آموزش ماساژماساژ درمانی

نکاتی که باید درباره ماساژ دیپ تیشو (ماساژ بافت عمیق) بدانید

ماساژ دیپ تیشو یا همان ماساژ بافت عمیق، بسیار شبیه به ماساژ سوئدی می‌باشد و اکثر مراجعه کنندگان به مراکز درمانی ماساژ، نمی‌توانند تصمیم بگیرند که کدام یک برای مشکلات جسمانی آنها بهتر می‌باشد و یا حتی نمی‌دانند که تفاوت ماساژ بافت عمیق و ماساژ سوئدی چیست. در این مقاله به توضیح کامل و جامع ماساژ دیپ تیشو یا ماساژ بافت عمیق، نکات، فواید، تکنیک‌ها و حتی عوارض این ماساژ می‌پردازیم.

ماساژ دیپ تیشو چیست

ماساژ بافت عمیق فقط یک ماساژ سوئدی با سکته‌های عمیق‌تر یا فشار شدیدتر نیست. ماساژ بافت عمیق از فشار محکم و حرکت آهسته برای ماساژ لایه‌های عمیق عضله و فاسیا (فاسیا یا فاشیا بافت نرم و کششی است که اطراف عضلات و اندام را احاطه می‌کند) استفاده می‌کند که بافت همبند اطراف عضلات شما را احاطه کرده است.

ماساژ بافت عمیق برای شکستن بافت اسکار و شکستن چسبندگی عضلانی استفاده می‌شود («گره‌هایی» که در عضلات خود احساس می‌کنیم چسبندگی عضلانی هستند که نوارهایی از بافت عضلانی سفت و دردناک هستند). این گره‌ها می‌توانند گردش خون ما را مهار کنند و باعث درد و التهاب شوند.

هنگامی که ماساژ شروع می‌شود، ماساژ درمانگر شما معمولاً با فشار کمتری شروع می‌کند تا ماهیچه‌های شما را گرم کند و سپس فشار عمیق‌تری را وارد می‌کند.

تکنیک‌های متداول مورد استفاده در ماساژ درمانی بافت عمقی شامل استریپینگ است که فشار عمیقی است که در طول فیبرهای عضلانی شما می‌لغزد و اصطکاک، فشاری را بر روی دانه‌های عضله‌تان اعمال می‌کند تا چسبندگی‌ها را بشکند و فیبرهای بافتی را تراز کند. برای آشنایی با ماساژ سوئدی مقاله «ماساژ سوئدی» را مطالعه کنید.

فواید ماساژ بافت عمیق

فواید ماساژ بافت عمیق

ماساژ دیپ تیشو فوایدی برای سلامت جسمی و روحی شما دارد. هر گونه ماساژ فواید بی شماری برای ماساژگیرنده خواهد داشت و به آنها راهی آسان برای آرامش و درمان مشکلات پزشکی ارائه می‌کند.

1. تسکین استرس

ماساژ بافت عمیق یک تسکین دهنده استرس عالی است. چه در خانه و چه در محل کار استرس دارید، ماساژ یک راه عالی برای کاهش استرس و استراحت برای مدت طولانی است. ماساژ می‌تواند به کاهش سطح کورتیزول و افزایش سطح اکسی‌توسین کمک کند، هورمونی که بدن را آرام می‌کند و اثرات تسکین دهنده ایجاد می‌کند.

همچنین می‌تواند به علائم فیزیکی استرس، مانند سفت شدن عضلات و شانه‌ها و سردردهای تنشی کمک کند. ماساژ بافت عمیق می‌تواند این مشکلات را برطرف و به آرامش بدن شما کمک کند. در صورتی که تمایل دارید با فواید کلی ماساژ آشنا شوید به مقاله « فواید ماساژ » مراجعه کنید.

2. درد را کاهش می‌دهد

شرایط و مشکلاتی در بدن افراد وجود دارد که ماساژ بافت عمقی می‌تواند درمان کند. درد مزمن در ناحیه کمر، فاسیای کف پا، فیبرومیالژیا و سفتی گردن همگی با ماساژ درمانی قابل درمان هستند. تنش عضلانی که معمولاً با درد مزمن اتفاق می‌افتد نیز می‌تواند با ماساژ بافت عمیق کاهش یابد، زیرا می‌تواند خوشه‌های بافتی سفت را که باعث درد می‌شود، شل کند.

تحقیقات گزارش داده‌اند که ماساژ بافت عمقی برای تسکین درد مزمن مؤثرتر از دارو یا سایر درمان‌های پزشکی است و معمولاً مقرون به‌صرفه‌تر نیز می‌باشد.

3. فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد

ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو) استرس و تنش را کاهش می‌دهد که بر فشار خون تأثیر می‌گذارد. ماساژ تأثیرات مثبتی بر فشار خون سیستولیک، دیاستولیک و شریانی دارد. ماساژ همچنین می‌تواند تولید سروتونین را افزایش دهد که باعث ایجاد احساسات خوب و شادی می‌شود.

4. بافت اسکار را می‌شکند و حرکت را آسان‌تر می‌کند

در مناطقی از بدن که افراد دارای بافت اسکار هستند، اغلب درد و سفتی مزمن را گزارش می‌کنند .ماساژ منظم بافت عمیق می‌تواند با بهبود گردش خون و تخلیه لنفاوی برای بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکت در ناحیه بافت اسکار به شکستن این بافت اسکار کمک کند. بسیاری از افرادی که در دوران نقاهت پس از جراحی هستند، اغلب تشویق می‌شوند تا ماساژ بافت عمیق را انجام دهند تا بافت اسکار را به حداقل برسانند.

5. علائم آرتریت را کاهش می‌دهد

ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو) را می‌توان برای درمان بسیاری از علائم مختلف آرتریت، مانند درد، سفتی، محدودیت دامنه حرکتی در مفاصل و مشکلات خواب استفاده کرد. فشار متوسط ​​می‌تواند درد آرتریت و تنش را کاهش دهد و حرکت را برای مبتلایان به آرتریت راحت‌تر کند. همچنین می‌تواند با کاهش دردی که ممکن است بیماران آرتریت را در شب بیدار نگه دارد، به مشکلات خواب کمک کند.

6. ماهیچه‌های آسیب دیده را بازسازی می‌کند

اگر عضلات آسیب دیده دارید، ماساژ بافت عمیق می‌تواند به کشش عضلات سفت یا پیچ خورده کمک کند و همچنین می‌تواند حرکت سموم را از عضلات شما تسهیل کند. ماساژ دیپ تیشو اغلب برای درمان آسیب‌های ورزشی استفاده می‌شود. بسیاری از ورزشکاران ماساژ بافت عمیق را در برنامه‌های بهبودی خود وارد می‌کنند، زیرا می‌توانند به تأخیر در شروع درد عضلانی، کمک به خستگی عضلانی و جلوگیری از آسیب‌دیدگی کمک کنند.

7. درد زایمان را کم می‌کند

ماساژ بافت عمیق می‌تواند به زنان در کنترل درد در حین زایمان کمک کند. حتی قبل از زایمان، ماساژهای قبل از زایمان یک راه عالی برای زنان برای آرامش و کاهش عضلات سفت به دلیل بارداری است. افزایش کورتیزول همچنین به زنان کمک می‌کند تا افسردگی، اضطراب و درد پا و کمر را به حداقل برسانند.

حتی برخی تحقیقات نشان داده‌اند که زنانی که قبل و در حین زایمان به طور منظم ماساژ دریافت کرده‌اند نسبت به زنانی که ماساژ منظم دریافت نکرده‌اند درد کمتری دارند و دریافته‌اند که زایمان آنها کوتاه‌تر از زنانی است که به طور منظم ماساژ دریافت نمی‌کنند.

مقاله پیشنهادی : ماساژ افلوراژ

تفاوت ماساژ دیپ تیشو با ماساژ سوئدی

کارشناسان ماساژدرمانی می‌گویند بین تکنیک‌های سوئدی و ماساژ بافت عمیق هم‌پوشانی وجود دارد، اما بزرگ‌ترین تفاوت‌ها در عمق فشار استفاده شده و شدت درک شده است. ماساژ سوئدی بیشتر در مورد بهبود گردش خون از طریق عضلات و فاسیا است. جلسات ماساژ بافت عمیق به طور خاص بر گره‌های ماهیچه‌ها و فاسیای عمقی تجویز می‌شود. اگر گرفتگی و درد ناشی از کشیده شدن عضله یا آسیب قدیمی دارید، جلسات ماساژ دیپ تیشو برای شما مفید واقع شده و برای تنش عمومی ناشی از وضعیت نامناسب بدن مفید است.

تفاوت ماساژ دیپ تیشو با ماساژ سوئدی

در اینجا چند مقایسه کلیدی دیگر را برای شما آورده‌ایم:

ماساژ سوئدی:

 • مناسب برای افرادی که برای اولین بار است که ماساژ را تجربه می‌کنند یا آستانه درد پایینی دارند.
 • مناسب برای افرادی که سطح استرس بالایی دارند.
 • کار سطحی و ملایم روی عضلات و فاسیا
 • تمرکز روی آرامش ذهنی افراد است.

ماساژ بافت عمیق:

 • مناسب برای کسی که می‌تواند برخی از ناراحتی‌ها را تحمل کند.
 • مناسب برای کسی که درد یا جراحت دارد.
 • کار بدنی شدیدتر، رسیدن به عضلات زیرین و فاسیا
 • تمرکز بر کاهش درد و بهبودی افراد در ماساژ دیپ تیشو بیشتر است.

تکنیک ‌های ماساژ دیپ تیشو

در ماساژ بافت عمیق از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود که ما در این بخش به پنج تکنیک ماساژ بافت عمیق اشاره کرده‌ایم:

 • تکنیک شماره 1 ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو): اصطکاک فیبر متقاطع Cross Fiber-Friction

قبل از انجام این درمان از روش‌های مناسب برای یافتن ساختار صحیح استفاده می‌شود. در هنگام اصطکاک فیبر متقاطع نباید از روغن‌ها، لوسیون‌ها یا کرم‌ها روی پوست استفاده کرد. همان‌طور که عضلات شما شروع به ترمیم می‌کنند و هرگونه تحریک یا درد کاهش می‌یابد، نیاز به اصطکاک فیبر متقاطع کاهش می‌یابد.

 • تکنیک شماره 2 ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو): تکنیک انتشار فعال (A.R.T.)  active release treatment

A.R.T.  معاینه و درمان را ترکیب می‌کند. درمانگرانی که از این تکنیک استفاده می‌کنند از دستان خود برای ارزیابی رشد عضلات، اعصاب، تاندون‌ها، رباط‌ها، ارسی‌ها و در نهایت ترکیب این اعضای بدن استفاده می‌کنند. با ماساژ بافت‌هایی که نیاز به کمک دارند از طریق حرکت دستان و فشار هماهنگ متقاطع این تکنیک صورت می‌گیرد.

 • تکنیک شماره 3 ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو): تکنیک انرژی عضلانی (M.E.T.)  Muscle Energy Technique

این تکنیک ماساژ بافت عمیق از کشش استفاده می‌کند و توسط متخصصان سلامتی، برخی از فیزیوتراپ‌ها، استئوپات ها و متخصصان ماساژ ورزشی استفاده می‌شود. MET به ویژه در کشش عضلات وضعیتی که مستعد منقبض شدن هستند، مفید است. در MET، فرد ماساژگیرنده با مقاومت در برابر حرکت انجام شده توسط پزشک، فعالانه در جلسه درمان شرکت می‌کند.

 • تکنیک شماره 4 ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو): تراپی نقاط فشار  Trigger Point therapy

چرخه‌های فشار با این تکنیک برای ضعیف کردن منبع درد و کاهش درد استفاده می‌شود. تنفس عمیق در طول این نوع درمان برای یافتن محل دقیق ناراحتی و سطح درد مفید است. پس از این درمان می‌توانید درد و سفتی کمتری را تجربه کنید. این تکنیک ماساژ بافت عمیق همچنین برای کاهش اضطراب ناشی از درد مزمن شناخته شده است.

 • تکنیک شماره 5 ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو): رهاسازی میوفاسیال Myofascial Release

درمانگران از این روش بدون استفاده از روغن یا لوسیون استفاده می‌کنند. آنها محدودیت‌های داخل فاسیا و ماهیچه‌ها را تشخیص می‌دهند و فشار مناسبی برای آزاد کردن آنها اعمال می‌کنند. این روش ماساژ بافت عمیق از فشار ملایمی در مناطقی استفاده می‌کند که توسط ماساژ درمانگر مشخص شده است.

مقاله پیشنهادی : ماساژ شیاتسو

آموزش ماساژ دیپ تیشو

مراحل ماساژ بافت عمیق به ترتیب زیر می‌باشد:

 1. ماساژور یک دست را روی قسمت کوچک پشت شما، درست بالای استخوان خاجی قرار می‌دهد و سپس دست دیگر خود را بالای دست اول قرار می‌دهد. درمانگر با استفاده از دو دست خود به عنوان یک تکیه گاه متعادل کننده، به آرامی شروع به خم شدن به سمت شما می‌کند، به طوری که وزن بدن آنها شروع به انتقال از زانوها یا پاها و به سمت دستانشان می‌کند. همان‌طور که زاویه خم شدن به سمت شما به تدریج افزایش می‌یابد، سطح فشار وارد شده به قسمت کوچک پشت شما نیز به همان نسبت افزایش می‌یابد. فشار به طور پیوسته افزایش می‌یابد تا زمانی که مناسب باشد و سپس تا 30 ثانیه در جای خود باقی می‌ماند، در حالی که هم درمانگر و هم درمانگر به آرامی به نفس کشیدن ادامه می‌دهند.آموزش ماساژ دیپ تیشو
 2. درمانگر بازوی خود را تا 90 درجه خم می‌کند و آرنج خود را مستقیماً روی یک نقطه فشار روی بدن شما قرار می‌دهد. پس از اطمینان از دقیق بودن موقعیت، آنها به آرامی به سمت شما متمایل می‌شوند تا عمق فشرده سازی را افزایش دهند. فشار ابتدا به آرامی اعمال می‌شود تا اطمینان حاصل شود که نقطه ماشه صحیح قرار گرفته است، قبل از اینکه به طور پیوسته افزایش یابد. پس از رسیدن به سطح مطلوب، موقعیت بین 5 تا 10 ثانیه حفظ می‌شود.آموزش ماساژ دیپ تیشو
 3. درمانگر با دست خود مشت محکمی را تشکیل می‌دهد و سپس به تدریج مشت را به داخل بدن شما فشار می‌دهد، ابتدا بند انگشتان. این کمی شبیه یک مشت آهسته است! اما بدون جنبه ضربه ناگهانی. چهار بند انگشتی که توسط وزن بدن پشتیبانی می‌شوند، می‌توانند به راحتی به لایه بالایی بافت پوست نفوذ کرده و به بافت نرم زیرین نیرو وارد کنند.آموزش ماساژ دیپ تیشو
 4. درمانگر دو دست خود را یکی روی دیگری با انگشتان در هم می‌گذارد و سپس این ترکیب را روی بدن مشتری قرار می‌دهد. درمانگر با تکیه دادن به انگشتان درهم‌تنیده خود، می‌تواند قدرت قابل توجهی را به عضلات هدف اعمال کند که به طور مساوی در تمام 10 انگشت و شست به طور هم‌زمان پخش شده‌اند.آموزش ماساژ دیپ تیشو
 5. درمانگر ساق پا را با هر دو دست درست بالای مچ پا می‌گیرد. با قرار دادن انگشتان شست در مرکز روی ماهیچه ساق پا و به سمت بالا به سمت قلب، انگشتان درمانگر دور بقیه ساق پا پیچیده می‌شوند و نوک انگشتان در ناحیه ساق پا قرار می‌گیرند. نوک گوشتی هر انگشت شست به اندازه کافی عمیق به داخل پوست شما فشار داده می‌شود که یک فرورفتگی کوچک ایجاد کند. سپس هر انگشت شست به صورت دایره‌ای مخالف حرکت می‌کند – دست راست دایره‌هایی را در جهت عقربه‌های ساعت می‌سازد، و چپ در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند.آموزش ماساژ دیپ تیشو
 6. پس از چندین چرخش در همان ناحیه، گرفتن دور پای شما کمی کاهش می‌یابد و درمانگر دستان خود را کمی بیشتر به سمت ساق پا حرکت می‌دهد. سپس کل فرایند دوباره تکرار می‌شود.

عوارض ماساژ دیپ تیشو

در صورت عدم مشورت با پزشک قبل از ماساژ و مراجعه به مراکز ماساژ غیر حرفه‌ای، ماساژ بافت عمیق عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • درد عضلانی
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • تورم
 • دمای بالای بدن
 • قرمزی پوست
 • التهاب
 • حالت تهوع
 • کبودی

برای این که اطمینان حاصل کنید با هیچ یک از این عوارض مواجه نشوید، به مراکز معتبر ماساژ درمانی مراجعه کرده و افراد متخصص و مجرب را انتخاب کنید.

مقاله پیشنهادی : ماساژ بارداری

موارد منع ماساژ دیپ تیشو

ماساژ برای افراد با مشکلات و بیماری‌های زیر توصیه نمی‌شود :

 • عفونت پوستی، بثورات و زخم باز
 • افرادی که در دوران بهبودی عمل‌های جراحی قرار دارند
 • افرادی که فرایند پرتو درمانی و یا شیمی درمانی را طی می‌کنند
 • افرادی که پوکی استخوان دارند
 • زنانی که باردار هستند
 • افرادی که دچار تورم، شکستگی، تومور و فتق هستند

◄ توجه: به هیچ عنوان تا حداقل سه ساعت پس از صرف غذا ماساژ انجام نشود.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کامل ماساژ بافت عمیق (ماساژ دیپ تیشو) پرداختیم. همچنین نکات مفید در رابطه با فواید، تکنیک‌ها، روش ماساژ بافت عمیق و عوارض ماساژ دیپ تیشو را در اختیار شما همراهان همیشگی لنداسپا قرار دادیم. خوشحال می‌شویم تا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا