تناسب اندامزیباییسلامت

عمل ابدو چیست | انواع ابدومینوپلاستی، روش عمل، فواید و عوارض

امروزه با گسترش زندگی ماشینی و سبک زندگی نادرست، شاهد افزایش روزافزون مشکل چاقی در دنیا هستیم. در این میان عده‌ای با وجود پیروی از برنامه‌های کاهش وزن و تمرینات ورزشی در رسیدن به تناسب‌اندام موفق نبوده و باید به سراغ درمان‌های متفاوتی بروند. جراحی‌های چاقی یکی از بهترین روش‌های درمانی برای افرادی است که از چاقی بیش از اندازه‌ای رنج می‌برند. با پیشرفت علم جراحی چاقی به شیوه‌های گوناگونی انجام می‌شود که هر یک فواید و عوارضی دارند. جراحی ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های اثربخش در زمینه درمان چاقی بوده که نتایج رضایت‌بخشی هم داشته‌است. اگر تصمیم به انجام جراحی چاقی دارید و نمی‌دانید عمل ابدو چیست ، تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه شوید تا با روش ابدومینوپلاستی ، فواید و خطرات آن به طور کامل آشنا شوید.

عمل ابدو شکم چیست ؟

عمل ابدو شکم چیست ؟

ابدومینوپلاستی چیست ؟ ابدومینوپلاستی (tummy tuck) از روش‌های نوین جراحی چاقی است که تاثیر چشم‌گیری در لاغری و اصلاح ترکیب بدنی افراد دارد. در این عمل پوست‌ و چربی‌های اضافی ناحیه شکمی برداشته شده و تا اندازه‌ای عضلات داخلی شکم، دیواره‌های شکمی و شکم را تقویت و صاف می‌کند. به عبارتی هدف از انجام عمل ابدو برداشتن پوست‌های اضافی در افرادی است که چاقی بیش از اندازه‌ای داشته، یا خانم‌های بارداری که پس از زایمان افتادگی پوست در ناحیه شکم دارند و همچنین افرادی که کاهش وزن بسیار زیادی را در دوران لاغری تجربه کرده‌اند و به همین دلیل افتادگی پوست شدیدی در نواحی شکم و پهلوها دارند. جراحی ابدومینوپلاستی انواع مختلفی داشته که باید با نظر پزشک و بر اساس شرایط بیمار انتخاب شود.

اسلیو معده چیست و چه مزایایی دارد

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی با توجه به شرایط بیمار معمولا به دو روش انجام می‌شود. انتخاب روش مناسب باید با مشورت پزشک متخصص و بررسی شدت افتادگی پوست، وضعیت سلامت و درخواست بیمار مبنی بر میزان تغییرات مورد نظر در ناحیه شکم انجام شود. از این رو مدت زمان انجام عمل هم از ۱ تا ۵ ساعت متغیر است.

انواع ابدومینوپلاستی

֎ ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل برای افرادی انجام می‌شود که شدت افتادگی پوست در بدن زیاد بوده و نیاز به انجام اصلاحات گسترده‌تری است. در این روش برش‌هایی در ناحیه شرمگاهی، خط رویش موی آن ناحیه، اطراف ناف برای ثابت کردن محل قرارگیری ناف در انتهای جراحی و در نواحی شکم ایجاد می‌شود تا جراح چربی‌های اضافی را حذف کند. طول برش‌ها بر اساس نظر پزشک و نیاز بدن متغیر است. در انتهای عمل ممکن است پزشک لوله‌ای را برای تخلیه مایعات اضافی در زیر پوست ناحیه شکم قرار دهد که معمولا پس از گذشت یک تا دو روز آن را خارج می‌کند.

لبخند لثه ای چیست و راه درمان آن چگونه است؟

֎ ابدومینوپلاستی نیمه یا جزئی

به افرادی که پوست اضافی زیاد یا چربی بیش از اندازه‌ای در ناحیه شکم و پهلو ندارند، انجام عمل ابدومینوپلاستی مینی یا جزئی توصیه می‌شود. در این روش تعداد و طول برش‌ها محدودتر است. معمولا محل قرارگیری ناف ثابت بوده و تغییری نخواهدداشت. در این روش پزشک بخشی از ناحیه تناسلی تا زیر ناف را برای حذف پوست و چربی‌های اضافی برش می‌دهد. این عمل در مقایسه با روش کامل در زمان کوتاه‌تری انجام شده و تقریبا یک تا دو ساعت مدت زمان انجام عمل است. در روش ابدومینوپلاستی مینی هم ممکن است یک لوله به نام درن برای تخلیه مایعات پس از عمل را در زیر ناحیه برش خورده قرار دهند.

֎ ابدومینوپلاستی محیطی

ابدومینوپلاستی محیطی برای افرادی انجام می‌شود که علاوه بر چربی و پوست اضافی ناحیه شکم، در قسمت پشتی و بخش‌هایی از باسن هم چربی اضافی دارند. به همین دلیل به این روش، ابدومینوپلاستی محیطی یا سرتاسر هم گفته می‌شود.

بهترین دکتر بوتاکس معده در تهران چه کسی است

فواید ابدومینوپلاستی

فواید ابدومینوپلاستی برای بیمارانی که این عمل را انجام می‌دهند با توجه به شرایط اولیه و در صورت انجام عمل نزد یک پزشک ماهر، می‌تواند قابل توجه باشد. اصلاح ترکیب بدنی و فرم شکم و پهلوها، حذف پوست‌های اضافی و بهبود ظاهر شکم، اصلاح وضعیت ستون فقرات، کاهش فشار ناشی از اضافه وزن بر روی مهره‌های کمر و ناحیه شکم و همچنین افزایش اعتماد به نفس به دلیل بهبود ترکیب بدنی از جمله نتایج مثبت حاصل از انجام عمل ابدو شکم است.

ابدومینوپلاستی مناسب چه افرادی است؟

ابدومینوپلاستی مناسب چه افرادی است؟

اولین معیار برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی بررسی وضعیت سلامت بیمار است. این جراحی برای خانم‌ها و آقایانی که وضعیت سلامتی مطلوب و وزن ثابتی داشته، گزینه‌ی مناسبی است. خانم‌هایی که به دلیل بارداری‌‌های متعدد افتادگی پوست زیادی دارند هم می‌توانند از روش ابدومینوپلاستی برای بهبود ظاهر شکم خود کمک گیرند.

گروه دیگری که کاندید مناسبی برای انجام عمل ابدو شکم هستند، افرادی بوده که سابقه‌ی چاقی و کاهش وزن بسیار زیادی دارند.  افراد با تجربه کاهش وزنی که منجر به شل شدن پوست در ناحیه شکم شده و هنوز هم مقداری چربی در این نواحی باقی مانده، می‌توانند برای انجام این جراحی اقدام کنند.

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

بوتاکس معده چیست و چه عوارضی دارد

به دلیل تنوع زیاد روش‌های جراحی چاقی، سوال پرتکرار این است که فرق لیپوساکشن با عمل ابدو چیست ؟ در عمل لیپوساکشن از یک لوله و با استفاده از ارتعاشات و فرکانس‌‌های الکتریکی برای خروج چربی‌های اضافی نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. اما در جراحی ابدومینوپلاستی با انجام برش‌هایی در ناحیه شکم و پهلوها پوست و چربی اضافی را از بین می‌برند. با این حال هدف از انجام هر دوی این روش‌ها اصلاح ترکیب بدنی و حذف چربی‌های اضافی بدن است.

خطرات ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی هم مانند بسیاری از روش‌های دیگر جراحی برای برخی افراد خطراتی به همراه دارد و باید از انجام آن خودداری کنند. به خانم‌های بارداری که تصمیم به بارداری دارند توصیه می‌شود پیش از بارداری این عمل را انجام ندهند. زیرا به واسطه انجام این روش عضلات شکم سفت شده که در حین بارداری عضلات دوباره ظاهر خود را از دست داده و به شکل اول خود بازمی‌گردند.

از سوی دیگر عمل ابدو شکم نباید اولین راه‌حل برای افراد دارای اضافه وزن باشد. پیروی از رژیم غذایی و برنامه منظم ورزشی بهترین روش کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است. بنابراین اگر دارای اضافه وزن هستید، ابتدا باید به سراغ روش‌های سالم‌تر رفته و در نهایت در صورت عدم موفقیت در رژیم‌های غذایی می‌توانید به سراغ انجام جراحی‌های چاقی بروید. همچنین نباید این نکته را فراموش کرد که ابدومینوپلاستی با انجام برش‌هایی بر روی پوست همراه است. به همین دلیل احتمال باقی ماندن اثر اسکار و زخم بر روی پوست نواحی شکم و پهلو هم وجود دارد.

مراحل ابدومینوپلاستی چیست ؟

مراحل ابدومینوپلاستی چیست ؟

پس از آشنایی با فواید و خطرات این روش، سوالی که مطرح می‌شود این بوده که مراحل عمل ابدو چیست ؟ جراحی که نیاز به بریدن پوست‌های ناحیه شکم دارد.

در این مقاله با بهترین دکتر اسلیو معده در تهران آشنا شوید

֎ در حین انجام عمل

نوع روش جراحی ابدومینوپلاستی با توجه به میزان چربی و پوست‌های اضافی نواحی شکم و پهلو انتخاب می‌شود. پزشک در ابتدای عمل بیمار را تحت بیهوشی عمومی قرار می‌دهد، با این حال ممکن است برای برخی بیماران از بی‌حسی موضعی استفاده شود. سپس جراح برش‌هایی را بر روی نواحی زیر شکم و دیگر نقاط مورد نظر ایجاد کرده تا پوست و چربی‌های اضافی میان شکم و خط موهای ناحیه تناسلی را به شکل افقی یا بیضی از بین ببرد. در نهایت بافت‌های همبند و ماهیچه‌های روی عضلات شکمی را کشیده و بخیه می‌زند.

همانطور که اشاره شد روش عمل، طول و تعداد برش‌ها بر اساس میزان پوست اضافی و چربی‌های موجود در نواحی مشخص می‌شود. در انتهای عمل معمولا جای زخم و اسکار برش‌ها در زیر شکم باقی می‌ماند. با توجه به میزان پوست اضافی ممکن است نیاز به برش پوست‌های اطراف ناف برای برداشتن آن باشد که در انتها دوباره محل قرارگیری ناف را مشخص کرده و آن را در محل مشخص می‌گذارد. ممکن است برای پیشگیری از بروز عفونت، جراح آنتی‌بیوتیک هم در حین عمل به بیمار تزریق کند. مدت زمان انجام عمل هم در حدود دو تا سه ساعت خواهد بود.

֎ پس از عمل

در پایان عمل برش‌ها را بخیه زده، ناف و نواحی اطراف با پانسمان پوشانده می‌شود. ممکن است پزشک لوله‌ای را برای تخلیه مایعات و خون اضافی در روزهای ابتدایی پس از عمل در محل برش‌ها قرار دهد. برای پیشگیری از بروز هرگونه درد، تورم و التهاب بیش از اندازه، مصرف داروهای مسکن توصیه می‌شود. بیمار از همان روز اول پس از عمل به کمک کادر پزشکی باید راه رفتن را به صورت آهسته آغاز کند تا از لخته شدن خون در نواحی شکم جلوگیری شود.

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی چقدر است؟

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی چقدر است؟

پس از انجام جراحی پزشک به برخی بیماران مصرف داروی رقیق‌کننده خون را برای پیش‌گیری از لخته شدن خون توصیه می‌کند. دوران نقاهت ابدومینوپلاستی حداقل شش هفته است. پس از گذشت شش هفته بیمار باید یک باندر شکمی (پوششی مانند باند یا گن که در اطراف ناحیه شکم قرار می‌گیرد) استفاده کند. این پوشش به کاهش درد، جلوگیری از تجمع مایعات و بهبود زخم‌ها کمک می‌کند.

در شش هفته‌ی اول نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از باز شدن دوباره‌ی محل زخم و برش‌ها است. بیمار باید با احتیاط حرکت کند و در خم شدن رو به جلو به آرامی رفتار کند تا فشاری به نواحی برش خورده وارد نشود. احتمال بروز درد، قرمزی، تورم و التهاب پس از عمل وجود دارد که موقت بوده و پس از گذشت یک تا دو هفته کمتر می‌شود. انجام هرگونه فعالیت‌های شدید مانند ورزش سنگین در چهار تا شش هفته اول ممنوع است. اما بعضی افراد پس از گذشت یک تا دو هفته از انجام جراحی می‌توانند به محل کار بازگردند.

عوارض ابدومینوپلاستی

شاید مهم‌ترین پرسش این باشد که عوارض عمل ابدو چیست ؟ مسئله‌ای که پیش از انجام هرگونه جراحی باید با پزشک متخصص درباره‌ی آن صحبت شود. عوارض ابدومینوپلاستی در میان تمامی افرادی که ابن عمل را انجام داده‌اند مشاهده نمی‌شود و برخی از بیماران ممکن است آن‌ها را تجربه کنند. با این حال بیمارانی با گردش خون ضعیف، دیابت، مشکلات قلبی تنفسی، اختلال کبد و یا افراد سیگاری بیشتر در معرض عوارض ناشی از این جراحی هستند. عوارض احتمالی عبارتند از:

  • وجود جای زخم و اسکار همیشگی
  • خونریزی
  • تورم، درد، التهاب طولانی‌مدت
  • عفونت
  • تجمع مایعات
  • لخته شدن خون
  • بی‌حسی و خستگی مفرط
  • عدم تقارن در دو طرف شکم و پهلوها
  • نکروز چربی؛ عارضه‌ای که منجر به آسیب به بافت و سلول‌های چربی در بدن می‌شود
  • احتمال نیاز به تکرار جراحی در بعضی افراد که نتیجه‌ی خوبی در جراحی اول حاصل نشد

جمع‌بندی

عمل ابدو چیست ؟ عمل ابدومینوپلاستی یکی از انواع روش‌های جراحی چاقی بوده که می‌تواند به حذف پوست و چربی‌های اضافی ناحیه شکم، پهلو و پشت کمک کند. در این عمل که به سه روش انجام شده و باید بر اساس نیاز بیمار انتخاب شود، بر روی نواحی شکم و زیر شکم برش‌هایی ایجاد می‌کنند و پوست اضافی و چربی برداشته می‌شود. مانند بسیاری از عمل‌های جراحی این روش هم فواید و عوارضی دارد که باید پیش از انجام با متخصص این حوزه مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا