درمان خانگیزیباییسلامت

بهترین روش سفید کردن واژن کدام است؟

سفید کردن واژن ممکن است دغدغه برخی از بانوان باشد که به دلیل تیرگی واژن خود به دنبال بهترین روش‌های تأثیرگذار می‌باشند. واژن بخش بسیار حساسی از بدن زنان است و داشتن مشکلات سلامتی می‌تواند به طور جدی بر آن و ظاهرش تأثیر بگذارد. اگرچه رنگ تیره واژن نشان دهنده هیچ مشکل جدی برای سلامتی نیست، اما پوست تیره اغلب به عادات بد غذایی، سیگار کشیدن، کرم‌های موبر، لباس‌های تنگ، عفونت‌های پوستی، وراثت، افزایش سن و چاقی نسبت داده می‌شود. در نتیجه پوست ناحیه تناسلی شما در مقایسه با رنگ سایر قسمت‌ها تیره‌تر به نظر می‌رسد. در این مقاله جهت جلوگیری و رفع تیرگی واژن مطالب مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و روش‌های پزشکی و خانگی مفید جهت سفید کردن واژن را معرفی کرده‌ایم.

علت تیرگی واژن

با گذشت زمان همه ما انتظار داریم چند لکه و نشانه از پیری را ببینیم، که گاهی اوقات به آن لکه‌های کبدی می‌گویند، یا تیرگی معمولاً روی دست‌ها، صورت، بازوها یا سایر مناطقی که بیش از حد در معرض نور خورشید بوده‌اند، دیده می‌شود. با این حال، ممکن است تعجب آور باشد اگر ببینید ناحیه اطراف اندام تناسلی شما تیره‌تر می‌شود. در حالی که تدریجی است، ممکن است زمانی که در نهایت متوجه آن شوید کمی برای شما تکان دهنده باشد و به دنبال راه حلی برای رفع تیرگی واژن و سفید کردن واژن باشید.

خبر خوب این است که معمولاً این اتفاقات یک روند طبیعی در افزایش سن است و جای نگرانی وجود ندارد. به این روند هیپرپیگمانتاسیون می‌گویند. نوع لک و تغییر رنگ می‌تواند از یک زن به زن دیگر کمی متفاوت باشد و زنان با پوست کم‌رنگ‌تر لک‌های روشن‌تری نسبت به سایرین افراد با پوست تیره دارند. افراد با پوست تیره‌تر لک‌های قهوه‌ای‌تری را مشاهده خواهند کرد. این تیرگی‌ها ممکن است روی لب‌ها، کیسه بیضه و مقعد نیز تأثیر بگذارد.

علت تیرگی واژن

دلایل مختلفی برای تغییر رنگ پوست واژن وجود دارد:

 1. هورمون :  پوست به طور طبیعی ملانوسیت‌هایی تولید می‌کند که به نوبه خود ملانین را تشکیل می‌دهد، که همان ماده‌ای است که به مو، چشم و پوست ما رنگ می‌دهد. در ناحیه تناسلی، این ماده به هورمون‌ها حساس است. همان‌طور که هورمون‌های ما در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی تغییر می‌کنند، رنگ می‌تواند افزایش یابد و این اتفاق اکثر اوقات می‌تواند علت تیرگی واژن در خانم‌ ها باشد. علاوه بر ناحیه تناسلی، می‌تواند باعث تیرگی اطراف آرئول سینه‌ها و حتی مقعد نیز شود.
 2. اصطکاک : مقاربت نیز یکی دیگر از علت تیرگی واژن در خانم ها می‌باشد که باعث ایجاد اصطحکاک و باعث افزایش فعالیت ملانوسیت می‌شود و نواحی تیره بیشتری ایجاد می‌کند. چین‌های پوستی در کشاله ران نیز می‌توانند در اثر مالش روزانه روی یکدیگر تیره‌تر شوند. برخی از محصولات رفع موهای زائد و اصلاح نیز همین اثر را خواهند داشت. اگر این ناحیه توسط عفونت قارچی یا موهای زیر پوستی ملتهب شود، ممکن است همان تغییر رنگ را داشته باشد.
 3. افزایش سن :  اگرچه ممکن است بهانه‌ به نظر برسد، اما واقعیت این است که بالا رفتن سن چیزهای زیادی از جمله رنگ‌دانه‌ها را تغییر می‌دهد. چرا که افزایش سن، مجموعه‌ای از ضربه‌های مکرر ناشی از اصلاح یا مقاربت و تغییرات هورمونی در طول سال‌هاست.
 4. آکانتوز نیگریکنس: آکانتوز نیگریکانس با لکه‌ها یا رگه‌های ضخیم، تیره و زگیل مانند در اطراف مفاصل و قسمت‌های بدن با چین‌ها و چروک‌های متعدد متمایز می‌شود که می‌توانند در قسمت داخلی ران نیز رخ دهند. آکانتوز نیگریکانس در افراد چاق و افرادی که مقاومت به انسولین دارند شایع‌تر است، اما بسیاری از افرادی را که سالم هستند و علائم دیگری ندارند نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما آکانتوز نیگریکانس به خودی خود مضر یا عفونی نیست. آکانتوز سیاه گاهی ممکن است نشانه‌ای باشد که شما در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید. اگر تغییری در رنگ، ضخامت یا بافت پوست خود مشاهده کردید، در این صورت ایده خوبی است که جهت رفع تیرگی واژن به پزشک مراجعه کنید.
 5. مصرف دارو: در حالی که بیشتر داروها درمان را ارائه می‌دهند، داروهای کمی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی هورمونی می‌توانند منجر به افزایش تولید ملانین شوند که منجر به تیره شدن پوست قسمت داخلی ران و سایر خم شدن‌ها می‌شود. با گفتن این موضوع، جای نگرانی نیست. تیره شدن قسمت داخلی ران را می‌توان با استفاده از محصولات مناسب روشن کرد و یا حتی می‌توانید جهت رفع تیرگی واژن و سفید کردن واژن در این مورد با مشورت پزشک داروهای خود را کاهش دهید.

ماساژ کاربردهای زیادی دارد. یکی از کاربردهای آن در زمینه کوچک کردن بینی است که در مقاله نحوه ماساژ بینی برای کوچک شدن می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

روش های سفید کردن واژن

روش‌های متعددی برای سفید کردن واژن به صورت سریع و مؤثر ، کاهش ملانین اضافی و بازیابی رنگ طبیعی پوست وجود دارد. نوع درمان تیرگی واژن مورد نیاز شما با توجه به نوع پوست و عمق رنگ‌دانه توسط متخصص پوست تعیین می‌شود. روش‌های زیر را که معمولاً برای روشن کردن پوست تیره ران استفاده می‌شود انجام دهید:

روش های سفید کردن واژن

1. رفع تیرگی واژن با لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی نوعی عمل زیبایی و کاربردی جهت رفع تیرگی واژن است که در آن از غلظت‌های بالاتر اسیدها برای برداشتن لایه بالایی پوست به روشی کنترل شده استفاده می‌شود. سفید کردن ناحیه تناسلی به این روش طی جلسات متعددی انجام می‌شود و ممکن است با هر جلسه غلظت لایه برداری افزایش یابد. از آنجایی که ممکن است دچار خشکی پوست شوید، توصیه می‌شود در طول جلسات سفید کردن واژن و همچنین پس از به دست آوردن اثرات مطلوب، از یک مرطوب کننده خوب استفاده کنید. به عنوان مثال، اسید ماندلیک، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک یا ترکیبی از اسیدها اغلب از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده می‌شوند که نه تنها رنگ‌دانه‌ها را بهبود می‌بخشند، بلکه پوست را جوان‌سازی می‌کنند.

2. رفع تیرگی واژن توسط درمان‌های زیبایی

درمان‌های زیبایی برای کمک به درمان عیوب پوستی و رفع تیرگی ناحیه تناسلی وجود دارد که باید توسط متخصص پوست یا در مراکز مجهز برای انجام این کار مشورت گرفته شود. برخی از گزینه‌های سفید کردن واژن عبارت‌اند از:

 • میکرودرم ابریژن، یک روش لایه برداری است که برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود
 • فرکانس رادیویی، درمانی که علاوه بر سفید کردن پوست، با شلی و چین و چروک پوست نیز مقابله می‌کند.
 • نور پالسی شدید، نوعی نور که برای هدف قرار دادن ملانین در پوست استفاده می‌شود

3. رفع تیرگی واژن با لیزر

سفید کردن پوست و  رفع تیرگی واژن با لیزر  یک روش ایمن و کارآمد برای بهبود رنگ‌دانه‌های پوست بدون بر جای گذاشتن جای زخم است. متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا رفع تیرگی واژن با لیزر برای شما درمانی مناسب است یا خیر. رفع تیرگی واژن با لیزر، یک درمان غیرتهاجمی مؤثر برای روشن کردن واژن است که به طور مستقیم سلول‌های رنگ‌دانه پوست را از بین می‌برد.

داشتن لب های نرم و لطیف در زیبایی چهره تاثیر زیادی دارد. ما در مقاله علت خشکی لب به بررسی علت و روش های درمان خشکی لب می‌پردازیم.

روش‌های جلوگیری از تیره شدن واژن

به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای عدم نیاز به رفع تیرگی واژن و سفید کردن واژن در آینده، می‌توانید سعی کنید اصطکاک این ناحیه را کاهش دهید تا تیرگی را به حداقل برسانید. برخی از پیشنهادات عبارت‌اند از:

 • از پوشیدن لباس‌های تنگ به خصوص لباس زیر تنگ خودداری کنید
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید
 • از برداشتن بیش از حد موهای زائد از جمله روش‌های اپیلاسیون و اصلاح خودداری کنید. این می‌تواند باعث التهاب و فولیکولیت (برجستگی های قرمز یا جوش های ناشی از باکتری یا عفونت) شود.

همان‌طور که گفته شد تیرگی واژن به هیچ وجه خطرناک نیست. اگر فکر می‌کنید به دلیل التهاب است، مراقب باشید تا مطمئن شوید که عفونتی وجود ندارد. تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه به رفع تیرگی واژن و همچنین سفید کردن واژن کمک خواهد کرد.

با این حال، هر تغییر ناگهانی یا شدید باید مستلزم تماس تلفنی با مطب پزشک باشد. آنها احتمالاً آزمایشاتی را برای رد هرگونه تغییرات شدید سیستمیک یا آسیب شناسی که باعث وقوع غیرمنتظره شده است انجام می‌دهند و برای درمان تیرگی واژن و سفید کردن ناحیه تناسلی راه کارهای مفیدی را در اختیار شما قرار خواهند داد. اگر در این ناحیه خارش وجود داشته باشد می‌تواند واکنشی به برخی محصولات یا عفونت باشد.

اگر احساس می‌کنید مجبور به روشن کردن واژن هستید ، با یک متخصص پوست در مورد گزینه‌های ایمن مشورت کنید. همچنین مطمئن باشید که این تنها تصمیم خود شماست و نه به این دلیل که شخص دیگری از شما چنین انتظاری دارد.

اندام زیبا یکی از عواملی است که در افزایش اعتماد بنفس شما تاثیر شگرفی دارد. مقاله داشتن اندام زیبا رازهای داشتن اندام ایده آل را شرح می‌دهد که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

روش های سفید کردن واژن خانگی

در حالی که بازار مملو از محصولات مراقبت از پوست و زیبایی برای سفید کردن واژن و یا رفع تیرگی واژن است، هیچ چیز بهتر از خوب و سالم بودن محصولات طبیعی نیست. اگر به این فکر می‌کنید که چگونه پوست تیره واژن یا ران را با استفاده از مواد طبیعی روشن کنید، ما چند درمان خانگی را برای شما آماده کرده‌ایم:

روش های سفید کردن واژن خانگی

1. ترکیب روغن نارگیل و آب لیمو برای رفع تیرگی واژن

ترکیبی از دو تا سه قاشق غذاخوری از روغن نارگیل و یک قاشق چایخوری از لیمو را روی پوست تیره ناحیه بمالید و بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند.

در حالی که لیمو غنی از ویتامین C به محو شدن‌هایپرپیگمانتاسیون کمک می‌کند، روغن نارگیل ضد باکتری، ضد قارچ و ضد میکروبی است (همه اینها به کشتن باکتری ها و قارچ هایی که ممکن است روی پوست شما ایجاد شوند کمک می‌کند). روغن نارگیل همچنین حاوی 80 تا 90 درصد چربی اشباع شده است که پوست شما را عمیقاً مرطوب می‌کند. علاوه بر این، از آنجایی که حاوی اسیدهای چرب مختلف است، می‌تواند به ایجاد غشاهای سالم کمک کند و در عین حال یک سد محافظ ایجاد کند و احتمال تیره شدن قسمت داخلی ران را کاهش دهد. درصورتی که روغن نارگیل خالص‌تر باشد، مؤثرتر خواهد بود.

2. آلوئه‌ورا برای رفع تیرگی واژن

تنها کاری که باید انجام دهید این است که ژل آلوئه‌ورا را روی ناحیه تیره واژن خود بمالید تا نتیجه را ببینید. آن ناحیه را ماساژ دهید تا ژل کاملاً جذب پوست شود. بعداً با آب گرم بشویید.

آلوئه‌ورا شامل آلوئین است که پتانسیل روشن‌کننده پوست را دارد و در نتیجه هیپرپیگمانتاسیون را کاهش می‌دهد. همچنین دارای قدرت بازسازی است.

3. خمیر جوش شیرین برای رفع تیرگی واژن

وان حمام خود را تا نیمه از آب پر کنید و سپس جوش شیرین را اضافه کنید. اجازه دهید تا حل شود. به مدت 10-15 دقیقه در حمام جوش شیرین خیس کنید. پس از آن، پوست خود را خشک کنید و آن را مرطوب کنید.

در پوست‌های خشک و پوسته‌پوسته، جوش شیرین به عنوان یک لایه بردار متوسط ​​عمل می‌کند. ماهیت قلیایی آن به افزایش PH پوست و رفع پوسته‌پوسته شدن پوست و سفید کردن واژن کمک می‌کند. این همچنین می‌تواند رفع تیرگی واژن ناشی از خشکی پوست کمک کند.

دلایل و نشانه های خشکی واژن چیست

4. اسکراب بلغور جو دوسر برای رفع تیرگی واژن

ترکیبی از جو، ماست (قسمت‌های یکسان) و یک قاشق چای خوری عسل برای سفید کردن واژن خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید. این کار به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند و در عین حال سلول‌های پوستی سالم‌تری را نشان می‌دهد.

بلغور جو دوسر به عنوان یک غذای فوق‌العاده برای پوست شما در نظر گرفته می‌شود. می‌تواند به بازگرداندن سطح pH پوست به تعادل کمک کند. جو خام همچنین یک لایه بردار عالی برای روشن کردن و سفید کردن ناحیه تناسلی می‌باشد.

5. مالش سیب زمینی برای رفع تیرگی واژن

این یک درمان قدیمی برای روشن کردن لکه‌های تیره روی پوست است. یک سیب زمینی را به صورت ورقه ای برش دهید. به مدت 20 دقیقه یا بیشتر، یک برش سیب زمینی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. ناحیه آسیب دیده را به آرامی بشویید. تأثیر سفید کردن واژن با این روش توسط کاتکولاز، آنزیم سیب زمینی ایجاد می‌شود.

6. اسکراب شکر برای رفع تیرگی واژن

به یک قاشق غذاخوری شکر سفید یا قهوه‌ای، 1 قاشق غذاخوری از روغن نارگیل خالص اضافه کنید. خوب مخلوط کنید، سپس به آرامی پوست ناحیه واژن  را با اسکراب شکر لایه برداری کنید. این کار را برای دو یا سه دقیقه قبل از شستشو انجام دهید.

از اسکراب های شکر برای لایه برداری پوست استفاده می‌شود. به از بین بردن سلول‌های مرده پوست که ممکن است در این ناحیه شما انباشته شده و منجر به تیره شدن پوست این ناحیه شده باشد، کمک می‌کند.

7. درمان تیرگی واژن با وازلین

یکی از راه کارهای بی‌ضرر برای سفید کردن واژن استفاده از اسکراب وازلین در خانه است. با تهیه این اسکراب و استفاده آن به‌صورت یک روز در میان، می‌توانید به نتیجه مطلوب خود برسید. همچنین خاصیت آنتی‌باکتریال وازلین کمک می‌کند تا از شر بوی بد ناحیه تناسلی نیز راحت شوید. برای تهیه این اسکراب به روش زیر عمل کنید:

 • به‌اندازه یک بند انگشت وازلین غیر عطری را با مقداری شکر ترکیب کنید
 • میزان شکر به‌قدری باشد که داخل ترکیب احساس شود (قابل‌لمس باشد)
 • دو یا سه قطره لیمو داخل ترکیب بچکانید
 • ترکیب را بر روی ناحیه به‌آرامی و دورانی ماساژ دهید
 • اگر پوست حساسی ندارید اجازه دهید ترکیب به مدت 5 تا 8 دقیقه بر روی پوست بماند و سپس با آب ولرم خوب بشویید و کامل خشک کنید.
 • توجه کند که ترکیب تنها برای استفاده خارجی است و نباید وارد بدن شود چرا که ممکن است عوارضی مانند ترشحات غیرعادی، حساسیت و واکنش آلرژیک و همچنین قرمزی و خارش پوست را به همراه داشته باشد.

سلب مسئولیت: درمان‌های ذکر شده در بالا برای سفید کردن واژن می‌تواند کمک بزرگی برای افرادی باشد که دنبال درمان تیرگی واژن می‌باشند. با این حال، ادعا می‌شود که این درمان‌ها برای سفید کردن واژن مفید هستند اما نمی‌توانند نتایج موفقیت آمیزی را نوید دهند. در صورتی که به هر یک از محصولات ذکر شده در بالا حساسیت دارید، به عنوان یک اقدام احتیاطی، توصیه می‌شود از انجام این روش‌ها به تنهایی خودداری کنید و با متخصصین پوست مشورت کنید.

داشتن موهای زیبا و براق نیازمند مراقبت است. اگر به دنبال افزایش رشد مو هستید مقاله رشد سریع مو را مطالعه نمایید.

بهترین محصولات برای سفید کردن واژن

چند پماد نسخه ای در بازار موجود است که می‌تواند به رفع تیرگی ناحیه تناسلی کمک کند. این محصولات حاوی ترکیبات فعالی از جمله هیدروکینون، رتینوئیک اسید، کوجیک اسید، آزلائیک اسید، نیاسینامید و غیره هستند که رنگ‌دانه‌های پوست را روشن می‌کنند. محصولات زیر به سؤالات شما در مورد نحوه سفید کردن ناحیه تناسلی پاسخ خواهند داد.

1. هیدروکینون برای سفید کردن واژن

هیدروکینون یک ماده پاک کننده و سفید کننده بسیار فعال برای پوست است که می‌تواند برای درمان انواع رنگ‌دانه‌های تیره و روشن استفاده شود. همیشه اطمینان حاصل کنید که از برندهای دارای تأییدیه متخصص پوست استفاده می‌کنید و در حین انجام این کار همیشه مراقب باشید و قبل از استفاده تحت نظر پزشک باشید زیرا ممکن است این محصولات پوست را حساس‌تر کنند، باعث خشکی، سوزش، رنگ‌دانه و لایه برداری شوند.

2. رتینوئیک اسید برای سفید کردن واژن

این دارو مشتقی از ویتامین آ است که به از بین بردن لکه‌ها، تحریک کلاژن سازی و بازیابی پوست کمک می‌کند.

3. کوجیک اسید برای سفید کردن واژن

اسید کوجیک یک عامل کاهش دهنده رنگ‌دانه‌های تیره پوستی است که در کاهش تولید ملانین تأثیر داشته و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی کارایی دارد، پیری پوست، قارچ و عفونت‌های پوستی را کاهش می‌دهد و یکی از بی‌ضررترین اسیدهای مورد استفاده در روشن کردن واژن است.

توجه: نتیجه استفاده از این محصولات از فردی به فرد دیگر بسته به شدت لک و دوز محصول متفاوت است. در نتیجه باید از داروخانه ها و زیر نظر متخصص پوست تهیه شود.

آبرسانی پوست یکی از ملزومات داشتن صورتی صاف، شفاف و روشن است. در مقاله ماساژ صورت با یخ به آموزش ماساژ با یخ برای آبرسانی صورت می‌پردازیم.

بهترین روغن گیاهی برای سفید شدن واژن

یکی از روش‌های سفید کردن واژن، ماساژ آن با روغن‌های گیاهی است. از بهترین روغن‌های گیاهی برای سفید و روشن کردن واژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن سیاه دانه: این روغن منبعی غنی از امگا 6 و امگا 3 است که به جوان‌سازی پوست، رفع چین و چروک و افزایش درخشندگی پوست کمک می‌کند.
 • روغن آرگان: یکی از بهترین روغن‌های گیاهی که در اکثر محصولات بهداشتی و زیبایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، روغن آرگان است. این روغن در از بین بردن لک‌های پوستی و از بین بردن جای زخم و بریدگی بسیار شهرت دارد و می‌توانید با ماساژ تنها دو قطره از این روغن در روز پوست خود را روشن کنید.
 • روغن رازیانه: روغن رازیانه به دلیل آنکه سرشار از هورمون‌های زنانه است و تأثیرات بسیار چشمگیری در زیبایی پوست دارد، بسیار محبوب است. روغن رازیانه می‌تواند در مدت کوتاهی پوست را تا چند درجه روشن و سفید کرده و لک‌های پوستی را از بین ببرد و یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفید کردن واژن محسوب می‌شود.

سخن پایانی

اکثر خانم ها ظاهر تیره واژن را دوست ندارند، بنابراین به دنبال روش‌های درمانی و طبیعی برای رفع تیرگی واژن و سفید کردن واژن می‌باشند. در نتیجه در این مقاله سعی داشتیم علت تیرگی واژن و روش‌هایی برای جلوگیری از تیرگی و همچنین سفید کردن واژن با کمک پزشک و درمان‌های خانگی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. خوشحال می‌شویم تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارد.

سوالات متداول

علت تیرگی واژن چیست؟

تیرگی واژن دلایل زیادی دارد. اصلی‌ترین علت تغییر رنگ واژن افزایش سن است. عوامل دیگری مانند تغییرات هورمونی، استفاده از بعضی داروهای ضدبارداری، اصطکاک نیز در تیرگی پوست واژن تاثیرگذار است.

روش‌های سفید کردن واژن کدام است؟

برای سفید کردن واژن روش های خانگی و پزشکی زیادی وجود دارد. روش‌های پزشکی شامل لیزر ناحیه تناسلی، استفاده از لایه بردارها، استفاده از محصولات شیمیایی می‌شود. برای روش‌های خانگی نیز می‌توان به استفاه از سیب زمینی، آلوورا، شکر، جوش شیرین و … اشاره کرد.

نحوه جلوگیری از تیرگی واژن چیست؟

رعایت چند نکته می‌تواند به شما در جلوگیری از تیرگی ناحیه تناسلی کمک کند. نپوشیدن لباس زیر تنگ، مرطوب نگه داشتن ناحیه تناسلی، اپیلاسیون و شیو نکردن از مواردی هستند که در جلوگیری از تیرگی واژن تاثیرگذارند.

4.4/5 - (27 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

‫5 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا