سلامتسلامت جنسیسلامت روان

بایسکشوال چیست ؟ چه علائمی دارد؟

بایسکشوال چیست ؟ انواع بایسکشوال چیست؟ چه اخلاقیاتی را می‌توان به بایسکشوال نسبت داد؟ برخی اختلالات اخلاقی در زمینه جنسی وجود دارد که باعث شده تا تمایلات، از سمت تمایل به جنس مخالف خود، به سمت‌های دیگر برود. البته موضوعات زیادی در این زمینه دخیل هستند که یک فرد، تمایلات مخالف با اکثر جوامع داشته باشد. اخلاقیاتی مثل ترنسکشوال، هموسکشوال و بایسکشوال در این زمینه وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به موضوع بایسکشوال بپردازیم. در ابتدا بیان می‌کنیم که بایسکشوال یعنی چی و چه انواعی به همراه آن است و سپس نشانه‌هایی که می‌توان به این اخلاق نسبت داد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

بایسکشوال چیست؟

بایسکشوال یعنی چی ؟ این کلمه خیلی وقت پیش در سال 1824 وارد فرهنگ لغت شد که معنای آن، به فردی اطلاق می‌شد که دارای هر دو اندام جنسی زنانه و یا مردانه بود. به این معنی که فرد علاوه بر رشد سینه و ظاهری زنانه، دارای آلت جنسی مردانه بود. اما معنای کلمه بایسکشوال در سال‌های بعد، دستخوش تغییراتی شده است و معنایی که در حال حاضر به کلمه‌ی بایسشکوال نسبت داده می‌شود، کاملا متفاوت از چیزی است که بیان کردیم. در سال 1950 بود که معنای این لغت، تغییر کرده و به فردی اطلاق می‌شد که هم به افراد هم جنس خود و هم به افراد غیر همجنس خود، تمایلات جنسی و عاطفی داشته باشد.

بایسکشوال چیست

پس در واقع این عقیده که بیان می‌کند بایسکشوال کسی است که تنها به جنس خودش تمایل نشان می‌دهد و یا دارای اندام جنسی غیر می‌باشد، اشتباه است. تمامی افرادی که تمایلاتشان دچار تفاوت‌هایی با استانداردهای جنسی است و مثل بیشتر افراد جامعه، دگرجنسگرا نیستند، در یک مخفف لاتین، تحت عنوان LGBT شناخته می‌شوند. که قسمت B این عبارت، به افراد بایسکشوال نسبت داده شده است. عبارت L مخصوص به خانم‌های همنجنسگرا، قسمت G مربوط به آقایان همنجسگرا و قسمت T مربوط به افراد ترنسشکوال است که بر خلاف اندام جنسی خود، اخلاقیات جنس مخالف خود را نشان می‌دهند. با دقت به این موضوع، متوجه خواهید شد که بایسکشوال، مربوط به افراد هم‌جنس‌گرا نیست و کاملا از آن مجزا است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترنس جندر مقاله «ترنس چیست» را مطالعه کنید.

اما بایسکشوال، انواع مختلفی دارد و به دلایل گوناگونی ممکن است در فرد پدیدی بیاید. در ادامه به این موضوعاتدمی‌پردازیم.

انواع بایسکشوال چیست

اصطلاح بایسکشوال، به زبان فارسی با نام‌های چند جنس گرا، همه جنس گرا، دو جنس گرا و .. نیز شناخته می‌شود. اما خود افراد بایسکشوال، در دسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند:

انواع بایسکشوال چیست
  • بایسکشوال دورانی

افرادی که در دسته بایسکشوال دورانی قرار می‌گیرند، به این گونه هستند که به طور کلی، رابطه خود را با غیر همجنس خود برقرار می‌کنند اما در شرایطی که فرد غیرهمجنس، از دسترس او خارج شود، می‌تواند با یک فرد همجنس نیز وارد رابطه عاطفی یا جنسی بشود.

  • بایسکشوال عاطفی

این گونه افراد به شریک جنسی و عاطفی خود متعهد هستند اما توانایی برقراری ارتباط با جنس مخالف خود را هم دارند.

  • بایسکشوال متناوب

افراد مبتلا به این معضل، قابلیت برقراری ارتباط با هم جنس و غیر هم جنس خود را داشته و پس از اتمام رابطه خود، توانایی این را دارند که با فرد جدید که خواه همجنس و خواه غیر همجنس باشد، رابطه برقرار کند.

  • بایسکشوال یکپارچه

این دسته بندی، مخصوص افرادی است که می‌توانند همزمان هم با فرد همجنس و هم با فرد غیر همجنس خود وارد رابطه بشوند.

  • بایسکشوال تفریحی

این دسته بندی، مخصوص افرادی است در رابطه با فرد غیر همجنس خود، دچار یکنواختی شده‌اند و به دلیل هیجانات بالا و روحیه تنوع طلبی، با هم جنس خود وارد رابطه می‌شوند.

  • بایسکشوال نهفته

این گونه افراد، معمولا علاوه بر گرایشات خود به جنس مخالف، گرایشات عاطفی و جنسی به همجنس‌شان هم در روحیات خود دارند. اما به دلیل ترس از قضاوت شدن و رفتارهای بدی که در جامعه به همراه آن‌ها خواهد بود، از بازگو کردن این موضوع وحشت دارند.

اگر به دنبال ترک خودارضایی هستید حتما مقاله «فواید ترک خود ارضايي» را مطالعه کنید و از فواید آن مطلع شوید.

علت بایسکشوال چیست؟

اما سوالی که برای بسیاری از افراد در طی سال‌ها بدون پاسخ باقی مانده، این است که چه دلیلی باعث می‌شود تا یک فرد بایسکشوال شود؟ اولا باید بدانید که انسان تحت هورمون تصمیمات مختلفی را می‌گیرد، بنابراین، نمی‌توانید یک شبه به این نتیجه برسید که بایسکشوال هستید. این کار، ملزم به مشاوره دیدن توسط شخصی است که در این زمینه، اطلاعات دقیق و جامع و بدون تعصب دارد.

علت بایسکشوال چیست

طی مقالاتی که در این زمینه وجود دارد، موضوعی که باعث می‌شود یک فرد دچار اختلالی باشد که حتی با وجود همسر، باز هم تمایل به هم جنس خود داشته باشد، دستکاری هورمون‌های بدن، توسط عوامل بیرونی است. حال این عوامل، می‌تواند مواد خوراکی، مواد مخدر، الکل و … باشد. یکی از مهمترین عواملی که باعث می‌شود یک فرد، تمایلاتش به سمت بایسکشوالیتی سوق کند، عدم داشتن رابطه جنسی صحیح است. وقتی فرد، آنطور که باید، پس از بلوغ رابطه جنسی صحیح برقرار نکند و بیشتر از این که رابطه جنسی سالم داشته باشد، چشمان خود را در مقابل فیلم‌های متنوع پورن قرار داده باشد، بذر چنین روحیاتی درونش کاشته می‌شود.

البته از عوامل ژنتیکی و ارثی هم نمی‌توان گذشت. چرا که طبق گفته محققین که در این زمینه کار می‌کنند، یکی از اصلی ترین عواملی که باعث می‌شود یک شخص تمایلات فراجنسیتی داشته باشد، عوامل موروثی و جهش‌های شکل گرفته درون آن‌ها است.

همچنین نحوه تربیت صحیح فرزند در مقابل رفتارهای جنسی، می‌تواند تاثیر زیادی در این زمینه داشته باشد. تحقیقاتی نیز صورت گرفته که بیان می‌کند ناآرامی و استرس در دوران بارداری می‌تواند تاثیر زیادی در اینگونه اختلالات جنسی داشته باشد.

اگر دچار زودانزالی هستید حتما مقاله «درمان زودانزالی» را مطالعه کنید و با راه‌های درمان آشنا شوید.

چگونه بفهمیم بایسکشوال هستیم؟

یکی از چالش‌هایی که برای برخی افراد وجود دارد، این است که آیا من بایسکشوال هستم؟ در این مورد تست‌ها و آزمون‌های روانشناسی زیادی وجود دارد که می‌تواند شما را به پاسخ این سوال نزدیک کند! دقت کنید، می‌تواند شما را به پاسخ سوال نزدیک کند نه این که پاسخ قاطعی به شما بدهد. اما چه موقع به سراغ این گونه تست‌ها برویم؟

– به احساسات و تمایلات خود شک کرده‌اید

زمانی که احساستان به شریک عاطفی و جنسی خود و یک فرد دیگر که همنجس شما است، تا حد زیادی شبیه باشد، باید این نکته را به عنوان یک نشانه در راستای بایسکشوالیتی در نظر بگیرید.

– بر روی شخصیت‌های مرد و زن فیلم‌ها کراش میزنید!

در صورتی که همواره به همان اندازه که شخصیت غیر همجنس شما در یک فیلم، شما را جذب خود می‌کند، شخصیت همجنس نیز برای شما جذاب باشد، باید درصدی را احتمال بدهید که شاید بایسکشوال هستید.

– زیاد پیگیر افراد بایسکشوال هستید

بیشتر افرادی که به این گونه اخلاق‌ها متمایل‌اند، با دیدن این افراد خوشحال و آرام می‌شوند. بنابراین، درصورتی که از دیدن افراد بایسکشوال لذت می‌برید و اخلاقیات آن‌ها را با لذت دنبال می‌کنید، احتمال می‌رود که خودتان هم بایسکشوال باشید.

معمولا، خانم‌های بایسکشوال تمایلات ویژه‌ای به برقراری رابطه مقعدی دارند، تمرکز زیادی روی زیبایی‌های زنانه خانم‌های دیگر دارند و بیش از اندازه با همجنس خود صمیمی می‌شوند. در مقابل، مردان بایسکشوال، در رابطه واژینال با همسر خود دچار سردی می‌شوند، علاقه‌شان به تماشای فیلم‌های پورن همجنس زیاد است و علاقه به لمس کردن مردان دارند.

در صورتی که چنین عاداتی را در خود حس می‌کنید، می‌توانید تست‌های مربوطه به این موضوع را انجام دهید. یک تست در سایت Idrlabs.com و تست دیگر در سایت allthetests.com است.

اگر به دنبال روانشناس خوب هستید حتما به مقاله «بهترین روانشناس تهران» مراجعه کنید.

پرچم و ایموجی بایسکشوال چیست؟

پرچم بایسکشوال ترکیبی از سه رنگ است، رنگ صورتی، به عنوان نماد تمایلات جنسی به فرد همجنس، رنگ آبی، به عنوان نمادی از تمایلات جنسی به فرد غیر هم جنس و رنگ ارغوانی، که ترکیبی از دو رنگ آبی و صورتی و به معنی ترکیبی از این دو تمایل است. در این پرچم، رنگ صورتی در قسمت بالا قرار گرفته و رنگ آبی، در پایین پرچم قرار داده می‌شود. رنگ ارغوانی نیز علاوه بر این که سهم کمتری از دو رنگ دیگر دارد، در قسمت وسط قرار می‌گیرد. این پرچم، در سال 1998 به دلیل اتحاد میان افراد بایسکشوال پدید آمده است. نماد بایسکشوالیتی هم ترکیبی از نماد جنسیتی زن و مرد است.

پرچم و ایموجی بایسکشوال چیست

یکی از اشتباهات رایجی که در این زمینه وجود دارد این است که برخی افراد، پرچم LGBT که یک پرچم رنگارنگ به شکل رنگین کمان است را با پرچم بایسکشوال یکی می‌دانند که این موضوع درست نیست و همانطور که پیش‌تر هم عنوان کردیم، بایسکشوالیتی، یکی از شاخه‌های LGBT است اما با آن یکی نیست.

تفاوت هموسکشوال و بایسکشوال چیست؟

تفاوت هموسکشوال و بایسشکوال نیز از سوالاتی است که ممکن است برای بسیاری از افراد به خصوص برای نوجوانان پیش بیاید. در واقع بایسکشوال به افرادی گفته می‌شود که از برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف و یا همجنس خود، به یک اندازه لذت می‌برند. این در حالی است که یک فرد هموسکشوال، تنها از برقراری رابطه جنسی با فرد هم جنس خود است که به لذت واقعی می‌رسد و تمایلی به برقراری رابطه جنسی با غیر همجنس خود ندارد.

از طرفی دیگر، عبارت دیگری تحت عنوان استریت وجود دارد که عرف ترین شکل اخلاقیات برای برقراری رابطه جنسی است و در آن یک فرد تنها به برقراری رابطه جنسی با فرد غیر همجنس خود تمایل دارد.

برخی از تئوری‌های بیان می‌کند که تمامی شاخه‌های LGBT به دلیل سیاست‌های جهانی در راستای کاهش جمعیت حمایت می‌شوند. اما برخی دیگر معتقد هستند که طبیعت این افراد به این شکل است و نباید برای جلوگیری از آن اقدامی را انجام داد. به هر حال اما نکته ای که قصد داریم به شما بگوییم این است که اگر با چنین افرادی رو به رو شدید، با آن‌های تغییر رفتار نشان ندهید، چرا که شاید تا حد زیادی این اخلاق، دست خود فرد نباشد. همچنین در صورتی که خودتان به اینگونه رفتارها تمایل دارید، خودخوری نکنید و بدانید که شما به اندازه خودتان و به اندازه یکسان با تمام افراد جامعه حق زندگی کردن دارید.

بهترین کار این است که برای کشف این اخلاق و مدیریت صحیح آن، تحت نظر مشاور قرار بگیرید. این کاری است که برای تمامی افراد جامعه، از هموسکشوال گرفته تا بایسشکوال و استریت، توصیه می‌شود.

اگر با مشکل خیانت دست و پنجه نرم می‌کنید حتما مقاله «خیانت مرد به زن» را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله، به طور کامل متوجه شدید که بایسکشوال چیست و چه معنایی در لغت دارد. بایسکشوال، به اخلاق جنسی گفته می‌شود که یک فرد، در کنار تمایل داشتن به برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف خود، به برقراری رابطه جنسی با فرد همجنس خود نیز تمایل دارد. با این گفته، این تفکر که به افرادی که دو جنسیتی هستند، بایسکشوال گفته می‌شود اشتباه است. در اینجا، دلایلی که ممکن است باعث به وجود آمدن بایسکشوال بشود مورد بررسی قرار گرفت و همچنین نشانه‌هایی که می‌توان به افراد بایسکشوال نسبت داد، عنوان شد. در صورتی که شک داشتید که آیا بایسکشوال هستید یا خیر، می‌توانید با مطالعه این نشانه‌ها و همچنین انجام تست‌های گفته شده و در آخر، به مشورت گرفتن از مشاوری که در این زمینه دانش بالایی دارد به این جواب برسید.

امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در رابطه با این که بایسکشوال چیست و چه انواع و دلایلی دارد، پاسخ داده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

4.7/5 - (15 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

‫7 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا