تناسب اندام

خواص و عوارض سرکه سیب برای لاغری و روش مصرف آن

امروزه استفاده از سرکه سیب برای لاغری در بین افراد بسیار رواج پیدا کرده است. علاوه بر لاغری، افراد زیادی از این ماده برای بالا بردن سطح سلامتی خود استفاده می کنند. برخی افراد ادعا دارند که لاغری با سرکه سیب در یک هفته امکان پذیر است که شما نباید این حرف ها را باور کنید. برای بهره برداری از این ماده غذایی باید ابتدا نحوه لاغری با سرکه سیب را بدانید تا بهتر از آن استفاده کنید. در این مقاله، روش های لاغری با سرکه سیب گفته شده است و نحوه ساخت معجون لاغری با سرکه سیب را به شما آموزش داده ایم.

سرکه سیب چیست؟

یکی از عجیب ترین راه های لاغر شدن سریع در خانه افزایش مصرف فلفل در طبخ غذاست.

فواید سرکه سیب برای لاغری

 • کاهش قند خون و مقاومت بدن در برابر انسولین از اعجاز سرکه سیب است که از دیرباز، پزشکان سخنان زیادی در این درمورد گفته اند.
 • یکی دیگر از خواص سرکه سیب برای لاغری که اهمیت بالایی دارد، کاهش کلسترول بد خون است. این سرکه توانایی بالا بردن کلسترول خوب خون نسبت به کلسترول بد را دارد.
 • ویژگی بعدی بالا بردن حس سیری است؛ زیرا افراد با افزایش حس سیری غذای کمتری می خورند و میل آنها به غذا کاهش می یابد.
 • فواید سرکه سیب برای لاغری شکم هم نیز بارها به اثبات رسیده است؛ بر اساس تحقیقاتی که بر روی 175 نفر صورت گرفت، این مسئله مشخص شد که سرکه سیب به کاهش چربی دور شکم و همچنین پایین آمدن وزن کمک زیادی می کند. البته این تحقیقات در بازه زمانی کوتاهی انجام شد و ممکن است مصرف این ماده غذایی در مدت خیلی طولانی، تاثیری برعکس داشته باشد یا کلا تاثیرات خود را از دست دهد.
فواید سرکه سیب برای لاغری

تاثیر سرکه سیب برای لاغری

سرکه سیب با دو روش لاغری را آسان تر می کند:

 • بهبود سندروم پلی کیستیک
 • تاثیر روی چربی های بدن

توضیحات این دو مورد را در ادامه بخوانید!

֎ سندروم پلی کیستیک

سندروم پلی کیستیک باعث بالا رفتن وزن می شود؛ دلیل این عارضه ترشح نادرست هورمون انسولین است. این اتفاق باعث می شود که بدن به انسولین مقاومت کند و در این شرایط دیگر رژیم غذایی هیچ تاثیری بر روی لاغری ندارد. در اینجا سرکه سیب با کنترل قند به بهبود این بیماری و درنتیجه چاقی کمک زیادی می کند. نکته جالب این است که خود چاقی باعث تشدید و به وجود آمدن سندروم پلی کیستیک یا انواع کیست می شود.

֎ روی چربی بدن تاثیر می گذارد

سرکه سیب تاثیر زیادی بر روی کاهش وزن و چربی بدن دارد. بر اساس آمار آنهایی که در طول روز یک قاشق غذا خوری سرکه سیب استفاده کردند، تاثیرات زیر را در خود دیده اند. این عوامل از ابتلا به چاقی و بیماری های که باعث چاقی می شوند جلوگیری می کنند. همچنین کاهش تری گلیسرید باعث پایین آمدن وزن می شود.

 • پایین آمدن وزن: 2/1 کیلوگرم
 • کم شدن درصد چربی : 7/0 درصد
 • کوچک شدن سایز میان تنه: 4/1 سانتی متر
 • پایین آمدن سطح تری گلیسرید خون: 26 درصد

فعالیت های آبی، نمونه های مختلفی دارد که انجام هر کدام از آنها، برای لاغری مفید خواهد بود

روی چربی بدن تاثیر می گذارد

نحوه استفاده از سرکه سیب برای لاغری

برای کاهش عوارض سرکه سیب، باید مصرف این ماده غذایی را از کمترین میزان ممکن شروع کنید و بعد به دو قاشق غذا خوری در طول روز آن را برسانید و در طول زمان درصورت نیاز مصرف آن را افزایش دهید. بهتر است برای جلوگیری از آسیب به مینای دندان بعد استفاده از سرکه سیب دندان خود را بشویید یا آن را با نی بنوشید تا آسیبی متوجه دندان های شما نشود.

چه کسانی نباید از سرکه سیب استفاده کنند؟

 • کسانی که به بیماری گاستروپارزی مبتلا هستند یا نسبت به مواد موجود در سرکه سیب حساسی دارند باید از مصرف این ماده غذایی پیشگیری کنند.
 • اگر دارو های مصرف می کنید که  حاوی دیگوکسین یا لانوکسین هستند، به هیچ عنوان سرکه سیب نخورید؛ زیرا امکان تداخل دارویی وجود دارد.
 • داروهای دیابت و ادرار آور دیگر دارو های هستند که نباید با سرکه سیب همزمان استفاده شوند.
 • استفاده از سرکه سیب به  افرادی که تحت شیمی درمانی هستند، زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

آیا مصرف سرکه سیب برای کودکان خطرناک است؟

استفاده از سرکه سیب برای لاغری در کودکان ممنوع است؛ زیرا بافت مری آنها نازک و حساس تر دیده می شود. سرکه سیب بدلیل خاصیت اسیدی بالایی که دارد، مری کودکان را می سوزاند و همچنین اگر مقداری از آن روی پوست کودکان بریزد، پوست آنها دچار سوختگی می شود. پس این ماده غذایی را نباید در دسترس کودکان قرار دهید و از استفاده از آن برای کودکان بپرهیزید.

معجون لاغری با سرکه سیب چگونه تهیه می شود؟

شما با استفاده از کمی روغن زیتون به سرکه سیب می تونید معجون لاغری با سرکه سیب بسازید و به سالاد خود اضافه کنید. با میل این سالاد شما یک غذایی ساده و رژیمی با کالری کم دریافت می کنید که باعث چاقی نمی شود. ساده ترین معجون لاغری با سرکه سیب اضافه کردن چند قطره آن به آب  و استفاده از آن به عنوان یک نوشیدنی برای کاهش وزن است.

نحوه استفاده از سرکه سیب برای لاغری

در طول روز مجاز به چقدر استفاده از سرکه سیب هستیم؟

دوز مناسب برای افرادی که بیماری خاصی ندارند، 1تا 2 قاتشق غذا خوری در طول روز است. اما برای شروع از روزی دو قاشق شروع نکنید به این منظور ابتدا از کمترین دوز و مقدار ممکن در طی یک مدت کوتاه بهره ببرید تا بدن شما به آن عادت کند. سپس می توانید به مرور زمان این مقدار را افزایش دهید.

به منظور لاغری سریع با سرکه سیب بهتراست مصرف این ماده غذایی را در طول روز به دو یا سه دوز کوچک تقسیم کنید. این موضوع را از یاد نبرید که مصرف بیش از 2 قاشق از این سرکه در طول روز هیچ تاثیری روی شما نمی گذارد و حتی باعث بروز عوارض جبران ناپذیری در شما می شود.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

بهترین زمان مصرف سرکه سیب بعد از غذا است تا سوخت و ساز را در بدنتان افزایش دهد. این کار به جذب بهتر مواد معدنی به خون کمک زیادی می کند. اگر هرشب 15 تا 20 دقیقه قبل از خواب به مدت دوهفته و به صورت مستمر سرکه سیب بخورید،  وزن شما در همان چند روز 1 تا 2 کیلو کاهش می یابد.

از آنجایی که خوردن سرکه خالی باعث ضعف و بی حالی می شود، بهتر است مقداری از آن را با آب ترکیب و میل نمایید؛ زیرا خیلی از افراد پس از خوردن سرکه سیب باز هم احساس گرسنگی می کنند.

خوردن سرکه سیب به صورت ناشتا

خوردن سرکه سیب با شکم ناشتا سوخت ساز را به شدت افزایش می دهد، اما کار بسیار خطرناکی است و ما آن را توصیه نمی کنیم؛ زیرا عوارض بدی را به دنبال دارد. تاثیرات مصرف سرکه سیب قبل از وعده های غذایی بستگی به وزن شما دارد.

مصرف عرق کرفس، در ساعات اولیه صبح و با معده خالی نتیجه بهتری برای لاغری خواهد داشت

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

عوارض مصرف بیش از  اندازه سرکه سیب

مهم ترین عوارض مصرف بیش از اندازه سرکه سیب شامل موارد زیر است:

 • مشکلات گوارشی
 • گاستروپارزی
 • هیپوکالمی
 • پوسیدگی دندان
 • سوزش گلو
 • پایین آمدن سطح قند خون

֎ مشکلات گوارشی

مصرف بیش از اندازه سرکه سیب برای لاغری باعث ابتلا به بیماری  های گوارشی می شود؛ زیرا روند جذب مواد غذایی به خون را با تاخیر همراه می کند. از طرفی دیگر میزان دفع یا تخلیه معده را کند تر می کند که این امر باعث ابتلا  فرد به انواع بیماری های گوارشی می شود. بر اساس تحقیقات مصرف سرکه سیب وقتی از حد طبیعی بالا برود، حالت تهو در فرد ایجاد می کند.

֎ گاستروپارزی

گاستروی پارزی یک بیماری شایع در افراد مبتلا به دیابت نوع یک است که سرکه سیب آن را تشدید می کند. سرکه سیب اگر چه در کاهش قند خون عملکرد خوبی دارد؛ اما  نمی تواند بیماری گاستروپارزی را درمان یا کنترل کند به همین دلیل استفاده از آن در بیماران مبتلا به گاستروپازی منع می شود.

گاستروپارزی

از ترکیباتی که در چای سبز برای لاغری وجود دارد و از تأثیرات خوبی برخوردار بوده، آنتی اکسیدان است.

֎ هیپوکالمی

بر اساس گفته پزشکان مصرف سرکه سیب باعث پایین آمدن سطح پتاسیم در بدن می شود که این عامل در ابتلا به پوکی استخوان موثر است. همچنین سرکه سیب تراکم مواد معدنی را در استخوان کاهش  می دهد که این عامل باعث شکنندگی استخوان می شود. بنابراین به این دلیل در قسمت قبل گفتیم کسانی که پوکی استخوان دارند یا سطح پتاسیم در بدن آنها کم است از مصرف سرکه سیب خوداری کنند. هیپوکالمی در واقع نام دیگر  بیماری پوکی استخوان است.

֎ پوسیدگی دندان

اسید بالای که در این سرکه وجود دارد چون رقیق نشده است باعث آسیب به مینای دندان های شما می شود.  حساسیت، فرسایش و زرد شدن دندان دیگر عوارض مصرف زیاد سرکه سیب هستند که حتی بر روی ظاهر شما هم نیز تاثیر می گذارند.

֎ سوزش گلو

بالا بردن میزان مصرف سرکه سیب باعث آسیب به بافت مری و سوزش گلو می شود که علت اصلی این اتفاق اسید استیک موجو در این ماده غذایی است. براساس مطلعات انجام شده در دانشگاه آرکانزاس، حتی قرص سرکه سیب هم باعث آسیب به مری می شود؛ زیرا این ماده غذایی یک ماده سوزاننده بسیار قوی است و همانطور که گفته شد اگر کودکی به طور تصادفی از سرکه سیب استفاده کند، مری او آسیب می بیند.

مقدار کمی از سرکه سیب را با روغن نارگیل ترکیب نمایید و به ناحیه تناسلی بزنید تا از تاثیر آن شگفت زده شوید.

سوزش گلو

֎ پایین آمدن سطح قند خون

یکی دیگر از عوارض  مصرف بیش از حد سرکه سیب برای لاغری افت قند خون است. همانطور که می دانید پایین آمدن قند خون به خودی خود اتفاق بدی نیست اما در بیماران دیابتی اگر قند خون تا حد زیادی افت کند آنها بیهوش  می شوند و حتی امکان دارد به کما بروند.

مصرف سرکه سیب تاثیر زیادی بر افزایش سطح انسولین در خون دارد. پس مصرف آن به همراه دارو های دیابت و فشار خون بسیار خطرناک است؛ زیرا انسولین قند را کاهش می دهد و داروهای دیابت هم دقیقا همین کار را می کنند در نتیجه قند بیش از حد کاهش می یابد و فرد دیابتی بی هوش می شود.

پایین آمدن سطح قند خون

سخن نهایی

در این مقاله روش لاغری با سرکه سیب گفته شد و فواید سرکه سیب برای لاغری شکم را تا اینجا آموختید. سرکه سیب برای لاغری کمک بسیاری می کند اما به تنهایی تاثیر زیادی ندارد. سرکه سیب به همراه رژیم غذایی درست و ورزش باعث لاغری می شود. در واقع به منظور لاغری با سرکه سیب باید سبک زندگی خود را اصلاح کنید و به دنبال روش زندگی سالم تر باشید تا بدین وسیله لاغر شوید. خواندن اینم مقاله تا حد زیادی چگونگی لاغری با سرکه سیب را به شما می آموزد.

3.7/5 - (67 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا