تاریخ امروز :تیر 7, 1401
روش های درمان سرد مزاجی زنان چیست؟

روش های درمان سرد مزاجی زنان چیست؟

سرد مزاجی زنان ممکن است با افزایش سن برای بسیاری از افراد اتفاق افتد. سرد مزاجی در زنان علاوه بر کاهش میل جنسی عوارضی دیگر نیز به همراه دارد که سلامت جسمی و روحی بانوان را در معرض خطر قرار می‌دهد. با کسب اطلاعات کافی در رابطه با علائم، دلایل و درمان سرد مزاجی زنان می‌توانید به بهبود سلامت خود کمک کنید.

سرد مزاجی زنان چیست

سرد مزاجی بانوان ( واژینیسموس) را به طور کلی به عدم ارگاسم و ارضای بانوان در روابط جنسی با شریک زندگی ارتباط می‌دهند. این حالت بازه گسترده‌ای از علایم و علت‌ها را در بر می‌گیرد و تنها یک مفهوم ساده نیست. برخی زنان به دلایل مختلف جسمی و روحی در برابر محرک‌های جنسی و عاطفی توانایی پاسخگویی را ندارند و برخی دیگر در موارد حاد از عواطف و تحریک جنسی روابط انزجار دارند. برای درمان سرد مزاجی بانوان باید به طور دقیق و موشکافانه تمامی علت‌های جسمی و روحی زنان بررسی شود و با پیدا شدن مشکل اصلی می‌توان با صبر و حوصله به درمان سرد مزاجی زنان پرداخت.

علائم سرد مزاجی زنان چیست 

همان‌طور که اشاره کردیم، برای درمان سرد مزاجی زنان ابتدا باید تشخیص دهید که آیا دچار این مشکل هستید یا خیر. سرد مزاجی بانوان به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند:

علائم سرد مزاجی زنان چیست 

 • سرد مزاجی از نوع سرد: از علائم بارز فیزیکی این مورد می‌توان به خستگی مفرط، پریدگی رنگ زبان، احساس سردی در ناحیه رحم و آلت تناسلی و کاهش میل به روابط جنسی اشاره کرد.
 • سرد مزاجی از نوع گرم: این نوع از سرد مزاجی با علائمی چون احساس درد شدید به هنگام نزدیکی، خارش یا گرمای بیش از حد در نواحی رحم و واژن، احساس خشم فروخورده و بی قراری و همچنین رنگ زان تیره (بنفش یا قرمز تیره) همراه است.

از دیگر علائم می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • عدم علاقه به داشتن رابطه جنسی
 • پیش قدم نشدن برای ایجاد ارتباط جنسی
 • لذت نبردن و یا حتی انزجار از رابطه جنسی
 • نداشتن تصورات و خیال‌پردازی‌های جنسی
 • ارضا نشدن و لذت نبردن
اگر از تیرگی ناحیه تناسلی خود ناراضی هستید و این موضوع باعث کاهش اعتماد بنفس شما شده است پیشنهاد می‌کنیم مقاله «سفید کردن واژن» را مطالعه کنید.

علت سرد مزاجی زنان چیست

برای درمان سرد مزاجی زنان بهتر است ابتدا نسبت به دلایل آن آگاه شوید. برخی از بیماری‌ها، مشکلات فیزیکی و مصرف برخی داروها می‌توانند علت‌های اصلی سرد مزاجی باشند. در این بخش به طور کامل دلایل سرد مزاجی را بررسی می‌کنیم:

علت سرد مزاجی زنان چیست

 • برخی بیماری‌ها

برخی از بیماری‌ها می‌تواند در سرد مزاجی تأثیر گذار باشد از جمله:

 1. بیماری‌های عصبی
 2. دیابت
 3. بیماری عروق
 4. عدم تعادل ترشح هورمون
 5. سرطان
 • خستگی

کارهای روزانه خانه، مراقبت و نگهداری فرزندان و مراقبت از پدر و مادر سالمند می‌تواند موجب خستگی جسمی و روحی زنان و در نتیجه کاهش تمایل به روابط جنسی شود.

 • بارداری

علاوه بر سطح نا متعادل هورمونی در بدن زنان در دوران بارداری، تصور منفی که بانوان نسبت به بدن خود دارند موجب می‌شود علاقه‌ای به ایجاد رابطه نداشته و این احساسات را سرکوب کند در نتیجه در طولانی مدت سرد مزاجی را به همراه خواهد داشت. برای درمان سرد مزاجی زنان بعد از زایمان بهتر است با مشاور روانشناس یا پزشک در ارتباط باشید.

 • کیفیت رابطه

پیوند عاطفی میان زن و شوهر یکی از اصلی‌ترین عوامل سرد مزاجی بانوان است. اگر روابط میان زن و مرد به دور از محبت و توجه باشد مشخصاً موجب سردی بانوان می‌گردد. بسیاری بانوان به دلیل افزایش سن اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند بنابراین اگر به عواطفشان کم توجهی شود موجب می‌گردد تا سرخورده شده و میلشان به ادامه روابط کاهش یابد. کیفیت روابط عاطفی در سرد مزاجی بانوان بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

 • یائسگی

یکی از علائم یائسگی بانوان سرد مزاجی ایشان می‌باشد. در دوران یائسگی سطح هورمون استروژن به شدت کاهش می‌یابد و عوارضی دائمی از جمله سرد مزاجی را به دنبال دارد. همچنین در این دوران به دلیل خستگی نواحی واژن و خشک شدن آن، میل جنسی به شدت کم می‌شود و موجب می‌گردد نزدیکی به همراه درد باشد.

ماساژ سینه فواید زیادی دارد که می توانید برای آشنایی با آن ها مقاله «ماساژ دادن سینه» را مطالعه کنید و سینه هایی زیبا داشته باشید.

درمان سرد مزاجی زنان

در این بخش بهترین روش‌های درمان سرد مزاجی زنان را بررسی می‌کنیم:

درمان سرد مزاجی زنان

 1. آموزش جنسی: گاهی اوقات، افراد ممکن است باورهای اشتباهی در مورد رابطه جنسی داشته باشند که آنها را از لذت کامل از آن باز می‌دارد. برای مثال، افراد ممکن است بر این باور باشند که هدف تمام فعالیت‌های جنسی ارگاسم است یا اینکه بیشتر زنان باید تنها از طریق دخول واژینال به ارگاسم برسند. پاک کردن هر گونه افسانه یا سوء تفاهم، و یادگیری تکنیک‌های جنسی، ممکن است کمک قابل توجهی کند.
 2. مشاوره رابطه: اگر یک مشکل حل نشده رابطه می‌تواند بر اعتماد، تمایل یا جذابیت شخص نسبت به شریک زندگی خود تأثیر بگذارد، مراجعه به مشاور می‌تواند کمک کننده باشد. مشاوران می‌توانند به عنوان میانجی عمل کنند و به زوج‌ها اجازه دهند گفتگوهای سازنده‌ای داشته باشند و مسائل را حل کنند.
 3. درمان سلامت روان: یک درمانگر می‌تواند به فرد کمک کند تا با استرس، اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس پایین، اختلال استرس پس از سانحه، و شرم یا احساس گناه درونی در رابطه جنسی کنار بیاید و آن را کاهش دهد.
 4. هورمون درمانی: برای کسانی که استروژن پایینی دارند، استروژن موضعی یا هورمون درمانی جایگزین خوراکی ممکن است به مشکلات میل یا برانگیختگی مانند کمبود روغن کاری کمک کند.
 5. داروها: داروهایی مانند فلیبانسرین (Addyi) و برملانوتید (Vyleesi) که برخی آن‌ها را “ویاگرای زنانه” می‌نامند، هدفشان افزایش میل جنسی است. تغییر یا قطع دارویی که فردی در حال حاضر مصرف می‌کند و ممکن است بر عملکرد جنسی او تأثیر بگذارد، گزینه دیگری است. افراد فقط باید با تأیید و نظارت پزشک این کار را انجام دهند.
 6. جراحی: در برخی موارد، ممکن است برای اصلاح مشکلات ساختاری اطراف فرج یا داخل واژن، جراحی لازم باشد. این ممکن است شامل عوارض ناشی از زایمان، FGM یا افتادگی اندام باشد. گاهی اوقات، فرد ممکن است به دلیل تفاوت ساختاری از بدو تولد نیاز به جراحی داشته باشد.
در صورتی‌که می‌خواهید واژن زیبایی داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «روش زیبایی واژن» مراجعه کنید و از راه‌های پیشنهادی استفاده نمایید.

درمان خانگی سرد مزاجی زنان

زنان می‌توانند با داشتن رژیم غذایی مناسب و رعایت برخی نکات مربوط به سلامت جسمی، به کاهش سرد مزاجی خود کمک کنند.

درمان خانگی سرد مزاجی زنان

1. رژیم غذایی

درمان سرد مزاجی زنان با داروهای گیاهی و بسیاری از غذاها برای قرن‌ها استفاده قرار گرفته‌اند و طرف‌داران آن معتقدند که می‌توانند کمک کنند:

 • شکلات: وقتی شکلات می‌خورید، مغزتان اندورفین ترشح می‌کند. اینها همان مواد شیمیایی هستند که در طول ارگاسم آزاد می‌شوند. شواهد حکایتی نشان می‌دهد که خوردن شکلات ممکن است به تقویت میل جنسی شما کمک کند.
 • خرما: این میوه حاوی اسیدهای آمینه مانند آرژنین است. تصور می‌شود خرما مانند مکمل غذایی ال-آرژنین جریان خون را بهبود می‌بخشد و برانگیختگی جنسی را افزایش می‌دهد.
 • ساردین: ساردین و سایر انواع غذاهای دریایی حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 سالم هستند. این مواد به حمایت از سیستم دوپامین در مغز کمک می‌کنند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که می‌تواند تحریک و برانگیختگی جنسی را بهبود بخشد.
 • توت فرنگی: توت فرنگی حاوی ویتامین C است که در تحریک هورمونی به نام اکسی توسین نقش دارد. اکسی توسین با میل و ارگاسم ارتباط دارد.

2. افزایش اعتماد به نفس

اگر از کاهش اعتماد به نفس رنج می‌برید، این می‌تواند تأثیر زیادی بر میل جنسی شما داشته باشد. اولین قدم برای درمان سرد مزاجی زنان ، شناسایی مشکل اساسی است. کمک گرفتن از یک روان‌شناس یا روانپزشک نقطه خوبی برای شروع است. ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و برنامه ورزشی می‌تواند به شما کمک کند از نظر جسمی بهتری داشته باشید، که می‌تواند تأثیر زیادی بر احساس شما نسبت به خودتان داشته باشد.

3. کاهش استرس

استرس می‌تواند عواقب سلامتی زیادی داشته باشد از جمله:

 • خستگی یا کاهش انرژی
 • سردرد
 • ناراحتی گوارشی
 • تنش و درد عضلانی
 • خواب بد

همه این موارد می‌تواند به کاهش میل جنسی شما کمک کند.

اگر می‌توانید، سعی کنید راه‌هایی برای کاهش بار استرس خود بیابید. از آنجایی که این همیشه امکان‌پذیر نیست، بحث در مورد استرس و علائم خود با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند مفید باشد. یک روانپزشک یا روان‌شناس نیز می‌تواند به شما کمک کند تا برای درمان سرد مزاجی زنان مدیریت استرس خود را یاد بگیرید.

4. خواب کافی

خواب ضعیف با تعدادی از مشکلات سلامتی جدی مرتبط است، مانند:

 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • نارسایی قلبی

علاوه بر بهبود میل جنسی، داشتن مقدار مناسب خواب می‌تواند به طور چشمگیری سلامت شما را بهبود بخشد.

اگر خواب کافی ندارید، می‌توانید با تنظیم یک ساعت خواب منظم و پایبندی به آن، حتی در آخر هفته‌ها شروع کنید. اگر از بی خوابی رنج می‌برید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از شرایط مانند آپنه انسدادی خواب که می‌تواند خواب شما را مختل کند قابل درمان هستند. مهم است که دلیل خواب ضعیف خود را بدانید تا بتوانید روی استراحت مورد نیاز خود کار کنید.

برای داشتن پوستی زیبا و سالم همیشه باید یک روتین مرتب داشته باشید که در مقاله «زیبایی پوست بدن» در این زمینه شما را راهنمایی کرده‌ایم که می توانید مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با علت‌ها ، علائم و درمان سرد مزاجی زنان اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم. به یاد داشته باشید که سرد مزاجی بیشتر از آن که شریک زندگی و اطرافیان فرد را تحت تأثیر قرار دهد روحیات زنان را دچار اختلال می‌کند و ممکن است به دلیل تصور کافی نبودن، دچار از دست دادن اعتماد به نفس و یا افسردگی شدید شوند. بانوان محترم باید بدانید که این گونه مسائل طبیعی است و تقریباً هر فرد ممکن است در زندگی خود آن را تجربه کند. بنابراین به جای این که خود را سرزنش کنید بهتر است تلاش کنید تا با به کار گیری روش‌های درمان سرد مزاجی زنان این مشکل را رفع کنید نه به دلیل این که بخواهید شریکتان را راضی نگه دارید بلکه باید بدانید سلامت روحی شما در اولویت قرار دارد و برای داشتن زندگی بهتر و لذت بردن از تک‌تک لحظات ابتدا باید روحیه‌ای قوی و ذهنی سالم داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.