سلامت جنسیسلامت روان

دلایل روانشناسی خیانت مرد به زن چیست؟ ویژگی مرد خائن چیست؟

یکی از شایع‌ترین انواع خیانت، خیانت مرد به زن در روابط زناشویی است. احساس خیانت می‌تواند منجر به هجوم احساسات پیچیده شود و ممکن است مدیریت آنها دشوار باشد. یکی از بدترین عواقب خیانت مرد به زن ازبین‌رفتن روابط و احساس پشیمانی شدید است. روان‌شناسی خیانت مرد به زن نشان می‌دهد که دلایل بسیاری برای خیانت در رابطه زناشویی وجود دارد که با شناخت این دلایل و درمان آنها به‌صورت فردی می‌توان تا حد زیادی از وقوع خیانت جلوگیری کرد. در این مقاله، در مورد انواع خیانت مرد به زن ، عواقب و اثرات خیانت مرد به زن صحبت می‌کنیم.

خیانت چیست؟

خیانت در روابط شخصی به نقض اعتماد شما توسط یکی از نزدیکان شما اشاره دارد.

خیانت می‌تواند عملی از جانب شریک زندگی شما یا  از جانب بهترین دوست شما باشد که شما را برای دوستی جدید رها کرده است. اگر طرف مقابلتان در بحث با دیگران از شما دفاع نکند، ممکن است احساس کنید به شما خیانت شده است. یا شاید بهترین دوستتان وقتی می‌دانست که حال شما خوب نیست با شما تماس نگرفته است.

انواع خیانت چیست؟

انواع خیانت مرد به زن در روابط بین دو نفر، شامل موارد زیر است:

انواع خیانت چیست
 1. خیانت رفتاری : خیانت رفتاری به این معنا است که شریک زندگی یا همسر شما با نوع رفتار خود با جنس مخالف موجب آزار و اذیت شما می‌شود به‌گونه‌ای که احساس می‌کنید در رفتارش با شما تغییرات محسوسی ایجاد شده و دیگر محبت و علاقه سابق احساس نمی‌شود. در ادامه مقاله نمونه‌ای از این‌گونه رفتارها را در خیانت مرد به زن معرفی می‌کنیم.
 2. خیانت کلامی : در دنیای امروزی گفت‌وگو با جنس مخالف طبیعی است و ممکن است به دلیل مسائل کاری، این گفت‌وگو به‌صورت تماس‌های تلفنی یا چت صورت بگیرد. نکته مهم در خیانت کلامی، طریقه صحبت با جنس مخالف است. اگر در مکالمه، احساسات عاطفی یا تمایلات جنسی وجود داشته باشد نشانه‌ای از آغاز خیانت کلامی است. یکی از راه‌هایی که می‌توانید متوجه شوید که همسر شما در حال خیانت است این است که پیام‌ها و تماس‌های تلفنی خود را از شما پنهان کند و یا از توضیح در رابطه با محتوای مکالمه سر باز زند.
 3. خیانت ذهنی : گاهی اوقات برخی افراد جنس مخالف غیرواقعی را در ذهن خود تصور می‌کنند و آن‌قدر این تصور بی‌نقص و کامل است که به فرد ایده آلی تبدیل می‌شود و در نتیجه فرد دیگر نمی‌تواند شریک یا همسر خود را دوست بدارد و توقع دارد که او نیز همانند تصورات خیالی کامل و بی‌نقص باشد. در نتیجه روابط مرد با همسر و شریک زندگی‌اش رفته‌رفته سرد شده و به پایان نزدیک می‌گردد.
 4. خیانت جنسی : انواع خیانت مرد به زن از نظر جنسی به معنی برقراری روابط جنسی با فرد دیگری است.
 5. خیانت عاطفی : به این معنا است که مرد به‌جای عشق‌ورزیدن به شریک زندگی خود محبت و علاقه‌اش را خرج فرد دیگری کند.

اگر به تازگی خیانت دیده‌اید و دنبال روانشناس خوب می‌گردید حتما مقاله «بهترین روانشناس تهران» را مطالعه کنید.

علت خیانت مرد به زن چیست؟

حقیقت این است که بسیاری از رفتارها می‌توانند بر تصمیم مرد برای خیانت تأثیر بگذارند. بااین‌حال، معمولاً انتخاب او برای خیانت از طریق عوامل زیر هدایت می‌شود:

علت خیانت مرد به زن چیست

1. ناپختگی مرد از علل خیانت مرد به زن

اگر او تجربه زیادی در روابط جدی نداشته باشد، یا اگر به طور کامل درک نکند که اقداماتش به‌ناچار عواقبی مانند آسیب رساندن به شریک زندگی خود را به همراه خواهد داشت، ممکن است فکر کند که انجام ماجراجویی‌های جنسی اشکالی ندارد. او می‌تواند تعهد خود به تک همسری را به‌عنوان ژاکتی در نظر بگیرد که بسته به شرایط می‌تواند آن را به‌دلخواه بپوشد یا دربیاورد.

2. اعتیاد به مواد مخدر یا مسائل جنسی

ممکن است مرد مشکلاتی با الکل یا مواد مخدر داشته باشد که بر روند تصمیم‌گیری او تأثیر بگذارد و در نتیجه تصمیمات جنسی ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. یا شاید فرد خائن یک اعتیاد جنسی دارد که از آن برای ارضای خود و اجتناب از زندگی واقعی استفاده می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با اعتیاد و علایم آن مقاله اعتیاد چیست را بخوانید.

3. احساس ناامنی باعث ایجاد خیانت می‌شود

ممکن است فرد احساس کند به‌اندازه کافی زیبا نیست، به‌اندازه کافی ثروتمند نیست، به‌اندازه کافی باهوش نیست و غیره. مرد ضعیف به دنبال تأیید از زنانی غیر از شریک زندگی خود است و از این جرقه علاقه جنسی برای احساس دوست داشته شدن، مطلوب بودن و شایستگی استفاده می‌کند.

4. فقدان حمایت اجتماعی مرد

ممکن است نیاز خود را برای دوستی حمایتی با مردان دیگر دست‌کم گرفته باشد و از همسرش انتظار داشته باشد که نیازهای اجتماعی و عاطفی را به طور کامل برآورده کند و هنگامی که ناگزیر در انجام آن وظیفه شکست می‌خورد، به دنبال تحقق جای دیگری بگردد.

چگونه خیانت را فراموش کنیم تا دچار آسیب های جسمی و روانی نشویم؟

5. سردرگمی در مورد معنای عشق

مرد می‌تواند تفاوت بین شیفتگی اولیه و عشق طولانی‌مدت را به‌اشتباه درک کند، زیرا فکر می‌کند که شدت احساساتی که در ابتدای رابطه احساس می‌کند معنای واقعی عشق است و درک نکردن این که در روابط سالم و پایدار شدت عشق ممکن است گاهی کم و گاهی زیاد باشد برای او دشوار است. در نتیجه او به دنبال آن است که باری دیگر این شدت احساسات و عشق‌ورزی اولیه را تجربه کند.

6. مشکلات ریشه‌دار در کودکی علت خیانت مرد به زن

آسیب‌های حل نشده دوران کودکی مانند غفلت، سوءاستفاده عاطفی، آزار جسمی، سوءاستفاده جنسی و غیره می‌تواند زخم‌هایی ایجاد کند که باعث ایجاد مشکلات دلبستگی و صمیمیت شود و آنها نتوانند یا نخواهند به طور کامل به شخص دیگری متعهد شوند. همچنین این افراد از هیجان و حواس‌پرتی ناشی از خیانت جنسی به‌عنوان راهی برای کاهش درد آن زخم‌های قدیمی التیام نیافته استفاده می‌کنند.

7. خودخواهی علت خیانت مردان

افراد خائن فقط به خودشان اهمیت می‌دهند و نه هیچ‌کس دیگری؛ بنابراین، تا زمانی که به آنچه می‌خواهند برسند، دروغ می‌گویند و رازهای خود را بدون پشیمانی و احساس گناه حفظ می‌کنند. این امکان وجود دارد که این افراد علاقه‌ای به تک همسری نداشته باشند و به‌جای اینکه به دنبال وفاداری و تعهد در رابطه باشند از آن فرار می‌کنند.

خیانت فقط از سمت آقایان صورت نمی‌گیرد و زنان نیز خیانت می‌کنند. برای شناخت زنان خیانتکار مقاله «15 نشانه خیانت زنان» را مطالعه کنید.

8. تصمیمات و احساسات لحظه‌ای

ممکن است این افراد حتی به خیانت کردن فکر نکرده باشند تا زمانی که ناگهان فرصتی پیش بیاید؛ بنابراین، بدون اینکه حتی به این فکر کنند که خیانت چه عواقبی برای رابطه آنها به ارمغان می‌آورد، تصمیم می‌گیرند به احساسات لحظه‌ای خود تن دهند.

9. انتظارات غیرواقعی از همسر

این افراد توقع دارند که شریک زندگی‌شان تمام امیال و هوس‌های آنان را ارضا کند، خواه جنسی و غیرجنسی، 24 ساعت شبانه‌روز، 7 روز هفته، صرف‌نظر از اینکه این خواسته در چه حد غیرمنطقی و غیرمنصفانه به نظر برسد. او نمی‌تواند درک کند که شریک زندگی‌اش نیز حق دارد زمانی را به خودش اختصاص دارد و خود انتخاب کند که آیا با خواسته‌های او موافق است یا خیر. وقتی انتظاراتش برآورده نمی‌شود، به دنبال تحقق بیرونی می‌گردد.

10. خشم، انتقام از همسر علت خیانت مرد به زن

گاهی اوقات این افراد خیانت می‌کنند تا انتقام بگیرند. به طور مثال، از دست همسرش عصبانی است و می‌خواهد به او آسیب برساند. در این موارد خیانت مرد به زن کاملاً شهود است و مرد به خود زحمت نمی‌دهد دروغ بگوید یا خیانت خود را مخفی نگه دارد، زیرا می‌خواهد همسرش بداند و به نحوی تنبیه شود.

اگر همسر شما مشکل سردمزاجی دارد پیشنهاد می‌کنیم مقاله «سرد مزاجی زنان» را مطالعه کنید.

ویژگی مردان خائن چیست؟

از ویژگی‌های مرد خائن که منجر به خیانت مرد به زن می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی مردان خائن چیست
 • آنها ممکن است خودشیفته باشند. آنها فکر می‌کنند از همه بالاتر هستند و به‌راحتی احساسات دیگران را نادیده می‌گیرند.
 • آنها ممکن است شاهد بی‌وفایی مکرر افراد نزدیک خود بوده باشند که این باور آنها را تقویت می‌کند که خیانت طبیعی و قابل‌قبول است.
 • آنها ممکن است افرادی باشند که عمداً روابط بین‌فردی را تخریب می‌کنند؛ زیرا صادقانه معتقدند که شایسته عشق نیستند. این باور ممکن است در اثر ضربه یا سوءاستفاده در دوران کودکی ایجاد شود.
 • ممکن است معتاد جنسی باشند. آنها با وجود عواقب شدید نمی‌توانند میل جنسی خود را کنترل کنند.
 • ممکن است آنها افرادی دروغگو باشند و از دروغ گفتن لذت ببرند.
 • آنها روابط مخفیانه برقرار می‌کنند و چت می‌کنند و مخفیانه تماس می‌گیرند.
 • آنها نسبت به تعهد اکراه دارند.
 • آنها هرگز احساس گناه نمی‌کنند.
 • آنها به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند.
 • روابط قبلی این افراد کوتاه‌مدت و ناپایدار بوده است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله «تشخیص خیانت زن از روی چهره» را از دست ندهید و با روش های تشخیص خیانت آشنا شوید.

نشانه‌های خیانت مرد به زن چیست؟

یک همسر خیانتکار ممکن است همیشه صادق نباشد. اگر این‌طور است، باید به احساس درونی خود اعتماد کنید؛ اما همچنان مراقب برخی از علائم هشداردهنده باشید. در زیر برخی از نشانه‌های رایج روان‌شناسی خیانت مرد به زن آورده شده است:

 • او ناگهان خیلی بیشتر از همیشه به‌ظاهر خود اهمیت می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است قبل از خروج از خانه بیشتر خود را آراسته کند یا اغلب لباس‌های نو بخرد.
 • یکی دیگر از نشانه‌های آشکار این است که او تلفن خود را همیشه کنار خود نگه می‌دارد و آن را در همه‌جا از جمله حمام با خود حمل می‌کند. این می‌تواند نشان دهد که او نمی‌خواهد شما به طور تصادفی پیام‌های او را بخوانید.
 • هزینه‌هایی روی حساب بانکی یا کارت اعتباری مشترک شما وجود دارد که مشکوک به نظر می‌رسند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است برداشت از موجودی در رستوران‌های گران‌قیمت، گل‌فروشی‌ها یا حتی برای خرید هدیه‌های گران‌قیمت مشاهده کنید.
 • تغییرات قابل‌توجهی در علایق و سرگرمی‌های او ایجاد شده است. به‌عنوان‌مثال، او ممکن است علاقه خود را به سرگرمی‌هایی که قبلاً به اشتراک می‌گذاشتید از دست داده باشد یا ممکن است سرگرمی‌های جدیدی را امتحان کند.
 • اخیراً زندگی جنسی شما کسل‌کننده بوده یا اصلاً رابطه جنسی نداشته‌اید و به نظر نمی‌رسد که او علاقه‌ای به تقویت آن داشته باشد.
 • او نوسانات خلقی ناگهانی و غیرقابل‌توضیح را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، او ممکن است نسبت به شما دورتر و سردتر باشد و ممکن است هنگام صحبت با شما بسیار تدافعی یا خشن رفتار کند.
 • یک مورد دیگر این است که به نظر نمی‌رسد او علاقه‌ای به خوابیدن در یک تخت با شما داشته باشد. ممکن است ترجیح دهد بیشتر اوقات روی کاناپه بخوابد، یا حتی ممکن است شب به خانه نیاید. این یک علامت هشدار بزرگ است که او یا در حال خیانت است یا به طور کامل علاقه خود را به رابطه از دست داده است.

برای شناخت روش‌های درمان زودانزالی به مقاله «درمان زودانزالی» مراجعه کنید.

عواقب خیانت مرد به زن چیست؟

از نظر روان‌شناسی خیانت مرد به زن می‌تواند تأثیرات ماندگاری بر همسر و فرزندانی که زوج ممکن است داشته باشند بگذارد. غم و اندوه، تغییرات روحیات، رفتارهای عجیب و زننده و شرایط سلامت روانی مانند اضطراب، استرس مزمن و افسردگی از عواقب و تأثیرات خیانت مرد به زن به شمار می‌رود.

عواقب خیانت مرد به زن چیست

برخی از خانواده‌ها با گذشت زمان و درمان توانسته‌اند خیانت را پشت سر بگذارند. برای ادامه رابطه، این کار مستلزم تلاش فعالانه هر دو طرف است تا روی علت اصلی خیانت‌کار کنند. کارکردن بر روی مسئله خیانت مرد به زن برای هر زوجی مناسب نیست، اما کسانی که مایل هستند می‌توانند راه حلی پیدا کنند.

از جمله عواملی که باعث می‌شود فرد خائن نیز صدمه ببیند موارد زیر است:

 • ضعیف شدن رابطه با شریک زندگی
 • شریکتان دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد
 • از دست دادن آبرو در مقابل خانواده، دوستان و فرزندانتان
 • کم شدن محبت شریک نسبت به شما
 • افسردگی
 • احساس گناه و پشیمانی
 • عدم توانایی در جبران
 • سرد شدن روابط با همسر و فرزندانتان

در مقاله اثبات خیانت همسر مدارک و روش‌های موردنیاز برای ثابت کردن خیانت مرد و زن را معرفی کرده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

سخن پایانی

برای اکثر مردان، عوامل متعددی به طور هم‌زمان انتخاب خیانت را تعیین می‌کنند و گاهی اوقات دلایل خیانت یک مرد با تغییر شرایط زندگی او نیز دستخوش تغییر می‌شود. صرف‌نظر از دلایل واقعی خیانت مرد به زن همیشه گزینه‌های دیگری وجود دارد: رابطه درمانی، دنبال کردن یک سرگرمی یا هدفی مشترک، درد و دل و صادق بودن با شریک زندگی و تلاش برای بهبود رابطه. در موارد شدید، جدایی یا طلاق نیز ممکن است در نظر گرفته شود. یک مرد همیشه گزینه‌هایی دارد که شامل خجالت و نابودی احتمالی زندگی او و همسرش نباشد. بااین‌حال، دانستن اینکه چرا او خیانت کرده است می‌تواند به شما کمک کند از تکرار همان رفتار در آینده جلوگیری کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا