سلامتسلامت جنسی

قرص متفورمین برای کیست تخمدان باید چگونه مصرف شود؟

 در دنیایی امروز بیماری هایی مانند دیابت و سندروم تخمدان پلی کیستیک افزایش یافته است و خیلی از پزشکان برای مهار این بیماری ها از قرص متفورمین استفاده می کنند. اما عوارض قرص متفورمین برای کیست تخمدان شامل چه مواردی سؤالات و فهمیدن رابطه بین کیست تخمدان و متفورمین در زنان، تا انتهایی این مقاله با ما همراه شوید.

قرص متفورمین چیست؟

قرص متفورمین 500 نوعی دارو خوراکی، برای کنترل بیماری قند خون است. پزشکان معمولا قرص متفورمین را به همراه رژیم غذایی و ورزش برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند، تجویز می کنند.  برخی اوقات متفورمین در کنار سایر داروهای دیابت مثل انسولین، استفاده می شود؛ اما باید این نکته را بگوییم که تأثیری بر درمان دیابت نوع 1 ندارد. گاهی متفورمین برای کیست تخمدان هم تجویز می شود. پس به طورکلی تأثیرات قرص متفورمین شامل موارد زیر می شوند:

می شود؟ یا اصلا باید چگونه قرص متفورمین برای درمان کیست تخمدان استفاده نماییم. برای گرفتن پاسخ این باعث درمان و کنترل دیابت نوع دوم می شود، این دارو ممکن است به صورت ترکیبی هم تجویز شود.

  • برای جلوگیری از ابتلا به دیابت در افرادی که در خطر مبتلا دیابت به دیابت هستند.
  • درمان و کنترل علائم بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک با کم کردن سطح ترشح هورمون آندرون درون بدن.
  • برای کم کردن وزن و لاغرشدن شکم.
  • از این دارو برای درمان علائم PCOS   بکار برده می شود.
قرص متوفورمین چیست؟

علائم این بیماری (PCOS ) عبارت اند از: تخمک گذاری و چرخة قاعدگی نامنظم و…. چگونگی نحوه استفاده از متفورمین برای تنظیم قاعدگی و همچنین به افزایش باروری کمک می کند و با کنترل زمان مصرف این قرص برای تخمک گذاری، احتمال بارداری موفقیت آمیز بالا می برد. همچنین خطر سقط، زایمان زودرس یا دیابت در دوران حاملگی رو کم می کند.

کیست تخمدان و متفورمین چه ارتباطی دارند؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک موجب ازبین رفتن قدرت باروری در زنانه می شود. قرص متفورمین با تحریک نمودن تخمدان ها باعث بهبود روند تخمک گذاری می شود. پزشکان با این روش، فقط با مصرف دوره ای 3 الی ۶ماهه سندروم تخمدان پلی کیستک و نازایی را درمان می کنند. البته باید این نکته را فراموش نکنید که برای این جنبه درمانی هم حتما  از یک پزشک متخصص برای تعیین نمودن مقدار دقیق دوز مصرفی دارو، کمک و مشاوره بگیرید. این داروها توانایی تنظیم چرخه قاعدگی در زنان را دارند و سندروم تخمدان پلی کسیتیک را بهبود بخشند؛ اما استفاده خودسرانه از آنها، ممکن است علاوه بر عدم درمان، سبب بروز عوارض جانبی در زنان شود.

این دارو احتمال بارداری در زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند را افزایش می دهد. این قرص مصرف انرژی سلولی رو تنظیم می نماید. به طوری که از تولید بیش از حد قند پیشگیری می کند و باعث می شود که تولید و ذخیرة انرژی در سلول ها کنترل شوند و آنزیمی به نام آنزیم    AMPK رو فعال نماید.

جوش ناحیه تناسلی زنان چیست و چه نشانه هایی دارد؟

 این آنزیم موجب افزایش سلول های ماهیچه ای  که میزان جذب قند موجود در خون رو زیاد می کنند، می شود. یعنی در واقع قندی که در خون وجود دارد،  به سلول های ماهیچه ای جذب می کند. در اینجاست که ارتباط بین کیست تخمدان و متفورمین مشخص می شود.

کیست تخمدان و متفورمین چه ارتباطی دارند؟

فواید قرص متفورمین برای کیست تخمدان

قرص متفورمین برای درمان کیست تخمدان بسیار قوری عمل می کند؛ زیرا وقتی فردی به بیماری تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشد، فر آیند تخمک گذاری در او به درستی انجام نمی شود. در این بیماری فولیکول های ریزی دورتادور تخمدان را فراگرفته اند که همین موضوع سبب پریودهای نامنظم، اختلال در ترشح و میزان هورمون زنانه، بالارفتن سطح هورمون های مردانه و چاقی می شود. از سوی دیگر یکی از عوارض بیماری کیست تخمدان، بالارفتن مقاومت بدن در برابر انسولین است که همین امر باعث افزایش میزان انسولین در خون می شود.

انسولین بالا در خون، میزان ترشح هورمونی به نام LH را بالا می برد و افزایش این هورمون نسبت به هورمون FSH ، هورمونی که برای رشد فولیکول ها مانند یک محرک عمل می کند و موجب اختلال در روند تخمک گذاری و بالارفتن میزان هورمون های مردانه می شود که این امر اختلالات هورمونی و عوارض آن را بیشتر می کند و با مصرف قرص متفورمین می توانید از تمام این مشکلات پیشگیری نمایید.

عمل جراحی لابیاپلاستی چیست و چگونه انجام می شود

طریقه مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان

استفاده از قرص متفورمین برای کیست تخمدان چه نوع خارجی و چه ایرانی آن، برای تمامی افراد توصیه نمی شود. شما نباید این قرص را بدون تجویز پزشک و به شکل خودسرانه مصرف نمایید. اگر یک یا چند وعده غذایی شیرین و پر شکر در طول روز داشتید، نباید به فکر خوردن قرص متفورمین باشید. متفورمین مناسب کاهش لحظه ای و یکباره قند نیست. همچنین فروش بدون نسخه پزشک قرص متفورمین هم ممنوع است و این امر نباید از سوی داروخانه ها صورت گیرد.

موارد کاربرد قرص متفورمین فقط برای قند خون بالا است؛ این اما می تواند برای بیماری های مختلفی مؤثر باشد. مثلا مادران باردار می توانند برای جلوگیری از قند خون  در دوران بارداری یا همان دیابت بارداری، متفورمین استفاده کنند. تأثیر و عوارض قرص متفورمین برای دوران بارداری تقریبا صفر است و مادران باردار بدون هیچ گونه نگرانی می توانند آن را مصرف کنند.

در این مقاله با بهترین دکتر نازایی در تهران آشنا شوید

طریقه مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان

اما همان طور که در بالاتر گفتیم، باید فقط با تجویز پزشک زنان و زایمان،  مصرف متفورمین شروع شود. استفاده از متفورمین در زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، هم بسیار مهم است. اثر قرص متفورمین برای کیست تخمدان هم در زمان بارداری مشخص خواهد  شد. در صورت بارداری زنان با کیست تخمدان، احتمال بروز  بیماری دیابت پس از زایمان، بسیار بالا است.

پزشکان از این دارو برای بهبود و کنترل بسیاری از بیماری ها کمک می گیرند.  مصرف خودسرانه این دارو  به هیچ وجه تأثیر خوبی به دنبال ندارد؛ زیرا ممکن است با شرایط فیزیکی فرد متناسبی نباشد و باید شروع مصرف دارو را در صورت ضرورت و نیاز، پزشک مشخص نماید.

بهترین زمان مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان معمولا در ظهر به همراه وعده غذایی اصلی است و دررابطه با میزان مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان در زنان، همان طور که گفتیم باید از پزشک کمک بخواهید. میزان مصرف متفورمین بستگی به شدت بیماری و سندروم  و قند خون دارد. اما معمولا قرص متفورمین در زمان بارداری یک عدد در روز باید بخورید که در برخی از افراد این میزان به 3 عدد هم می رسد.

شما با خواندن این مقاله، بهترین دکتر ماما در تهران را خواهید شناخت

 میزان مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان

عوارض قرص متفورمین برای کیست تخمدان

عوارض قرص متفورمین برای کیست تخمدان شامل موارد زیادی می شود که اگر آن را تحت نظر صرف کنید، خیلی از این عوارض را در خود نمی بینید. متفورمین یک نوع داروی آنتی دیابتیک است که به صورت یک داروی اصلی در درمان و کنترل دیابت نوع ۲ مورداستفاده می شوند.

برخی از عوارض جانبی مصرف متفورمین ممکن است شامل بروز عفونت های قارچی، اسهال، حالت تهوع، خستگی، استفراغ، درد شکم، سردرد، سرگیجه و عدم تعادل باشد. این عوارض جانبی ممکن است در اثر استفاده متفورمین رخ دهند و باید به دقت توسط پزشک در هر فرد  بررسی شوند.

عوارض جانبی قرص متفورمین معمولا در زمان ابتدای مصرف دارو خود را نشان می دهند و باگذشت زمان و تطبیق بدن با دارو بهبود پیدا می کنند. بااین حال، در بعضی از موارد، عوارض جانبی متفورمین می تواند شدت یابد و همین دلیل این موضوع  باید به دقت بررسی شود. اگر عوارض جانبی متفورمین شما شدت یافت، باید پزشک خود را مطلع کنید.

در واقع، متفورمین به عنوان یک داروی کمکی برای کنترل و درمان دیابت نوع ۲ مصرف می شود و باید در زمان استفاده از آن بادقت تمام دستورالعمل های پزشک را رعایت کنید  اگر شما به هر دلیلی نگران عوارض جانبی متفورمین بر بدنتان هستید، باید با پزشک خود در این باره صحبت کنید و او را مطلع نمایید. پزشک شما می تواند شما را راهنمایی کند و به شما برای این که  که تصمیم درستی در مورد مصرف متفورمین بگیرید، مشاوره دهد.

بهترین دکتر زنان در تهران چه ویژگی هایی دارد؟

عوارض قرص متفورمین برای کیست تخمدان

سخن نهایی

خیلی از افراد فکر می کنند که مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان در زنان باعث خونریزی می شود که این تصور غلطی است؛ زیرا متفورمین یک دارویی هورمونی نیست. حالا که رابطه بین کیست تخمدان و متفورمین را دانستید، بهتر است درصورتی که قصد مصرف این قرص را دارید، ابتدا به نزد پزشک بروید تا در این باره شما را بیشتر راهنمایی کند. پزشک  مصرف قرص متفورمین برای کیست تخمدان را به خیلی از بیماران دیابتی که سندرم پلی کیستیک دارند، توصیه می کند.

4.1/5 - (11 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا