سلامت حیوانات

آیا نگهداری بچه گربه سخت است؟

یکی از نگرانی هایی که اغلب کسانی که می خواهند حیوان خانگی مخصوصا گربه نگه دارند، مسئولیت ها و نحوه تربیت آن است؛ زیرا این حیوانات مانند یک انسان به مراقبت نیاز دارند و اگر به درستی از آنها نگهداری نشود، مشکلات زیادی را برای خود و شما ایجاد می کنند. به همین دلیل اگر می خواهید اقدام به خرید گربه خانگی کنید، بهتر است در ابتدا کمی درباره چگونگی نگهداری از بچه گربه اطلاعات داشته باشید تا بعدا به مشکل بر نخورید. در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کاملی درباره نحوه نگهداری بچه گربه در اختیار شما قرار می دهیم.

حیوانات نیز مانند ما انسان ها دارای احساسات هستند و باید به آنها توجه شود. اگر به حیواناتی مانند گربه توجه کنید و عشق بورزید، به راحتی می توانید آن را اجتماعی و تربیت کنید. البته حیوانات کاملا مستقل و خود مختار هستند؛ اما اگر بچه باشند، به مراقبت های بسیاری نیاز دارند. اگر نیاز های ضروری بچه گربه را تأمین کنید، می تواند رشد کند و بزرگ شود. این نیازها متفاوت هستند. اگر می خواهید درباره نگهداری از بچه گربه 2 ماهه یا کمتر اطلاعات داشته باشید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

مراقبت از بچه گربه

اگر تا به حال هیچ حیوان خانگی نداشته اید و از نگهداری و مراقبت از آن هیچ چیزی نمی دانید، داشتن مشغله و نگرانی ها درباره این حیوان نجیب، کاملا عادی است. در این بخش شما با نکات و توصیه های مهمی آشنا می شوید که برای رشد و نگهداری بچه گربه ضروری هستند. همچنین این اطلاعات می توانند برای آماده کرن خودتان برای ورود گربه به خانه مفید باشد.

مراقبت از بچه گربه

این که وسیله های گربه را در کدام قسمت از خانه قرار دهید، اهمیت زیادی در برقراری ارتباط بین شما و گربه دارد. اولین کاری که برای نگهداری از بچه گربه باید انجام دهید، تهیه کردن وسیله های مخصوص و مورد نیاز گربه است. در ادامه این وسیله ها را بیان کرده و توضیح می دهیم.

نگهداری گربه در خانه از نظر پزشکی + فواید نگهداری گربه

◉ ظرف غذا

شما باید برای گربه ظرف غذایی تهیه کنید. توجه داشته باشید که این ظرف، حتما از ظرف آب و خاک جدا باشد؛ زیرا همان طور که پیش از این بیان کردیم، گربه ها حیواناتی احساسی به شمار می روند و به شدت روی ظرف غذای خود حساس هستند. به طوری که اگر احساس کنند ظرف غذایشان به ظرف آب و خاک آنها نزدیک است، دیگر غذا نمی خورند. اگر به صورت هم زمان، از چند گربه نگهداری می کنید؛ باید ظرف غذاهای مجزایی برای هر یک از آنها تهیه کنید.

◉ ظرف آب

ظرف آب را باید در قسمتی از خانه قرار دهید که دسترسی گربه به آن راحت باشد. همچنین این آب باید به صورت مداوم عوض شود. پیشنهاد می کنیم که ظرف آب با کیفیت تری برای حیوان خانگی خود تهیه کنید. معمولا ظروف استیل از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

توجه کنید که ظرف استیلی که خریداری می کنید، ضد زنگ باشد تا بتوانید از آن در مدت زمان زیادی استفاده کنید. ظرف آب هم باید از ظرف غذا و خاک جدا و دور از آنها باشد. همین طور اگر از چند گربه در خانه خودنگهداری می کنید، به همان تعداد نیز باید ظرف آب داشته باشید.

در این مقاله با چگونگی نگهداری سگ آشنا شوید

چگونگی نگهداری از بچه گربه

◉ ظرف خاک

به طور کلی بهتر است که ظرف خاک را در حمام یا دستشویی قرار دهید؛ اما می توانید آن را در بالکن یا برای نگهداری بچه گربه در یک قسمت محیط خانه که آرام است بگذارید. باز هم می گوییم که اگر چند گربه دارید، باید چند ظرف خاک هم داشته باشید و حداقل دو بار در هفته آن را تمیز کنید.

◉ اسکرچر

در بازار می توانید اسکرچرهای بسیار را پیدا کنید. شما باید آن نمونه اسکرچری را بخرید که بیشتر باعث جلب توجه گربه تان می شود. شاید بپرسید که اسکرچر برای چه چیزی استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اسکرچر، وسیله ای است که موجب جلوگیری از چنگ انداختن گربه به وسیله های خانه تان می شود.

◉ محل استراحت

محل استراحت گربه را باید در محلی از خانه قرار دهید که رفت و آمد زیادی نداشته و در عین حال، ساکت باشد. حتما باید محیط آراوم باشد تا بچه گربه بتواند استراحت کند. توجه داشته باشید که استراحت کافی، می تواند تأثیر مثبتی روی رشد ذهنی جسمی گربه داشته باشد. همین طور این امر برای تربیت پذیری آن هم کاملا ضروری است.

نکات نگهداری گربه چیست

◉ خانه

زمانی که محیط خانه تان به هر دلیلی شلوغ می شود، بچه گربه مدام به دنبال جایی برای پناه گرفتن می گردد. شما بهتر است که یک خانه یا یک جعبه برای حیوان خانگی خود تهیه کرده و آن را در محیطی آرام قرار دهید تا هر وقت گربه به دنبال مکانی گشت، به آنجا پناه ببرد. توجه کنید زمانی که گربه در خانه یا جعبه است، به هیچ عنوان نباید مزاحم او شوید.

نگهداری از بچه گربه 2 ماهه

با توجه کردن به این نکات، تا حدودی دانستید که چه لوازمی برای حیوان ضروری بوده و چگونه باید برای نگهداری بچه گربه و آرامشش رفتار کنید. در ادامه، نحوه غذا دادن به این حیوان کوچک می پردازیم؛ پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

مقاله پیشنهادی:بهترین نژاد گربه برای نگهداری در خانه

غذا دادن به بچه گربه

برای این که به درستی مراقبت های لازم برای بچه گربه را انجام دهید، قبل از هر چیزی باید به تغذیه و چگونگی غذا خوردن آن توجه کنید. برای بچه گربه هم مانند انسان، غذایی بهتر و مفیدتر از شیر مادر وجود ندارد؛ زیرا شیر مادر، سرشار از مواد معدنی است؛ علاوه بر این، شیر مادر ماده ای به نام ایمونوگلوبوین یا پادتن های ضروری را تأمین می کند که موجب افزایش استقامت بدن بچه گربه می شود.

اگر گربه ای که به سرپرستی گرفته اید کمتر از یک ماه دارد، حتما باید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید تا شیر خشک معادل شیر طبیعی را برای بچه گربه تجویز کند. نکته حائز اهمیت این است که برای نگهداری بچه گربه و مراقبت از او، به هیچ عنوان مادرش را از آن جدا نکنید؛ مگر در مواقع خیلی ضروری که دیگر چاره ای به جز این کار نداشته باشید یا بچه گربه اصلا مادر نداشته باشد. بچه گربه ها نه تنها به شیر مادرشان برای رشد مناسب نیاز دارند، بلکه وجود مادرشان و مراقبت های آن در بچه گربه تأثیر بسیاری دارد.

بهترین غذا برای بچه گربه در سنین مختلف و مهم ترین نکات آن

غذا دادن به بچه گربه

بعد از گذشت 2 ماه از تولد بچه، می توانید به آن غذاهای جامد دهید؛ البته دقت کنید که باید آرام آرام شروع به انجام این کار کنید. هر روز باید مقدار کمی غذای تر یا نرم را به حیوان خانگی خود بدهید، مخصوصا غذاهایی که برای بچه گربه ساخته شده اند. بعد از گذشت مدت زمان می توانید غذاهای خشک را در آب بدون نمک و پیاز بجوشانید و سپس به بچه گربه بدهید. سپس بعد از گذشت مدت زمان بیشتری، فقط غلات خشک به خورد بچه گربه دهید.

حتما با دامپزشک درباره مقدار و چگونگی غذای گربه خود صحبت کنید؛ زیرا این مقدار برای هر گربه ای تغییر می کند. اگر بچه گربه مادر دارد و شما قصد به سرپرستی گرفتن آن را دارید، بهتر است بعد از 3 ماهگی بچه گربه باشد؛ زیرا در این صورت بچه گربه به صورت کامل از شیر گرفته شده و دیگر نیازی به مادر خود ندارد. برای مثال، گربه در این سن می داند که باید در ظرف خاک خود دستشویی کند، با دیگران چگونه ارتباط برقرار کند و نظافت خود را رعایت کند.

آموزش زبان گربه و زبان بدن گربه خانگی با جزییات کامل!

پلت یا غذای خانگی؟

به نظر شما برای این که بهتر نگهداری بچه گربه صورت بگرید، پلت بهتر است یا غذای خانگی؟ هر یک از غذاهایی که بچه گربه می تواند مصرف کند، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. انتخاب پلت یا غذای خانگی، بر عهده صاحب گربه است که با توجه به خصوصیات گربه خود، آن را انتخاب می کند. اگر تحقیقات مفصلی انجام دهید، خواهید فهمید که برخی از پلت ها، فرمولاسیونی دارند که تمانی مواد معدنی مورد نیاز گربه را دارند. اما یافتن پلتی که این ویژگی ها را داشته باشد و گربه هم طعم آن را دوست داشته باشد، کار آسانی نیست.

شزایط نگهداری از گربه

اجتماعی کردن بچه گربه

همان طور که پیش از این گفتیم، بهترین زمان برای به سرپرستی گرفتن بچه گربه، بعد از 3 ماهگی آن است. بعد از 3 ماهگی بچه گربه توسط مادر خود اجتماعی شده است. اما اگر گربه ای قبل از این سن به سرپرستی گرفتید، باید زحمت اجتماعی کردن آن را بکشید.

درمان دل درد گربه ها با شناسایی علائم آن و نکات تغذیه ای

این قسمت یکی از حساس ترین بخش های داشتن حیوان خانگی به شمار می رود. در این بخش بچه گربه نحوه ارتباط با انسان ها و سایر گربه ها و حیوانات خانگی را یاد می گیرد. اگر نتوانید به درستی فرآیند اجتماعی شدن بچه گربه را انجام دهید، ممکن است باعث بروز مشکلات بدی شود.

این مشکلات نا مطلوب، می توانند منجر به ایجاد ترس یا خشم در بچه گربه شود. برای این که نگهداری بچه گربه و مراقبت از او بهتر انجام شود، باید به محض ورود آن به خانه شروع به اجتماعی کردن آن کنید؛ زیرا اجتماعی کردن یک گربه بزرگسال، کار بسیار دشوار و تا حدودی غیر ممکن است. بچه گربه در اوایل ورود به خانه باید انسان ها، اشیاء و صداهای اطراف را بشنود و با آنها آشنا شود. در صورت امکان می توانید بچه گربه را با حیوانات دیگر آشنا کنید.

شزایط نگهداری از گربه

در روزهای نخستینی که بچه گربه را به سرپرستی گرفته اید، نمی توانید جنب و جوش زیادی از آن ببنید؛ یعنی فعالیت های آن تا حد زیادی محدود است. اما بعد از گذشت 5 تا 6 هفتگی اش، شروع به دویدن و جنب وجوش می کند. همچنین به مرور شروع به انجام کارهای دیگری نیز می کند. روش های مراقبت صحیح از بچه گربه به شرح زیر است:

 • برس زدن مرتب موهای گربه
 • فعالیت های ذهنی برای تحریک ذهن گربه
 • فعالیت های بدنی برای جنب و جوش بیشتر گربه
 • بازی و سرگرم شدن با آنها
 • عشق، مهربانی و محبت ورزیدن

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، روش های نگهداری بچه گربه را به شما معرفی کردیم. گربه ها موجوداتی دوست داشتنی و زیبا هستند که وجود آنها در هر خانه ای موجب شادی و نشاط می شود. این حیوانات باید در مدت زمان های مشخصی واکسن هایی را برای جلوگیری از بیماری هایی مانند انگل تزریق کنند. لطفا به هیچ عنوان این موضوع را پشت گوش نیندازید؛ زیرا باعث به وجود آمدن بیماری های بدتری برای گربه می شود. فاصله بین این واکسن ها، یک سال است. اگر نکته ای درباره بچه گربه می دانید، می توانید آن را از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

4.5/5 - (8 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

یک دیدگاه

 1. یک نکته بسیار مهم
  دوستانی که حیوان خانگی میآورند چون نمیتوانند تمام وقت به حیوان توجه کنند و با او بازی کنند بهتر است ۲ عدد در کنار هم داشته باشند
  اینگونه حیوان از تنهایی در آمده و همبازی دارد و کمتر در دست و پای شما است و بخش بزرگی از مسئولیت توجه و بازی از دوش شما برداشته میشود و کمی هزینه تعزیه افزایش میآید
  از همدیگر چیز یاد میگیرند و باهوش تر هستند
  از دیدن بازی آنها کمال لذت را میبرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا