آموزش ماساژسلامتماساژ درمانی

ماساژ اورینتال چیست و چه فوایدی دارد؟ (به همراه آموزش)

ماساژ اورینتال چیست ؟ شاید تا کنون این اسم را شنیده باشید، اما ندانید که این ماساژ چیست. ماساژ اورینتال که گاها به آن ماساژ آسیایی نیز می‌گویند، نوعی ماساژ درمانی است که برای تسکین درد و تنش از طریق فشار استراتژیک طراحی شده است. بزرگترین تفاوت بین ماساژ آسیایی و ماساژ عضلانی استانداردتر، ایدئولوژی این فرآیند است. چرا که هدف این ماساژ،  هم جنبه درمانی و هم جنبه ایجاد آرامش دارد.

در ادامه همراه ما باشید تا با فواید ماساژ اورینتال و همچنین روش انجام آن آشنا شوید.

ماساژ اورینتال چیست ؟

تا حدودی، همه ماساژ ها برای تسکین تنش عضلانی و بهبودی عضلات طراحی شده‌اند. کسانی که زیر پرچم کشور‌های شرقی هستند معمولاً بر فلسفه‌ها یا نظریه‌های شرقی در مورد انرژی انسان تمرکز می‌کنند و همچنین ممکن است به جنبه‌هایی از طب شرقی، از جمله استفاده از روغن‌ها، گیاهان و عناصر زمینی خاص برای درمان تکیه کنند. ماساژهای اورینتال همچنین بر رویکردی جامع به سلامت انسان تمرکز می‌کند و تلاش می‌کند تا کل بدن را درمان کنند.

ماساژهای مختلف لزوماً فلسفه‌ها و تکنیک‌های فردی متفاوتی دارند، و معمولاً هیچ تعریف یا مجموعه‌ای از قوانین یکسان برای اینکه این نوع ماساژ چیست یا باید داشته باشد، وجود ندارد. افرادی که چیز خاصی را در ذهن دارند، اغلب به دنبال زیرمجموعه‌های محتاطانه ماساژ آسیایی هستند، به ویژه تمرین کنندگانی که فلسفه چی، تایلندی درمانی، شیاتسو، و ماساژ اندونزیایی یا جاوه‌ای را پذیرفته‌اند. در واقع این ماساژ‌ها، همه جزو ماساژ اورینتال به حساب می‌آیند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. اما فواید ماساژ اورینتال چیست ؟

فواید ماساژ اورینتال چیست
فواید ماساژ اورینتال چیست

فواید ماساژ اورینتال چیست ؟

در بیشتر موارد، این نوع ماساژ آغشته به روش‌های شرق باستان برای تفکر درباره سلامت، کامل بودن انرژی و تندرستی انسان است. تفکر در مورد انرژی ماهیچه‌ها می‌تواند نحوه برخورد ماساژور را نشان دهد و می‌تواند با روش‌های فشاری، روش‌های مالیدن و گردش انرژی در دست‌ها این کار را انجام دهد. حتی اگر سکته‌ها و توالی‌های حرکتی واقعی مشابه ماساژهای سایر نقاط جهان باشد، این راهنمایی فلسفی همان چیزی است که معمولاً درمان‌های شرقی را متمایز می‌کند. در واقع، فواید ماساژ اورینتال، شامل باز شدن رگ‌ها و عضلات و همچنین ترشح هورمون‌هایی که باعث ایجاد آرامش در بدن انسان است می‌شود.

روش‌های مختلف ماساژ ژاپنی و چینی در مراکز بازپروری داروها و بیمارستان‌ها، اغلب به عنوان مکمل درمان‌های سنتی‌تر برای مواردی مانند سرطان و سندرم نقص ایمنی اکتسابی مثل ایدز استفاده می‌شود. این روش‌ها به عنوان نوعی آرامش برای کمک به بیماران برای کنترل و کاهش استرس و حفظ تعادل بین جسم و روح استفاده می‌شود و اغلب، بیمار را در چارچوب ذهنی قرار می‌دهد تا چالش مبارزه با بیماری خود را پیروز شود.

آموزش ماساژ اورینتال

باتوجه به مواردی که گفته شد، روش عمومی ماساژ اورینتال، به شکل زیر است که برایش شما شرح می‌دهیم.

در اولین قدم، فرد ماساژ گیرنده باید دمر بخوابد و ماساژ، از پای فرد شروع شود. قبل از شروع، باید با روغنی که برای این کار در نظر گرفته‌ای به خوبی از پایین ران تا بالای مچ را چرب کنید. می‌توانید این کار را با یک ماساژ ملایم انجام دهید.

֎ ماساژ پشت پا

 • پس از چرب کردن تمامی قسمت‌های پا، ماساژ را از نواحی پاشنه استارت می‌زنیم. برای این کار می‌توان از چند تکنیک استفاده کرد. یکی این که در حال که چهار انگشت در پشت پاشنه قرار دارد، به شکل دایره‌ای با شست دست پاشنه پا را ماساژ دهید.
 • راه دیگر این که با کف دست، از پاشنه پا تا نوک پا با فشاری ملایم بکشید
 • یک تکنیک دیگر برای ماساژ پاشنه این است که به کمک انگشتان دو دست، به این صورت که انگشتان از کنار یک دیگر رد بشوند، این کار را انجام دهید.
 • آخرین تکینیکی که برای این کار وجود دارد این است که چهار انگشت دو دست را در دو طرف پاشنه قرار داده و با انگشت شست، در دو ناحیه از بالای پاشنه تا پایین آن را ماساژ دهید.
 • در مرحله بعد، نوبت به ماساژ نواحی ران و عضلات دو قلو می‌رسیم. برای ماساژ ران، چند تکینک وجود دارد. یکی این که از بالا تا پایین با سر دادن این این نواحی را ماساژ دهید.
 • تکنیک دیگری که برای این کار وجود دارد این است انگشتان را بر روی ران قفل کرده و سپس با فشار ملایم، این قفل را باز کرده و تا جایی که جا هست، ماساژ داده شود.
 • تکنیک دیگری که برای این کار وجود دارد به این شکل است که این قسمت را مثل گاز موتور تصور کنید و با یکی از دستان، اقدام برای گاز دادن کنید و با دست دیگر عکس این کار را انجام دهید. این کار را از نواحی بالایی ران در زیر نشیمنگاه شروع کرده و تا بالای مچ ادامه دهید.
 • در روشی دیگر، باید این نواحی را به آرامی نیشگون بگیرید و سپس فشار را رها کرده و قسمت‌های زیرین ران، ماساژ دهید.
 • تکنیک دیگر است که از انگشتان را خم کرد و از قسمت دومین بند انگشتان، برای ماساژ دادن به صورت سر دادن از بالا تا به پایین استفاده کنید.
 • ماساژ پشت
 • در قسمت بعد، باید برای ماساژ پشت اقدام کنید. در اولین قدم، با روغن و فشار ملایم، در راستای گرم کردن این نواحی اقدام کنید.
 • پس از گرم شدن، دو رگ که از سمت گردن آمده و تا پایین کمر، در بالای نشیمنگاه قرار دارد را پیدا کرده و از بالا تا پایین، آن را با فشاری ملایم ماساژ دهید.
 • در قدم بعد، بین این دو رگ را به صورت افقی ماساژ دهید.
 • در آخرین قدم از ماساژ پشت، باید به سراغ گردن بروید. توجه داشته باشید که گردن، عضو حساسی است و باید این کار، با ملایمت انجام شود.
 • برای ماساژ این نواحی هم می‌توان با سر دادن از کناره‌ها به سمت پشت گردن این کار را انجام داد. و یا با چهار انگشت دو دست، از کنارهای گردن ماساژ داده تا کف دست به هم بخورد.

֎ ماساژ جلوی بدن

 • ماساژ شکم

برای ماساژ شکم، اولا باید خیلی آرام عمل کنید. سپس از تکنیک‌هایی مثل ماساژ دورانی یا ماساژ بالا و پایین بردن دست، برای ماساژ شکم استفاده کنید.

 • ماساژ پا

پس از اتمام ماساژ پشت، فرد ماساژ گیرنده به پشت بخوابد و جلوی بدن رو به شما باشد. در اولین قسمت، ماساژ دادن روی پا را انجام دهید. برای این کار نیز از تکنیک‌‌های مختلفی وجود دارد. یکی از این تکنیک‌هایی که در ماساژ اورینتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، این است که از قسمت‌های رویی پا، فشار آورده و تا قسمت‌های کناری پا، با سر دادن پیش بروید.

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که در این ماساژ مورد استفاده قرار می‌گیرد، همان مدل گاز دادن با موتور است. باید جوری این ماساژ را انجام دهید که انگار قصد دارید آب لباس را بگرید.

 • ماساژ دست

برای ماساژ دست به روش اورینتال، باید از نواحی بازو تا قسمت‌های پایینی دست را ماساژ داده و این کار را شامل لای انگشتان هم بکنید. تا نوک انگشتان ماساژ داده و سپس انگشتان را ماساژ دهید. برای یادگیری روش‌های ماساژ دادن دست مقاله «ماساژ دست» را مطالعه نمایید.

 • ماساژ گردن

در آخرین قدم برای ماساژ اورینتال، باید این کار را برای گردن انجام دهید. تکنیک‌هایی که برای این کار وجود دارد، یکی اینکه گردن را به سمت متمایل کرده و قسمت بیرونی گردن را از پایین به بالا، با حرکات سرنده، ماساژ دهید.

راه دیگر اینکه از قسمت‌های بالای شانه، تا نواحی کنار گوش را ماساژ دهید. مقاله «ماساژ گردن» به آموزش ماساژ گردن می‌پردازد.

موارد منع ماساژ اورینتال چیست ؟

ماساژ اورینتال به بسیاری از عملکردهای بدن از جمله سیستم ایمنی بدن، سیستم تولید مثل و هضم غذا کمک می‌کند. ماساژ اندونزیایی و جاوه ای درد بدن را با استفاده از دست و بند انگشت کاهش می‌دهد.

در حالی که هر ماساژ فواید خاصی دارد، مهم است توجه داشته باشید که ماساژ معمولاً به تنهایی برای تشخیص یا درمان هر بیماری استفاده نمی‌شود و نتایج می‌تواند از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت باشد. فواید درمانی ماساژ در مورد فواید درمانی حدس زده شده است، اما به طور گسترده در جوامع پزشکی یا علمی ثابت نشده است. اکثر افرادی که درمان‌های منظم دریافت می‌کنند این کار را به دلیل اعتقاد شخصی انجام می‌دهند که درمان به هر هدفی که می‌خواهد خواهد رسید، خواه تضمینی برای آن وجود داشته باشد یا نباشد.

اما در کل موارد منع ماساژ اورینتال چیست ؟ ماساژ اورینتال می‌تواند برای افرادی که به روغن حساسیت دارند، مضر باشد. همچنین در صورتی که دارای بیماری‌های پوستی هستید، قبل از انجام این کار، با پزشک خود مشورت داشته باشید. در کل، سعی کنید ابتدا از سلامت عمومی خود مطمئن شوید و سپس برای دریافت ماساژ اورینتال اقدام کنید.

سخن پایانی

ماساژ اورینتال چیست ؟ ماساژ اورینتال، یا ماساژ شرقی، نوعی ماساژ است که علاوه بر درمان برخی از مشکلات اسپاسمی، آرامش زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. این ماشاژ، شامل تکنیک‌هایی در راستای ماساژ پا، گردن، پشت و شکم می‌باشد که با انواع ماساژ فشاری، حرکات کششی و سر دادن دست بر روی بدن صورت می‌گیرد. تکنیک‌ها و روش‌های ماساژ اورینتال در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت که شما عزیزان، می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

امیدواریم توانسته باشیم در این مسیر، شما را راهنمایی کرده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظرها آن را برای ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

 1. سلام و خداقوت!بنده چندین سال هست که از ماساژ دادن به اعضای خانواده برای آرام کردنشان استفاده میکنم.به گفته خودشان آنقدر موثر هست که زیر دستم خوابشان میبرد.اما همیشه نگران هستم که این کار را اصولی انجام میدهم یانه؟یااینکه این ماساژ برای افرادی که دچار دردهای دیسک هستند مضر نباشد؟یا جهت ماساژ هر عضله را درست انجام میدهم یا نه؟امیدواربودم اینجا فیلم آموزشی ببینم تا خیالم ازین جهات راحت شود.از متن کامل متوجه نمیشوم. بازهم ممنون بابت مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا