سلامتسلامت جنسی

روش های درمان سرد مزاجی زنان چیست؟

سرد مزاجی زنان ممکن است با افزایش سن برای بسیاری از افراد اتفاق افتد. سرد مزاجی در زنان علاوه بر کاهش میل جنسی عوارضی دیگر نیز به همراه دارد که سلامت جسمی و روحی بانوان را در معرض خطر قرار می‌دهد. با کسب اطلاعات کافی در رابطه با علائم، دلایل و درمان سرد مزاجی زنان می‌توانید به بهبود سلامت خود کمک کنید.

سرد مزاجی زنان چیست

سرد مزاجی بانوان ( واژینیسموس) را به طور کلی به عدم ارگاسم و ارضای بانوان در روابط جنسی با شریک زندگی ارتباط می‌دهند. این حالت بازه گسترده‌ای از علایم و علت‌ها را در بر می‌گیرد و تنها یک مفهوم ساده نیست. برخی زنان به دلایل مختلف جسمی و روحی در برابر محرک‌های جنسی و عاطفی توانایی پاسخگویی را ندارند و برخی دیگر در موارد حاد از عواطف و تحریک جنسی روابط انزجار دارند. برای درمان سرد مزاجی بانوان باید به طور دقیق و موشکافانه تمامی علت‌های جسمی و روحی زنان بررسی شود و با پیدا شدن مشکل اصلی می‌توان با صبر و حوصله به درمان سرد مزاجی زنان پرداخت.

سرد مزاجی زنان چیست

خودارضایی باعث سردمزاجی در خانم ها و آقایان می‌شود. در مقاله «فواید ترک خود ارضايي» می‌توانید با این فواید آشنا شوید.

علائم سرد مزاجی زنان چیست 

همان‌طور که اشاره کردیم، برای درمان سرد مزاجی زنان ابتدا باید تشخیص دهید که آیا دچار این مشکل هستید یا خیر. سرد مزاجی بانوان به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند:

علائم سرد مزاجی زنان چیست 
 • سرد مزاجی از نوع سرد: از علائم بارز فیزیکی این مورد می‌توان به خستگی مفرط، پریدگی رنگ زبان، احساس سردی در ناحیه رحم و آلت تناسلی و کاهش میل به روابط جنسی اشاره کرد.
 • سرد مزاجی از نوع گرم: این نوع از سرد مزاجی با علائمی چون احساس درد شدید به هنگام نزدیکی، خارش یا گرمای بیش از حد در نواحی رحم و واژن، احساس خشم فروخورده و بی قراری و همچنین رنگ زان تیره (بنفش یا قرمز تیره) همراه است.

از دیگر علائم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • عدم علاقه به داشتن رابطه جنسی
 • پیش قدم نشدن برای ایجاد ارتباط جنسی
 • لذت نبردن و یا حتی انزجار از رابطه جنسی
 • نداشتن تصورات و خیال‌پردازی‌های جنسی
 • ارضا نشدن و لذت نبردن

اگر از تیرگی ناحیه تناسلی خود ناراضی هستید و این موضوع باعث کاهش اعتماد بنفس شما شده است پیشنهاد می‌کنیم مقاله سفید کردن واژن را مطالعه کنید.

علت سرد مزاجی زنان چیست

برای درمان سرد مزاجی زنان بهتر است ابتدا نسبت به دلایل آن آگاه شوید. برخی از بیماری‌ها، مشکلات فیزیکی و مصرف برخی داروها می‌توانند علت‌های اصلی سرد مزاجی باشند. در این بخش به طور کامل دلایل سرد مزاجی را بررسی می‌کنیم:

علت سرد مزاجی زنان چیست

1. برخی بیماری‌ها علت سرد مزاجی زنان

برخی از بیماری‌ها می‌تواند در سرد مزاجی تأثیر گذار باشد از جمله:

 1. بیماری‌های عصبی
 2. دیابت
 3. بیماری عروق
 4. عدم تعادل ترشح هورمون
 5. سرطان

2. یائسگی علت سرد مزاجی زنان

یکی از علائم یائسگی بانوان سرد مزاجی ایشان می‌باشد. در دوران یائسگی سطح هورمون استروژن به شدت کاهش می‌یابد و عوارضی دائمی از جمله سرد مزاجی را به دنبال دارد. همچنین در این دوران به دلیل خستگی نواحی واژن و خشک شدن آن، میل جنسی به شدت کم می‌شود و موجب می‌گردد نزدیکی به همراه درد باشد. مقاله «یائسگی چیست» به طور کامل به بررسی این موضع می‌پردازد.

3. خستگی از علت های سردمزاجی زنان

کارهای روزانه خانه، مراقبت و نگهداری فرزندان و مراقبت از پدر و مادر سالمند می‌تواند موجب خستگی جسمی و روحی زنان و در نتیجه کاهش تمایل به روابط جنسی شود.

4. بارداری دلیل سرد مزاجی زنان

علاوه بر سطح نا متعادل هورمونی در بدن زنان در دوران بارداری، تصور منفی که بانوان نسبت به بدن خود دارند موجب می‌شود علاقه‌ای به ایجاد رابطه نداشته و این احساسات را سرکوب کند در نتیجه در طولانی مدت سرد مزاجی را به همراه خواهد داشت. برای درمان سرد مزاجی زنان بعد از زایمان بهتر است با مشاور روانشناس یا پزشک در ارتباط باشید.

5. کیفیت رابطه از علل سردمزاجی

پیوند عاطفی میان زن و شوهر یکی از اصلی‌ترین عوامل سرد مزاجی بانوان است. اگر روابط میان زن و مرد به دور از محبت و توجه باشد مشخصاً موجب سردی بانوان می‌گردد. بسیاری بانوان به دلیل افزایش سن اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند بنابراین اگر به عواطفشان کم توجهی شود موجب می‌گردد تا سرخورده شده و میلشان به ادامه روابط کاهش یابد. کیفیت روابط عاطفی در سرد مزاجی بانوان بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

برای داشتن سینه زیبا مقاله «سینه‌ زیبا» را مطالعه کنید و سینه هایی زیبا داشته باشید.

روش های درمان سرد مزاجی زنان

در این بخش بهترین روش‌های درمان سرد مزاجی زنان را بررسی می‌کنیم:

درمان سرد مزاجی زنان
 1. آموزش جنسی: گاهی اوقات، افراد ممکن است باورهای اشتباهی در مورد رابطه جنسی داشته باشند که آنها را از لذت کامل از آن باز می‌دارد. برای مثال، افراد ممکن است بر این باور باشند که هدف تمام فعالیت‌های جنسی ارگاسم است یا اینکه بیشتر زنان باید تنها از طریق دخول واژینال به ارگاسم برسند. پاک کردن هر گونه افسانه یا سوء تفاهم، و یادگیری تکنیک‌های جنسی، ممکن است کمک قابل توجهی کند.
 2. مشاوره رابطه: اگر یک مشکل حل نشده رابطه می‌تواند بر اعتماد، تمایل یا جذابیت شخص نسبت به شریک زندگی خود تأثیر بگذارد، مراجعه به مشاور می‌تواند کمک کننده باشد. مشاوران می‌توانند به عنوان میانجی عمل کنند و به زوج‌ها اجازه دهند گفتگوهای سازنده‌ای داشته باشند و مسائل را حل کنند.
 3. درمان سلامت روان: یک درمانگر می‌تواند به فرد کمک کند تا با استرس، اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس پایین، اختلال استرس پس از سانحه، و شرم یا احساس گناه درونی در رابطه جنسی کنار بیاید و آن را کاهش دهد.
 4. هورمون درمانی: برای کسانی که استروژن پایینی دارند، استروژن موضعی یا هورمون درمانی جایگزین خوراکی ممکن است به مشکلات میل یا برانگیختگی مانند کمبود روغن کاری کمک کند.
 5. داروی سرد مزاجی زنان : داروهایی مانند فلیبانسرین (Addyi) و برملانوتید (Vyleesi) که برخی آن‌ها را “ویاگرای زنانه” می‌نامند، هدفشان افزایش میل جنسی است. تغییر یا قطع دارویی که فردی در حال حاضر مصرف می‌کند و ممکن است بر عملکرد جنسی او تأثیر بگذارد، گزینه دیگری است. افراد فقط باید با تأیید و نظارت پزشک این کار را انجام دهند.
 6. جراحی: در برخی موارد، ممکن است برای اصلاح مشکلات ساختاری اطراف فرج یا داخل واژن، جراحی لازم باشد. این ممکن است شامل عوارض ناشی از زایمان، FGM یا افتادگی اندام باشد. گاهی اوقات، فرد ممکن است به دلیل تفاوت ساختاری از بدو تولد نیاز به جراحی داشته باشد.
 7. رفع مشکلات احتمالی جسمانی: مهم‌ترین موردی که باید در درمان سرد مزاجی زنان در‌نظر داشته باشید مراجعه به پزشک است. ممکن است بسیاری از افراد از بیماری‌های خاموش جسمانی رنج ببرند که تاثیر مستقیم بر عدم تمایل جنسی آنها می‌گذارد. با مراجعه به پزشک متخصص می‌توانید پس از انجام آزمایشات و آگاهی کامل از مشکلات جسمانی خود به درمان سردمزاجی بپردازید. یکی از مشکلاتی که ممکن است بر روی امیال جنسی شما تاثیر بگذارد مشکلات گوارشی است. ممکن است در ابتدا متوجه تاثیر این مشکل نباشید اما پس از مشورت با پزشک به این مسئله پی خواهید برد. بنابراین پیشنهاد میکنیم مشورت با یک پزشک متخصص را برای درمان سرد مزاجی زنان در اولویت قرار دهید.
 8. تغییر داروهای تجویزی یا کاهش دوز آن‌ها: برخی از داروها بر سرد مزاجی تاثیر مستقیم دارند. اگر دچار مشکل سرد مزاجی شدید، در رابطه با داروهای مصرفی خود اطلاعات کافی کسب کنید چرا که احتمال دارد سرد مزاجی از عوارض مصرف این داروها باشد. برخی افراد پس از تغییر در داروهای تجویزی یا دوز مصرفی آنها با تغییرات چشمگیری مواجه شدند. در برخی موارد ممکن است مشکل از داروهای ضدبارداری باشد در نتیجه بهتر از از انواع غیر هورمونی این داروها استفاده کنید.

اگر به دنبال روشی برای افزایش سایز سینه هستید مقاله «بزرگ شدن سينه» را مطالعه کنید.

درمان خانگی سرد مزاجی زنان

زنان می‌توانند با داشتن رژیم غذایی مناسب و رعایت برخی نکات مربوط به سلامت جسمی، به کاهش سرد مزاجی خود کمک کنند.

درمان خانگی سرد مزاجی زنان

1. خواب کافی از روش های درمان خانگی سرد مزاجی زنان

خواب ضعیف با تعدادی از مشکلات سلامتی جدی مرتبط است، مانند:

 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • نارسایی قلبی

علاوه بر بهبود میل جنسی، داشتن مقدار مناسب خواب می‌تواند به طور چشمگیری سلامت شما را بهبود بخشد.

اگر خواب کافی ندارید، می‌توانید با تنظیم یک ساعت خواب منظم و پایبندی به آن، حتی در آخر هفته‌ها شروع کنید. اگر از بی خوابی رنج می‌برید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از شرایط مانند آپنه انسدادی خواب که می‌تواند خواب شما را مختل کند قابل درمان هستند. مهم است که دلیل خواب ضعیف خود را بدانید تا بتوانید روی استراحت مورد نیاز خود کار کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کم خوابی به مقاله «درمان بی خوابی» مراجعه کنید.

2. کاهش استرس برای درمان سرد مزاجی زنان

استرس می‌تواند عواقب سلامتی زیادی داشته باشد از جمله:

 • خستگی یا کاهش انرژی
 • سردرد
 • ناراحتی گوارشی
 • تنش و درد عضلانی
 • خواب بد

همه این موارد می‌تواند به کاهش میل جنسی شما کمک کند.

اگر می‌توانید، سعی کنید راه‌هایی برای کاهش بار استرس خود بیابید. از آنجایی که این همیشه امکان‌پذیر نیست، بحث در مورد استرس و علائم خود با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند مفید باشد. یک روانپزشک یا روان‌شناس نیز می‌تواند به شما کمک کند تا برای درمان سرد مزاجی زنان مدیریت استرس خود را یاد بگیرید. برای آشنایی با روش‌های کم شدن استرس مقاله «کاهش استرس» را مطالعه نمایید.

3. رژیم غذایی مناسب برای درمان خانگی سرد مزاجی زنان

درمان سرد مزاجی زنان با داروهای گیاهی و بسیاری از غذاها برای قرن‌ها استفاده قرار گرفته‌اند و طرف‌داران آن معتقدند که می‌توانند کمک کنند:

 • شکلات: وقتی شکلات می‌خورید، مغزتان اندورفین ترشح می‌کند. اینها همان مواد شیمیایی هستند که در طول ارگاسم آزاد می‌شوند. شواهد حکایتی نشان می‌دهد که خوردن شکلات ممکن است به تقویت میل جنسی شما کمک کند.
 • خرما: این میوه حاوی اسیدهای آمینه مانند آرژنین است. تصور می‌شود خرما مانند مکمل غذایی ال-آرژنین جریان خون را بهبود می‌بخشد و برانگیختگی جنسی را افزایش می‌دهد.
 • ساردین: ساردین و سایر انواع غذاهای دریایی حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 سالم هستند. این مواد به حمایت از سیستم دوپامین در مغز کمک می‌کنند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که می‌تواند تحریک و برانگیختگی جنسی را بهبود بخشد.
 • توت فرنگی: توت فرنگی حاوی ویتامین C است که در تحریک هورمونی به نام اکسی توسین نقش دارد. اکسی توسین با میل و ارگاسم ارتباط دارد.

4. افزایش اعتماد به نفس

اگر از کاهش اعتماد به نفس رنج می‌برید، این می‌تواند تأثیر زیادی بر میل جنسی شما داشته باشد. اولین قدم برای درمان سرد مزاجی زنان شناسایی مشکل اساسی است. کمک گرفتن از یک روان‌شناس یا روانپزشک نقطه خوبی برای شروع است. ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و برنامه ورزشی می‌تواند به شما کمک کند از نظر جسمی بهتری داشته باشید، که می‌تواند تأثیر زیادی بر احساس شما نسبت به خودتان داشته باشد.

مقاله پیشنهادی : کاپ قاعدگی چیست

5. ورزش برای درمان سرمزاجی

یکی از روش های درمان خانگی سرد مزاجی زنان انجام فعالیت‌های ورزشی است. فعالیت‌های ورزشی به مرور زمان می‌تواند موجب بهبود ترشح هورمون‌ها و تنظیم چرخه پریود شوند. علاوه براین، با ورزش کردن جریان خون در بدن افزایش می‌یابد و با اکسیژن رسانی کامل به تمامی ماهیچه‌های بدن، عملکرد اندام‌های داخلی بهبود یافته و بدن شما به سمت گرم مزاجی پیش خواهد رفت. پیشنهاد می‌کنیم ورزش‌هایی چون یوگا و مدیتیشن را نیز فراموش نکنید چرا که علاوه بر سلامت جسم، بهبود روان شما نیز در افزایش میل جنسی شما تاثیرگذار خواهد بود.

6. دمنوش های گرم مزاج

درمان خانگی سرد مزاجی زنان در طب سنتی نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که متخصصین بررسی های بسیاری بر روی آن انجام می‌دهند. بر اساس گزارشات، تهیه و مصرف دمنوش از برخی گیاهان با طبع گرم می‌تواند سرد مزاجی زنان را به طور موثری کاهش دهد. شما می‌توانید روزانه حداکثر دوفنجان دمنوش زنجبیل که در آب جوشیده به مدت 10 دقیقه دم کشیده است، میل کنید. همچنین می‌توانید در طی روز هنگام صرف چای، اندکی دارچین یا گل سرخ اضافه کنید.

این روند را به مدت حداقل 3 هفته دنبال کنید تا متوجه تغییرات مثبتی شوید.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با علت‌ها ، علائم و درمان سرد مزاجی زنان اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم. به یاد داشته باشید که سرد مزاجی بیشتر از آن که شریک زندگی و اطرافیان فرد را تحت تأثیر قرار دهد روحیات زنان را دچار اختلال می‌کند و ممکن است به دلیل تصور کافی نبودن، دچار از دست دادن اعتماد به نفس و یا افسردگی شدید شوند. بانوان محترم باید بدانید که این گونه مسائل طبیعی است و تقریباً هر فرد ممکن است در زندگی خود آن را تجربه کند. بنابراین به جای این که خود را سرزنش کنید بهتر است تلاش کنید تا با به کار گیری روش‌های درمان سرد مزاجی زنان این مشکل را رفع کنید نه به دلیل این که بخواهید شریکتان را راضی نگه دارید بلکه باید بدانید سلامت روحی شما در اولویت قرار دارد و برای داشتن زندگی بهتر و لذت بردن از تک‌تک لحظات ابتدا باید روحیه‌ای قوی و ذهنی سالم داشته باشید.

4.2/5 - (11 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا