آموزش ماساژماساژ درمانی

ماساژ تریگر پوینت چیست و روش درمان نقاط ماشه‌ای چگونه است؟

ماساژ تریگر پوینت چیست؟ آیا تا به حال درباره نقاط ماشه‌ای(تریگر پوینت) مطالعه داشته‌اید یا اطلاعاتی در مورد آن دارید؟ اگر این اسم به گوشتان آشنا است اما چیزی درباره آن نمی‌دانید، باید بگویم نقاط ماشه‌ای که به اصلاح علمی به آن تریگر پوینت می‌گویند، گره‌های کوچکی هستند که در فیبرهای استخوانی عضلات تشکیل می‌شوند. این گره‌ها در صورتی که لمس شوند احساس درد شدیدی را در افراد ایجاد می‌کنند. دردی که در این نقاط به وجود می‌آید به نقاط دیگر بدن نیز انتقال پیدا خواهند کرد. برای مثال نقاط ماشه‌ای روی شانه‌ها و گردن باعث ایجاد سردرد خواهند شد. اما ماساژ تریگر پوینت چگونه است؟

اما آیا این مشکل درمان دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله این مشکل با انجام ماساژ، تزریق و مصرف دارو قابل درمان است. موثر‌ترین و بدون عوارض‌ترین روشی که برای درمان درد نقاط ماشه‌ای وجود دارد، انجام ماساژ تریگر پوینت است. با ما تا انتها این مقاله همراه باشید تا با روش درمان نقاط ماشه ای با ماساژ بیشتر آشنا شوید.

روش ماساژ تریگر پوینت

یکی از بهترین راه های از بین بردن درد های عضلانی و مفصلی استفاده از ماساژور تفنگی است. بلاگ نحوه استفاده از ماساژور تفنگی را حتما مطالعه کنید.

انواع نقاط ماشه ای و دلیل تشکیل آن‌ها

پیش از آن که ماساژ تریگر پوینت را مورد بررسی قرار دهیم، لازم است تا با انواع نقاط ماشه‌ای دلیل به وجود آمد آن‌ها آشنا شوید. در واقع باید گفت که نقاط ماشه‌ای مختلف، علت بروز، علائم و روش درمانی متفاوتی دارند. به همین دلیل شناخت نقاط ماشه‌ای مختلف به کاهش درد آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد. انواع نقاط ماشه‌ای عبارتند از:

 1. فعال: این نوع از نقاط ماشه‌ای بسیار متداول بوده و معمولا درد را به نواحی مختلف بدن منتقل می‌کنند. نقاط ماشه‌ای فعال حرکت شخص را محدود کرده و عضلات را تضعیف می‌کنند.
 2. نهفته: نقاط ماشه‌ای نهفته زمانی دردناک خواهند بود که آن را لمس کنید. این نقاط درد خود را به دیگر نواحی بدن انتقال نخواهند داد.
 3. مرکزی: این نوع از نقاط تریگر پوینت، نزدیک مرکز فیبرهای عضلانی وجود دارند.
 4. اولیه: این نقاط از نوع نقاط مرکزی محسوب می‌شوند که به دلیل فشار حاد، مزمن و یا حرکات تکراری بیش‌ از حد در عضلات فعال خواهند شد.
 5. اقماری: نوع اقماری نقاط تریگر پوینت هم جزئی از نقاط مرکزی است محسوب می‌شوند که به وسیله نقطه ماشه ‌ای اصلی فعال می‌شوند.
 6. اصلی: از آنجایی که نقاط ماشه‌ای اصلی نقاط اقماری را تحت تاثیر قرار می‌دهند، زمانی که غیر فعال شوند، نقاط اقماری هم غیر فعال خواهند شد.

حال که با نقاط تریگر پوینت آشنایی نسبی پیدا کرده‌اید، نوبت آن است دلیل به وجود آمدن این نقاط را بررسی نماییم. در واقع برای انجام ماساژ تریگر پوینت دانستن این اطلاعات ضروری می‌باشد. به طور کلی آسیب رسیدن به عضلات و بافت‌های همبند بدن، باعث شکل گیری نقاط دردناک عضلانی یا همان نقاط تریگر پوینت می‌شود.

آیا با ماساژ پرفورمنس آشنایی دارید؟ برای آشنایی با آن این بلاگ را از دست ندهید.

 علل به وجود آمدن نقاط ماشه‌ای

 • استفاده تکراری از یک عضو خاصی از بدن به صورت روزانه یکی از عوامل به وجود آمدن نقاط ماشه‌ای می‎شود. برای مثال افرادی که به انجام فعالیت‌هایی چون تایپ کردن، استفاده از رایانه، باغبانی و یا کار‌های منزل مشغول هستند، نقاط ماشه‌ای در بدنشان شکل خواهد گرفت.
 • بلند کردن و جا به جا کردن اجسام سنگین به صورت مکرر یکی از عوامل مهم در بروز نقاط ماشه‌ای می‌باشد.  بغل کردن هر روز و طولانی مدت بچه، بلند کردن و جا به جا کردن بیماران بستری، پوشیدن لباس‌ زره و سنگین  نمونه‌هایی هستند که پس از مدتی به بروز نقاط ماشه‌ای در بدن ختم خواهند شد.
 • نشستن بر روی مبلمان و صندلی‌هایی که به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد ساخته شده‌اند. البته نحوه نشستن افراد نیز در به وجود آمد تریگر پوینت نقش زیادی دارد.
 • استرس داشتن افراد هم یکی دیگر از عواملی می‌باشد که در سفت شدن عضلات و به وجود آمدن تریگر پوینت نقش بسیار مهمی دارد. 
 • آسیب دیدگی بدن در اثر عوامل مختلف مثل ضربه، تصادف، سقوط از پله، شکستگی، ورزش و … هم یکی از دیگر دلایل مهم در بروز نقاط ماشه‌ای محسوب می‌شوند.
 • شاید تصور کنید که برای جلوگیری از بروز این مشکل نباید هیچ گونه فعالیت بدنی انجام دهید اما جالب است بدانید بی تحرکی هم از علل مهم به وجود آمد تریگر پوینت است. استراحت طولانی مدت، خواب بیش از حد و انجام ندادن ورزش‌های سبک در طول روز به بروز نقاط ماشه‌ای ختم خواهد شد.
درمان تریگر پوینت با ماساژ

درمان تریگر پوینت با ماساژ

درد ناشی از به وجود آمدن تریگر پوینت به روش‌های مختلفی قابل درمان است. یکی راحت‌ترین و در عین حال اثر بخش‌ترین روش درمان تریگر پوینت، ماساژ می‌باشد. انجام ماساژ تریگر پوینت کار بسیار سخت و پیچیده‌ای نخواهد بود اما لازم است در این کار دانش و مهارت حداقلی داشته باشید. در ابتدای انجام ماساژ تریگر پوینت، باید نقاط ماشه را پیدا و به آن فشار ملایمی را وارد کنید. در واقع زمانی که فشار به نقاط ماشه‌ای وارد بشود، انقباض عضلات از بین رفته و چرخه درد اسپسام قطع خواهد شد. علاوه بر این اعمال فشار در این نقاط به باعث به جریان افتادن خون و رسیدن مواد معدنی و اکسیژن به این نقاط خواهد شد. به این ترتیب عضله می‌تواند ارسال درد را متوقف کرده و به حالت اولیه خود بازگردد. ماساژ تریگر پوینت به قدری در کاهش درد موثر است که پس از یک جلسه درمان تریگر پوینت با ماساژ از نتیجه آن حیرت زده خواهید شد.

روش ماساژ تریگر پوینت

آیا میتوان با دو روش آسان و کاربردی ماساژ دست را انجام داد؟ این بلاگ را از دست ندهید.

روش ماساژ تریگر پوینت

ماساژ تریگر پوینت در فیزیوتراپی‌ها به شکل کاملا حرفه‌ای انجام می‌شود اما اگر تمایل دارید که خودتان ماساژ را انجام دهید، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا نقاط تریگر پونیت را پیدا کنید(نقاطی از بدنتان که عضلاتش سفت شده و درد می‌کند)
 2. با کمک انگشتان شست فشار پایداری را روی نقاط ماشه‌ای اعمال کنید.
 3. این کار را به مدت 10 تا 30 ثانیه در سه دوره پی در پی ادامه دهید.
 4. پس از آن می‌توانید از مقداری روغن سیاه دانه جهت از بین بردن اصطکاک و هم چنین کاهش درد موثر‌تر استفاده کنید.
 5. حال با کمک یک جسم کروی مانند(مثل توپ یا لیوان) شروع با ماساژ دادن بدن کنید. جسم کروی را روی بدن قرار داده و با اعمال کمی فشار آن را در یکی حرکت رفت و برگشتی روی بدن حرکت دهید.

به این ترتیب می‌توانید ماساژ تریگر پوینت را انجام دهید و از دست درد‌های خود خلاصی پیدا کنید. این روش ساده در تسکین درد و درمان نقاط ماشه‌ای بسیار تاثیر گذار است. اگر شما امکان انجام این ماساژ را به صورت یک روز در میان داشته باشید، می‌توانید از بروز نقاط ماشه‌ای در عضلات خود جلوگیری فرمایید.

آیا با ماساژ هپی آشنایی دارید؟ برای آشنایی با این بلاگ همراه شوید.

فواید ماساژ تریگر پوینت

انجام ماساژ نقاط ماشه‌ای علاوه بر کاهش درد‌های نقطه‌ای بدن فواید دیگری نیز دارند که قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم.

 • رفع کمر درد: اگر شما هم به کمر درد دچار هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم که انجام ماساژ تریگر پوینت را در برنامه ماهیانه و حتی هفتگی خود قرار دهید. چرا که این ماساژ در رفع کمر درد بسیار موثر می‌باشد. 
 • رفع سر درد: دانشمندان توانستند در سال اثبات کنند که ماساژ نقاط ماشه‌ای، در کاهش سر درد افراد موثر است. بنابراین در مواجه با سر درد‌های شدید، پیش از مصرف مسکن، انجام این ماساژ را فراموش نکنید.
 • درمان بیماری پارکینسون: اما یکی مهم‌ترین فواید ماساژ نقاط ماشه‌ای تاثیر مثبت آن در روند درمانی بیماری پارکینسون می‌باشد. در تحقیقاتی که دانشمندان بر روی 36 نفر از افراد مبتلا به پارکینسون انجام دادند، مشخص شد که افرادی که در روند درمانشان ماساژ تریگر پوینت دریافت کردند، بهبود بیشتری در عملکرد حرکتی خود نسبت به سایر افراد داشتند.
فواید ماساژ تریگر پوینت

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا، به درمان نقاط ماشه ای با ماساژ پرداختیم. ماساژ به طور کلی در کاهش درد عضلانی بدن بسیار موثر است. ماساژ نقاط ماشه‌ای، روشی راحت و سریع در کاهش درد‌های مربوط به عضلاتی هستند که در طول روز بار‌ها و بار‌ها استفاده می‌شوند. در واقع انجام بسیار از امور در طول روز باعث به وجود آمدن نقاط ماشه‌ای در بدن می‌شوند. بنابراین اگر شما انجام ماساژ تریگر پوینت را در برنامه خود قرار دهید می‌توانید از به وجود آمدن این نقاط جلوگیری کنید.

درد زانو یکی از غیر قابل تحمل ترین اختلالات حرکتی، با مطالعه مقاله ماساژ زانو از شر زانو درد خلاص شوید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید انجام ماساژ نقاط ماشه‌ای در سالن‌های مخصوص ماساژ و فیزیوتراپی به صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ای انجام می‌گیرد و قطعا تاثیر بیشتری در کاهش درد خواهد داشت.

خوشحال می‌شویم نطرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

3.5/5 - (11 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا