پوستسلامت

مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

کم پشتی مو می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش اعتماد به نفس افراد و به خصوص آقایان باشد. به همین دلیل هم روش‌های متعددی برای درمان این مسأله به وجود آمده‌اند که مزوتراپی، یکی از بهترین و کاربردی‌ترین آن هاست. اما به طور کلی، مزوتراپی مو چیست و چگونه از این روش برای درمان کم پشتی مو استفاده می‌شود؟ این شیوه درمانی، مزایای بسیار زیادی دارد که باعث شده نسبت به سایر روش‌های پرهزینه مانند کاشت مو، در ارجحیت قرار بگیرد.

به احتمال زیاد، شما هم این ضرب المثل را شنیده‌اید که می‌گویند: پیشگیری بهتر ازدرمان است. این موضوع درباره مزوتراپی مو نیز صدق می‌کند. زیرا با استفاده از این روش، می‌توانید از ریزش شدید مو‌های خود جلوگیری کنید و در نتیجه، دیگر نیازی به کاشت مو نخواهید داشت. پس می‌توان گفت که مزوتراپی یکی از اصلی‌ترین دلایل صرفه‌جویی در هزینه برای کاشت مو است. علاوه بر این که کاشت مو یک روش تهاجمی است و شاید عوارض زیادی هم داشته باشد.

در حالی که این موضوع برای مزوتراپی مو صدق نمی‌کند و با پرداخت هزینه‌ای مقرون به صرفه، می‌توانید مو‌های پرپشتی داشته باشید. در این مقاله از لند اسپا، اطلاعات کاملی درباره مزوتراپی موی سر در اختیار شما قرار می‌دهیم. پس اگر شما نیز می‌خواهید بدانید که مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می‌شود، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مزوتراپی مو چیست؟

اول از همه، به مهم‌ترین سؤال این بخش جواب می‌دهیم. مزوتراپی مو چیست؟ برای این که این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم، در ابتدا این کلمه مزوتراپی را توضیح می‌دهیم. این عبارت در واقع از دو کلمه مزو و تراپی تشکیل شده است که کلمه اول به معنای قسمت میانی پوست و قسمت دوم هم به معنای درمان است. پس با توجه به معنای لغوی این کلمه، به راحتی می‌توان متوجه شد که با مزوتراپی، بخش میانی پوست مورد هدف قرار گرفته و درمان می‌شود.

در حالی که مزوتراپی برای پوست صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، مهم‌ترین کاربرد آن برای موی سر است. کسانی که از ریزش موی شدید خود رنج می‌برند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر از ریزش بیشتر موی خود پیشگیری کنند، به سراغ مزوتراپی مو ‌می‌روند. در این روش، پزشک متخصص بعد از انجام معاینات لازم، ویتأمین‌ها و آنزیم‌های لازم را درون سرنگ بسیار باریک قرار داده و در بخش‌های مورد نظر سر شما تزریق می‌کند.

مزوتراپی مو چیست؟

مهم‌ترین هدف مزوتراپی مو چیست و به چه منظور از این مواد استفاده می‌شود؟ خوب است بدانید که اصلی‌ترین کاری که مزوتراپی مو انجام می‌دهد، خون‌رسانی و ارسال مواد مغذی به لایه زیرین پوست است. با انجام این کار، گردش خون در رگ‌های میانی سر افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه این امر، فولیکول‌های مو تقویت می‌شوند. اگر طول دوره درمان مزوتراپی مو را به طور کامل طی کنید، بخش زیادی از مو‌های ریخته شده شما نیز مجدداً رشد می‌کنند.

برای آشنایی کامل تر توصیه میکنیم بلاگ مزوتراپی چیست را کامل مطالعه کنید.

مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

بعد از این که متوجه شدید مزوتراپی موی سر چیست و از چه موادی برای تقویت فولیکول‌های مو استفاده می‌شود، نوبت به آن می‌رسد که با نحوه انجام این روش نیز آشنا شوید. در همه افراد، افزایش سن باعث می‌شود که برخی مواد معدنی و ویتأمین‌های موجود در بدن کاهش پیدا کنند. در نتیجه این امر، کاهش این مواد می‌تواند بر فولیکول‌های مو تأثیر بگذارد. به طور کلی، هر چیزی که باعث شود فولیکول‌های مو ضعیف شوند، می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد.

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

در روش انجام مزوتراپی مو، پزشک متخصص به طور کامل شما را معاینه می‌کند و بعد از انجام بررسی‌های لازم، مواد اصلی مزوتراپی مو من جمله آنتی اکسیدان گلوتاتیون، فاکتور رشد فیبروبلاست و فاکتور رشد اندوتلیال را درون سرنگ بسیار باریکی ریخته و بعد از اعمال بی‌حسی، آن را به مناطق مختلف سر شما تزریق می‌کند. هر یک از مواد ذکر شده در مزوتراپی مو، می‌توانند به تحریک سلول‌های رشد و در نتیجه، رویش مجدد مو‌های ریخته شده کمک زیادی کنند.

کاربرد‌های درمانی مزوتراپی

بعد از این که متوجه شدید مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می‌شود، وقت آن می‌رسد که کاربرد‌های درمانی این روش را نیز بشناسید. همان طور که در ابتدای این مقاله نیز به اختصار گفتیم، می‌توان از مزوتراپی برای صورت نیز استفاده کرد. در این شرایط، مزوتراپی باعث جوانسازی پوست نیز می‌شود. پس علاوه بر مزوتراپی موی سر که طرفداران بسیار زیادی دارد، این روش برای موارد درمانی دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها را در بخش زیر مشاهده می‌کنید.

کاربردهای درمانی مزوتراپی

آیا میدانستید که از مزوتراپی برای لاغری نیز استفاده می‌شود؟‌ بلاگ مزوتراپی لاغری را از دست ندهید.

• رفع سلولیت و سفت کردن پوست در نواحی مختلف بدن
• از بین بردن چربی پلک و لیپوم
• رفع چربی‌های موضعی و کاهش وزن
• جوانسازی پوست و مو برطرف کردن چین و چروک‌های بخش‌های مختلف صورت
• آبرسانی پوست
• درمان جای زخم و اسکار
• درمان لکه‌های پوستی روشن‌تر کردن پوست
• اصلاح کردن انحنای سطحی بدن (کانتور)
• ترمیم مو بعد از کاشت

همان طور که در بخش بالا هم متوجه شدید، تأثیر مزوتراپی موی سر می‌تواند برای بعد از کاشت مو نیز فوق‌العاده باشد. علاوه بر این موارد، مزوتراپی کاربرد‌های دیگری نیز دارد و عملکرد آن فقط در موی سر محدود نمی‌شود.

تأثیر مزوتراپی موی سر

با توجه به مواردی که در بالا گفتیم، خیلی راحت می‌توان از اهمیت فوق‌العاده مزوتراپی موی سر آگاه شد. با این حال، به نظر شما مهم‌ترین تأثیر مزوتراپی مو چیست؟ برای پاسخ باید بگوییم که مزوتراپی تأثیر فوق‌العاده بی‌نظیری برای تقویت مو‌های سر دارد. به طوری که اگر بخش زیادی از مو‌های شما ریخته باشد هم با کامل کردن دوره درمان خود با مزوتراپی، می‌توانید آن را از بین ببرید و در این نواحی، مو‌های جدیدی رشد می‌کنند.

علاوه بر این، خیلی از افراد از ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی آره آتا رنج می‌برند که با استفاده از مزوتراپی، به راحتی می‌توان آن را درمان کرد. اگر شما هم افرادی را دیده‌اید که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند، به آن‌ها پیشنهاد کنید که دارو‌ها و محلول‌های غیرضروری را کنار گذاشته و تنها چند جلسه مزوتراپی را امتحان کنند تا به نتیجه فوق‌العاده‌ای برسند.

تاثیر مزوتراپی موی سر

خوب است بدانید که تأثیر مزوتراپی موی سر بعد از تقریباً ۵ جلسه به راحتی قابل مشاهده است. بعد از این که هر ۵ جلسه است دوره مزوتراپی موی سر برای شما گذشت، تمام مواد تزریقی اثر خود را نشان می‌دهند و مشاهده می‌کنید که بخش زیادی از مو‌های ریخته شده مجدداً در می‌آیند. برای رسیدن به بهترین نتیجه از این روش باید بین ۸ تا ۱۵ جلسه برای انجام مزوتراپی مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی این بخش : تعداد جلسات مزوتراپی مو

مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟

پس از این که از تأثیر مزوتراپی موی سر آگاه شدید، نوبت به آن می‌رسد که بدانید مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟ آیا این روش فقط برای آقایان مناسب است؟ خیلی از افراد می‌پرسند که چه افرادی می‌توانند از مزوتراپی استفاده کنند؟ برای پاسخ، باید بگوییم که این روش هیچ گونه محدودیت جنسیتی ندارد و هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند به راحتی برای درمان ریزش موی خود به سراغ مزوتراپی بروند.

با توجه به این نکته که قبل از این هم در مقاله گفتیم، کسانی که دچار ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی آره آتا هستند هم می‌توانند به راحتی از این روش برای درمان استفاده کنند. علاوه بر این، کسانی که ساقه موی آسیب دیده و ضعیفی دارند هم می‌توانند گزینه مناسبی برای استفاده از مزوتراپی موی سر باشند. زیرا همان طور که پیش از این نیز گفتیم، یکی از مهم‌ترین اثرات مزوتراپی، حفظ و بهبود سلامت فولیکول‌های مو و در نتیجه، برطرف کردن مشکلات ساقه مو است.

مزوتراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟

برخی از افراد هیچ گونه ریزش موی شدیدی ندارند؛ با این حال، مو‌های این افراد با سرعت بسیار پایینی راست می‌کند. به همین دلیل هم برای افزایش سرعت رشد مو‌های خود، می‌توانند از مزوتراپی کمک بگیرند.

علاوه بر این موارد، بعضی از افراد در مواجهه با استرس، دچار ریزش موی خیلی شدیدی می‌شوند. در این شرایط هم استفاده از مزوتراپی باعث می‌شود که مو‌های ریخته شده آن‌ها مجدداً رشد کنند. با توجه به این موارد، اگر هر یک از این مشکلات را دارید، گزینه مناسبی برای استفاده از مزوتراپی مو هستید.

مزوتراپی مو مناسب چه کسانی نیست؟

وقتی می‌گوییم که مزوتراپی مو چیست و برای چه کسانی مناسب است، ممکن است برخی از افراد فکر کنند که همه می‌توانند از این روش استفاده کنند. این در حالی است که استفاده از مزوتراپی موی سر، محدودیت‌هایی هم دارد و همه افراد امکان استفاده از آن را ندارند. از این رو، بهتر است در ابتدا مطمئن شوید که آیا مزوتراپی مو برای شما مناسب است یا خیر و سپس برای استفاده از این روش، اقدام کنید. مهم‌ترین کسانی که نمی‌توانند از این روش برای درمان ریزش موی خود استفاده کنند، شامل افراد زیر می‌شوند.

• خانم‌های باردار
• خانم‌هایی که سن آن‌ها بیشتر از ۶۰ سال است و یا دچار طاسی‌های آندروژنی شدید هستند
• مردان بالای ۴۰ سال و یا مردانی که دچار طاسی‌های آندروژنی شدید هستند
• مصرف‌کنندگان دارو‌های شیمی درمانی
• بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند هپاتیت، ایدز، دیابت، هموفیلی و سایر موارد این چنینی
• افرادی که ریزش موی آن‌ها به خاطر بیماری‌های زمینه‌ای مانند سفلیس است

مزوتراپی مو مناسب چه کسانی نیست؟

بر اساس مواردی که در بالا گفتیم، هر کسی نمی‌تواند از مزوتراپی موی سر بهره‌مند شود. برای مثال، خانم‌های باردار باید مزوتراپی موی سر را تا پایان دوره بارداری خود به تعویق بیاندازند. همچنین اگر هر یک از دارو‌های مربوط به شیمی درمانی را مصرف می‌کنید، باید تا پایان دوره درمان شیمی درمانی خود، مزوتراپی انجام ندهید.
همان طور که گفتیم، خانم‌های بالاتر از ۴۰ سال و کسانی که از بیماری شدید آندروژنی رنج می‌برند، کاندید مناسبی برای استفاده از مزوتراپی موی سر نیستند. به علاوه، آقایان بالاتر از ۶۰ سال نیز ممکن است نتیجه رضایت بخشی از این عمل دریافت نکنند. پس برای این که مطمئن شوید که آیا مزوتراپی موی سر برای شما مناسب است یا خیر، حتماً تمام اطلاعات مورد نیاز در این زمینه درباره خود را به پزشک اطلاع دهید.

عوارض مزوتراپی موی سر

به احتمال زیاد هر کسی که قبل از استفاده از این روش استفاده کند، می‌پرسد که عوارض مزوتراپی مو چیست؟ برای پاسخ، باید بگوییم که بر اساس اطلاعات و شواهد کنونی، این روش یکی از غیر تهاجمی‌ترین شیوه‌ها برای درمان ریزش مو شناخته می‌شود. علاوه بر این که درد بسیار کمی هم دارد و کاملاً قابل تحمل است.

البته تمام این موارد تا زمانی است که شما برای مزوتراپی موی سر، به یک پزشک متخصص با تجربه و یک کلینیک معتبر مراجعه کنید. در اینجا برخی از رایج‌ترین و بعضی از نادرترین عوارض مزوتراپی موی سر را نام می‌بریم تا بدانید که در صورت مراجعه به مکان‌های نادرست، احتمال دارد چه مشکلاتی برای شما پیش بیاید.

عوارض مزوتراپی موی سر

• حالت تهوع
• درد در ناحیه تزریق
• بروز حساسیت
• تورم و التهاب در ناحیه تزریق
• خارش، قرمزی و کبودی
• برجسته شدن نقاط تزریق در سر
• اسکار
• عفونت

علاوه بر این موارد، باید بدانید که اگر شخص مبتلا به آلوپسی آندروژنیک از این روش استفاده کند، احتمال دارد بعد از گذشت چند جلسه، حتی دچار ریزش شدیدتر مو هم شود. علاوه بر این، برای این که عوارض مزوتراپی موی سر برای شما تا حد امکان کاهش یابر، مطمئن شوید که امکان استفاده از این روش را دارید و تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار پزشک خود قرار دهید تا اطمینان حاصل کند که برای استفاده از مزوتراپی، کاندید مناسبی هستید.

سخن نهایی

در این مقاله از لند اسپا، به طور کامل متوجه شدید که مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می‌شود؟ همان طور که متوجه شدید، این روش یکی از کم تهاجمی‌ترین شیوه‌های درمان ریزش مو شناخته می‌شود که مزایای بسیار زیادی دارد. به همین دلیل هم خیلی از افراد ترجیح می‌دهند قبل از استفاده از کاشت مو و پرداخت هزینه‌های سنگین، مزوتراپی را تجربه کنند. تنها نکته‌ای که در استفاده از مزوتراپی موی سر باید به یاد داشته باشید، مراجعه به یک پزشک متخصص و کلینیک معتبری است.

در انتها توصیه میکنیم بلاگ مزوتراپی صورت چیست را مطالعه کنید تا به تمام سوالات شما در این حوزه پاسخ داده شود.

سؤالات متداول

آیا مزوتراپی موی سر درد دارد؟

از آنجا که مزوتراپی یکی از کم تهاجمی‌ترین شیوه‌های ریزش مو است، در این روش هیچ دردی احساس نمی‌کنید و نهایتاً ممکن است احساس سوزن سوزن شده‌ای در سر خود احساس کنید که کاملاً طبیعی است و بعد از گذشت چند ساعت بدون نیاز به هیچ گونه دارویی از بین می‌رود.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، به چند جلسه مزوتراپی نیاز داریم؟

تعداد جلسات مزوتراپی مو تا حد بسیار زیادی به شرایط بدنی خود شما و ریزش مو‌هایتان بستگی دارد. اما به طور کلی، به نظر می‌رسد که با انجام مزوتراپی بین ۸ تا ۱۵ در جلسه، به نتیجه رضایت بخشی دست پیدا کنید.

تأثیر مزوتراپی موی سر چقدر بعد از این عمل پدیدار می‌شود؟

بعد از این که تقریباً ۵ جلسه از طول دوره درمان شما گذشت، می‌توانید تأثیرات ابتدایی و رضایت بخش این عمل را مشاهده کنید.


برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا