سلامتسلامت جنسی

7 تا از دلایل ناباروری مردان به همراه روش تشخیص آن‌ها

منظور از ناباروری مردان چیست و چه علتی دارد؟ عدم باروری یکی از مشکلاتی می‌باشد که حدود 15 درصد از زوجین با آن رو به رو هستند. ناباروری به دلایل متعددی اتفاق می‌ا‌فتند و منشا را آن می‌توان به زن، مرد و یا هر دو آن‌ها نسبت داد. طبق تحقیقات دانشمندان، 30 درصد از ناباروری زوجین مربوط به مردان است. البته زوجینی که قصد فرزندآوری دارند، نگران نباشند؛ چرا که ناباروری مردان کاملا قابل درمان است مگر در موارد خیلی نادر. این نکته را هم باید ذکر کرد، در صورتی که ناباروری درمان نشود، می‌توان از طریق یک دهنده اسپرم برای ایجاد باروری استفاده کرد.

ما در این مقاله قصد داریم تا درباره مردان نابارور و علت ناباروری مردانه صحبت کنیم. پس اگر بیش از یک سال است که با همسر خود مقاربت محافظ نشده دارید اما بارداری صورت نگرفته است، حتما تا انتها این مقاله با ما همراه باشید.

ناباروری مردان چیست ؟

باروری زمانی اتفاق میوفتند که اسپرم برنده خود را به تخمک برساند. اگر به هر دلیلی اسپرم توانایی رسیدن به تخمک و یا قدرت باردار کردن آن را نداشته باشد، مرد دچار ناباروری شده است. البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که زمانی یک زوج را می‌توان نابارور ‌خواند و به دنبال علت ناباروری آن‌ها گشت که از مقاربت محافظت نشده زوجین حداقل یکسال گذشته داشته باشد و علاوه بر این، دیگر شرایط مناسب جهت باروری نیز محیا بوده باشد. برای مثال لقاح در زمان تخمک گذاری صورت گرفته باشد و یا هنگام برقراری رابطه بین افراد استرس وجود نداشته باشد.

ناباروری مردان چیست

در این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین راه باز شدن قاعدگی در خانه و همچنین آموزش ماساژ برای پریود شدن آشنا شوید.

برای این یک مرد باروری داشته باشد، لازم است تا چهار شرط مهم اتفاق بیوفتند که این چهار شرط عبارتند از:

 1. تولید اسپرم سالم: برای تولید اسپرم سالم لازم است تا حداقل یکی از بیضه‌های مرد، عملکرد درست و سالمی داشته باشد.
 2. انتقال اسپرم به مایع منی: شرط دوم باروری، ارسال اسپرم‌های سالم به داخل مایع منی است که از طریق لوله‌های موجود در کیسه‌ی بیضه انجام می‌شود.
 3. تعداد اسپرم: تعداد اسپرم در باروری تاثیر بسیار زیادی دارد. در صوری که اسپرم‌های موجود در مایع منی پس از هر بار انزال کمتر 39 ملیون باشد، احتمال بارداری کاهش پیدا خواهد کرد.
 4. توانایی حرکت اسپرم: اسپرم سالم باید توانایی حرکت به سوی تخمک و بارور کردن آن را داشته باشد.

به این ترتیب در صورتی که هر یک از مراحل ذکر شده در بدن آقایان با مشکلی رو به رو شود به گونه‌ای حتی یکی از مراحل و شروط بالا به درستی انجام نپذیرد، شخص دچار مشکل ناباروری شده است. ناباروری مردانه نشانه‌ای از اختلال در سلامت جسمانی آن‌ها است که اجازه بارور شدن شریک خود را به او نمی‌دهد. دلایل مختلفی بر عملکرد صحیح مراحل گفته شده خلل ایجاد می‌کنند و به عنوان عوامل تاثیر گزار در ناباروری محسوب می‌شوند. در بخش بعدی مقاله درباره این عوامل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در این بلاگ با آموزش ماساژ تخمدان و افزایش باروری آشنا شوید

علت ناباروری مردان چیست ؟

همانطور که اشاره شد، ناباروری در مردان زمانی رخ می‌دهد که اسپرم قدرت باروری تخمک را نداشته باشد. به این ترتیب هر عاملی که بتواند تولید و کیفیت اسپرم را با مشکل مواجه کند، باعث ناباروری خواهد شد.

برخی از مهم‌ترین دلایل ناباروری مردانه عبارتند از:

1. اختلالات اسپرم

 کیفیت اسپرم و تعداد اسپرم در باروری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. عوامل محیطی، مصرف الکل، اوریون، استعمال سیگار، سبک زندگی، انسداد و یا آسیب مجاری تولید کننده اسپرم، مشکلات کلیوی، اختلالات کروموزومی و هورمونی و همچنین بالا رفتن سن عواملی هستند که کیفیت اسپرم و تعداد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. کم بودن اسپرم‌های موجود در مایع منی شایع‌ترین علت ناباروری مردان به شمار می‌رود.

2. واریکوسل

 پیچ خوردگی غیرطبیعی سیاهرگ‌های اطراف بیضه‌ها را واریکوسل می‌گویند. این عارضه باعث بالا رفتن دمای بیضه‌ها شده و یکی از عوامل تاثیر گذار در ناباروری در مردان به حساب می‌آید.

یکی از علائم پریود مردان بی خوابی و یا خواب نامنظم است

3. برگشت انزال

 عارضه دیگری که در ناباروی آقایان موثر است، برگشت انزال می‌باشد. در این اختلال، اعصاب و ماهیچه‌های موجود در مثانه شخص اجازه خروج مایع منی را نداده و آن را به داخل مثانه برمیگرداند. به این ترتیب و زمانی که انزال صورت می‌پذیرد، مایع منی خارج نمی‌شود. انزال برگشتی ممکن است در اثر عوارض ناشی از مصرف دارو و یا جراحی به وجود بیاید.

علت ناباروری مردان چیست

4. سیستم ایمنی

 سیستم ایمنی بدن آقایان در هنگام مواجه با آسیب، عفونت و یا حراجی آنتی بادی تولید می‌کند. در واقعی ممکن است آنتی بادی تولید شده با اسپرم‌های شخص حمله کند. این حمله باعث می‌شود کیفیت اسپرم تحت تاثیر قرار بگیرد و عملکرد خوبی از حرکت و باروری را به نمایش نگذارد. این نوع ناباروری در مردان را ناباروری ایمنولوژیک می‌نامند.

5. انسداد مجاری اسپرم

 انسداد مجاری اسپرم ممکن است در اثر عواملی چون حراجی، نقایص رشد، عفونت‌های پی در پی، آسیب دیدگی اتفاق بیوفتد. این مشکل باعث می‌شود اسپرم‌ها به هنگام انزال خارج نشوند و در نهایت باروری نیز اتفاق نیوفتند.

بیماری های مقاربتی جزو کدام دسته از بیماری‌ها هستند؟ راه های انتقال آن کدام‌اند؟ با این بلاگ همراه باشید

6. اختلالات هورمونی

 عاملی که باعث تولید اسپرم در مردان می‌شود، ترشح هورمون‌های جنسی است که توسط غده هیپوفیز ساخته می‌شوند. اگر تولید این هرمون‌ها با مشکل مواجه شود، در تولید اسپرم نیز خلل ایجاد می‌شود. اگر تعداد اسپرم‌های تولید کم باشد، حتما باروری تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

7. مصرف دارو

 معمولا مصرف دارو باعث به وجود آمدن عوارض مختلفی در بدن می‎شود. مصرف دارو‌های ضد فشارخون، ضد افسردگی، درمان آرتروز، درمان سرطان و همچنین مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها در عملکرد اسپرم خلل ایجاد می‌کنند.

ناباروری مردانه

درمان نازایی با طب سنتی چگونه انجام می‌شود؟ با این بلاگ همراه باشید

بهترین روش تشخیص ناباروری مردان چیست؟

تایید ناباروری در مردان نیاز به انجام یک سری آزمایشات تخصصی دارد. مهم‌ترین آزمایشی که برای تخصیص ناباروری آقایان انجام می‌شود، تست تجزیه و تحلیل اسپرم است. در این آزمایش مقداری از منی شخص برای انجام تست‌های آزمایشگاهی دریافت می‌شود. در این آزمایش میزان تحرک اسپرم، تعداد اسپرم‌های موجود در یک حجم مشخصی از منی و شکل اسپرم‌ مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برای این که بتوان به نتیجه آزمایش اعتماد کرد، لازم است حداقل دو تست به فاصه زمانی دو یا سه ماهه تکرار شود و نتایج تمامی تست‌ها بررسی شود.

بهترین روش تشخیص ناباروری مردان

در اکثر اوقات انجام این آزمایش در تشخیص ناباروری در مردان کفایت می‌کند اما در برخی موارد نیز، برای تشخیص علت ناباروری به انجام تست‌های بیشتری نیاز خواهد بود. برخی از آزمایشات که در تشخیص ناباروری مردان موثر هستند عبارتند از:

 1. معاینه تخصصی شخص، توسط پزشک متخصص ارولوژی
 2. انجام سونوگرافی
 3. آزمایش خون جهت بررسی سطح هورمون تستوسترون، استرادیول یا پرولاکتین
 4. انجام کاريوتيپ ژنتيکی در صورت مشاهده سقط مکرر جنین
 5. تصویربرداری
 6. بیوپسی بافتی بیضه
 7. انجام آزمایش ادرار پس از انزال جهت بررسی مشکل انزال برگشتی

مقاله پیشنهادی:زمانی که فرد دچار بیماری های پروستات می شود، این دریچه دیگر باز نخواهد شدومقاله بهترین جراح پروستات در تهران را مطالعه نمایید

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا، توضیح دادیم علت ناباروری مردان چیست و چگونه می‌توان ان را تشخیص داد. آمار‌ها نشان می‌دهند که از هر 100 زوج، 15 زوج به ناباروری دچار هستند. 30 درصد از زوجینی که نمی‌توانند بچه دار شوند مربوط به مشکلاتی است که در بدن مردان به وجود آمده است. البته با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه باروری زوجین، می‌توان گفت که دیگر مشکلی به نام ناباروری وجود ندارد و 99 درصد از مشکلات مربوط به ناباروری مردان و بانوان قابل درمان است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تصور می‌کنند نابارور هستند ابتدا باید یک سری آزمایشات تخصصی را پشت سر بگذارید تا پزشک متخصص بتواند دلیل و منشا ناباروری شما و یا شریک زندگیتان را تشخیص دهد و بعد برای رفع مشکل چاره جویی کند.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

2.6/5 - (20 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا