سلامتسلامت جنسی

LGBT چیست ؟ آشنایی با جامعه رنگین کمانی‌ها !

lgbt چیست ؟ ممکن است امروزه، به دلیل فراگیری پوشش اخبار جهانی، بارها با واژه lgbt یا ال جی بی تی مواجه شده باشید. برخی افراد تصور می‌کنند که می‌دانند منظور از lgbt چیست. در واقع به دلیل منابع خبری نادرست و تعریفات مبهم یا متعصبانه، آگاهی افراد جامعه نسبت به جامعه ال جی بی تی بسیار اندک و ناقص است و به همین دلیل است که بیشتر افراد در مواجهه با این واژه احساس ترس، تنفر یا آشنایی گریزی دارند. از طرفی دیگر، ممکن است بخواهید از این جامعه حمایت کنید و به دلیل آگاهی ناقص، باعث می‌شوید افراد این جامعه معذب یا آزرده شوند. به همین دلیل، در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم که جامعه lgbt چیست و چه تعاریفی را در بر می‌گیرد.

Lgbt چیست؟

برای اینکه به طور کامل متوجه شوید که lgbt چیست، ابتدا باید بدانید لغت LGBT مخففی از کلماتی که هرکدام یک نوع گرایش یا هویت جنسی افراد را معرفی می‌کنند؛ Lesbian (لزبین)، Gay  (گی)، Bisexual (بایسکشوال یا دوجنس‌گرا) و Transgender (ترنسجندر). هر کدام از این عبارات به طور مستقل تعریفی متفاوت دارند و آشنایی با این عبارات بیشتر کمک می‌کند تا بدانید که جامعه lgbt چیست و چگونه معرفی می‌شود. البته باید به این نکته توجه کنید که جامعه ال جی بی تی روزبه‌روز بزرگ‌تر شده و هویت‌های جنسی متفاوت‌تری معرفی می‌شوند و گرایش‌های جنسی که به شما معرفی می‌کنیم تنها بخشی از این جامعه بوده و تمامی آن را پوشش نمی‌دهند. به عنوان مثال، شاید سوال شما این باشد که LGBTQ چیست، در واقع حرف Q نیز به دلیل قرار دادن یکی دیگر از جوامع دارای گرایش جنسی خاص است. همچنین توصیه می‌کنیم، در مواجه با افرادی که از نظر شما در این جامعه قرار می‌گیرند، سعی در تعریف گرایش جنسی آنها نداشته باشید و برچسب جنسیتی به آنها نزنید. بهتر است اجازه دهید این افراد، خود هویت جنسی خود را معرفی کنند.

تعریف LGBT چیست

در ادامه به بررسی تعاریف lgbt به صورت جداگانه می‌پردازیم:

֎ لزبین یا Lesbian در ال جی بی تی

به طور کلی، واژه Gay تعریف‌کننده افرادی است که از لحاظ عاطفی، عاشقانه و جنسی به سمت هم جنس خود گرایش دارند (زن به زن و مرد به مرد). اما امروزه دو واژه Gay و Lesbian به طور اختصاصی و جداگانه هویت جنسی افراد را مشخص می‌کند. واژه لزبین اشاره به زن‌هایی دارد که از لحظه عاطفی و جنسی به زن‌های دیگر گرایش دارند (جنس موافق) و این افراد ترجیح می‌دهند که به‌جای استفاده از واژه کلی Gay از واژه لزبین برای تعریف گرایش جنسی آنان استفاده شود.

֎ گی یا Gay در ال جی بی تی

همان‌طور که اشاره کردیم، امروزه از واژه گی تنها برای معرفی هویت جنسی مردانی استفاده می‌شود که از لحاظ عاطفی و جنسی به مردان دیگر گرایش دارند (جنس موافق).

֎ بایسکشوال/ دگرجنس‌گرا یا Bisexual در lgbt

واژه بایسکشوال برای تعریف هویت جنسی افرادی به کار می‌رود که از لحاظ عاطفی و جنسی هم به جنس موافق خود و هم به جنس مخالف خود گرایش دارند (چه مرد باشد چه زن، هم به مردان و هم به زنان گرایش دارد).

֎ ترنسجندر یا Transgender ال جی بی تی

ترنسجندر که با کلماتی مانند تراجنسیتی یا ترنس نیز شناخته شده است، در توصیف افرادی به کار می‌رود که هویت جنسی خود را متفاوت با هویت جنسی که در بدو تولد برای آنان تعیین شده است، می‌دانند. به طور مثال، از لحاظ بیولوژیکی و فیزیکی در بدو تولد می‌گویند که فرد متولد شده، یک “زن” است. اما این فرد، احساس مردانگی درون خود داشته و احساسات خود را خلاف عواطف و ویژگی‌های احساسی “زن” می‌داند. در نتیجه، این فرد، ترنسجندر تعریف می‌شود.

Lgbt چیست

شناخت تاریخچه جنبش lgbt

برای اینکه بگوییم نقطه شروع جنبش lgbt چیست، باید به اوایل قرن 20 بازگردیم. برخی از جامعه‌شناسان، ریشه جامعه ال جی بی تی را در دهه‌های 1920 و 1930 می‌یابند که در این بازه زمانی به‌مرور، فرهنگ لزبین‌ها و گی‌ها گسترش یافت. اصطلاح ال جی بی تی از ابتدای دهه 1990 برای تعریف این جامعه استفاده می‌شد، از عبارت LGB اقتباس گرفته شده است که این عبارت نیز به عنوان جایگزین عبارت Gay که در دهه 50 میلادی تا اوایل دهه 80 برای تعریف کلی این جامعه استفاده می‌شد، قرار گرفت. رفته‌رفته، تمامی افراد در گروه‌های معرفی هویت جنسیتی، مانند لزبین، گی، بایسکشوال و تراجنسیتی قرار گرفتند و همان‌طور که اشاره کردیم، در اوایل دهه 90 میلادی تمامی این گروه‌ها، در زیر پرچم یک جامعه کلی یا LGBT درآمدند.

تاریخچه جنبش lgbt

نقطه عطف جنبش lgbt چیست؟

11 اکتبر، روز جهانی “بیرون آمدن از گنجه” یا coming out of closet است که به‌اختصار با عبارت NCOD شناخته می‌شود. در سال 1988 رابرت آیچبرگ و اولری این روز را بنیان‌گذاری کردند تا تمامی افرادی که در جامعه ال جی بی تی معرفی می‌شوند، مورد حمایت جامعه قرار بگیرند و دیگر هویت جنسی خود را دید خانواده، دوستان، آشنایان و جامعه پنهان نکرده و احساسات و افکار خود را آن‌گونه که هست، ابراز کنند. هرساله این روز جشن گرفته می‌شود تا به جهانیان نشان دهند که هیچ ترسی از ابراز مستقیم هویت جنسی خود نداشته و جامعه باید بتواند این افراد را همان گونه که خود را تعریف می‌کنند، بپذیرند.

رژه پراید (Pride) جامعه lgbt چیست؟

رژه پراید یا به فارسی غرور جامعه ال جی بی تی، همه‌ساله در ماه ژوئن در کشور آمریکا برگزار می‌شود که البته در برخی مناطق زمان‌بندی این رژه ممکن است متفاوت باشد. جامعه ال جی بی تی برای حمایت از غرور، کرامت، برابر بودن و دیده‌شدن این جامعه و همچنین برای جلوگیری از خشونت‌هایی که به این جامعه وارد می‌شود، در این روز جمع شده و راهپیمایی می‌کنند.

تفاوت ویژگی افراد درونگرا و برونگرا چیست؟ با این مقاله همراه باشید

هویت جنسیتی در lgbt چیست؟

برای اینکه بدانید منظور از هویت جنسی افراد یا Gender Idenity در lgbt چیست، این جامعه یک تعریف کلی را در نظر گرفته است؛ به طور کلی، اینکه افراد در درون خود چگونه خود را به عنوان یک مرد، یک زن یا ترکیبی از هرکدام و یا هیچ‌کدام معرفی می‌کنند، هویت جنسی فرد را نشان می‌دهد. این هویت جنسی است که نشان می‌دهد یک فرد، چه درکی از خود داشته و چگونه خود را می‌شناسد و معرفی می‌کند. هویت جنسی افراد ممکن است مطابق با یا متفاوت از جنسیتی باشد که در بدو تولد به آنها اختصاص داده می‌شود.

 lgbt چیست

جامعه ال جی بی تی چیست؟

در ابتدای مقاله توضیح دادیم که منظور از lgbt چیست و چه افرادی در زیر پرچم این جامعه قرار می‌گیرند. تمامی افراد از جمله لزبین‌ها، ترنسجندرها، بایسکشوال‌ها و گی‌ها و سایر افراد با هویت جنسیتی متشابه که جنبش‌ها و اهداف اجتماعی مشترک دارند را به عنوان جامعه lgbt تعریف می‌کنند. دلیل شکل‌گیری این جامعه و برگزاری راهپیمایی‌های متنوع، جداسازی این افراد از جوامع اجتماعی نیست، بلکه بالعکس، این افراد هویت، غرور، شرف و کرامت خود را بیان می‌کنند و از تمامی افراد می‌خواهند که این جامعه را به عنوان تکه‌ای جداشده از فرهنگ و انسانیت ندانند و با آنها برخوردهای تبعیض محور و غیرانسانی نداشته باشند چرا که مانند تمامی انسان‌ها، این افراد نیز باید از حقوق شهروندی برخوردار بوده و متمایز شمرده نشوند.

جامعه ال جی بی تی

تغییر جنسیت در lgbt به چه معناست؟

برخی افراد تصور اشتباهی از اینکه تغییر جنسیت lgbt چیست دارند و تنها تصورشان این است که افراد جنسیت خود را با عمل‌های جراحی فیزیکی یا عمل‌های مربوط به تغییرات هورمونی تغییر می‌دهند. اما تغییر جنسیت به طور کلی می‌تواند شامل تغییر رفتار، نوع پوشش، نوع آرایش صورت و مو، مدارک و اسناد هویتی به همراه یا فاقد از تغییرات هورمونی و عمل‌های جراحی باشد. اصلی‌ترین مرحله فرایند تغییر جنسیت در جامعه ال جی بی تی این است که فرد تصمیم می‌گیرد هویت جنسی خود را به افرادی که در کنار آنها احساس امنیت می‌کند، اعلام کند. رفته‌رفته، با افزایش حمایت اطرافیان و جامعه، این افراد از ابراز هویت جنسی خود واهمه نداشته و وارد مراحل بعدی تغییر جنسیت می‌شوند به‌گونه‌ای که علاوه بر بیان آزادانه احساسات خود، می‌توانند هویت جنسی خود را با تغییر پوشش و یا انجام عمل‌های جراحی در صورت نیاز نیز آشکارا اعلام کنند.

بهترین روانشناس تهران کیست؟ برای آشنایی با این مورد، این بلاگ را از دست ندهید

جهت گیری جنسی در lgbt چیست؟

جهت گیری جنسی یا Sexual Orientation، به این اشاره دارد که افراد از لحاظ عاطفی، جنسی و احساسی به افراد با چه هویت جنسیتی جذب می‌شوند. به طور مثال می‌توان گفت که جهت گیری لزبین‌ها به این‌گونه است که در تمامی این موارد جذب زنان می‌شوند. اما تفاوت هویت جنسیتی با جهت گیری جنسی در lgbt چیست؟ همان‌طور که توضیح دادیم، هویت جنسی به این اشاره دارد که فرد جنسیت خود را چگونه معرفی می‌کند و جهت گیری جنسی تنها بر این موضوع تکیه می‌کند که فرد به جنسیتی گرایش داشته و جذب آن می‌شود. در مورد افرادی است که شما جذب آنها می‌شوید و از نظر عاشقانه، عاطفی و جنسی به سمت چه کسانی جذب می‌شوید. جهت گیری جنسی به این موضوع مربوط می‌شود که می‌خواهید با چه کسی باشید. هویت جنسی به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید.

با توجه به هویت‌های جنسیتی متفاوت، انواع گرایش جنسیتی در ال جی بی تی چیست؟

lgbt چیست

انواع گرایش جنسیتی

 • افرادی که مجذوب جنسیت متفاوتی هستند (به عنوان مثال، زنانی که جذب مردان می‌شوند یا مردانی که جذب زنان می‌شوند) اغلب خود را مستقیم یا دگرجنس‌گرا می‌نامند. (Straight or Heterosexual)
 • افرادی که مجذوب افراد همجنس هستند اغلب خود را همجنس‌گرا می‌نامند. زنان همجنس‌گرا ممکن است اصطلاح لزبین را ترجیح دهند.
 • افرادی که مجذوب مردان و زنان هستند اغلب خود را دوجنس‌گرا (Bisexual) می‌نامند.
 • افرادی که جذابیت‌هایشان در هویت‌های جنسی مختلف (مذکر، زن، ترنسجندر، جندرکوئر، اینترسکس و غیره) در بر می‌گیرد ممکن است خود را پان‌جنس‌گرا یا دگرباش بخوانند (Pansexual or Queer).
 • افرادی که در مورد گرایش جنسی خود مطمئن نیستند ممکن است خود را پرسشگر یا کنجکاو خطاب کنند (Questioning). این مورد، جواب سوال افرادی است که قصد دارند بدانند LGBTQ چیست.
 • افرادی که هیچ‌گونه جذابیت جنسی نسبت به کسی را تجربه نمی‌کنند، اغلب خود را غیرجنسی می‌نامند (Asexual).

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که برخی از افراد فکر نمی‌کنند هیچ یک از این برچسب‌ها آنها را به‌درستی توصیف کند. برخی از افراد اصلاً ایده برچسب و نام‌گذاری جنسیتی را دوست ندارند. افراد دیگر با برچسب‌های خاص احساس راحتی می‌کنند و دیگران احساس راحتی نمی‌کنند. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چگونه می‌خواهید به خود برچسب بزنید.

انواع گرایش جنسیتی

در صورتی که با زود انزالی در رابطه دچار هستید، بلاگ درمان زود انزالی را مطالعه نمایید

منظور از هوموفوبیا در lgbt چیست؟

افرادی که خود را لزبین، همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا می‌شناسند، ممکن است از سوی افرادی که از این هویت‌ها می‌ترسند یا از این هویت‌ها ناراحت هستند، مورد آزار و اذیت یا تبعیض قرار بگیرند.

تعریف هوموفوبیا ترس، نفرت، ناراحتی یا بی اعتمادی نسبت به افرادی است که همجنس‌گرا یا دوجنس‌گرا هستند. به طور مشابه، ترنس هراسی عبارت است از ترس، نفرت، ناراحتی یا بی اعتمادی نسبت به افرادی که ترنسجندر، جنسیت گرا هستند یا از هنجارهای سنتی جنسیتی پیروی نمی‌کنند.

اگرچه ترنس هراسی Transphobia، دوهراسی Biphobia و هوموفوبیا شبیه هم هستند، اما یکسان نیستند. همجنس‌گرایان می‌توانند ترنس‌فوبیک و دوفوبیک باشند، و افراد می‌توانند بدون اینکه همجنس‌گرا یا دوفوبیک باشند، ترنس‌فوبیک باشند.

همجنس‌گرا هراسی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله نگرش‌ها و باورهای منفی در مورد افراد دوجنس‌گرا، لزبین و همجنس‌گرا، بیزاری یا تعصب است که اغلب مبتنی بر ترس و سوءتفاهم غیرمنطقی است. همجنس‌گرا هراسی برخی افراد ممکن است ریشه در باورهای مذهبی محافظه‌کارانه داشته باشد. افراد ممکن است باورهای همجنس‌گرا هراسی باشند که توسط والدین و خانواده به آنها آموزش داده شود.

هوموفوبیا در lgbt

فواید ترک خود ارضایی را در این بلاگ مشاهده نمایید

خشونت خانگی در روابط lgbt چیست و از کجا نشات می‌گیرد؟

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که جامعه ال جی بی تی با آن روبرو است، خشونت‌های خانگی نسبت به این افراد است. خشونت خانوادگی رفتاری است که اعضای خانواده بر روی افرادی که ال جی بی تی به شمار می‌روند اعمال می‌کند. از جمله این رفتارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مورد آزار جسمی یا جنسی قراردادن.
 • از نظر عاطفی یا روانی آزاردادن این افراد.
 • از نظر اقتصادی سوء از این افراد سو استفاده می‌شود.
 • این افراد روزانه با تهدیدهای بی‌شماری مواجه هستند.
 • نوع رفتار، نوع پوشش و حتی ابراز احساسات برای این افراد دیکته می‌شود.

آزار خانگی در جامعه لزبین، دوجنس‌گرا، همجنس‌گرا و تراجنسیتی یک مسئله جدی است. حدود 25 درصد از افراد دگرباش جنسی از طریق روابط خشونت‌آمیز یا تهدیدآمیز با شرکا یا شرکای سابق رنج می‌برند که تقریباً همان میزان آزار خانگی علیه زنان دگرجنس‌گرا است. کسانی که در آزار همجنس‌گرایان دخیل هستند اغلب از افشای تمایلات جنسی یا ماهیت رابطه‌شان می‌ترسند.

خشونت علیه جامعه lgbt

شباهت‌های زیادی بین تجربه افراد دگرباش جنسی از آزار خانگی و تجربه زنان دگرجنس‌گرا وجود دارد، از جمله سو استفاده عاطفی، پرخاشگری فیزیکی، تهدید به آسیب رساندن به قربانی یا سایر عزیزان، انزوای اجتماعی، کنترل امور مالی، حسادت شدید.

فرد آزارگر ممکن است به عنوان یک روش کنترل، قربانی را تهدید به افشای هویت جنسی او در برابر دوستان، خانواده، جوامع مذهبی، همکاران و دیگران کند.

برای بسیاری از افراد، گرایش جنسی یا هویت جنسی آن‌ها با سوءاستفاده همراه می‌شود، به طوری که آن‌ها این آزار را به گردن لزبین، همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا یا ترنس‌جندر بودن می‌اندازند و از اینکه هویت جنسی خود را به‌گونه‌ای دیگر تعریف کرده‌اند احساس گناه کرده و خود را سرزنش می‌کنند.

هوموفوبیا و سایر ترس‌های مربوط به انواع هویت جنسیتی، یکی از دلایل اصلی چنین خشونت‌های خانگی است. خوشبختانه در جوامع امروزی، مؤسساتی برای حمایت از افراد جامعه ال جی بی تی تشکیل شده است که افرادی که مورد آزار خانگی قرار می‌گیرند با مراجعه به این مراکز می‌توانند از حمایت همه‌جانبه بهره ببرند.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا، سعی داشتیم به علاقه‌مندان کمک کنیم تا بهتر بدانند که جامعه lgbt چیست و چگونه می‌توان با شناخت بهتر و کامل‌تر از این جامعه، سعی در حمایت از این افراد داشت. امروزه توجه به هویت جنسیتی یکی از مهم‌ترین مسائل در سراسر جهان بوده و به همین دلیل ارگان‌های متعددی سعی در حمایت از این افراد دارند. با افزایش آگاهی خود متوجه خواهید شد که جامعه ال جی بی تی در واقع متفاوت از آن چیزی است که تصور می‌شود و گاهی دلیل ترس شما، تنها ناآگاهی است.

4.7/5 - (56 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

‫6 دیدگاه ها

 1. چقدر خوشگله ولی پرچمشون ..در کل من مخالفشون هستم بشدت ولی چاردیواری اختیاری به کسی ربطی نداره ..خدا که نیستیم بخایم دخالت کنیم

 2. خیلی خوب و مفید بود ممنون از زحماتتون حالا خیلی راحت تر و بهتر میتونم از دوستانم ک عضوی از این جامعه هستن حمایت منم 😊😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا