پرخوری تحرک زیادی نداشته باشند، ممکن است بدنشان دچار چاقی بعد از زایمان شود و دردسر زیادی را بعد از عمل جراحی تجربه کنند.

افزایش سن

افزایش سن

خانم هایی که دارای سن بالایی هستند و سابقه بارداری دارند، ممکن است دچار چاقی شوند. افزایش سن جزو مهم ترین عوامل چاقی بعد زایمان است و خانم هایی که در سنین بالا باردار می شوند، بدنشان به مرور زمان چاق تر و راه های کنترل و درمان آن ممکن است سخت تر باشد. خانم هایی که دارای سن بالایی هستند و در این سن باردار می شوند، ممکن است مشکلاتی برایشان ایجاد شود. دیابت با باردارشدن در سن بالا در بدن خانم های باردار به وجود می آید که به دیابت قندی معروف است.

چاقی شکمی چیست؟ انواع چاقی شکمی، عوارض آن و دلایل ابتلا

استرس بیش از اندازه

استرس یکی از عواملی است که در طول زندگی در همه حال به همراه شما است؛ بنابراین، جزو بخش های طبیعی زندگی به حساب می آید، اما در زمان بارداری ممکن است استرس شما نسبت به قبل شدید تر شود. زمانی که استرس زیادی داشته باشید، مزه غذا را به خوبی احساس نمی کنید و قصد دارید به طور مداوم غذا بخورید و همین باعث می شود تا در خوردن غذا پرخوری کنید، در نتیجه دچار افزایش وزن و چاقی بیش از اندازه می شوید.

روش های جلوگیری از چاقی بعد از زایمان

روش های جلوگیری از چاقی بعد از زایمان

اگر جزو خانم هایی هستید که قصد دارید دوران حاملگی بدون خطر و استرسی را بگذرانید، پیشنهاد می کنیم در طی دوران بارداری مراقبت های اساسی را انجام دهید تا در ادامه دچار مشکلاتی نشوید. جلوگیری از چاقی بعد از بارداری جزو مهم ترین مراقبت هایی است که شما باید انجام دهید. پیشگیری از چاقی باعث می شود تا بعد از دوران حاملگی روند کاهش وزن را خیلی سریع تر بگذرانید و به وزن قبل از بارداری برسید.

بهترین روش درمان چاقی شکمی تغذیه و ورزش است یا جراحی؟

در قسمت زیر به مهم ترین روش های جلوگیری از چاقی اشاره شده است:

 • یکی از مهم ترین روش های جلوگیری بر علت چاقی بعد از زایمان این است که با وزن سالم و مناسب اقدام به بارداری کنید.
 • وعده های بیشتری از غذا اما با میزان کم را در طول روز بخورید.
 • در طول روز مصرف آب را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
 • سعی کنید از مواد غذایی های مفید و سالم مانند سبزیجات و میوه مصرف زیادی داشته باشید.
 • میزان نشاسته های دریافتی که در درون غذا وارد بدن می شوند تا حد ممکن کنترل کنید.
 • تمرینات ساده مانند پیاده روی را انجام دهید.

باید و نباید های غذایی برای پیشگیری از چاقی پس از زایمان

باید و نباید های غذایی برای پیشگیری از چاقی پس از زایمان

برخی ها بر این عقیده هستند که باید بعد و قبل از زایمان همه نوع غذایی را بخورند تا بدنی قوی داشته باشند؛ زیرا این کار باعث سالم و بهتر بودن وضعیت کودک خود می شود. اما بهتر است بگوییم که این عقیده کاملا اشتباه است و ممکن است با خوردن برخی از غذاها به کودک خود آسیب جدی بزنید؛ بنابراین، ما قصد داریم در این بخش باید و نباید های رژیم غذایی را به خانم های باردار معرفی کنیم تا آشنایی کامل نسبت به مواد غذایی که را داشته باشند.

چاقی شکم ناشی از کمبود کدام ویتامین است ؟ + خواص ویتامین D

در قسمت زیر به غذاهایی که پیشنهاد می شود مصرف نداشته باشند، اشاره شده است:

 • بهتر است مصرف نوشیدنی  و غذاهای سرد مانند بستنی و آب یخ را تا حد ممکن کم کنید.
 • پیشنهاد می کنیم غذاهایی که هضم آن ها ممکن است دشوار باشد را محدود کنید؛ زیرا هضم غذاهای فراوری شده برای خانم های باردار ممکن است سخت و دشوار باشد.
 • از مصرف کافئین، الکل و غذاهای دریایی که شامل جیوه هستند، اکیدا اجتناب کنید.
 • غذاهایی که پیشنهاد می شود بعد و قبل از زایمان مصرف کنید عبارت اند از: سوپ ها
 • خورش ها
 • گوشت های آرام پز شده
 • سبزیجات پخته شده
 • نشاسته پخته شده
 • غلات پخته شده
 • غذاهای غنی از امگا 3
 • دم نوش های گیاهی سبک

راهکارهای درمانی برای چاق شدن بعد از بارداری

راهکارهای درمانی برای چاق شدن بعد از بارداری

همان طور که می دانید، علت چاقی بعد از زایمان عواملی مانند پرخوری، افرایش سن و استرس است که باعث می شود تا خانم های باردار بعد از زایمان به چاقی مبتلا شوند که بیشتر آن ها از این اتفاق ناراضی هستند؛ به همین دلیل راهکارهایی وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آن ها چاقی خود را درمان کنید.

شیردادن به فرزند

یکی از راه هایی که شاید برخی از افراد از آن اطلاعی نداشته باشند، شیردادن به کودک است. شما زمانی که به فرزند خود شیر می دهید، بدنتان چیزی حدود 350 کالری می سوزاند که همین باعث می شود تا به مرور زمان لاغر شوید. شیردادن به فرزند نوعی فرایند است که با انجام آن بدنتان تحریک و باعث آزادسازی هورمون هایی می شود و عملکردشان به گونه است که رحم را جمع می کند و به حالت اولیه خود باز می گرداند.

ورزش کردن

دیگر راهکاری که از طریق آن می توانید به وزن ایده آل برسید، ورزش کردن است. بیشتر خانم ها بعد از زایمان دچار چاقی می شوند که می توانند از طریق ورزش کردن، چاقی بعد از زایمان خود را از بین ببرند و به وزن مورد نظرشان برسند. ورزش هایی مانند پیاده روی، دراز نشست، هوازی و ورزش های موضعی به کاهش وزن کمک بسیار زیادی می کنند.

تغذیه صحیح

تغذیه صحیح

مصرف غذاهای سالم و مفید باعث کوچک تر شدن شکم شما می شوند. همچنین شما می توانید با داشتن رژیم غذایی مناسب و مصرف غذاهایی که چربی و کالری زیادی ندارند، وزن خود را تا حد ممکن کاهش دهید. توجه داشته باشید که از میوه ها، سبزیجات، کربوهیدرات و غلات غافل نشوید.

داشتن انگیزه و صبر

یکی از مهم ترین راه ها برای لاغر شدن بعد از زایمان این است که انگیزه و صبر کافی داشته باشید. اگر برای لاغر شدن از انگیزه بسیار خوبی برخوردار نبودید، قطعا کاهش وزن برای شما سخت و دشوار خواهد شد. همچنین صبر و عجله نداشتن در این مورد کمک بسیار زیادی به روند درمانی شما برای لاغر شدن می کند.

سخن نهایی

مهم ترین نگرانی و دغدغه هایی که هر خانمی می تواند داشته باشد، قطعا تناسب اندام است. این نگرانی بیشتر شامل خانم هایی می شود که باردار هستند و ترس از چاقی بعد از زایمان دارند. ما در این مقاله شما را با علت چاقی بعد از زایمان و روش های جلوگیری و درمانی آن آشنا کردیم. پیشنهاد می کنیم اگر باردار هستید، تمام مطالب را با دقت بخوانید و روش های جلوگیری از چاقی را انجام دهید، اما اگر به چاقی بعد زایمان مبتلا شدید، نگران نباشید؛ زیرا راه های مختلفی برای درمان این نوع چاقی وجود دارند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا